زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2
این صفحه 154,994 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1394/9/17

زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

آزمایش و نوشته: سپهر زنگنه
عکس: بامداد صفائیان

هیچ کس نمی داند که چرا تیبا هاچ بک تحت عنوان تیبا 2 به بازار آمد اما به هرحال این خودرو با چند سال اختلاف نسبت به مدل سدان تیبا عرضه شد و علیرغم گذشت حدود یکسال از ورودش به خیابان ها، خودرویی نسبتاً جدید محسوب می شود که نقاط و مثبت و منفی عملکردش برای بسیاری افراد مبهم است. همچنین در پی نوسانات شدید ارزی چند سال گذشته ایران خودرو ناچار به اعمال تغییرات متعددی در مهندسی و تکنولوژی پژو 206 شد تا این بچه شیر نه چندان جوان را همچنان بر روی خط تولید حفظ کند. بنابراین در آزمایشی بر آن شدیم تا تیبا 2 که بر روی پلت فرم ارتقاء یافته پراید شکل گرفته است را در مقابل 206 ایرانی شده ایران خودرو قرار دهیم تا برای خریدارانی که قصد خرید یک هاچ بک ارزان قیمت درون شهری دارند، سنگ محکی از مزایا و معایب این دو خودرو نه چندان محبوب وجود داشته باشد.

طراحی

شاید بهتر باشد که وقت خود را برای توصیف طراحی این خودروها تلف نکنیم. 206 قریب به 14 سال است که در بازار حضور دارد و به یک زیباروی به شدت تکراری مبدل شده که جذابیت خود را برای عموم افراد از دست داده است اما تیبا هاچ بک در مقابل عجیب الخلقه و نازیبا اما تازه و متفاوت است. برخی کارشناسان ریشه های طراحی بخش جلو تیبا را الگو برداری از روی لانچیا اپسیلون توصیف می کنند، اما در نمای بغل عملاً این پلت فرم X100 سایپا (پراید ارتقاء یافته) است که حد و مرز هایی همچون فاصله محوری و پیش آمدگی سپر های جلو و عقب از محور چرخ ها را تعیین کرده و طبیعتاً دست طراحان برای ایجاد تغییرات وسیع در این پارامتر ها چندان باز نبوده است.

در نهایت به نمای عقب می رسیم که معجون بد مزه ای از بی حوصلگی و عدم خلاقیت را توامان ارائه می دهد. بر خلاف اصول رایج جهانی که طراحان تلاش می کنند تا تناسبی بین طرح چراغ های جلو و عقب را ارائه دهند، در نمای عقب تیبا 2 شاهد طرح چراغ های کاملاً متضاد با چراغ های بزرگ جلو هستیم و سادگی درب پنجم و سپر عقب هم هیچ نکته خاصی را به همراه ندارد. بنابراین دقیقاً مشخص نیست که سایپا استعداد طراحان خود را در چه راستایی استفاده می کند چرا که اثری از خلاقیت طراحان در هیچ یک از زوایای این خودرو به چشم نمی خورد.


مشخصات فنی

تیبا از هر جهت نسبت به پراید بهبود پیدا کرده، موتور 1.3 لیتری و ناتوان پراید به لطف افزایش حجم تا 1.5 لیتر و تغییر در سرسیلندر حالا حدود 80 اسب بخار قدرت ارائه می دهد، ضرایب گیربکس اندکی اصلاح شده و مجموعه دیسک و صفحه نیز بزرگتر شده اند. ترمز ها نسبت به پراید تقویت شده اند و در ساختار جلوبندی اثراتی از پیوند ژنتیکی با ریو دیده می شود. همچنین به لطف انجام اصلاحاتی ایمنی تیبا هم حداقل نسبت به پراید مقداری بهبود یافته اما به لطف عدم انتشار نتایج تست های تصادف، حد و اندازه این بهبود به شکل رسمی مشخص نیست.

بنابراین منصفانه است که تیبا را یک قدم مثبت و رو به جلو در ادامه سیر تغییر و تحول خاندان پراید بدانیم. در مقابل پژو 206 با موتور 1.4 لیتری 75 اسب بخاری، مشخصاً در مدل فرانسوی و اصلی از نظر ایمنی از تیبا پیشی می گیرد، اما از آنجا که ورژن جدید ایرانی شده هیچ گاه در آزمون تست تصادف شرکت نکرده است و تغییرات این خودرو در طول 14 سال عرضه در بازار ایران نیز روشن نیست، نمی توان در این مورد به درستی قضاوت کرد. به هر حال کمی بعید است که ایمنی 206 های فعلی از تیبا پایین تر باشد و در بدبینانه ترین حالت باید هر دو خودرو را از این لحاظ هم سطح دانست.


فضای داخلی

همانطورکه در تصاویر مشاهده می کنید، پژو 206 حاضر در میدان از نوع فرانسوی با کارکرد نسبتاً بالاست که به وضوح از نظر کیفیت کابین و زیبایی فضای داخلی نسبت به خودروهای جدید پژو نشان (غایب در تصاویر) برتری دارد. تیبا در مقابل چه از نظر کیفی و چه از نظر زیبایی طراحی داشبورد و فضای کابین هیچ نقطه قوت خاصی نسبت به 206 ندارد و یکپارچه و بلا استثنا از پلاستیک خشک و خشن شکل گرفته است، اما برای سرنشینان عقب فضای پا در تیبا بسیار بهتر از 206 است و این موردی است که می تواند مورد توجه مصرف کنندگان ایرانی واقع شود.
اندر حکایت دقت در طراحی تیبا اینکه دید رو به عقب (آینه وسط) به دلیل تعبیه سه پشت سری هم اندازه بر روی صندلی عقب در حد فاجعه است و این مورد وقتی تشدید می شود که بدانید ارتفاع شیشه عقب نیز به دلیل تعبیه لولا درون سقف، نسبت به تیبا سدان کاهش یافته. در واقع این وضعیت به قدری بغرنج است که مالک تیبا ناچار شده تا پشت سری وسط را از جای خود خارج کند بلکه روزنه ای از نور و میدان دید برای مواقع لزوم وجود داشته باشد.
در مقابل فرانسوی ها از شیوه رایج در سطح جهان استفاده کرده اند و پشت سری مربوط به سرنشین وسط را با ابعادی کوچکتر و به شکل جذب شده درون صندلی عقب درنظر گرفته اند تا دید رو به عقب حتی المقدور مختل نشود. به هرحال جزییات در کابین تیبا چندان چنگی به دل نمی زند، برای مثال کلید های شیشه برقی عقب (آپشن) با کلید های شیشه برقی پراید مشترک هستند و اتفاقا همچون کلید های پراید از جای خود خارج می شود. جالب تر آنکه آینه های جانبی برقی هم در این خودرو آپشن هستند و مجموعه این دو آپشن در کنار رینگ های اسپرت چرخ، حدوداً 700 هزار تومان اختلاف قیمت را نسبت به نمونه پایه که فاقد این تجهیزات است،به وجود می آورد.


پشت فرمان

توصیف حس و حال رانندگی با 206 به نظر کاملا زاید و تکرار مکررات است، چرا که اکثر ایرانیان تجربه رانندگی با این خودرو را داشته اند، اما اگر کنجکاو هستید تا تفاوت رانندگی تیبا هاچ بک را با 206 تیپ 2 بدانید، می توان به مواردی از قبیل احساس بهتر راننده پشت فرمان 206 اشاره کرد که هم به موقعیت قرار گیری صندلی، فرمان و ارتفاع نشیمنگاه صندلی ارتباط دارد و هم از کمتر بودن مرکز ثقل و هندلینگ بهتر 206 ناشی می شود. در مقابل راننده تیبا به لطف ارتفاع بیشتر، تسلط بهتری بر ابعاد خودرو دارد و این نکته ای است که می تواند به خصوص برای رانندگان تازه کار و کم تجربه از اهمیت ویژه ای برخودار باشد. همچنین فنربندی تیبا در مجموع نرمتر از 206 احساس می شود و سرنشینان عقب با کوبش های کمتری بعد از افتادن چرخ ها درون انواع چاله و خندق های موجود در سطح شهر روبرو می شوند.

این نکته شاید از نظر رانندگی اسپرتی و هندلینگ چندان تاثیر گذار نباشد اما با توجه به ماهیت شهری خودروهای این کلاس و شرایط جاده ها و راه های کشورمان می توان نتیجه گرفت که نرم بودن فنربندی در مجموع مزیتی برای تیبا محسوب می شود.
به بخش هیجان انگیز و جالب آزمایش فنی یعنی مقایسه توانایی های حرکتی می رسیم. برای خود ما هم سوال است که بین 206 شناخته شده و تیبا که بر اساس پراید ارتقاء یافته کدام یک می تواند در رقابت شانه به شانه برنده میدان باشد.
پس از گرم کردن نسبی موتور و رسیدن به دمای مطلوب کاری، خودروها را به خط می کنیم تا درگی کوتاه اما جالب را برگزار کنیم. برای پرهیز از بروز خطای راننده، تصمیم میگیریم که مسابقه را در هر دو حالت درگ از حالت ایستاده و استارت در حین حرکت برگزار کنیم و نتیجه این رویارویی درون شهری را می توانید در ویدیو زیر مشاهده فرمایید:


گفتنی است که این تست به دلیل نزدیک بودن شرایط چندین بار تکرار شده تا حتی المقدور از خطای آن کاسته شود.
تیبا از نظر کشش موتور و ضرایب دنده مشکل چندانی ندارد اما مسئله قلق گیری تعویض دنده 2 به 3 وجود دارد که می تواند نتیجه را به نفع راننده پژو 206 تغییر دهد. مسئله دیگر به کات آف بسیار پایین موتور تیبا مربوط می شود که در حدود 5500 دور بر دقیقه تعیین شده است و احساسی شبیه راندن موتورهای دیزل را به راننده منتقل می کند. در واقع برای شتاب گیری بهینه لازم است که تعویض دنده را در حدود 5000 دور بر دقیقه انجام دهید که رقمی مضحک در مقایسه با سایر موتورهای بنزینی به نظر می رسد.
همچنین صدای وارد شده به درون کابین تیبا در دورموتور های بالا به شدت زیاد می شود و از این نظر می تواند به خوبی با خودروهای ارزان قیمت چینی رقابت کند. در مقابل 206 علاوه بر آرامش بیشتر کابین و هندلینگ بهتر از نظر ترمز گیری نیز قبراق تر از تیبا ظاهر می شود. هرچند در این مورد نمی توان به قطعیت نظر داد چرا که هیچ یک از خودروهای حاضر در آزمایش کاملاً نو نیستند و ممکن است کیفیت ترمزگیری آن ها نسبت به شرایط ایده آل دچار افت شده باشد.


پیروز میدان

در شرایطی که اوضاع بازار خودروهای ارزان قیمت اصلاً جالب نیست، هر دو خودرو جزو معدود انتخاب های خریداران به حساب می آیند و اگر به دنبال هاچ بک مطمئن و کم دردسر با گیربکس اتوماتیک و حداقل فاکتورهای ایمنی تایید شده هستید، باید نزدیک به 2 برابر قیمت تیبا را خرج خرید رنو ساندرو کنید! بنابراین مشخص است که انتخاب بین این دو خودرو نبرد بهترین ها نیست و کاملاً برعکس، انتخابی بین بد و بدتر خواهد بود، اما تیبا هاچ بک در حدود 27 میلیون قیمت دارد و خرید پژو 206 تیپ 2 هم حداقل 33 میلیون تومان خرج بر میدارد.
با این حساب مشخص است که با توجه به افت کیفی شدید و عجیب 206 های جدید، خرید تیبا با قیمت کمتر ریسک کمتری به همراه دارد و این خودرو نه چندان زیبا، می تواند در بلند مدت هم مخارج نگهداری کمتری را به مالک تحمیل کند، البته که تیبا 2 به هیچ عنوان خودرو بی عیبی نیست و در بعضی مدل ها مالکین با مشکلاتی در سنسور های چینی موتور مواجه شده اند و یا از سر و صدای اضافی گیربکس این خودرو شکایت دارند، اما چنین مشکلاتی در مقابل فهرست بلند بالا و طویل بلاهایی که 206 می تواند سر خریدارش بیاورد به شوخی شبیه است.

بنابراین در انتخاب بین این دو خودرو سه حالت مختلف اتفاق می افتد. در مقایسه نمونه های صفر کیلومتر، تیبا می تواند با قیمت کمتر و هزینه کمتر نگهداری برنده میدان باشد، اما چنانچه نمونه های تمیز و کم کارکرد پژو 206 را با قیمتی کمتر از تیبا سراغ دارید، انتخاب این خودرو در مقایسه با تیبا هاچ بک می تواند کاملاً منطقی باشد، اما در سومین حالت اگر بین 206 دست دوم و تیبا صفر کیلومتر مردد هستید، باید بین هندلینگ و طراحی بهتر 206 در مقابل هزینه نگهداری کمتر و شتاب بهتر تیبا یکی را انتخاب کنید. جدال همیشگی عشق و منطق...
همانطورکه گفتیم هدف از این مقایسه، رقابت تیبا ۲ با پژو ۲۰۶ های جدید ایرانخودرو بوده است اما در روز آزمایش به دلیل عدم دسترسی به ۲۰۶ مدل بالا از یک نمونه قدیمی تیپ ۳ استفاده کردیم، نکته مهم این است که از نظر فنی هیچ تفاوتی بین تیپ ۲ و ۳ وجود ندارد و اختلاف این دو مدل به تجهیزات رفاهی آنها مربوط میشود، برای مثال درحالی که ۲۰۶ تیپ ۲ از شیشه بالابر برقی، آینه های جانبی همرنگ بدنه و تهویه مطبوع اتوماتیک بی بهره است، تیپ ۳ به عنوان نمونه فول مدل ۱.۴ لیتری با چنین امکاناتی راهی بازار می شد اما به هر روی از نظر مسائل فنی و توانایی های حرکتی تیپ ۳ با نمونه های تیپ ۲ جدید ایرانخودرو مشابهت کامل دارد، هرچند که متاسفانه نمونه های جدید دچار افت کیفیت شده اند.
در پایان ضمن تشکر از مالکین محترم خودرو ها،آقایان مهبد سائسی و محمد حسین صیفی و آرزوی عرضه محصولی با کیفیت، ایمن و ارزان قیمت برای عموم ایرانیان، جدول مشخصات فنی تیبا 2 و 206 تیپ 2 را به خوانندگان همشگی خودروبانک تقدیم می نماییم:
مشخصات فنی
مدلتیبا 2پژو 206 تیپ 2
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری4 سیلندر 1.4 لیتری
قدرت80 اسب بخار75 اسب بخار
گشتاور126 نیوتن متر118 نیوتن متر
وزن1050 کیلوگرم1025 کیلوگرم
ایمنینا مشخص2 یا 3 ستاره
بر اساس مدل فرانسوی
شتاب صفر تا صد رسمیاعلام نشده14.1 ثانیه
قیمتحدود 27 میلیون تومانحدود 33 میلیون تومان
عکس ها
نظرات
 
 
 

احسان

1396/4/28
با سلام خدمت دوستان
پرايد جلو تيبايي يا همون تيبا رو خواهشا با با يك ماشين با اصالت و اسطوره مقايسه نكنين...اينجا افرادي هستند كه ميخوان ماشين بخرن پس سعي كنين درست راهنمايي كنيد!!!از نظر ظاهري ٢٠٦ با اينكه خودرو توليدي سال ٢٠٠٠ هست ولي مطمئنا تا سال ٢٠٣٠ ميلادي هم زيبايي خودش رو حفظ ميكنه و اعطاي جايزه بهترين خودرو اروپا از نظر طراحي خودش حرف من رو تاييد ميكنه...در مدل هاي جديد كه ايرانيزه معروف هستن باز هم از نظر ايمني،هندلينگ،لذت رانندگي و كيفيت داخله و بدنه و موتوري باز هم نسبت به پرايد جلو تيبايي!!!سر تره و بهتر هست....صداي كم موتور،مصرف كم،شتاب خوب،همگي از مزاياي ٢٠٦ هست...در نظر داشته باشيد دارين تيبا كه يك خودرو بي اصالت و كپي از روي پرايد رو با يك اسطوره فرانسوي مقايسه ميكنيد
 • زهرا

  1396/5/2
  نکته اینجاس اسطوره فرانسویه دنیا رو به شما تحویل نمیدن سوار شی یه ورژنه کپی شده ی بسیار بی کیفیت و سطح پایین تقدیم علاقه مندانش میشه اونم با صرف هزینه اضافی :))
  32+

سعید

1396/4/31
206 بهتر از تیبا و سایناست توش شکی نیست اما تیپ 5 نه تیپ 2

عیسی

1396/5/5
سلام
ضمن تشکر از نقد منصفانه گروه خودروبانک تصور میکنم نکاتی که گفتند خیلی صحیح باشه.
بنده مدت 8 ماهی هست که تیبا2 تمیز مدل 94 خریداری کردم که تا حالا در مجموع ازش راضیم و میتونم یه سری نکات مثبت و منفی راجع به تیبا2 بگم.
اول اینکه همونطور که مشخصه بودجه ما باعث میشه انتخابمون محدود بشه بنابراین باور کنید که هیچوقت تیبا2 موردی برای انتخاب نبود و من بین پراید صفر !!! و تیبا2 انتخاب کردم که حداقل آشغال سوار نشم که وقتی میرم تو جاده با صلوات برگردم خونه..
نکات منفی تیبا2 رو میتونم توی این موارد بگم:
1.تیبا2 دید عقب خوبی نداره و من عمدتا با آینه ها کار میکنم اگر چه واسه شخص من خیلی مهم نیست اما ممکنه واسه بعضیا مهم باشه
2.مانور فرمون (اسم دقیق علمیش رو نمیدونم )تیبا2 به طرز عجیبی پایینه. یعنی زمانی که میخواید پارک کنید یا از جایی بیاید بیرون چندتا فرمون باید بدید تا کارتون انجام بشه. اما اینم بعد از مدتی عادت میکنید دیگه و توی حرکت مسلما به مشکلی برنمیخورید اگرچه بازم به نظر من خیلی نمره منفی ای محسوب میشه.
3.شتاب اولیه ماشین پایینه اگر دنده 2 به بالا خیلی بهتر میشه.
4.کیفیت داشبورد فوق العاده پایینه به طرزی که هر چند وقت یه جاش به صدا درمیاد و من چون خیلی حساسم به اینجور سروصداها همشونو پیدا میکنم و چفت و بستش رو محکمتر میکنم واسه همین داخل کابین ماشینم سروصدای خیلی کمی داره
5.لرزش ماشین در زمان ایستادن بالاس یعنی به حدی که بعضی وقتا کانکتورهای سیمبندی به صدا درمیاد که میخورن به داخل داشبورد.
6.دریچه های کولرش هم همیشه بازن و نمیشه مثلا یکیشونو ببندی یا باز کنی.
همینا به نظرم رسید از عیبهاش
حالا نکات مثبتش هم میگم
1.موتورش واقعا ارتقا پیدا کرده از پراید و به مراتب از موتور تیپ2 206 هم بهتره و به راحتی توی سبقتهای سرعت بالا توی جاده میتونید ماشینا رو جا بذارید. این مساله اونقد خوبه که بعضی وقتا شک میکنی که سوار مثلا تیبا2 شدی.
2. من خیلی هرروز تو مسیر تهران کرج و برعکس میامو میرم خیلی راحت با سرعت 120 میام و یه چیز خیلی جالب که داره اینه که وقتی دارم با سرعت 120 تا 130 به شکل خیلی راحتی میام اصلا حس سرعت بالایی دست نمیده و خیلی با خیال راحت رانندگی میکنی من خودم 130 140 رو خیلی خیلی راحت باهاش تو جاده ها میرم بدون اینکه اصلا چیزی حس کنم. بنابراین این ماشین رو اگ گرفتید خیالتون راحت باشه که راحت راحت 140 تا رو تو جاده ها میتونید برید بدون اینکه اصلا حس بدی کنید و اتفاقا خیلی هم بی لرزش و دردسر میره.
3. ماشین به مراتب از پراید سنگینتر و محکمتره. اینو وقتی که درهارو هم میخواید بازو بسته کنید متوجه میشید که با اسباب بازی طرف نیستید. و کلا بدنش محکمتر از پرایده. خودم ماشینو یه بار زدم به ستون توی پارکینگ و صافکار دهنش صاف شد تا صافش کرد و کلیم غر زد که دو تیکه فلز ( چه آلیاژی مطمین نیستم!) روی درهاش نصب شدن که استحکامشون رو بیشتر کنه.
4. فضای داخلی ماشین خیلی بهتر از 206ه. عقب راحت میشه نشست در حالی که 206 وقتی میشینی فقط فحش میدی به سازنده هاش که چی توی ذهنشون بوده از این طراحی واسه صندلی های عقب.
5.این مورد خیلی خوبه من واقعا تعجب کردم...کولرش خیلی خوبه.حتی وقتی کولر رو روشن میکنید از اون نصف شدن قدرت موتور خبری نیست. یعنی اون ترموستاتش که آن و آف میشه اصلا ضربه های شدید وارد نمیکنه در حالی که ماشینای ایرانی مثل پارس که داریم وقتی کولرش آن و آف میکنه انقد ضربه میزنه که ماشین انگار میپره و عصبی میشی. این مورد واقعا یکی از بهترین اتفاقایی که توی تیبا راضیت میکنه.
6.فرمونشم نرمو خوبه البته فکر کنم 206 فرمونش نرمتر باشه در حالت صفرش.

به هرحال من سعی کردم همشونو از دید خودم و سواری ای که داشتم بگم. در کل فقط میتونم بگم که راضیم از انتخابم نسبت به انتخابهای بازار. به زودی هم به فکر فروشش هستم چون ماشین ایرانی نباید بیش از 2 3 سال ازش بگذره چون کیفیتشون واقعا پایینه.
و اینکه خدماتش و گارانتیش هم میتونه بعضی وقتا آزاردهنده باشه اگرچه حداقل خیالت راحته که گارانتیه.
به هر حال اینها تو ذهنم اومد اگر بیشتر به ذهنم رسید حتما میگم
به امید روزی که همه سوار ماشینهایی با سطح کیفی فوق العاده بشیم. البته حالاحالاها با توجه به انحصاری بودن بازار خیلی امکانش نیست.

دیار

1396/5/13
واقعا که شما خودروی فرانسوی را با خودروی ایرانی و به درد نخور مقایسه میکند😂😂 من الان خودم 206 تیپ 2 مدل 88 دارم با هر ماشینی ایرانی کورس گذاشتم از جمله سمند. پارس . ال90.تیپا هیچ کدومشون به باد 206 نمی رسن . در ضمن هر وقت خواستید ماشین ها را مقایسه کنید یه کمی هم فکر کنید چه ماشین هایی را باهم مقایسه می کنید....
 • متین

  1396/5/17
  دیار عزیز منم موافقم تیپ2 نباید با تیبا2 مقایسه بشه باید با پراید 111 مقایسه بشه. تیپ2 از نظر شتاب آپشن و کلاس مثل 111 میمونه. تیپ2 نه اقتصادی محسوب میشه نه اسپرت پر شتاب نه چیزی هست که بخوای 33 میلیون هزینه کنی. این پول رو رانا میخری که از نظر فنی و کلاس و آپشن در کلاس بالاتری قرار داره و گارانتی خوبی هم داره. تیبا2 علاوه بر قدرت موتور بیشتر آپشن بیشتر، موتور و جلوبندی کم استهلاک کم خرج کم مصرف و از نظر فناوری موتوری یه قدم از tu3 منسوخ شده جلوتره.. شما از تیبا و ال90 و پارس جلو میزدی منتها بعد از مصرف. قبلش رو صندلی پارک نشسته بودی
  22+
 • دلدا

  1396/7/9
  شما ماشينشون براي سال ٨٨ من خودم ٢٠٦ تيپ ٣ مدل ٨٥ دارم عالي از همه نظر چون أصل فرانسه اما پشت ٢٠٦ تيپ ٢ نشستم واقعا موتورش ضعيفه مخصوصا وقتي كولر ميگيري ديگه سربالايي نميكشه
  من خودم تو ايران خودرو هستم از سال ٩٠ به اين ور ٢٠٦ واقعا افتضاح شده و تيبا بهتر از ٢٠٦ تيپ ٢ الان هست.
  1+
 • مجتبی

  1396/7/25
  جناب بقیه ماشینا رو نمیدونم ولی خودم که ال90 دارم شده تو جاده با 206 کورس گذاشتم طفلک هرچی زور میزد منو بگیره نمیتونست خصوصا سربلایی های جاده رو که کاملا نفس کم میاره فقط تخته گاز جاده صاف رو خوب میره اگه ماشینی جلوش نباشه
  1+

محمدعلی

1396/5/14
سلام من تیبا2 ثبت نام کردم به نظرتون ماشین خوبی هست
 • عیسی

  1396/5/16
  پیام من رو بخون
  8+
 • متین

  1396/5/17
  نسبت به هزینه ای که کردی و رقباش آره انتخاب معقولی کردی هم داخل شهر کارتو راه میندازه هم برای سفر..
  2+

فرید

1396/5/18
با سلام نظر من اینه زیاد سنگ فرانسه رو به سینه نزنیم چون تو اروپا ماشینهاش اشغالترین پر استهلاک و بی طرفداره اما اینکه از اصالت طراحی چه داخلی چه خارجی بخوایم مقایسه کنیم 206 گه تو سال 2017 طراحی میشد بازم از زمان جلوتره یعنی یه شاهکار مهندسی خودرو سازی ب حساب میاد اما خوب تیبا اول راهه پر اشتباه بی کیفیت ایشالا روز ب روز بهتر شه...
 • متین

  1396/5/25
  فرید جان ساقیت کیه به منم معرفی کن. خود پژو سازنده 206 خط تولیدشو یه دهه پیش جمع کرده نازه با اون کیفیت شما میگی فراتر از زمانه. کجاش جلوتره واشر زدنش یا کم آوردن تو سربالایی ها یا چپ کردنش یا کوبش اتاق در ناهمواری ها. شاید باز کردن شیشه عقب با دستگیره یا تنظیم آینه که تا کمر باید خم شی. فکر کنم لرزش دنده خیلی بروزه خخخخ
  9+
 • رسول

  1396/7/6
  سلام . کی گفته ماشینای پژو آشغاله؟ برو یه کم تحقیق کن ببین دومین خودرو پر فروش اروپا چیه. ۷ سال پیاپی موتور سال اروپا مال کدوم شرکته

نواب

1396/5/19
سلام دوستان، رفیق من تازگیا تیبا 2 مدل 96 گرفته ، بدون تعصب میگم ، ماشین انگار از مواد بازیافتی درست شده و بسیار مواد به کار گرفته بی کیقیت بودند، یه شب باش دور زدیم ، صندلی ها سفت ، قطر شیشه ها نسبت به سایر ماشین ها نازک تر ، دسگیره های داخلی حالت لقی داشتن ، در باک خود به خود باز میشد (به دلیل عدم یا انجام ندادن صحیح کنترل نهایی توسط شرکت سایپا) ، اما از لحاظ شتاب و موتور راضی کننده بود ، اتاق به خصوص کابین عقب مقداری از 206 جادار تر ، به نظر بنده خریدن 206 بهتره ، چون هم ماشین زیباتری نسبت به تیباست ، و با وجود کیفیت پایین سری های جدید حداقل اسم پژو رو یدک میکشه و در کل ماشین با کلاس تری هست
 • حسین

  1396/5/24
  آقا نواب بیشتر درسهاتو بخون رفوزه میشی ها حالا از ما گفتن خخ!!!!!!!
  5+
 • مسعود

  1396/7/8
  آقا نواب بخاطر اسم ۵ملیون بیشتر بدی واقعا ...
  1+

مهران م

1396/5/26
شیشه عقب تیبا برقیه ایا؟؟؟
 • s

  1396/5/29

  آره برقیه و بالا برش خیلی خوبه
  2+

امیر علی خان

1396/6/9
دوستان گلم با توجه به سواری و اطلاعاتی که نصبت به این موارد دارم عرض میکنم من خودم اسپورت باز هستم و رو ماشینا خیلی حساسم الانم یه 405موتور تقویتی دارم که ازش راضی هستم اما در کنارش یه206مدل 90هم داشتم که به صرف ظاهرزیباش فقط برای چخ بازی خوابونده بودمش و سیستم و اینحرفا. ولی در کل 206ایرانی خیلی بی کیفیت و واقعا یک چیزهاییش ایراد داره.مثلا کوبش اتاق عقب.کمبود فضای نشستن عقب استهلاک بالای قطعات سیستم برقی کامپیوتری که کوچکترین خطایی ایجاد مشکل میکنه واستون.اما ایران هم 206رو به مراتب ناجورترش کرده مدل ماشین من 90 هستش ولی در کنارش دوستم یه 206 واقعا بکر داره مدل84 که حداقل نصبت به مدلش بوهایی از فرانسوی بودن قطعات رو داره ودر مقایسه ی ما واقعا مدل های بالای 206 به قطع بی کیفیت شده و تنها سوخت کمشون هست یا ظاهر زیباشون که خریدار بنا به استفاده ش انتخابش میکنه درمدلهای جدید همه سنسوز گاز برقی دارن برای کم بودن سوختشون که خودش یک عامل نفس گیر توی دراگ وحتی سربالایی رفتن بحساب میاد حال اینکه مدل های پایینتر که دست فرانسه تو کار بوده گازشون سیمی هست و با گاز سیمی مصرفشون پایینه یعنی موقع دراگ یا کورس یا سینه کشی مصرف سوختش با موتور هماهنگ میشه ولی مدل های بالاتر رسما ماشین باید باهمون سوخت همون مانع وکورس رو باید بگزرونه که عاملش کیفیت پایین قطعات موتور وایرانی شدن قطعات هست. الان رسما ایران فقط داره اتاق رو کپی میکنه و تمام. حالا بگم که من 206 م رو برای فروش گذاشتم و یه تیبا 2 ثبت نام کردم که خیلی درموردش تحقیق کردم وبا چشم باز خریدمش درسته تیبا صندوق دار ماشین پر اشکالی بوده ولی حالا نسخه ی 2ش خیلی بهتر شده وبستگی داره به چه چشم وچه استفاده ای به این ماشین نگاه کنید.فضای داخلیه جادارتر موتور قویتر از 206 تیپ 2 و3 و111 رو داره داشبوردش خفه نیست موتورش توان گاز خوردن بالایی رو داره گیربکس تیبا2 رو نقص هاش رو گرفتن و کارهایی روش انجام دادن که بدنه هم استقامت بهتری داره.اما داشبوردش بله داشبورد یک مقدار از نظر من نازک هستش و باید مراقبت بیشتری ازش بشه لیور دنده یه مقدار بد حالت هست که حالا مایی که تو کار اسپورتیم میتونیم با یه دستکاریه سرپایی به هرحالتی که بخواییم درش بیاریم. اما شیشه عقب واقعا فاجعه هست چون دید کمی داره که البته 206 هم دست کمی از اون نداره و اونهم قابل درمان از سوی خود مشتری هستش. ولی در کل از نظر من 206 الان10سال هست که از دور استاندارد جهانیه فرانسه خارج شده و ماشین تکراری و همگانی هم شده اما نصبت به اون تیبا چهره ی جدید هستش و تازه تو برند ظاهر شده دوستان ماشین باقدرت نزدیک به 1600 وبالاتراز1500 موتور مقبولی داره و بدنه هم به حد کافی وزن داره که ماشین ثبات داشته باشه نصبت به پراید 111 خیلی خیلی بهتر هست و نصبت به 206 تا تیپ 3 هم قدرت موتور بالاتری رو دارا هست و ماشین گاز خور و خوش حرکتی هست و داخلش صندلی هاش نصبت به206 و111 پهن تر هست و کلا بدن رو صندلی میشینه و خسته نمیکنه برای تو شهر و جاده هم خوبه فقط میمونه مساله ی ظاهریش که من خودم درنظر دارم اسپورتش کنم که خاصتر بشه و فکر کنم موفق بشم و زیبا درستش کنم چون از نظر من رینگهای خود ماشین کمی کوچک هست و میخوام یک شماره بزرگتر کنم رینگهاشو تا حد خالیه داخل گلگیر پر بشه و بقیش روهم تصمیمات جالبی واسش دارم که انجام بدم و در اخرم قطعا یک پک پنوماتیک تنظیم ارتفاع هم واسش میزارم حتی برای شیشه ی عقب هم دوستان میتونن کلاهک هارو در بیارن و بدن تودوزی تا مثل کلاهک وسط صندلی عقب 206 درستش کنن تا یک مقدار جلو بیاد و یک حد خالی داشته باشه که استلاحا به صندلی بچسبه و بشینه روی صندلی فکر کنم فضای شیشه عقب دیدآزادی رو بدست بیاره . دوستان همیشه خرید ماشین ملاک نیست که همه ی امکانات رفاهی رو داشته باشه من عقیده دارم باکمی هزینه و خلاقیت میتونید همه چیزش رو بنفع استفاده ی خودتون درست وتنظیم کنید تا با ماشینتون حال کنید.حرف اخر هم اینکه پشت فرمون تیبا 2 هم نشستم تا شهرستانم رفتم باهاش رانندگیه دلپذیری داره وسرعت 140 تا اصلا مشخصتون نمیشه و ماشین هم ایرودینامیک و بادشکن جالبی داره که همین امرش باعث شد شباهت حرکتی بین تیبا و206 ببینم که تو206 تا110تا این حس رو داری اما تیبا تا سرعت بالاتری این حس اعتماد رو توی شما نگه میداره دوستان لوازمی مثل شیشه بالابر واینها لوازم مصرفی هستند والانم توی بازار خیلی از این لوازم هم اسپرت شده تر و هم با کیفیت تر وجود داره که میتونید عوض کنید و خرج محکم شدنش یه چسب حلال دار هست که اگر وقتی هم خواستین تعویض کنید یا در بیارین یک قطره حلال اون چسب رو ازاد میکنه بدون کوچکترین خش یا خرابی.امیدوارم راهنماییهام کمکتون کنه من خودم هم دنبال راحتی و ارامش توی ماشین هستم و چون خیلی ماشینهای ایرانی رو داشتم فقط نظر دادم. منم خواستم بجز ماشینم که برا عشقم و زیبایی و سرعت درستش کردم یه ماشین توشهری هم داشته باشم که اگر لازمم شد مسافرت هم بتونم برم باهاش و بجز موتورش ظاهرش رو هم اسپورت کنم و مطمینم هم زیبا و هم تک خواهددشد شماهم هر کس خرید یهشماره رنگش رو بزرگتر بندازه با لاستیک پهنتر و یه 30 درصد دودی هم شیشه های کنارش رو بزنید و یه سایه هم بالای شیشه جلو بندازید یه هزینه ی کم ولی مطمینم خیلی نمای ماشینتون تغییر میکنه. ماشین که تحویلم شد و کاراشو توی مغازه خودم انجام دادم یه عکس از حالت اسپورتش واستون میزارم همینجا همتون موفق و موید باشید. دوستان کسی سوالی داشت من کوچکتون امیرعلی هستم و ایدی تلگرامم kingali65@ هستش خوشحال میشم کمکتون کنم. یا علی

بختیاری

1396/6/10
این مقایسه اصلا عادلانه نیست، 206 تیپ 5 رو بیار تا از هر نظر تیبا رو سوسکش کنه!!!درضمن با توجه به بکسبات اول نقطه شروع و زود عوض کردن دنده راننده 206 میشه فهمید طرف ناشی بوده یا از عمد اینکارو کرده تا 206 عقب بیوفته.
درضمن بنده خودم تیپ 2 مدل 84 با سیستم برق مالتی پلکس و موتور اصل پژو دارم و اینکه بنظرم تیبا شتابش چنگی به دل نمیزنه چون توی درگ های معمول شهری ندیدم تیبا بگیره منو یا توی جاده بیرون البته اینم بگم شتاب تیبا کم نیست. فرض کنیم شتاب تیبا باتوجه به فیلم مذکور بیشتر باشه( که شک دارم) شما ارگونومی طراحی داخل و بیرون 206 حتی همین تیپ 2 رو چی میگی؟ شما سیستم برق مالتی پلکس ( قابلیت نصب کروز و اسپید لیمیتر و گرم کن صندلیا و کلی اپشن عجبل غریب) 206 رو چی میگین که تیبا نداره؟
درضمن اینم بگم کولر 206 تیپ 2 هیکل تیبا رو می ارزه
 • سعید

  1396/6/26
  ای بابا با اینهمه زحمت برید دنبال قاتل بروسلی بگردید حالا با ۲۰۶ یا تیبا ولی خداییش تیبا حداقل قیافش تکراری و دوزاری نشده هنوز ۲۰۶ از ۵تومنی میتونی بخری تا ۴۰ تومنی ولی تیبا حداقل زیر ۲۰ تومنی پیدا نمیکنی
  2+

راننده

1396/6/18
تیبا 2 حرف نداره سه ساله می رونمش فقط بنزین زدم و روغنش را عوض کرده ام این را به جد میگم
 • مهدی

  1396/6/20
  سلام
  دوستان ناراحت نشید این و میگم ولی کلا ما ایرانی ها رو آشغال سوار کردن اگه صحبت شما بین و بد و بدتره هیچ فرق نمیکنه خودتونو با شرایط هرکدوم که میتونید وفق بدید تیبا کم خرج تره و ۲۰۶ پرخرج تر ولی در کل جفتش کلاس نداره ۲۰۶ که دیگه حالمون بهم خورد از بس دیدیم باز تیبا جدیده خدا نگهش داره
  4+

محمد

1396/6/20
تیباماشین خوبیه نرم تراز206شه

علی لطفی

1396/6/30
باسلام.بنده یه ۲۰۶ مدل ۹۵ دارم میخوام معایبشو بگم اولیش اینه که اینه ها برقی نیست شیشه عقب برقی نیس لرزش دنده فضای کمه صندلی عقب صدای زیاد موتور درون اتاق ماشین کم اوردن در سربالایی مصرفشم بالاس میشه گفت صدی ۸ الی ۹ باکولر تا ۱۰ هم میسوزونه و فقط بهترین مزایاش شکل ظاهریشه.به شما نصیحت میکنم اگر خواستین ۲۰۶ بگیرین فقط تیپ ۵ رو خربداری کنین وگرنه پشیمون میشین
 • هادی

  1396/7/6
  ای کاش میشد فیلمی که خودم شخصا با تیبا با دویست سرعت پر کردم میذاشتم میدیدن بعد نظر میدادین
  3+

احمد

1396/7/13
ممنون از موشکافی دقیق و روشن کردن ماجرا

یک

1396/7/14
با سلام.
دوستان هرکسی هر ماشینی داره ازش طرفداری میکنه مسلما.
اما سوال من اینه،کسانی که میگن پژو ۲۰۶ ما قدیمیه و فرانسوی،خب برادر یا خواهر الان بالای چند ساله از ماشینت گذشته و ماشین قطعاتش باید عوض بشه.همین قطعات چینی رو میزنی به ماشینت؟یا از فرانسه میری قطعه میخری؟
دوما،ماشین شما رو کیی مونتاژ کرده؟ فرانسویا؟ یا همین ایران خودروییها.
پس دقت کن.....
ماشین شمارو همین ایران خودرو مونتاژ کرده با قطعات فرانسوی.
الان از فرانسوی بودنش چیزی مونده آیا؟ یا چینی شدید شماهم؟
Top