زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2
این صفحه 173,085 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1394/9/17

زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

آزمایش و نوشته: سپهر زنگنه
عکس: بامداد صفائیان

هیچ کس نمی داند که چرا تیبا هاچ بک تحت عنوان تیبا 2 به بازار آمد اما به هرحال این خودرو با چند سال اختلاف نسبت به مدل سدان تیبا عرضه شد و علیرغم گذشت حدود یکسال از ورودش به خیابان ها، خودرویی نسبتاً جدید محسوب می شود که نقاط و مثبت و منفی عملکردش برای بسیاری افراد مبهم است. همچنین در پی نوسانات شدید ارزی چند سال گذشته ایران خودرو ناچار به اعمال تغییرات متعددی در مهندسی و تکنولوژی پژو 206 شد تا این بچه شیر نه چندان جوان را همچنان بر روی خط تولید حفظ کند. بنابراین در آزمایشی بر آن شدیم تا تیبا 2 که بر روی پلت فرم ارتقاء یافته پراید شکل گرفته است را در مقابل 206 ایرانی شده ایران خودرو قرار دهیم تا برای خریدارانی که قصد خرید یک هاچ بک ارزان قیمت درون شهری دارند، سنگ محکی از مزایا و معایب این دو خودرو نه چندان محبوب وجود داشته باشد.

طراحی

شاید بهتر باشد که وقت خود را برای توصیف طراحی این خودروها تلف نکنیم. 206 قریب به 14 سال است که در بازار حضور دارد و به یک زیباروی به شدت تکراری مبدل شده که جذابیت خود را برای عموم افراد از دست داده است اما تیبا هاچ بک در مقابل عجیب الخلقه و نازیبا اما تازه و متفاوت است. برخی کارشناسان ریشه های طراحی بخش جلو تیبا را الگو برداری از روی لانچیا اپسیلون توصیف می کنند، اما در نمای بغل عملاً این پلت فرم X100 سایپا (پراید ارتقاء یافته) است که حد و مرز هایی همچون فاصله محوری و پیش آمدگی سپر های جلو و عقب از محور چرخ ها را تعیین کرده و طبیعتاً دست طراحان برای ایجاد تغییرات وسیع در این پارامتر ها چندان باز نبوده است.

در نهایت به نمای عقب می رسیم که معجون بد مزه ای از بی حوصلگی و عدم خلاقیت را توامان ارائه می دهد. بر خلاف اصول رایج جهانی که طراحان تلاش می کنند تا تناسبی بین طرح چراغ های جلو و عقب را ارائه دهند، در نمای عقب تیبا 2 شاهد طرح چراغ های کاملاً متضاد با چراغ های بزرگ جلو هستیم و سادگی درب پنجم و سپر عقب هم هیچ نکته خاصی را به همراه ندارد. بنابراین دقیقاً مشخص نیست که سایپا استعداد طراحان خود را در چه راستایی استفاده می کند چرا که اثری از خلاقیت طراحان در هیچ یک از زوایای این خودرو به چشم نمی خورد.


مشخصات فنی

تیبا از هر جهت نسبت به پراید بهبود پیدا کرده، موتور 1.3 لیتری و ناتوان پراید به لطف افزایش حجم تا 1.5 لیتر و تغییر در سرسیلندر حالا حدود 80 اسب بخار قدرت ارائه می دهد، ضرایب گیربکس اندکی اصلاح شده و مجموعه دیسک و صفحه نیز بزرگتر شده اند. ترمز ها نسبت به پراید تقویت شده اند و در ساختار جلوبندی اثراتی از پیوند ژنتیکی با ریو دیده می شود. همچنین به لطف انجام اصلاحاتی ایمنی تیبا هم حداقل نسبت به پراید مقداری بهبود یافته اما به لطف عدم انتشار نتایج تست های تصادف، حد و اندازه این بهبود به شکل رسمی مشخص نیست.

بنابراین منصفانه است که تیبا را یک قدم مثبت و رو به جلو در ادامه سیر تغییر و تحول خاندان پراید بدانیم. در مقابل پژو 206 با موتور 1.4 لیتری 75 اسب بخاری، مشخصاً در مدل فرانسوی و اصلی از نظر ایمنی از تیبا پیشی می گیرد، اما از آنجا که ورژن جدید ایرانی شده هیچ گاه در آزمون تست تصادف شرکت نکرده است و تغییرات این خودرو در طول 14 سال عرضه در بازار ایران نیز روشن نیست، نمی توان در این مورد به درستی قضاوت کرد. به هر حال کمی بعید است که ایمنی 206 های فعلی از تیبا پایین تر باشد و در بدبینانه ترین حالت باید هر دو خودرو را از این لحاظ هم سطح دانست.


فضای داخلی

همانطورکه در تصاویر مشاهده می کنید، پژو 206 حاضر در میدان از نوع فرانسوی با کارکرد نسبتاً بالاست که به وضوح از نظر کیفیت کابین و زیبایی فضای داخلی نسبت به خودروهای جدید پژو نشان (غایب در تصاویر) برتری دارد. تیبا در مقابل چه از نظر کیفی و چه از نظر زیبایی طراحی داشبورد و فضای کابین هیچ نقطه قوت خاصی نسبت به 206 ندارد و یکپارچه و بلا استثنا از پلاستیک خشک و خشن شکل گرفته است، اما برای سرنشینان عقب فضای پا در تیبا بسیار بهتر از 206 است و این موردی است که می تواند مورد توجه مصرف کنندگان ایرانی واقع شود.
اندر حکایت دقت در طراحی تیبا اینکه دید رو به عقب (آینه وسط) به دلیل تعبیه سه پشت سری هم اندازه بر روی صندلی عقب در حد فاجعه است و این مورد وقتی تشدید می شود که بدانید ارتفاع شیشه عقب نیز به دلیل تعبیه لولا درون سقف، نسبت به تیبا سدان کاهش یافته. در واقع این وضعیت به قدری بغرنج است که مالک تیبا ناچار شده تا پشت سری وسط را از جای خود خارج کند بلکه روزنه ای از نور و میدان دید برای مواقع لزوم وجود داشته باشد.
در مقابل فرانسوی ها از شیوه رایج در سطح جهان استفاده کرده اند و پشت سری مربوط به سرنشین وسط را با ابعادی کوچکتر و به شکل جذب شده درون صندلی عقب درنظر گرفته اند تا دید رو به عقب حتی المقدور مختل نشود. به هرحال جزییات در کابین تیبا چندان چنگی به دل نمی زند، برای مثال کلید های شیشه برقی عقب (آپشن) با کلید های شیشه برقی پراید مشترک هستند و اتفاقا همچون کلید های پراید از جای خود خارج می شود. جالب تر آنکه آینه های جانبی برقی هم در این خودرو آپشن هستند و مجموعه این دو آپشن در کنار رینگ های اسپرت چرخ، حدوداً 700 هزار تومان اختلاف قیمت را نسبت به نمونه پایه که فاقد این تجهیزات است،به وجود می آورد.


پشت فرمان

توصیف حس و حال رانندگی با 206 به نظر کاملا زاید و تکرار مکررات است، چرا که اکثر ایرانیان تجربه رانندگی با این خودرو را داشته اند، اما اگر کنجکاو هستید تا تفاوت رانندگی تیبا هاچ بک را با 206 تیپ 2 بدانید، می توان به مواردی از قبیل احساس بهتر راننده پشت فرمان 206 اشاره کرد که هم به موقعیت قرار گیری صندلی، فرمان و ارتفاع نشیمنگاه صندلی ارتباط دارد و هم از کمتر بودن مرکز ثقل و هندلینگ بهتر 206 ناشی می شود. در مقابل راننده تیبا به لطف ارتفاع بیشتر، تسلط بهتری بر ابعاد خودرو دارد و این نکته ای است که می تواند به خصوص برای رانندگان تازه کار و کم تجربه از اهمیت ویژه ای برخودار باشد. همچنین فنربندی تیبا در مجموع نرمتر از 206 احساس می شود و سرنشینان عقب با کوبش های کمتری بعد از افتادن چرخ ها درون انواع چاله و خندق های موجود در سطح شهر روبرو می شوند.

این نکته شاید از نظر رانندگی اسپرتی و هندلینگ چندان تاثیر گذار نباشد اما با توجه به ماهیت شهری خودروهای این کلاس و شرایط جاده ها و راه های کشورمان می توان نتیجه گرفت که نرم بودن فنربندی در مجموع مزیتی برای تیبا محسوب می شود.
به بخش هیجان انگیز و جالب آزمایش فنی یعنی مقایسه توانایی های حرکتی می رسیم. برای خود ما هم سوال است که بین 206 شناخته شده و تیبا که بر اساس پراید ارتقاء یافته کدام یک می تواند در رقابت شانه به شانه برنده میدان باشد.
پس از گرم کردن نسبی موتور و رسیدن به دمای مطلوب کاری، خودروها را به خط می کنیم تا درگی کوتاه اما جالب را برگزار کنیم. برای پرهیز از بروز خطای راننده، تصمیم میگیریم که مسابقه را در هر دو حالت درگ از حالت ایستاده و استارت در حین حرکت برگزار کنیم و نتیجه این رویارویی درون شهری را می توانید در ویدیو زیر مشاهده فرمایید:


گفتنی است که این تست به دلیل نزدیک بودن شرایط چندین بار تکرار شده تا حتی المقدور از خطای آن کاسته شود.
تیبا از نظر کشش موتور و ضرایب دنده مشکل چندانی ندارد اما مسئله قلق گیری تعویض دنده 2 به 3 وجود دارد که می تواند نتیجه را به نفع راننده پژو 206 تغییر دهد. مسئله دیگر به کات آف بسیار پایین موتور تیبا مربوط می شود که در حدود 5500 دور بر دقیقه تعیین شده است و احساسی شبیه راندن موتورهای دیزل را به راننده منتقل می کند. در واقع برای شتاب گیری بهینه لازم است که تعویض دنده را در حدود 5000 دور بر دقیقه انجام دهید که رقمی مضحک در مقایسه با سایر موتورهای بنزینی به نظر می رسد.
همچنین صدای وارد شده به درون کابین تیبا در دورموتور های بالا به شدت زیاد می شود و از این نظر می تواند به خوبی با خودروهای ارزان قیمت چینی رقابت کند. در مقابل 206 علاوه بر آرامش بیشتر کابین و هندلینگ بهتر از نظر ترمز گیری نیز قبراق تر از تیبا ظاهر می شود. هرچند در این مورد نمی توان به قطعیت نظر داد چرا که هیچ یک از خودروهای حاضر در آزمایش کاملاً نو نیستند و ممکن است کیفیت ترمزگیری آن ها نسبت به شرایط ایده آل دچار افت شده باشد.


پیروز میدان

در شرایطی که اوضاع بازار خودروهای ارزان قیمت اصلاً جالب نیست، هر دو خودرو جزو معدود انتخاب های خریداران به حساب می آیند و اگر به دنبال هاچ بک مطمئن و کم دردسر با گیربکس اتوماتیک و حداقل فاکتورهای ایمنی تایید شده هستید، باید نزدیک به 2 برابر قیمت تیبا را خرج خرید رنو ساندرو کنید! بنابراین مشخص است که انتخاب بین این دو خودرو نبرد بهترین ها نیست و کاملاً برعکس، انتخابی بین بد و بدتر خواهد بود، اما تیبا هاچ بک در حدود 27 میلیون قیمت دارد و خرید پژو 206 تیپ 2 هم حداقل 33 میلیون تومان خرج بر میدارد.
با این حساب مشخص است که با توجه به افت کیفی شدید و عجیب 206 های جدید، خرید تیبا با قیمت کمتر ریسک کمتری به همراه دارد و این خودرو نه چندان زیبا، می تواند در بلند مدت هم مخارج نگهداری کمتری را به مالک تحمیل کند، البته که تیبا 2 به هیچ عنوان خودرو بی عیبی نیست و در بعضی مدل ها مالکین با مشکلاتی در سنسور های چینی موتور مواجه شده اند و یا از سر و صدای اضافی گیربکس این خودرو شکایت دارند، اما چنین مشکلاتی در مقابل فهرست بلند بالا و طویل بلاهایی که 206 می تواند سر خریدارش بیاورد به شوخی شبیه است.

بنابراین در انتخاب بین این دو خودرو سه حالت مختلف اتفاق می افتد. در مقایسه نمونه های صفر کیلومتر، تیبا می تواند با قیمت کمتر و هزینه کمتر نگهداری برنده میدان باشد، اما چنانچه نمونه های تمیز و کم کارکرد پژو 206 را با قیمتی کمتر از تیبا سراغ دارید، انتخاب این خودرو در مقایسه با تیبا هاچ بک می تواند کاملاً منطقی باشد، اما در سومین حالت اگر بین 206 دست دوم و تیبا صفر کیلومتر مردد هستید، باید بین هندلینگ و طراحی بهتر 206 در مقابل هزینه نگهداری کمتر و شتاب بهتر تیبا یکی را انتخاب کنید. جدال همیشگی عشق و منطق...
همانطورکه گفتیم هدف از این مقایسه، رقابت تیبا ۲ با پژو ۲۰۶ های جدید ایرانخودرو بوده است اما در روز آزمایش به دلیل عدم دسترسی به ۲۰۶ مدل بالا از یک نمونه قدیمی تیپ ۳ استفاده کردیم، نکته مهم این است که از نظر فنی هیچ تفاوتی بین تیپ ۲ و ۳ وجود ندارد و اختلاف این دو مدل به تجهیزات رفاهی آنها مربوط میشود، برای مثال درحالی که ۲۰۶ تیپ ۲ از شیشه بالابر برقی، آینه های جانبی همرنگ بدنه و تهویه مطبوع اتوماتیک بی بهره است، تیپ ۳ به عنوان نمونه فول مدل ۱.۴ لیتری با چنین امکاناتی راهی بازار می شد اما به هر روی از نظر مسائل فنی و توانایی های حرکتی تیپ ۳ با نمونه های تیپ ۲ جدید ایرانخودرو مشابهت کامل دارد، هرچند که متاسفانه نمونه های جدید دچار افت کیفیت شده اند.
در پایان ضمن تشکر از مالکین محترم خودرو ها،آقایان مهبد سائسی و محمد حسین صیفی و آرزوی عرضه محصولی با کیفیت، ایمن و ارزان قیمت برای عموم ایرانیان، جدول مشخصات فنی تیبا 2 و 206 تیپ 2 را به خوانندگان همشگی خودروبانک تقدیم می نماییم:
مشخصات فنی
مدلتیبا 2پژو 206 تیپ 2
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری4 سیلندر 1.4 لیتری
قدرت80 اسب بخار75 اسب بخار
گشتاور126 نیوتن متر118 نیوتن متر
وزن1050 کیلوگرم1025 کیلوگرم
ایمنینا مشخص2 یا 3 ستاره
بر اساس مدل فرانسوی
شتاب صفر تا صد رسمیاعلام نشده14.1 ثانیه
قیمتحدود 27 میلیون تومانحدود 33 میلیون تومان
عکس ها
نظرات
 
 
 

بختیاری

1396/6/10
این مقایسه اصلا عادلانه نیست، 206 تیپ 5 رو بیار تا از هر نظر تیبا رو سوسکش کنه!!!درضمن با توجه به بکسبات اول نقطه شروع و زود عوض کردن دنده راننده 206 میشه فهمید طرف ناشی بوده یا از عمد اینکارو کرده تا 206 عقب بیوفته.
درضمن بنده خودم تیپ 2 مدل 84 با سیستم برق مالتی پلکس و موتور اصل پژو دارم و اینکه بنظرم تیبا شتابش چنگی به دل نمیزنه چون توی درگ های معمول شهری ندیدم تیبا بگیره منو یا توی جاده بیرون البته اینم بگم شتاب تیبا کم نیست. فرض کنیم شتاب تیبا باتوجه به فیلم مذکور بیشتر باشه( که شک دارم) شما ارگونومی طراحی داخل و بیرون 206 حتی همین تیپ 2 رو چی میگی؟ شما سیستم برق مالتی پلکس ( قابلیت نصب کروز و اسپید لیمیتر و گرم کن صندلیا و کلی اپشن عجبل غریب) 206 رو چی میگین که تیبا نداره؟
درضمن اینم بگم کولر 206 تیپ 2 هیکل تیبا رو می ارزه
 • سعید

  1396/6/26
  ای بابا با اینهمه زحمت برید دنبال قاتل بروسلی بگردید حالا با ۲۰۶ یا تیبا ولی خداییش تیبا حداقل قیافش تکراری و دوزاری نشده هنوز ۲۰۶ از ۵تومنی میتونی بخری تا ۴۰ تومنی ولی تیبا حداقل زیر ۲۰ تومنی پیدا نمیکنی
  8+
 • رضا

  1396/9/22
  بنظرم شما در مورد تیبا یاداری بی انصافی میکنی یا چیزی تو چنته نداری اولا درمورد شتاب گیری اونکه راننده ۲۰۶ واقعا راننده نبود درش شکی نیس اما تیبا و ۲۰۶ رو در سربالایی باید تست کنین ک مطمنااا شکست با تیپ ۲ کولر تیبا ب مراتب بهتر و قوی تر تیپ ۲ هست دوست عزیز تیبا تنها بدی ک نصبت ۲۰۶داره صدای موتور ک تو کابین میاد و اما ۲۰۶ تیپ ۵ شما ی موتور۱۶۰۰ ۱۰۵اسبی رو با ۱۵۰۰ ۸۰اسبی مقایسه نکن من هم ۲۰۶ داشتم هم پرشیا همشونم تقویت کردم و استفاده کردم اما هیچ کدوم مثل تیبا۲ مانور پذیری نداشتن .حرفم با اونایی ک تیبا ۲ دارن با ی دستکاری ۲تا۳م میتونن حجم موتور رو از ۸۰تا۱۳۰اسب تغییر بدن بدنو اینکه لطمه ایی ب موتور بزنه .ک حتی آزرارو هم سوسک کنه چ برسه ب تیپ ۵.باتشکر

راننده

1396/6/18
تیبا 2 حرف نداره سه ساله می رونمش فقط بنزین زدم و روغنش را عوض کرده ام این را به جد میگم
 • مهدی

  1396/6/20
  سلام
  دوستان ناراحت نشید این و میگم ولی کلا ما ایرانی ها رو آشغال سوار کردن اگه صحبت شما بین و بد و بدتره هیچ فرق نمیکنه خودتونو با شرایط هرکدوم که میتونید وفق بدید تیبا کم خرج تره و ۲۰۶ پرخرج تر ولی در کل جفتش کلاس نداره ۲۰۶ که دیگه حالمون بهم خورد از بس دیدیم باز تیبا جدیده خدا نگهش داره
  8+

محمد

1396/6/20
تیباماشین خوبیه نرم تراز206شه

علی لطفی

1396/6/30
باسلام.بنده یه ۲۰۶ مدل ۹۵ دارم میخوام معایبشو بگم اولیش اینه که اینه ها برقی نیست شیشه عقب برقی نیس لرزش دنده فضای کمه صندلی عقب صدای زیاد موتور درون اتاق ماشین کم اوردن در سربالایی مصرفشم بالاس میشه گفت صدی ۸ الی ۹ باکولر تا ۱۰ هم میسوزونه و فقط بهترین مزایاش شکل ظاهریشه.به شما نصیحت میکنم اگر خواستین ۲۰۶ بگیرین فقط تیپ ۵ رو خربداری کنین وگرنه پشیمون میشین
 • هادی

  1396/7/6
  ای کاش میشد فیلمی که خودم شخصا با تیبا با دویست سرعت پر کردم میذاشتم میدیدن بعد نظر میدادین
  6+

احمد

1396/7/13
ممنون از موشکافی دقیق و روشن کردن ماجرا

یک

1396/7/14
با سلام.
دوستان هرکسی هر ماشینی داره ازش طرفداری میکنه مسلما.
اما سوال من اینه،کسانی که میگن پژو ۲۰۶ ما قدیمیه و فرانسوی،خب برادر یا خواهر الان بالای چند ساله از ماشینت گذشته و ماشین قطعاتش باید عوض بشه.همین قطعات چینی رو میزنی به ماشینت؟یا از فرانسه میری قطعه میخری؟
دوما،ماشین شما رو کیی مونتاژ کرده؟ فرانسویا؟ یا همین ایران خودروییها.
پس دقت کن.....
ماشین شمارو همین ایران خودرو مونتاژ کرده با قطعات فرانسوی.
الان از فرانسوی بودنش چیزی مونده آیا؟ یا چینی شدید شماهم؟
 • محمد ص

  1396/8/6
  سلام. دقیقا. اونایی که از 206 یا پارس اینجوری دفاع میکنن که میگن مال فرانسه هست منو یاد بعضی تولید های شلوار جین میندازن همینجا تولید میشه و با چسبوندن یه آرم برند معروف چندین برابر به خلق الله میندازن. اون بنده خدا فکر میکنه چون گرون گرفته یعنی اصله..، داستان 206 ایرانخودرو همینه
  5+

جلال

1396/7/30
چرا مردم رو منحرف میکنین
من خودم اردیبهشت تیپ دو خریدم نمیگم فوق العادس ولی یه سر گردن از تیبا بالاتره
خدایی هرکی از تیبا تعریف میکنه پولش نرسیده 206 بخره برا همین ، پسرخاله من تیبا دو خرید فروردین95 دوستمم تیپ دو داشتم وقتی سوار هر دوشون شدم دیدم 206 کجا تیبا کجا
قبلش هم سمند داشتم به خرج افتاد مجبور شدم بفروشم نزدیک یه سال بی ماشین موندم تا پولم جور شه واسه206
یه خانواده سه نفری هستیم نه ماشینم سربالایی کم میاره نه شتاب گیری .... اهل درگ کورس نیستم همیشه هم تو حاده خیلی راحت ۱۲۰ ۱۳۰ تا رو پر میکنه با کولر شکر خدا من که راضی هستم
نمیگم برین206 بخرین اگه بین تیبا و 206 موندین فقط ۱۰ دیقه از دوستی اشنایی قرض کنین سوار شین ببینین کدوم ارزش خرید داره
یه سال بی ماشین موندن بهتر از خرید تیبا هست
یاحق
 • محمد ص

  1396/8/6
  سلام. در مورد نظر جلال بگم اولا خرید خودرو بر اساس سلیقه و پارامترهای هر شخص متفاوت و باید احترام گذاشت. اما تجربه خودمو بگم بنده خودم تیبا دارم و دامادمون تیپ2. بنده بارها جفتشون رو سوار شدم خب هر کدوم محاسن و معایب داره اما باتوجه به تمام جوانب تیبا ماشین بهتریه. چه به لحاظ موتوری چه هزینه نگهداری چه استهلاک و اگر ساینا رو بگیم آپشن بیشتری هم داره با اینکه قیمتش خیلی کمتره. یعنی تیپ2 علاوه بر موتور ضعیف ، موتوز پر استهلاک و پر خرجی داره و واشر زدن در این موتور کاملا عادیه در حالی که کل ایرانو بگردی بزور یه تیبا با موتور واشر زده پیدا کنی. اتاق تیبا جادار تر و ارگونومی صندلی جلو کاملا بدن رو در بر میگیره و مثل 206 صاف نیس..موردی بگم خیلی طولانی میشه اما بنظر من پول تیپ2 رو رانا بگیری انتخاب معقول تریه هم از لحاظ فنی خیلی سرتر ه هم گارانتی خوبی داره. اما 206 تیپ2 که مثل پراید سایپا سیستم های ضد سرقتش واقعا بد..206 اصلا با این کیفیت پایین ارزش این قیمت رو نداره. شتاب تیبا و پایداریش در جاده گویای برتریش نسبت به 206 تیپ2 یا حق
 • در جواب محمد

  1396/8/6
  اولا اینکه رانا افت قیمت بالایی داره صفر رانا 34500 هست دوستم بدون رنگ رانا 95 رو27500 خرید این یعنی فاجعه دوم اینکه قیافش واقعا خیلی مزخرف هست
  5اسب بخر بالا بودن تیبا باعث نمیشه قوی سبقت رو از تیپ دو بزنه خودت میگی سوار تیپ دو شدم خدا وکیلی با یه انگشت میشه دنده عوض کرد اون قدر نرمه گیربکسش ، فرمونش هم هاکذا ولی تیبا اینطور نیس
  تنها مزیت تیبا به تیپ دو پنج اسب بخار بالا بودن موتورش و اینه برقیش هس ، آراگومی تیبا دو مثل پراید هست
  206 چهره جا افتاده ای تری نسبت به تیبا
  اصلاا هم واشر نمیزنه چرا باید ماشین واشر بزنه اینا چیزهای عامه پسندی هست که دهن مردم انداختن
  الان صفر تیبا 28 هست به نظرم یدونه تیپ دو 94 خریدن با این پول خیلی عاقلانه تر از تیبا هست
  باز من نمیگم واای تیپ دو معرکه هست هرکی این همه پول میده میره دو دیقه تحقیق میکنه برین از دو تا مکانیک بپرسین تیبا دو یا تیپ دو
  از اون مهم تر هم کافیه ده دیقه رانندگی کنین باهر دو‌ماشین ببینین کدوم ماشین به دلتون میشینه
  ان شاالله بهترین انتخاب رو بکنین
  یا علی
 • شاهین

  1396/8/20
  اقا من ی ۲۰۶ تیپ ۵ دارم مدل ۹۶ بای تیبا ۲ مدل ۹۶ ک ۲۰۶ رو خودم سوار میشم تیبارو خانوم تو این ۳ ماهی ک هردو ماشینو تحویل گرفتم ۲۰۶ بجز جمعه ها هرروز تو نمایندگی بوده و از نظر سواری هم پشت تیبا میشینم خیلی راحت تره الانم ۲۰۶ تو نمایندگیه واسه تعویض گیربکس
  2+

محمد ص

1396/8/8
دوست عزیز بیا کنار من بشین منم با انگشت دنده عوض کنم. فرمون ۲۰۶ نرمتره اما مال تیبا هم مشکلی نداره و تو دستت ماشین. موتور تیبا چه به لحاظ فنی چه توان جه هزینه نگهداری و عمر مفید برتری کامل داره. موتور تیپ۲ و چهارصدو پنج به استهلاک بالا و واشر زدن معروف از هر مکانیکی که میخوای برو بپرس. چون ذات این موتور ها حرارت بالا داره و جنس واشر از آزبسته اما مال تیبا مسیه و اصلا واشر نمیزنه.موتور تیبا بخاطر بزرگ بودن حجم موتور و بزرگیه سوپاپ هوا خوب گاز میخوره و در دنده ۴و۵ اختلافشو با تیپ۲ حس میکنی. تیپ۲ با ساینا تو آپشن که حرفی واسه گفتن نداره. تیپ۲ الان از کیفیت بد رنج میبره و به قیمتش اصلا نمیارزه.در مورد رانا اگر افت قیمت رو فاکتور بگیریم در سایر زمینه ها از جمله فنی هندلینگ رخ بیرونی گارانتی و آپشن تیپ۲ رو میخوره این همه خوبیشو ندیدی فقط افت قیمت! تیپ۲ باید با پراید مقایسه بشه. تیبا موتورش فیلر اتوماته تیپ۲ مقصر نیس از رده خارج شده دیگه چون مال دو دهه پیشه..
 • در جواب محمد ص

  1396/9/1
  عاغا اصلا 206 واشر شما ارباب حلقه
  ولی خدا وکیلی کسی که 206 سوار بوده عمرا نمیتونه تیبا سواری کنه

امیر

1396/8/10
سلام داداشی که میگی من ال90 دارم 206 زور میزنه منو بگیره . احتمالا اون 206 تیب 2 بوده من sd دارم با ال90 هم کورس گوزشتم ریدم تو هیکلش با تیبا هم گراشتم اونم بردم با 207 جدید هم گزاشتم با اون میلی متری بودیم.
 • آرش

  1396/8/22
  چقدر خوشحالم روح میشایل شوماخر به اینجا سر میزنه اونم با اسم امیر :-)
  6+

رضا

1396/8/28
سلام به تمام دوستان عزیزم.اولا درجواب دوستمون ارش خخخ خدا خیرت بده مردم ا خندا خیلی باحال گفتی .بعد اینکه دوستان چرا انقد باهم لج و بحث میکنید سر ماشین!!!؟؟؟اقا سلیقه هرکسی فرق داره پس به سلیقه همدیگه احترام بزارید نه که هی بحث کنید و همدیگرو بکنید دروغگو!!!بنده خودم یه تیبا2 اخرای 95 دارم با یه 206 مدل96 هرکسی بیاد بگه خوبه یا بده هیچی بهش نمیگم و بنظرش احترام میزارم چونک نظرش محترمه و هرکسی برا خودش سلیقه و نظری داره.امیدوارم همتون تو تک تک مراحل زندگیتون موفق باشید و بهترین ماشینارو بخرید انشاالله.

نرگس

1396/8/29
آدمای تازه به دوران رسیده تیبا میخرن وقتی تیبا میرونی انگار پیکان میرونی باور کنید صدای موتور پیکان اینقدر وارد اتاق ماشین نمیشه که تیبا صداش عین تراکتور میمونه وخیلی هم قیافه زشتی داره 206 یه ماشین فرانسوی هست آخه چی رو با چی مقایسه میکنین مثل این میمونه بگی گوشی اپل بهتره یا هواوی

بهاره

1396/9/6
سلام. من ماشین باز نیستم و تازه میخوام ماشین بخرم و موندم تیبا ۲ بخرم یا نه؟ دوست دارم راهنمایی بشم. ولی یه چیزیو خوب میدونم و اینه که انقدر فرانسوی فرانسوی نکنید. مگه میشه خودرویی ایرانی ساخته بشه بعد قطعات فرانسوی داشته باشه؟ البته مدلای قدیمیش شاید ولی خب بالاخره هر ماشینی نیاز به تغییرات قطعه داره و قطعات توی بازار همه چینی هستن. اینم قبول کنیم که ایرانیا تا یه چیزی وارد بازار میشه همه شروع میکنن از بد گفتنش و رد کردن. ولی خب تا به حال خودم پشت فرمون این دوتا ماشین نشستم ولی همه میدونیم ۲۰۶ یه خودروی جا افتاده توکشوره و محبوب و اطرافیان من خیلیاشون ۲۰۶ دارن. یکی از ضرب المثلایی که تو صنعت ایران تأثیر نداره اینه که نو که میادبه بازار کهنه میشه دل آزار...همه یا ۲۰۶ داشتن یا باهاش خاطره داشتن و هممون به ۲۰۶ تعصب خاصی داریم. ولی این رو در نظر بگیریم و برام مهمه که بدونم : کدومشون برای یه تازه کار بهتره؟ اونی که تازه کاره کدوم براش راحت تره؟
 • بهزاد

  1396/9/6
  منم شرایط شما رو دارم منتها نمیدونم تیبا هاچ بک صفر بخرم یا تیپ 2کارکرده،اهل سرعت و کورس گذاشتن نیستم خودمم کارمند هستم زیادم سوار نمیشم..لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  2+
 • مهران

  1396/9/13
  سلام من خودم تیبا دارم بسیار راضی ام انگار سوار ماشین شاسی بلند شدی واینکه هندلینگ و قسمت داشبوردش نسبت به 206راحتتتره وبالتره وحس بهتری هنگام رانندگی به ادم دست میده.......
  1+

Key1

1396/9/8
سلام به ماشین بازا و شوماخرا که همه ماشاالله ادعا هوارتا دارن.
من یه کلام بگم ۲۰۶ خرجش بالاس دهنمو اسفالت کرده.بین آشغالای که میتونیم سوار شیم ماشینی انتخاب کنید که خرجش کم باشه.داداچیا

مهران

1396/9/13
سلام دوستان من یک سوال داشتم و اون اینکه یک تیبا 1خریدم مدل96 صفر کارخونه2500تا بیشتر کار نکرده اما سرعتش با چهار سرنشین از95تاتجاوز نمیکنه یعنی سرعتش 100نمیشه و خیییلی زور میزنه چیکارکنم؟به نظرتون عایا ماشین عیبی چیزی داره؟باتشکر

صابر

1396/9/19
با سلام من حدود یه ماهی که تیبا دو گرفتم اولا بگم که اگر از کسی شنیدید که ماشین خیلی خوبه یا خیلی بده این نظر شخصی یا بهتر بگم سلیقه شخصی اونه
اولین نکته که اگه بین تیبا دو صفر و 206 دست دو به شک افتادین حتما تیبا رو انتخاب کنید
بعد حدود هزار کیلومتر رانندگی با تیبا دو باید بگم که شتاب اولیه ماشین مخصوصا تا سرعت 60 تاراضی کنندس ،شاید اولین چیزی که اذیتتون کنه بالا بودن کلاجه تیبا دوعه که هم قابل تنظیمه هم بعد یکی دو هفته دیگه عادت میکنید دومین چیزی که یه مقدار اذیتتون میکنه دیده کم خصوصا تو شب هست خودرو جوری طراحی شده که نسبت به کناره ها و همچنین دنده عقبه دقیق تسلط کامل رو نداری که تا اندازه ای میشه با سنسور حلش کرد ترمز ماشین خوبه تا سرعت صد تا رو بدون هیچ حرفی و راحت میره از مهمترین مزایاش هم فضا زیاده سرنشین های عقبه که نسبت به 206 خیلی راحت تره..در کل ماشینیه که میشه بهش نمره قبولی داد اینم ایدیمه اگه کسی سوالی داشت saaaaberr@
Top