زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2
این صفحه 70,870 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1394/9/17

زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

آزمایش و نوشته: سپهر زنگنه
عکس: بامداد صفائیان

هیچ کس نمی داند که چرا تیبا هاچ بک تحت عنوان تیبا 2 به بازار آمد اما به هرحال این خودرو با چند سال اختلاف نسبت به مدل سدان تیبا عرضه شد و علیرغم گذشت حدود یکسال از ورودش به خیابان ها، خودرویی نسبتاً جدید محسوب می شود که نقاط و مثبت و منفی عملکردش برای بسیاری افراد مبهم است. همچنین در پی نوسانات شدید ارزی چند سال گذشته ایران خودرو ناچار به اعمال تغییرات متعددی در مهندسی و تکنولوژی پژو 206 شد تا این بچه شیر نه چندان جوان را همچنان بر روی خط تولید حفظ کند. بنابراین در آزمایشی بر آن شدیم تا تیبا 2 که بر روی پلت فرم ارتقاء یافته پراید شکل گرفته است را در مقابل 206 ایرانی شده ایران خودرو قرار دهیم تا برای خریدارانی که قصد خرید یک هاچ بک ارزان قیمت درون شهری دارند، سنگ محکی از مزایا و معایب این دو خودرو نه چندان محبوب وجود داشته باشد.

طراحی

شاید بهتر باشد که وقت خود را برای توصیف طراحی این خودروها تلف نکنیم. 206 قریب به 14 سال است که در بازار حضور دارد و به یک زیباروی به شدت تکراری مبدل شده که جذابیت خود را برای عموم افراد از دست داده است اما تیبا هاچ بک در مقابل عجیب الخلقه و نازیبا اما تازه و متفاوت است. برخی کارشناسان ریشه های طراحی بخش جلو تیبا را الگو برداری از روی لانچیا اپسیلون توصیف می کنند، اما در نمای بغل عملاً این پلت فرم X100 سایپا (پراید ارتقاء یافته) است که حد و مرز هایی همچون فاصله محوری و پیش آمدگی سپر های جلو و عقب از محور چرخ ها را تعیین کرده و طبیعتاً دست طراحان برای ایجاد تغییرات وسیع در این پارامتر ها چندان باز نبوده است.

در نهایت به نمای عقب می رسیم که معجون بد مزه ای از بی حوصلگی و عدم خلاقیت را توامان ارائه می دهد. بر خلاف اصول رایج جهانی که طراحان تلاش می کنند تا تناسبی بین طرح چراغ های جلو و عقب را ارائه دهند، در نمای عقب تیبا 2 شاهد طرح چراغ های کاملاً متضاد با چراغ های بزرگ جلو هستیم و سادگی درب پنجم و سپر عقب هم هیچ نکته خاصی را به همراه ندارد. بنابراین دقیقاً مشخص نیست که سایپا استعداد طراحان خود را در چه راستایی استفاده می کند چرا که اثری از خلاقیت طراحان در هیچ یک از زوایای این خودرو به چشم نمی خورد.


مشخصات فنی

تیبا از هر جهت نسبت به پراید بهبود پیدا کرده، موتور 1.3 لیتری و ناتوان پراید به لطف افزایش حجم تا 1.5 لیتر و تغییر در سرسیلندر حالا حدود 80 اسب بخار قدرت ارائه می دهد، ضرایب گیربکس اندکی اصلاح شده و مجموعه دیسک و صفحه نیز بزرگتر شده اند. ترمز ها نسبت به پراید تقویت شده اند و در ساختار جلوبندی اثراتی از پیوند ژنتیکی با ریو دیده می شود. همچنین به لطف انجام اصلاحاتی ایمنی تیبا هم حداقل نسبت به پراید مقداری بهبود یافته اما به لطف عدم انتشار نتایج تست های تصادف، حد و اندازه این بهبود به شکل رسمی مشخص نیست.

بنابراین منصفانه است که تیبا را یک قدم مثبت و رو به جلو در ادامه سیر تغییر و تحول خاندان پراید بدانیم. در مقابل پژو 206 با موتور 1.4 لیتری 75 اسب بخاری، مشخصاً در مدل فرانسوی و اصلی از نظر ایمنی از تیبا پیشی می گیرد، اما از آنجا که ورژن جدید ایرانی شده هیچ گاه در آزمون تست تصادف شرکت نکرده است و تغییرات این خودرو در طول 14 سال عرضه در بازار ایران نیز روشن نیست، نمی توان در این مورد به درستی قضاوت کرد. به هر حال کمی بعید است که ایمنی 206 های فعلی از تیبا پایین تر باشد و در بدبینانه ترین حالت باید هر دو خودرو را از این لحاظ هم سطح دانست.


فضای داخلی

همانطورکه در تصاویر مشاهده می کنید، پژو 206 حاضر در میدان از نوع فرانسوی با کارکرد نسبتاً بالاست که به وضوح از نظر کیفیت کابین و زیبایی فضای داخلی نسبت به خودروهای جدید پژو نشان (غایب در تصاویر) برتری دارد. تیبا در مقابل چه از نظر کیفی و چه از نظر زیبایی طراحی داشبورد و فضای کابین هیچ نقطه قوت خاصی نسبت به 206 ندارد و یکپارچه و بلا استثنا از پلاستیک خشک و خشن شکل گرفته است، اما برای سرنشینان عقب فضای پا در تیبا بسیار بهتر از 206 است و این موردی است که می تواند مورد توجه مصرف کنندگان ایرانی واقع شود.
اندر حکایت دقت در طراحی تیبا اینکه دید رو به عقب (آینه وسط) به دلیل تعبیه سه پشت سری هم اندازه بر روی صندلی عقب در حد فاجعه است و این مورد وقتی تشدید می شود که بدانید ارتفاع شیشه عقب نیز به دلیل تعبیه لولا درون سقف، نسبت به تیبا سدان کاهش یافته. در واقع این وضعیت به قدری بغرنج است که مالک تیبا ناچار شده تا پشت سری وسط را از جای خود خارج کند بلکه روزنه ای از نور و میدان دید برای مواقع لزوم وجود داشته باشد.
در مقابل فرانسوی ها از شیوه رایج در سطح جهان استفاده کرده اند و پشت سری مربوط به سرنشین وسط را با ابعادی کوچکتر و به شکل جذب شده درون صندلی عقب درنظر گرفته اند تا دید رو به عقب حتی المقدور مختل نشود. به هرحال جزییات در کابین تیبا چندان چنگی به دل نمی زند، برای مثال کلید های شیشه برقی عقب (آپشن) با کلید های شیشه برقی پراید مشترک هستند و اتفاقا همچون کلید های پراید از جای خود خارج می شود. جالب تر آنکه آینه های جانبی برقی هم در این خودرو آپشن هستند و مجموعه این دو آپشن در کنار رینگ های اسپرت چرخ، حدوداً 700 هزار تومان اختلاف قیمت را نسبت به نمونه پایه که فاقد این تجهیزات است،به وجود می آورد.


پشت فرمان

توصیف حس و حال رانندگی با 206 به نظر کاملا زاید و تکرار مکررات است، چرا که اکثر ایرانیان تجربه رانندگی با این خودرو را داشته اند، اما اگر کنجکاو هستید تا تفاوت رانندگی تیبا هاچ بک را با 206 تیپ 2 بدانید، می توان به مواردی از قبیل احساس بهتر راننده پشت فرمان 206 اشاره کرد که هم به موقعیت قرار گیری صندلی، فرمان و ارتفاع نشیمنگاه صندلی ارتباط دارد و هم از کمتر بودن مرکز ثقل و هندلینگ بهتر 206 ناشی می شود. در مقابل راننده تیبا به لطف ارتفاع بیشتر، تسلط بهتری بر ابعاد خودرو دارد و این نکته ای است که می تواند به خصوص برای رانندگان تازه کار و کم تجربه از اهمیت ویژه ای برخودار باشد. همچنین فنربندی تیبا در مجموع نرمتر از 206 احساس می شود و سرنشینان عقب با کوبش های کمتری بعد از افتادن چرخ ها درون انواع چاله و خندق های موجود در سطح شهر روبرو می شوند.

این نکته شاید از نظر رانندگی اسپرتی و هندلینگ چندان تاثیر گذار نباشد اما با توجه به ماهیت شهری خودروهای این کلاس و شرایط جاده ها و راه های کشورمان می توان نتیجه گرفت که نرم بودن فنربندی در مجموع مزیتی برای تیبا محسوب می شود.
به بخش هیجان انگیز و جالب آزمایش فنی یعنی مقایسه توانایی های حرکتی می رسیم. برای خود ما هم سوال است که بین 206 شناخته شده و تیبا که بر اساس پراید ارتقاء یافته کدام یک می تواند در رقابت شانه به شانه برنده میدان باشد.
پس از گرم کردن نسبی موتور و رسیدن به دمای مطلوب کاری، خودروها را به خط می کنیم تا درگی کوتاه اما جالب را برگزار کنیم. برای پرهیز از بروز خطای راننده، تصمیم میگیریم که مسابقه را در هر دو حالت درگ از حالت ایستاده و استارت در حین حرکت برگزار کنیم و نتیجه این رویارویی درون شهری را می توانید در ویدیو زیر مشاهده فرمایید:


گفتنی است که این تست به دلیل نزدیک بودن شرایط چندین بار تکرار شده تا حتی المقدور از خطای آن کاسته شود.
تیبا از نظر کشش موتور و ضرایب دنده مشکل چندانی ندارد اما مسئله قلق گیری تعویض دنده 2 به 3 وجود دارد که می تواند نتیجه را به نفع راننده پژو 206 تغییر دهد. مسئله دیگر به کات آف بسیار پایین موتور تیبا مربوط می شود که در حدود 5500 دور بر دقیقه تعیین شده است و احساسی شبیه راندن موتورهای دیزل را به راننده منتقل می کند. در واقع برای شتاب گیری بهینه لازم است که تعویض دنده را در حدود 5000 دور بر دقیقه انجام دهید که رقمی مضحک در مقایسه با سایر موتورهای بنزینی به نظر می رسد.
همچنین صدای وارد شده به درون کابین تیبا در دورموتور های بالا به شدت زیاد می شود و از این نظر می تواند به خوبی با خودروهای ارزان قیمت چینی رقابت کند. در مقابل 206 علاوه بر آرامش بیشتر کابین و هندلینگ بهتر از نظر ترمز گیری نیز قبراق تر از تیبا ظاهر می شود. هرچند در این مورد نمی توان به قطعیت نظر داد چرا که هیچ یک از خودروهای حاضر در آزمایش کاملاً نو نیستند و ممکن است کیفیت ترمزگیری آن ها نسبت به شرایط ایده آل دچار افت شده باشد.


پیروز میدان

در شرایطی که اوضاع بازار خودروهای ارزان قیمت اصلاً جالب نیست، هر دو خودرو جزو معدود انتخاب های خریداران به حساب می آیند و اگر به دنبال هاچ بک مطمئن و کم دردسر با گیربکس اتوماتیک و حداقل فاکتورهای ایمنی تایید شده هستید، باید نزدیک به 2 برابر قیمت تیبا را خرج خرید رنو ساندرو کنید! بنابراین مشخص است که انتخاب بین این دو خودرو نبرد بهترین ها نیست و کاملاً برعکس، انتخابی بین بد و بدتر خواهد بود، اما تیبا هاچ بک در حدود 27 میلیون قیمت دارد و خرید پژو 206 تیپ 2 هم حداقل 33 میلیون تومان خرج بر میدارد.
با این حساب مشخص است که با توجه به افت کیفی شدید و عجیب 206 های جدید، خرید تیبا با قیمت کمتر ریسک کمتری به همراه دارد و این خودرو نه چندان زیبا، می تواند در بلند مدت هم مخارج نگهداری کمتری را به مالک تحمیل کند، البته که تیبا 2 به هیچ عنوان خودرو بی عیبی نیست و در بعضی مدل ها مالکین با مشکلاتی در سنسور های چینی موتور مواجه شده اند و یا از سر و صدای اضافی گیربکس این خودرو شکایت دارند، اما چنین مشکلاتی در مقابل فهرست بلند بالا و طویل بلاهایی که 206 می تواند سر خریدارش بیاورد به شوخی شبیه است.

بنابراین در انتخاب بین این دو خودرو سه حالت مختلف اتفاق می افتد. در مقایسه نمونه های صفر کیلومتر، تیبا می تواند با قیمت کمتر و هزینه کمتر نگهداری برنده میدان باشد، اما چنانچه نمونه های تمیز و کم کارکرد پژو 206 را با قیمتی کمتر از تیبا سراغ دارید، انتخاب این خودرو در مقایسه با تیبا هاچ بک می تواند کاملاً منطقی باشد، اما در سومین حالت اگر بین 206 دست دوم و تیبا صفر کیلومتر مردد هستید، باید بین هندلینگ و طراحی بهتر 206 در مقابل هزینه نگهداری کمتر و شتاب بهتر تیبا یکی را انتخاب کنید. جدال همیشگی عشق و منطق...
همانطورکه گفتیم هدف از این مقایسه، رقابت تیبا ۲ با پژو ۲۰۶ های جدید ایرانخودرو بوده است اما در روز آزمایش به دلیل عدم دسترسی به ۲۰۶ مدل بالا از یک نمونه قدیمی تیپ ۳ استفاده کردیم، نکته مهم این است که از نظر فنی هیچ تفاوتی بین تیپ ۲ و ۳ وجود ندارد و اختلاف این دو مدل به تجهیزات رفاهی آنها مربوط میشود، برای مثال درحالی که ۲۰۶ تیپ ۲ از شیشه بالابر برقی، آینه های جانبی همرنگ بدنه و تهویه مطبوع اتوماتیک بی بهره است، تیپ ۳ به عنوان نمونه فول مدل ۱.۴ لیتری با چنین امکاناتی راهی بازار می شد اما به هر روی از نظر مسائل فنی و توانایی های حرکتی تیپ ۳ با نمونه های تیپ ۲ جدید ایرانخودرو مشابهت کامل دارد، هرچند که متاسفانه نمونه های جدید دچار افت کیفیت شده اند.
در پایان ضمن تشکر از مالکین محترم خودرو ها،آقایان مهبد سائسی و محمد حسین صیفی و آرزوی عرضه محصولی با کیفیت، ایمن و ارزان قیمت برای عموم ایرانیان، جدول مشخصات فنی تیبا 2 و 206 تیپ 2 را به خوانندگان همشگی خودروبانک تقدیم می نماییم:
مشخصات فنی
مدلتیبا 2پژو 206 تیپ 2
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری4 سیلندر 1.4 لیتری
قدرت80 اسب بخار75 اسب بخار
گشتاور126 نیوتن متر118 نیوتن متر
وزن1050 کیلوگرم1025 کیلوگرم
ایمنینا مشخص2 یا 3 ستاره
بر اساس مدل فرانسوی
شتاب صفر تا صد رسمیاعلام نشده14.1 ثانیه
قیمتحدود 27 میلیون تومانحدود 33 میلیون تومان
عکس ها
نظرات
 
 
 

Hawk

1395/5/18 - 02:07
سلام، متاسفانه بعضی از مردم ایران به انتخاب های محدود و یه سری نکات عجیب توی خرید یه ماشین بسنده میکنن و متاسفانه با این نظر:عیب نداره عادت میکنی، به قدری خودروسازها رو پرروو کرده اند که معلومه خودرو ساز به خودش زحمت نمیده برا امنیت و احترام به سلیقه مشتری وقت بذاره، شما توی نت امنیت تیبا رو ببینید، به سرعت کم و برخورد از بغل ستون بی ماشین از بیخ کنده شده! باورتون میشه؟ درباره خرج 206، بعضی از خودروسوارها یادگرفتن که فقط بشینن پشت رول و گاز بدن و نحوه مراقبت از ماشین هیچ، اعتراف یکی از لوازم یدکی ها که خودش سورن داره: میگفت در طول 1ماه اگه 20 تا سرسیلندر ماشینای دیگه رو میفروشم، به احتمال شاید 50% ممکنه سرسیلندر 21 مال 206 باشه، اگه برا ماشینای دیگه در طول 4 سال 5 تومن خرج موتورو..... میکنید برا 206 ممکنه بعد 4 سال 2 تومن یکهو خرج کنید، خب کدوم اصطحلاکش بیشتره؟ ضمنا سیستم مولتی پلکس 206 رو برید توی نت سرچ کنید ببنید چی هست، اونوقت سایپای دزد همون سیمهای نازک توی پراید رو توی تیبا استفاده میکنه، 1مانیتور و زه کروم اسمش بزک کردنه، آیا شما میتونید توی ای سی یوی تیبا سایز رینگ و لاستیک رو تعیین کنید برای جلوگیری از عمکرد بد سیستم ای بی اس به خاطر بزرگتر شدن سایز رینگ ولاستیک؟ این یکی از چندین آپشن 206 بود که خیلی مهم هستش در بحث امنیت یک خودرو، من صحبتام اصلا از روی تعصب نبوده و فقط تحقیقاتی بوده، به سرف اینکه یه مکانیک یا برقکار سواد کار کردن با سیستم مولتی پلکس 206 رو نداره، حرفش رو نباید نسبت به بد بودن برق این ماشین باورکنید. و در آخر نظر شخصی بنده خرید 206 تیپ5 هست فقط، و برای اهل سفر 206 صندوقدار تیپ وی8 بهترین گزینه ها در این رنج ماشین هستند. البته تیپ 2 برای جوانان مجرد خوبه . ماشاالله نت دم دست همه هست، اول تحقیق کنید بعد برید سراغش اینو برای هر مدل ماشین میگم،

مهدی

1395/5/27 - 23:58
مقایسه ۲۰۶ و تیبا از بیخ و بن کار اشتباهیه..۲۰۶ هرررررچی باشه اصالت طراحی و مهندسی مکانیک و ساخت فرانسه پشت سرشه
 • حمید

  1395/6/2 - 08:43
  تیبا ظاهرش مثل ملخ کسایی که میخرن میگن اونا با چه فکری رفتن تیبا خریدن مخصوصا هاچ بکشو خخخخخخخخخخخخ فقط ۲۰۶
  5+
 • پویان خرسندی

  1395/8/22 - 19:50
  ای ..... تو اون اصالت اگه قرار باشه ادم توش راحت نباشه
  3+

شروین

1395/6/9 - 18:56
انقدر اسگلین که 206 کارخونه پژو رو با تیبای داغون سایپا مقلیسه مکنین؟

اسماعیل

1395/6/14 - 00:14
تیبا بدبختی ایران رو نشون میده تیبا در عراق با 1500 دلار خریداری میشه اون وقت تو ایران 26 میلیون بدبختهای شرکت سایپا امدن تیبا رو ساختن کسی نیست بگه آخه عقب افتاده ها چرا با جون مردم خودت داری بازی میکنی واقعا .....................

علیرضا

1395/6/17 - 01:20
سلام،مقایسه خوبی بود اما باید بگم تا اونجایی که من خبر دارم 206تیپ دو نه کولر اتومات داره نه آینه بقل برقی و این امکانات مربوط به تیپ5میشه.

Ashkan

1395/6/21 - 02:34
تعصب بی مورد رو 206دارین واسه اینکه یه ماشین جوون پسنده ما که تیپ 2داریم از بس خرج رو دستمون گذاشته ازش سیر شدیم همین روزاست ردش کنیم بره صد رحمت به پراید
 • حسین

  1395/6/24 - 21:12
  آقا اشکان حرف شما کاملا درسته . خودروی جدید وقتی به بازار آمد باید بپذیریم که طبق تکنولولژی روز به بازار آمده. باید مدت زیادی بگذره تا این اشخاص که خودروهای 30 تا 40 سال پیش فرانسه را خوب میدونند متوجه بشوند !!!!!
  6+
 • محمد

  1395/7/5 - 15:31
  سلام نطر شما عالی ولی احتمالا خودروی شما مدل پاین که خرج میزاره دستون چون 206 حرف نداره ......
  4+

رئوف

1395/6/27 - 19:11
بسیار سپاسگزارم.
 • رضا

  1395/7/1 - 08:11
  من تیبا2 دارم.خیلیم ازش راضیم
  نسبت به 206تیپ2 به صرفه.هست
  ایرانیهای عزیز چقدر میخواین ماشین تکراری سوار شین؟
  یکم به فکر تغییر هم باشین بد نیست
  11+

محمد

1395/7/2 - 09:32
آخه کدوم خری میره دویستو شیش ده پانزده سال پیشو میره میخره بابا برو لیفان ایکس پنجاه بخر خیلیم بهتر از اشغالای ایرانیه من ازش خیلی راضیم
 • ماهان

  1395/7/14 - 09:16
  عزیران اون بالا رو نگاه کنید فدات موتور گشتاور همه پیش از ضجه شده.تو جاده دویست و شیش فقط باید از پشت نکاش کنه
  4+

حسین

1395/7/18 - 03:43
با عرض معذرت
هرکی که تیبا بخواد بخره خدایی باید ادم عجیبی باشه اخه نه ظاهر داره نه آپشن
من 206 تیپ 5 83 رو به تیبای صفر 95 ترجیح میدم
 • تیبا

  1395/7/22 - 23:51
  سلام.. بنظر من تیبا نسبت به قیمتش میارزه. موتور قدرتمند و کم استهلاک. کم مصرف کم خرج. جادار و مناسب برای خانواده.. هندلینگ نسبتا خوب و بخاطر ابعادش جا پارکم راحت گیر میاد.. اما تیبا2 و ساینا خریدش منطقی نیس مخصوصا تیبا2.. اما خرید تیپ2 واقعا عجیب و ناشیانه هست. اولا کیفیتش که خیلی اومده پایین مثل قبل سال 90 نیست.. قیمتش کاذب بالاست و قطعات گرونی داره. نکته مهم تر رقبای خیلی سرتری داره. رانا سمند ef7 پژو slx ال90 تمیز. حتی یکم روش بزاری تیپ5. این ماشینا از هر نظر از تیپ 2 برترن مخصوصا فنی. اما تیبا رقیبی نداره یا خودشو باید بخری یا پژو سمند مستهلک شده با کارکرد بالا که خریدش ریسکه.. تیپ2 از نظر ایمنی هم سطح پایین تری داره راحتم سرقت میشه...
  3+

رضا

1395/8/2 - 12:11
من پارس داشتم الان تیبا 2 گرفتم خیلیم عالیه

کاوه

1395/8/7 - 02:50
دوستان عزیز بنده 206 مدل 87 تیپ 2 دارم ازش راضی بودم اما از وقتی که به خرج افتاده بیچاره شدم به کی قسم بخورم تا باور کنید 5 میلیون خرج کردم فقط تو 2 ما اما هنوز تو پارکینگ افتاده.و همیشه هم قطعاتش گرون بوده.الان میخام اینو رد کنم یه تیبا 2 بخرم.اما با حرفهایی که بعضی از دوستان زدن دو دل شدم.منم قبول دارم نمیشه مقایسه کرد.اما در حال حاظر همه محصولات تولید داخل داغونن.دوستن تیپ 5 خریده 6 ماه اول نشد دیسک و صفحه عوض کرده.جلو بندیش همش صدا میخوره.چراغاش صورتی شده.کیفیت داشپوردش اشغال شده.اصلا شتاب خوبی هم نداره و قبل اینکه ماشین من به این روز بیوفته با اینکه قدیمی بود و تیپ 2 اما پا به پاش گاز میدادم.در کل همشون اشغالا اما چاره چیه الان پولم در حد همیناست و میخام صفر هم بخرم.دوستان راهنمایی کنید اگه امکان داره.با تشکر
 • پویا

  1395/8/12 - 07:36
  با سلام،من خودم هم ۲۰۶ داشتم هم تیبا،از نظر قیمت ۲۰۶ اصلا منصفانه نیست و مخصوصا تیپ۲ خیلی گرونه،از نظر ظاهری ۲۰۶ هم از نظر کابین هم رُخ زیبا تره که به نظرم،ماشین های ایران خودرو فقط ۲۰۶هست که ظاهرش همون فرانسوی مونده،اما بقیه مثل سمندو پژو پارس و ماشین های داشبورد جدید که افتضاح ،بی صلیقه هر که طرح این داشبورد هارو داده،۲۰۶ ماشین ده۹۰ میلادی شایدم قدیمیتره فرانسه هست که تو کشور ما هنوز تولید میشه،۲۰۶ تیپ دو فقط چیزی که داره رخ و داشبردش هست،تیبا ۲ رخش خدایی خوب نیست میتونست خیلی بهتر باشه انگار عجله ایی درستش کردن به نظر من تیبا معمولی بهتره،تیبا قطعاتش ارزون تره،مصرف سوختش خوبه خیلی ماشین نرم و بی سر صدایی هست،قدرتشم از ۲۰۶ تیپ دو خیلی بیشتره،کلا پولی که ما مردم میدیم یه ۲۰۶ تیپ دو و تیبا دو فرض کنید اونو میریزیم تو جوب،اما خب دانشجو هستی ۲۰۶ تیپ دو بخر،کارمند هستی مسافرت میری قطعا تیبا انتخاب تو هست.تو مسافرت رفتن اصلا خسته نمیشی با تیبا.مرسی
  5+

میثم خان

1395/8/12 - 22:06
سلام.دوستان عزیز بهتره که نظرات بدون تعصب بیجا باشه..مقایسه این دو ماشین در اصل اشتباهه.پژو و خانواده پژو همیشه مشتریشو راضی نگاه داشته...از دهه ۱۳۷۰که وارد بازار ایرانشد.همه سیفته اون شدن...قدرتش.شتابش و....امتحان پسداده است.مردم ازش راضین.خودروی دارای استاندارد و ثبت جهانی داره..تیبا مگه حالا چندساله که امده.که تازه خودروی ملی هم نام گرفته.البته بد نیست..امااصلا با 206 قابل مقایسه نیست.و قیاسش با اون بی انصافیه.تیبا ماشین ضعیفیه.از لحاظ بدنه...محور...حتی ظاهرزشتش مشتری رو فراری میده.اپشنهای ماننده پراید...که خ ضعیفه ..و جالب نبوده.و تناسبی با قیمت بالای اون نداره.کیفیت پایین مونتاژ سایپا نیز از طرف دیگر ...مشتری رو فراری میده.ویدیو درگ بالا هم چیزی رو اثبات نمیکنه..و دلیل نمیشه.پول بابت تیبا دادن اشتباهه محضه عزیزان..تو انتخابتون دقت کنید.اما تیبا از پراید خ بهتره.تیبا رو باید با خانواده پراید مقایسه کرد.که همسطح هم هستند.ممنون.

علی

1395/8/15 - 12:49
سلام ب دوستان عزیز
بنده سال 89 ی 206 تیپ دو مدل 83 خریدم, ماشین بدی نبود, داخلش احساس امنیت میکردم ولی خرجش بالا بود و در نهایت فروختمش و ی پراید 131 مدل 92 از روی اجبار خریدم, اشکال خاصی رو دستم نذاشت ولی از لحاظ ایمنی واقعا خیلی کمتر از 206 بود و اصلا قدرت نداشت, تو سربالایی خیلی کم می آورد, اونم فروختم و ی 206 تیپ 5 خریدم مدل 94, سرتونو درد نیارم, فقط اسم 206 داشت, کاملا کیفیتش و سر و صدای موتور بد بود, ینی همون 206 مدل 83 بهتر بود, البته شتاب و قدرت خوبی داشت و با ی 405 و زانتیا تو سینه کشی حتی کورس گذاشتم از جلو براشون دست تکون میدادم, اونم فروختم و الان ی تیبا 2 صفر دارم و بنظرم ماشین بدی نباشه و از لحاظ شتاب و قدرت شاید مثل تیب 5 نباشه ولی از تیب 2 بنظر نمیرسه چیزی کم داشته باشه و با توجه ب استهلاک کمترش مقرون ب صرفه تر از 206 هست
ممنون از همگی....

حمید

1395/8/23 - 12:13
این 206 جندک رو از کجا پیدا کردین مقایسه کردین؟ موتورشو آدم میبینه حالش خراب میشه!
من خودم 206 دارم.206 اگه سالم باشه دو برابر تیبای غمگین میارزه بدون بحث.

رضا

1395/8/23 - 14:41
با سلام لطفا بی نظر مقایسه کنید بنده 206 تیپ 5 صفر نزدیک 2 سال داشتم ازشم راضی بودم اما قبل از تمام شدن گارانتی با تمام تجهیزات مثل لاستیک ،باطری، کفی و .... حتی شمع ، فروختم (که از صفرش هم خیلی بهتر بود حتی 10000 تا هم کار نکرده بود). اما باید بگم تیبا در رنج قیمتی که دارد خیلی از 206 محکمتر و ایمنتر است حتی در دست اندازها هم نرمتر است. البته موتورش هم 87 اسب قدرت دارد نه 80 ، امکانات تیبا2 هم کمتر از 206 تیپ 2 نیست تازه اینهایی که الان می دهند شیشه بالا بر عقب برقی و آینه برقی هم دارد. پس بیاییم دور از ذهنیتی که برای خود ساخته ایم مقایسه کنیم ضمنا هر دو ایرانی هستند . ضمنا یکسری عکس های داخل ماشین مربوط به 206 تیپ 5 است.
Top