هر کارگر ایرانی چند خودرو در سال تولید می‌کند؟

هر کارگر ایرانی چند خودرو در سال تولید می‌کند؟

دنیای اقتصاد: خودروسازی در حالی لقب دومین صنعت بزرگ ایران را یدک می‌کشد که با در دست داشتن پنج درصد از کل نیروی کار داخلی، بهره‌وری ضعیفی را در کارنامه‌اش به ثبت رسانده است.چندی پیش موسسه جهانی مکنزی با انتشار گزارشی تحلیلی درباره خودروسازی ایران، پرده از آمارهای ضعیف بهره‌وری در این صنعت برداشت و مشخص شد این «شاخص مهم» در مقایسه با بسیاری از کشورهای صاحب صنعت خودرو، بسیار پایین است. براساس این گزارش، خودروسازی ایران در سال به ‌ازای هر كارگر، 9/ 2 دستگاه محصول به تولید می‌رساند، حال آنکه این رقم در تركیه 5 / 7 دستگاه و در فرانسه، آلمان، ژاپن و ایالات‌متحده آمریکا 12 تا 15 دستگاه خودرو است.

خودروسازی

یکی از دلایل اصلی این آمار ضعیف بهره‌وری در خودروسازی ایران را بسیاری از کارشناسان، ناشی از وجود نیروی کار مازاد در این صنعت می‌دانند، چه آنکه از نظر آنها، تیراژ هم‌اکنون در وضع متناسبی با نیاز بازار قرار دارد؛ بنابراین مشکل اصلی از ناحیه نیروی انسانی بیش از حد نیاز است. در این شرایط، اولین راهی که برای افزایش بهره‌وری به ذهن می‌رسد، تعدیل نیروی انسانی است، حال آنکه در خودروسازی ایران به دلیل نفوذ دولت و همچنین تبعات زیانبار اجتماعی، چندان امکان کاستن از نیروی کار وجود ندارد. بنابراین بهترین روشی که می‌توان نسبت تولید را در برابر نیروی انسانی بالا برد و بهره‌وری را افزایش داد، رشد تیراژ به واسطه عرضه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب است.

خودروسازی

به‌عبارت بهتر، اگر خودروسازی ایران بتواند سطح کیفی محصولاتش را بالا برده و قیمت را کنترل کند، تقاضای بیشتری را چه در بازار داخل و چه در بازار‌های صادراتی، ایجاد خواهد کرد و به این واسطه تیراژش افزایش خواهد یافت. طبعا با بالا رفتن تیراژ و به شرط کنترل جذب نیروی کار در خودروسازی، تعداد خودروهای تولیدی به‌ازای هر کارگر افزایش خواهد یافت و در نتیجه بهره‌وری بالا می‌رود. این البته در حالی است که خودروسازان داخلی در قراردادهای جدید خود با خارجی‌ها، چندان به فکر بازار اصلی (بازار زیر 50 میلیون) نبوده‌اند، حال آنکه اگر بنا به افزایش تقاضا و در نتیجه بالا رفتن تیراژ و بهره‌وری باشد، نمی‌توان از این بخش مهم از بازار، بی‌توجه ماند.
از سراسر وب
نظرات
 
 
 

تورج

1395/8/29
Mikham tolid nakone.

ناشناس

1395/8/29
ایشالا تولیدشون برای همیشه به صفر برسه!!!

به این سایت خرید و فروش ماشین در آمریکا نگاه کنید و قیمتاش رو ببینید، بعدش قضاوت با خودتون!!!
https://www.carsforsale.com/
 • mohammad

  1395/8/29
  من این سایت رو دیدم و تازه به عمق فاجعه پی بردم. خصوصا وقتی قیمت ماشینهای لوکسی مثل بنز و بی ام و و لکسوس رو دیدم. تازه فهمیدم که این فرقون سازا به اسم صنعت ملی و اشتغال چه اجحافی در حق مردم میکنن.
  1+
 • بی نام

  1395/8/29
  S 500 مدل 2007 قیمت 17 هزار دلار! CLS 500 مدل 2007 قیمت 10 هزار دلار! خدایا ما کجا زندگی می کنیم؟! اونم تازه با سطح درآمد اونا! اونجا فکر کنم طرف با 5 ماه کار بتونه یه CLS 2007 بخره، بعدش ما اینجا فکر کنم یه 40 سالی باید کار کنیم که این ماشین رو تو ایران بخریم!
  2+
 • علی

  1395/9/1
  با این قیمتای غیرمنصفانه ای که دیدم کلا تصمیم گرفتم تو ایران ماشین نخرم

mohsen

1395/8/29
با مدیرانی که ما داریم فکر می کنم دهها سال طول میکشه تا مثل کشوری مثل چین بشیم
با اومدن خودروهایی با قابلیت رانندگی خودکار و خودروهای برقی هم شاید صدها سال طول بکشه

m

1395/8/29
تو امریکا هر کارگر 12 تا میزنه 11.5 تا سالمه. کارگر ایرانی 3 تا میزنه هر 3تا خراب.
به نظر شما اگر نزنیم سنگین تر نیستیم؟

ali-gsxr299

1395/8/30
اصلا تیترش حال به هم زنه...

بهزاد

1395/8/30
فکر کن اگه به خارجی عکس اول رو ببینه فکر می کنه در باره تاریخ خودرو سازی مطلب گذاشتین. اینایی که ما داریم با افتخار تولید می کنیم تاریخه برادر من تاریخ. با این اوصاف همین 3 خودرو هم برا هر کارگر زیادیه. زمانی که هیچ کدوم از فعالان خودرویی کشور به چیزی غیر از سود جیبشون فکر نکنن انتظار دارین خودرو با کیفیت و بروز سوار شیم.
Top