6 عادت مخرب در رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک

6 عادت مخرب در رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک

صحیح‌ترین روش به راه افتادن در خودروهای گیربکس اتوماتیک چگونه است؟ با قرار دادن شیفتر در حالت P چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا تغییر وضعیت دسته‌دنده از دنده‌عقب به D در حال حرکت کار درستی است؟

به نقل از نقدستان، صحیح‌ترین روش به راه افتادن در خودروهای گیربکس اتوماتیک چگونه است؟ با قرار دادن شیفتر در حالت P چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا تغییر وضعیت دسته‌دنده از دنده‌عقب به D در حال حرکت کار درستی است؟ مدتی قبل در مقاله‌ای به 5 عادت مخرب در رانندگی با خودروهای گیربکس دستی پرداختیم، این بار به 6 عادت مخرب در استفاده از خودروهای گیربکس اتوماتیک خواهیم پرداخت:
خودروهای مدرن مجهز به گیربکس اتوماتیک، به سطح قابل‌توجهی از دوام دست‌یافته‌اند. علاوه بر این مصرف سوخت آن‌ها نیز بسیار کاهش‌یافته است. رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک آسان‌تر از خودروهای گیربکس دستی است، پس چرا هنوز عده‌ی زیادی خودروهای دنده دستی خریداری می‌کنند؟ علت اصلی چنین نگاهی این واقعیت است که تعمیرات و نگهداری گیربکس اتوماتیک هزینه‌بر و دشوار است.
باوجوداینکه رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک راحت‌تر است، اما نحوه‌ی استفاده از آن می‌تواند باعث وارد شدن آسیب و صدمه به مکانیسم گیربکس اتوماتیک شود. البته شایان‌ذکر است که در صورت استفاده‌ی صحیح و رعایت چند نکته‌ی مهم، می‌توان از هزینه‌های سرسام‌آور پیشگیری کرد و عمر طولانی گیربکس را تضمین نمود.

1. از تعویض حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان حرکت خودداری کنید
عمل مکانیکی تعویض حالت‌های مختلف گیربکس اتوماتیک، با کمک تعدادی کلاچ و نوار قرارگرفته درون گیربکس صورت می‌گیرد. این کلاچ‌ها و نوارها دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک عمل تعویض حالت دنده را میسر می‌سازند. درصورتی‌که همواره پیش از تعویض حالت دنده، کاملاً به حالت سکون درآمده و ترمز را فشار دهید؛ بدون تردید این مکانیسم از اتومبیل شما بیشتر عمر خواهد کرد. اما وقتی قبل از ایستادن و در حال حرکت عمل تعویض حالت دنده را انجام دهید، متریال روی کلاچ‌ها و نوارهای گیربکس اتوماتیک مانع حرکت خودروی شما خواهند شد. ازآنجایی‌که روشن است وظیفه‌ی کلاچ و نوارهای درون گیربکس اتوماتیک تحمل فشار مضاعف نگه‌داشتن اتومبیل شما نیست، انجام اشتباه مذکور باعث استهلاک زودهنگام گیربکس خودروی شما خواهد شد.

نوار تعویض


2. در حالت خلاص (Neutral) رانندگی نکنید
خلاص کردن گیربکس اتوماتیک روی سراشیبی باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد. علاوه بر این انجام چنین اشتباهی از تسلط شما بر روی اتومبیلتان خواهد کاست، در این حالت امکان سرعت گرفتن وجود نداشته و کاهش سرعت تنها از طریق پدال ترمز شدنی است. خودروهای دنده اتوماتیک پیشرفته‌تر به‌اندازه‌ای هوشمند هستند که در سرازیری سوخت‌رسانی را به موتور قطع کرده و موجب کاهش در مصرف سوخت می‌شوند.

3. هرگز به بهانه‌ی شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید
نگه‌داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب D برای راه افتادن می‌تواند خسارت و آسیب جبران‌ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد نماید. همان‌طور که در بالا هم اشاره گردید، وظیفه‌ی کلاچ و نوارهای موجود در گیربکس انتخاب حالت‌های مختلف گیربکس در زمان ایستادن است. در صورت وارد شدن فشار مضاعف بر روی متریال تعبیه‌شده روی کلاچ و نوارها، آن‌ها دچار آسیب و استهلاک بی‌مورد خواهند شد. یعنی دقیقاً همان اتفاقی که در زمان به حرکت درآوردن خودرو و گاز دادن به‌صورت هم‌زمان رخ می‌دهد. روش صحیح به راه افتادن در خودروهای گیربکس اتوماتیک، به‌صورت فشردن پدال ترمز و انتخاب وضعیت Drive در زمان عادی بودن دور موتور است. در صورت وجود دکمه روی شیفتر؛ حتماً در زمان تعویض از آن استفاده نمایید.

4. پشت چراغ‌قرمز در حالت (D) بمانید
به گیربکس خودرویی که در حالت D (درایو) متوقف‌شده است در مقایسه با خودرویی که گیربکس آن در حال کار کردن است، فشار کمتری وارد می‌شود. باوجوداینکه خلاص کردن در زمان ایستادن از فشار وارد بر گیربکس می‌کاهد، اما میزان این کاهش استرس به‌اندازه‌ای ناچیز ارزیابی می‌شود که رها کردن گیربکس در حالت درایو بیشتر توصیه می‌شود. همچنین میزان صرفه‌جویی که در مصرف بنزین با خلاص کردن گیربکس اتوماتیک اتفاق می‌افتد نیز قابل چشم‌پوشی است و عملاً نیازی به انجام این کار نمی‌باشد. اگر واقعاً به دنبال صرفه‌جویی در مصرف سوخت هستید، بهتر است در زمان توقف‌های طولانی موتور اتومبیل را خاموش نمایید.

5. قبل از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک) را درگیر نکنید
اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک جدید به شما اجازه‌ی انتخاب وضعیت پارک را در حال حرکت نمی‌دهند. زیرا یک حسگر سرعت در این مکانیسم گنجانده‌شده است که مانع درگیر شدن مکانیسم پارک می‌شود. درواقع مکانیسم قفل گیربکس اتوماتیک و جلوگیری از حرکت خودرو، فقط از یک پین (Park Pawl) تشکیل‌شده است. نحوه‌ی عملکرد این سیستم به‌صورت قفل نمودن یک چرخ‌دنده توسط پین پارک است، با قفل شدن چرخ‌دنده، چرخش گیربکس متوقف‌شده و مانع حرکت اتومبیل می‌شود. درصورتی‌که قبل از توقف کامل حالت P را انتخاب کنید، احتمال خرابی پین و آسیب جدی به مکانیسم پارک گیربکس وجود خواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که ابتدا با استفاده از پدال ترمز خودروی خود را متوقف نموده و سپس با استفاده از اهرم شیفتر حالت P را انتخاب کنید.

پین پارک


6. عدم توجه به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک
عملکرد دنده های خورشیدی و تورک کانورتر در گیربکس اتوماتیک با وجود روغن ارتباطی مستقیم دارند. اجزا و متعلقات داخلی گیربکس اتوماتیک در زمان استفاده به دمای بسیار بالایی می رسند و در صورت کافی نبودن روغن، عدم تعویض و ریختن روغن اشتباه؛ احتمال وارد شدن آسیب جدی به مکانیزم آن وجود دارد.
در حالت ایدئال بهتر است پس از هر 5000 کیلومتر کارکرد میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک به‌وسیله‌ی گیج تعبیه‌شده بررسی شود. معمولاً بر اساس گفته‌های تکنیسین‌ها و اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودروها، توصیه می‌شود روغن گیربکس اتوماتیک پس از هر 24 ماه یا 50 هزار کیلومتر (هرکدام زودتر اتفاق افتاد) تعویض شود. گیربکس اتوماتیک یکی پرکارترین اجزای اتومبیل محسوب می‌شود، بخشی از خودرو که فشار و حرارت زیادی را متحمل می‌شود و در صورت خرابی با هزینه‌های هنگفت شاید قابل تعمیر شدن باشد. لازم به ذکر است که کمتر اتفاق می‌افتد که یک گیربکس اتوماتیک تعمیر شده عملکردی نزدیک به قبل از خرابی داشته باشد. درنتیجه برای رسیدن به نهایت عمر مفید گیربکس و پیشگیری از خرابی‌های احتمالی، پیشنهاد می‌کنیم به‌صورت مکرر روغن گیربکس اتوماتیک خودروی خود را تعویض نمایید. ترجیحاً این کار را سالی یک‌بار یا در هر 20 هزار کیلومتر (هرکدام که زودتر اتفاق افتاد) انجام دهید.

گیج سطح روغن گیربکس اتوماتیک تویوتا کورولا

عکس ها
نظرات
 
 
 

علی

1395/7/3
اگر اشتباها هنگام حرکت دنده را در حالت pقرار دهیم چه اتفاقی میافتد
 • حسین

  1395/7/10
  اولا که راحت جا نمیره. اگر به زور بزنی p، چرخ ها قفل میشن و فشار زیادی به گیربکس میاد.
  6+
 • سید حمید رضا باب الحوائجی

  1395/10/26
  با سلام | قطعا پین PARKING PAWL جعبه دنده کج شده و ناچارا می باید خودرو را به تعمیرگاه اعزام بفرمایید | لطفا دقت کنید بروز این حالت ممکن است خسارات مالی و جانی نیز به همراه داشته باشد .
  1+

سجاد

1395/7/11
دوستان اگر استارت خودرو اتومات خراب بشه یا باتریش چطور باید روشنش کرد آیا میشه هلش داد یا گیربکسش کار نمیکنه وقتی ماشین خاموشه
 • سید حمید رضا باب الحوائجی

  1395/10/26
  با سلام | در صورت خرابی باتری یا استارت خودرو یا به هر دلیلی ، روشن نشدن خودرو ، با توجه به راهنمایی های انجام شده در کتابچه دستور العمل ، از آچار خلاص کن گیربکس استفاده کرده و سپس اقدام به جابجایی خودرو نمایید .
  3+

سعيد

1395/7/18
علت تقه زدن و سفت بودن گيربكس هنگامي كه خودرو در سراشيبي پارك شده و مي خواهيم دنده رو از p به D ببريم چيست ؟
 • محمد حسن مهرابی

  1395/7/24
  این سوال ها را از من بپرسید نه افراد بی تجربه و کم اطلاعات

  وقتی در سراشیبی روی پی هستید این خار ها جا می افتند و زمانی که می خواهید از پی خارج شوید باید این خارها را از هم جدا کنید که کمی سخت است و احساس نا خوشایندی دارد

  و اما راه حل
  ابتدا ترمز دستی را بکشید و سپس ترمز را رها کنید
  خودرو چند سانتی حرکت میکند و پس از ارام شدن خودرو ، دنده را روی p بگذارید
  حال وقتی می خواهید خودرو را خلاص کنید و به n و r بیایید به راحتی انجام می شود

  به همین راحتی دیگه مشکلی بابت سفت شدن گیربکس در پی حل می شود
  12+
 • سجاد

  1395/7/27
  محمد حسن مهرابی یه جوری میگی بی تجربه و کم اطلاعات انگار شوماخر یا کن بلاکی!!!
  ماشین اتومات هم سالیان سال خیلی زیاد شده دیگه هر کسی اتومات رونده و تجربه داره
  20+
 • سید حمید رضا باب الحوائجی

  1395/10/26
  با سلام | علت روی دادن این حالت ، عدم استفاده جنابعالی از ترمز پارک ( ترمز دستی ) می باشد ، به طوری که قبل از قرار دادن وضعیت جعبه دنده در حالت P ، می بایست نخست وضعیت گیربکس را در حالت N ( خلاص ) قرار داده و پس از فعال کردن ترمز پارک ( ترمز دستی ) و رها سازی پدال ترمز ( برای انتقال وزن خودرو روی سیستم ترمز ) وضعیت گیربکس را به P انتقال دهید . بدین صورت به هیچ وجه حالت تقه زدن و ضربه زدن پیش نمی آید . یاد آور می شوم که در صورت عدم رعایت موارد فوق الذکر ، گیربکس حتما آسیب خواهد دید و هزینه تعمیر پین PARKING PAWL آن بالاست .
  2+
 • اشکان

  1395/11/15
  دوستان توضیح دادن در زمان پارک چه کار کنیم که از بروز همچین مسئله ای در زمان حرکت جلویگری کنه اما اگر فراموش کردیم این کار رو کنیم میشه با یه کار دیگه سعی در جلوگیری از ضربه زدن و پرش این مدلی کرد ، وقتی خواستی حرکت کنی پات رو میذاری رو پدال ترمز محکم فشار میدی ماشین رو روشن میکنی ترمز دستی رو ازاد میکنی توی همه این مراحل پات محکم رو ترمزه بعد از حالت p در میاری و به d میری بعد پات رو از روی ترمز برمیداری احتمال قوی ماشین مشکلی براش پیش نمیاد
  1+
 • محمد حسن

  1395/11/16
  من از شوماخر هم بالاترم

  من خودرو نویس و نابغه علوم تاسیسات و کامپیوتر هستم

  نام من را در گوگل سرچ کن میفهمی من کیم

  افرادی مثل من کم هستن تو ایران و افراد نادان و حسود فراوان
  4+
 • رضا

  1395/12/5
  قابل توجه محمد حسن نابغه :
  ادعا * توانایی = مقدار ثابت
  یعنی کسی که توانایی داره ادعا نداره و کسی که ادعا داره توانایی نداره
  این دو تا با هم نمیشه
  3+

کاظمی

1395/9/22
با سلام در هنگام استفاده از D دستی برای تعویض+ و _ یا کم و زیاد کردن دنده استفاده ازدکمه شیفت ضروری است ؟ به چه میزان؟

صالحی

1395/10/11
سلام.دوستان یه سوال دارم ممنون اگه ج بدید.گیربکس اتومات و به طور خاص مزدا 3 قدیم وقتی در سراشیبی تند قرار بگیرید مثلا در حالت D آیا باید اصلا رو به عقب نره؟یعنی در حالتی که نه گاز بدی نه ترمز بگیری.و حتی بالعکس دنده عقب نیاید روبه جلو بره؟منظور در سراشیبی های تنده نه اینکه خیابون کمی شید داشته باشه.ممنون
 • سینا

  1395/10/15
  سلام ماشین باید سیستم کنترل پایداری در سراشیبی یا HAC داشته باشه که شاید خودروی مورد نظر شما نداره ویا غیر فعاله

محمد

1395/10/18
به نضر شما ماشین اتومات بهتره یا دستی
 • سید حمید رضا باب الحوائجی

  1395/10/26
  با سلام | جناب عالی باتوجه به سلیقه و احتیاج تان می باید نوع جعبه دنده اتومبیل خود را انتخاب نمایید | به طور کل هر کدام از جعبه دنده ها مزایا و معایبی دارند | اگر به طور روزمره از اتومبیل خود در شهر استفاده می کنید پیشنهاد می کنم گزینه ی اتوماتیک رو برای خودرو لحاظ کنید .
  2+

مسعود

1395/10/26
سلام خدمت همی اساتیت دوستان روش صحیح رانندگی با گیربکس اتوماتیک تو ترافیک باید چجوری باشه روش درست اینه که تو ترافیک چند ثانیه ای ماشین همش به حالت N قرار بدم یا باید رو همون Dبمونه اصلا تا چند ثانیه توقف نباید گیربکس خلاص کرد مثلا پشت چراغ قرمز ممنون میشم اگه یه راهنمایی کامل برای روش صحیح رانندگی با گیربکس اتوماتیک به بنده بدهید در ضمن ماشین من ماکسیما هست به دلیل نوع گیربکس و راهنمایی شما گفتم سپاس گذارم
 • سید حمید رضا باب الحوائجی

  1395/10/27
  با سلام | روش صحیح رانندگی با اتومبیل مجهز به جعبه دنده ی خودکار چندان پیچیده و دشوار نیست ، بدین صورت که « جهت هرگونه تغییر شیفتر ، حتما نخست پدال ترمز به اندازه ی کافی فشار داده شود و سپس اقدام به تعویض شیفتر یا دنده نمود ، به طور مثال برای قرار دادن وضعیت دنده از خلاص به حالت درایو ، می باید پس از گرفتن ترمز،وارد حالت درایو شد ، پس از قرار گیری در این حالت ، می باید پس از احساس درگیر شدن شروع به حرکت نمود ، قابل توجه اینکه این مورد در مورد سایر وضعیت های گیربکس مانند R،1،2،D و N نیز صادق است | زمانی که در شهر پشت چراغ قرمز قرار گرفتیم ، با در نظر داشتن زمان باقی مانده اقدام به تغییر شیفتر کنیم ، بهتر است از 30 ثانیه تا 90 ثانیه یا بیشتر ، حتما گیربکس را در وضعیت خلاص قرار دهیم و ترمز دستی را بکشیم ، توجه شود که تکرار این مورد در مدت زمان های کوتاه و توقف های ناچیز و کوتاه ، باعث کاهش عمر مفید گیربکس می گردد ، یعنی تغییر وضعیت شیفتر از خلاص به درایو و از درایو به خلاص به طور متوالی ، فشار زیادی را بر « گاسکت ها » و « تورک کانورتور » وارد می نماید و آن ها را سریع تر از حد معمول مستهلک می کند .
  - جهت توقف کامل ( پارک کردن ) ، می بایست نخست جعبه دنده را در وضعیت خلاص قرار داد و پس از درگیر کردن ترمز پارک ( ترمز دستی ) و رها سازی پدال ترمز جهت انتقال وزن به سیستم ترمز ، وضعیت گیربکس را به P تغییر داد تا ضمن قفل کننده جعبه دنده وارد مدار گردد . در صورت عدم رعایت نکته فوق الذکر در رابطه با توقف کامل ( پارک کردن ) و درگیرکردن حالت P جعبه دنده بدون فعال کردن ترمز دستی ، امکان خرابی پین قفل کن گیربکس بسیار زیاد است و ممکن است به دلیل شیب مسیر و عدم درگیری ترمز دستی ، وزن اتومبیل روی پین مربوطه وارد آید که نهایتا منجر به قفل کامل گیربکس و جابجا نشدن شیفتر خواهد شد .
  - تغییر وضعیت شیفتر در حین حرکت نیز کاری بسیار خطرناک و غیراصولی می باشد ، در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان در حین حرکت وضعیت دنده را از D به خلاص یا به R تغییر ندهید .
  8+

آرش

1395/10/28
با سلام خدمت دوستان عزیز.
سوال بنده اینه که آیا تغییر دنده از 1 به 2 و سپس از 2 به درایو در حال حرکت امکان پذیره و آسیبی به گیربکس خودرو نمیزنه؟ ممنون اگه درست راهنمایی بفرمایید.
 • سید حمید رضا باب الحوائجی

  1395/10/30
  با سلام | هر گونه تغییر وضعیت شیفتر در حال حرکت ( به غیر از حالت + و - در انواع تیپ ترونیک جهت تعویض دستی ) خطرناک بوده و احتمال آسیب دیگی جعبه دنده را بسیار بالا می برد ، به یاد داشته باشید اینکار می تواند خسارات مالی فراوانی در پی داشته باشد .

عرفان

1395/11/11
سلام ، يكي از دوستام دنده پاركش صدا ميداد ، رفته گفتن بهش از پين هست ، ي مكانيك بهش گفته نمي خواد از دنده پارك استفاده كني رو خلاص خاموش و روشن كن ، منم پيش خودم گفتم بهتره منم روي خلاص خاموش و روشن كنم اصلا نزنم پارك تو پارك هم از ترمز دستي استفاده كنم ، ميخواسم ببينم كسي ميدونه اين كار آسيب به گيربكس ميزنه يا نه ؟؟؟؟

مجتبی

1395/11/13
سلام دوستان. من یک خودروی mvm110 اتومات مدل 91 دارم. البته اتوماتش AMT هست و با اتومات های متداول فرق داره. سه هفته پیش پشت چراغ قرم ناغافل دیگه دهده عوض نکرد. اصلا حرکتی نکرد. حتی روی حالت دستی هم که گذاشتم باز هم هیچ واکنشی از خودش نشون نداد. با توجه به اینکه توی آبادان تعمیرکارش نیست با امداد خودرو بردمش اهواز. تشخیص این بود که دینام یا آرمیچر گیربکس سوخته. ولی بعد مشخص شد که اینطور نیست. الان اساتید سردرگم موندن و نمی دونن مشکل از کجاس. چون معتقدن خود گیربکس هم سالمه. دوستان محترم آیا همچین تجربه ای رو داشتن و آیا کسی رو میشناسن که بتونه منو راهنمایی کنه؟ تشکر

ashkan

1395/11/15
نگارنده این مقاله انگار تا حالا روغن گیربکس اتومات عوض نکردن بدونن هزینه اش چقدره که میگن سالی یک بار عوض کنید ، من ماشینم سانتافه هست مدل 2012 حدود کیلومتر 90 هزار عوض کردم که نمایندگی هم میگه همین حدود البته نهایتش 90 هزار تا عوض کنید ، هزینه اش هم حدود 600 هزار تومن شد ، روغن گیربکس اتومات برا همه ماشین ها خیلی گرونه ، نمیشه سالی یک بار عوض کرد !!!

حامد

1395/11/17
سلام من یه برلیانس اتومات دارم توی شیب جاده ماشین راه نمیره و هی گاز بیخود میخوره علت چیه ؟
توی جاده های شیب دار و گردنه ها خیلی اذیت میکنه

حسین

1395/12/1
سلام
وقتی دنده در حالت p قرار میگیره قفل میکنه جوری که نمیشه دنده رو به حالتای دیگه برد
حالا موقتا با فشار دادن shift lock درست میشه ولی هر بار که به حالت p میبرم تو همون حالت قفل میکنه

حمید

1395/12/8
با سلام لطفا در مورد رانندگی در سربالایی با دنده اتومات از نوع تیپ ترونیک توضیح بفرمایید و این که چه طور باید از نوع دستی استفاده کرد؟

امیر

1395/12/22
من 3 ماه ال نود اتومات صفر خریدم تو سر بالایی تو حالت D میاد عقب کسی میدونه چرا؟؟
 • مصطفی

  1396/1/2
  این موضوع در سربالایی که شیب زیاد و حتی نسبتا زیاد باشد کاملا طبیعی می باشد
Top