رقابت طلایی، ام وی ام 315 جدید و پژو 206 تیپ 5
این صفحه 78,257 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/2/15

رقابت طلایی، ام وی ام 315 جدید و پژو 206 تیپ 5

عکس و نوشته: جاوید اکبری

این رقابت طلایی چند سالی است در ایران شکل گرفته و هنوز بوی تازگی خون های ریخته شده در آن را می توان حس کرد. از آغاز طراحی پژو 206 در سال 1998 و ورودش به بازار جهانی و همچنین به بازار ایران در سال 2001 بیش از یک دهه می گذرد اما متاسفانه به جرات می توان گفت به جز چراغ خطرهای عقب و رنگ پشت آمپرهایش هیچ تغییر چشم گیری به خود ندیده است، البته نمی توان گفت طراحی آن دل را می زند، بلکه بیشتر به خودرویی نوستالژیک تبدیل شده که خاطرات بسیاری از مردم ایران در سنین مختلف را رقم زده است. پس از گذشت 8 سال از عرضه این خودرو، شرکت چینی چری در سال 2008-2009 (تقریباً در سال 87) خودروی هاچ بک خود را با نام A13 که ما در ایران آن را با نام ام وی ام 315 می شناسیم روانه بازار کرد.
پس از 4 سال شرکت مدیران خودرو تصمیم گرفت پای این چشم بادامی را به خیابان هایی ایران باز کند و بدین گونه ما در سال 91 شاهد اطلاعیه ورود خودرویی جدید به ایران بودیم. پس از گذشت یک سال این خودرو به بازار ایران راه یافت و داستان هایی هم برایش به دنبال داشت. البته ناگفته نماند در طول این دوران پژو 206 هم خالی از حاشیه نبود که در ادامه بیشتر به معایب و محاسن هر دو خواهیم پرداخت.


طراحی

همانطورکه در مقدمه ذکر شد، طراحی پژو 206 به سال 1998 میلادی یا سال 77 شمسی بر می گردد و در واقع حق پدری بر گردن رقیب خود ام وی ام 315 دارد. البته خودروی ام وی ام 315 مورد تست ما نمونه فیس لیفت شده آن بود که در سال 94 به بازار ایران عرضه شد. پژو 206 از زمانی که توسط ایران خودرو مونتاژ و تولید می شود به زیر تیغ جراحی نرفته و کماکان ظاهر سابق خود را یدک می کشد. پس شکی نیست که از نظر طراحی ام وی ام حرف های بیشتری برای گفتن دارد.
همگی ما با طراحی پژو 206 آشنایی داریم: چراغ های اشکی شکل که حالت خشمگینی به خود گرفته اند و به قرینه هم در عقب و جلوی این خودرو قرار گرفته اند و تنها رنگشان کمی متفاوت است و نمایانگر اصالت طراحی ناب فرانسوی در آن سال هاست. خطوط منحنی و ملایم چهره ای دوست داشتنی به آن بخشیده و در عین حال کوسه ای خشمگین را تداعی می کند که گویی با نیش خندی آماده ی حمله است.
از معایب ظاهری آن می توان به طراحی قدیمی دستگیره های درب خودرو و نحوه بسته شدن آن اشاره کرد چرا که قرار گیری درزهای بین کابین خودرو با درها در بیرون ماشین دوراه سرقت را در اختیار سارقین حرفه ای و نیمه حرفه ای قرار می دهد، از این رو عیب بسیار بزرگی به شمار می رود و مالک باید ملاحظات ایمنی بیشتری را در نظر بگیرد. به علاوه بدنه خودرو استحکام کافی ندارد و در های آن به راحتی از قسمت بالا توسط فردی کم زور نیز قابل خم شدن است و دسترسی به اهرم قدیمی این خودرو مهیا می شود.

اما از طراحی ام وی ام 315 جدید هنوز مدت زیادی نمی گذرد و تغییرچهره آن از حالت مظلومانه به ظاهری خشن تر بسیار خوب از کار درآمده و گویا دیگر خبری از آن طراحی های چینی مـآبانه نیست و این بار با لباس شیک به میدان قدم گذاشته است.
خطوط تیز جلوی خودرو و همچنین چراغ های جدید آن، این چهره خشن را ایجاد کرده اند که به عقب خودرو نیز سرایت کرده است و چراغ های عقب هم دستخوش تغییراتی شده و LED ها به خوبی و زیرکی در آن ها جایگذاری شده اند. از نظر طراحی ام وی ام 315 بسیار بهتر و به روز شده، چراکه سعی شده معایب طراحی پژو 206 در این خودرو حل شود، مانند دستگیره های جدید کششی که دیگر خبری از سوراخ در آن ها نیست و همچنین جای گرفتن کامل درب خودرو در داخل قاب بدنه. از اهرم های باز و بسته کردن قفل خودرو هم دیگر نشانی نیست، بلکه برقی شده و به این صورت باید در روش جدید دوبار دستگیره در را کشید تا اگر در خودرو قفل است، باز شود و در ضمن ایمنی کودکان هم در این روش رعایت شده است.

مشخصات فنی

پژو 206 تیپ 5 از موتور 1600 سی سی 4 سیلندر 16 سوپاپه بهره می برد که توان تولید 110 اسب بخار را در 5800 دور در دقیقه دارد و گشتاور آن 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه است.
در مقابل ام وی ام 315 دارای پیشرانه 1500 سی سی است که 107 اسب بخار را در 6000 دور در دقیقه و گشتاور 140 نیوتن متر را در 4500 دور در دقیقه به ما می دهد و با این اعداد و ارقام حتی بر روی کاغذ نیز پژو 206 برتر بودن خودرا به رخ ام وی ام می کشد. از سوی دیگر شتاب صفر تا صد 10 ثانیه ای پژو 206 و حدود 12 ثانیه ای ام وی ام برنده درگ این دو خودرو و همپنین توان پیشرانه آن ها را مشخص می کند و امتیاز دیگری برای خودروی فرانسوی به حساب می آید و شاید بتوان گفت کماکان مهندسی ناب فرانسوی 15 سال پیش به مهندسی کنونی چینی های تازه وارد می چربد.

فضای داخلی

شاید اگر بعد از مدت زمان زیادی پشت پژو 206 بنشینید، برخی خاطرات شما زنده شود و طراحی دوست داشتنی و البته قدیمی آن هم خشنود کننده و هم ناراحت کننده است، زیرا در مقابل طراحی های داخلی به روز رقبای این خودرو مایوس کننده است که همچنان بعد از 15 سال با همان طراحی و فقط تغییراتی جزئی در پشت آمپر ها تولید و عرضه می شود، ولی از این مسئله که بگذریم تنظیم صندلی راننده در جهت های عقب و جلو و بالا و پایین و تنظیم پشتی صندلی به صورت دستی راحتی را برای راننده فراهم می کند. اما کماکان برای تنظیم آینه ها و بالا پایین دادن شیشه ها باید از فضا و کنسول میانی وسط با دکمه های مربوطه کار کنید. ال سی دی کوچک اطلاعات جانبی و اطلاعات ضبط در بالای داشبورد میانی قرار دارد و در داشبورد هم شاهد تهویه مطبوع خودکار هستیم. در کنار فرمان نیز دستگیره کنترل کننده ضبط و همچنین امکان فعال سازی و غیر فعال کردن ایربگ ها وجود دارد. فضای عقب برای کودکان کافی است اما برای بزرگسالان در مسیر های طولانی مشکل ساز می شود.

چری در سال 2013 در طراحی 315 انقلابی به پا کرد، به نوعی می توان گفت داخل این خودرو را کوبیده و از نو ساخته است و هارمونی خوبی با بخش های خارجی خودرو دارد، اما شاید ایرادی که بتوان به آن گرفت، نبودن سطحی صاف روی داشبورد برای قرار دادن برخی اشیا ضروری است که به جای آن تنها شاهد خطوط تیزی هستیم که تنها زیبایی دارند و کاربردی نیستند. به علاوه از صفحه نمایش نیز خبری نیست و فاقد سیستم تهویه مطبوع خودکاراست، اما با کمی هزینه کردن می توانید با مراجعه به نمایندگی به صورت آپشن دستی صفحه نمایش و دوربین عقب را روی خودروی خود نصب کنید.

در نمونه های وارد شده این خودرو دکمه های کنترل کننده ضبط بر روی فرمان وجود ندارند. از لحاظ تنظیم صندلی شما همچون پژو 206 قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی راننده را ندارید، ولی دیگر از سردرگمی برای دکمه های تنظیم آینه ها و بالا پایین بردن شیشه های پژو 206 خبری نیست و تمام آن ها همراه دکمه قفل درب ها در کنار درب راننده قرار دارد. پشت آمپر های به روز و از تمام آنالوگ در آمده و قسمت های ساعت و اخطار ها و آمپر بنزین دیجیتالی در صفحه نمایش کوچکی که بین عقربه های نشانگر سرعت و قدرت خودرو قرار گرفته، به نمایش در می آیند. در این صفحه نمایش خبری از آمپر آب نیست و فقط در صورت بالا بودن دما اخطار داده می شود.

برخلاف پژو فضای عقب بسیار جا دار و راحت است، به راحتی 2 بزرگسال و یک نوجوان یا کودک یا حتی 3 بزرگسال هم جا می شوند، زیرا به لطف فاصله بین دو محور و طول خودرو فضای سر و پای کافی برای سرنیشنان عقب در نظر گرفته شده است.

تجربه رانندگی

اگر در پشت فرمان پژو 206 قرار بگیرید و شروع به حرکت کنید، فرمان خوش دست و خاطره انگیز آن نظر شما را به خود جلب می کند، فرمانی هیدرولیک که از نرمی قابل قبولی برخوردار است. دسته دنده آن ارگونومی خوبی پیدا کرده ولی گیربکسش نسبت به ام وی ام 315 سفت تر عمل می کند اما در عین حال شما برای سرعت های بالا نیازی به دنده کشی سریع ندارید. موتور این خودرو شتاب قابل قبولی را در شرایط متداول برای شما به ارمغان می آورد و با مصرف سوخت ترکیبی 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر با ام وی ام 315 جدید برابری می کند و نمی توان ارجحیتی برای هیچ کدام در این مورد قائل شد.
در اکثر و یا بهتر است بگوییم همه پژو 206 های تولید شده این مشکل وجود دارد که تعلیق عقب یا جلو خیلی خشک تر از بخش دیگر است و در کمال تعجب می توان گفت یکی در میان جای این مکان ها فرق می کند و در واقع این به شانس شما در لحظه ی تحویل خودرو بستگی دارد. سیستم تعلیق پژو نسبت به ام وی ام خشک تر است و به هندلینگ آن هم نباید زیاد دل بست زیرا اگر پشت ام وی ام 315 بنشینید این تفاوت را احساس خواهید کرد. نکته منفی این سگمنت، دید جلوی راننده در جلوی درپوش موتور است و در نتیجه زمان پارک و ترمز باید دقت داشته باشید تا حادثه ساز نشود. ترمز گیری ماشین همانطور که همه ی مالکین پژو 206 ناراضی هستند، کمی کندتر است ولی پدال ها حساس هستند.

از طرفی زمانی که سوار ام وی ام 315 می شوید، طراحی اش بیشتر مجذوبتان می کند و لااقل جدیدتر است، فرمان هیدرولیک برقی این خودرو عملکرد خوبی دارد و وقتی دنده به راحتی و بدون فشار جا می خورد و ماشین خیلی نرم تر از پژو حرکت می کند، شما یقیناً می گویید 315 برنده این رقابت است، ولی هنگامی که می خواهید شتاب گیری کنید و در سرعت های بالا مجبور می شوید خیلی سریع دنده را عوض کنید تا فشار به خودرو وارد نشود و با شتاب پژو 206 برابری نمی کند، مایوس می شوید. اگرچه دیگر قابلیت و آپشن های پژو 206 را در اختیار ندارید، اما سیستم تعلیق خودرو قابل قبول و نرم است و بهتر از 206 عمل می کند و دیگر مسئله تفاوت نرم و خشک بودن عقب و جلو به آن شدت وجود ندارد و کاملا می توان به عنوان یک ماشین خانوادگی روی آن حساب کرد. شتاب ام وی ام در نوع خود قابل قبول است ولی به پای پژو نمی رسد و البته خودرو از نظر قدرتی در سر بالایی ها همانند گذشته کم نمی آورد.
هندلینگ خوب آن از ابتدای ورود این خودرو مشخص بود (البته در رده قیمتی خودش)، ولیکن ایرادی که می توان گرفت و باید حسابی حواستان را جمع کنید پدال ترمز است که از حساسیت کافی برخوردار نیست ولی قدرت ترمزها با ترمزهای پژو برابر است.
مشکل دید این سگمنت در جلوی خودرو در ام وی ام 315 نیز وجود دارد. در میدان دید اطراف، باز هم هیچ یک ارجحیتی به دیگری ندارد و هردو قابل قبول هستند.

نتیجه گیری

پژو 206 تیپ 5 و ام وی ام 315 جدید هردو خودرویی در سگمنت هاچ بک هستند که نمونه صندوق دار آن ها نیز موجود است، پس می توان گفت اگر خودروی خانوادگی تری بخواهید باید به سراغ نمونه های صندوق دار آن ها بروید ولی اگر کماکان دنبال خودرویی جوان پسند و اسپورت گونه هاچ بک هستید، این دو گزینه از بهترین های بازار در کنار رقیب جدید آنها برلیانسH320 هستند که البته در این تست حضور نداشت. قیمت ام وی ام چیزی در حدود 40 میلیون تومان می باشد که نمونه های اقساطی آن توسط مدیران خودرو، و 206 تیپ 5 هم با قیمت 37 میلیون تومان و تحویل 20 روزه توسط ایران خودرو عرضه می شود.
بازه قیمتی هردو یکسان است و اگر بخواهید تحویل فوری 206 را خریداری کنید شاید هم قیمت با ام وی ام قرار بگیرد، اما بالاخره برنده اصلی این تست چه خودرویی خواهد بود؟
از لحاظ فنی و قدرتی و امکانات پژو 206 در سطح بالاتری از ام وی ام 315 قرار می گیرد و بیشتر طرفداران اهل شتاب و سرعت را قانع نگه می دارد. در درگ انجام شده در روز تست، هرچند شرایط کاملاً ایده آل نبود ولی پیروز میدان شد و 315 در این مورد مغلوب گشت. اما اگر بخواهیم از نظر راحتی فضای سرنشینان و فضای صندوق ها بررسی کنیم ام وی ام خودرویی کاملاً راحت و خانوادگی و مناسب است و اصلاً جای بحثی باقی نمی گذارد.
از لحاظ قدرتی نیز آنچنان تفاوتی با 206 ندارد و فقط در شتاب و سرعت یک سر و گردن کوتاه تر است. ام وی ام 315 را حتی در نسخه هاچ بک می توان خودروی خانوادگی داخل شهری خوبی به حساب آورد، اما اگر برای شما بازار دسته دوم مهم است، کمی جای فکر باقی می گذارد: اکثر خودروهای ام وی ام که برای فروش گذاشته می شوند نسبت به 206 خواب بیشتری در این بازار دارند. از لحاظ لوازم یدکی قیمت ها و شرایط به یک نسبت است ولیکن 206 از آنجایی که مونتاژ داخل است شاید فقط در دسترسی و مدت زمان برتری داشته باشد. البته باید در نظر گرفت که این دو خودرو مطمئناً مشکلاتی را داشته و دارند و نباید توقع خودروی ژاپنی یا صرفاً کره ای را از آنها داشت. از جمله مشکلات پژو 206 می توان به خاموش شدن و دیگر روشن نشدن آن اشاره کرد که دلیل های مختلفی دارد و شاید نتوانید دو مالک که به این مشکل برخورده اند را پیدا کنید که دلیل یکسانی برای این مشکل داشته اند.
موضوع دیگر در مورد 206 چراغ خطر عقب آن است که بعد از یک سال در بسیاری از آن ها، می سوزد و باید تعویض شود و همچنین مشکلات مونتاژی که بستگی به شانس شما دارد و باید ببینید چه چیزی از این تخم مرغ دربسته نصیبتان خواهد شد. در نسخه های قدیمی ام وی ام نیز مشکل حادی وجود داشت: صفحه کلاچ آن بی برو برگرد همه از دم باید عوض می شد(!) و مشکلات مونتاژی هم در موردهای وارد شده به چشم می خورد. در آخر می توان گفت در کلاس هاچ بک خانوادگی و در عین حال کمی اسپورت، ام وی ام 315 بهترین گزینه است ولی اگر حاضر هستید لوکس بودن و طراحی مدرن را به شتاب و سرعت کمی بیشتر ببخشید و رانندگی را با لذت بیشتری تجربه کنید پژو 206 تیپ 5 حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد.
با تشکر از مالکین خودرو ها وحید اکبری مالک ام وی ام 315 و علی حاجیان مالک پژو 206 جهت همکاری و همراهی با سایت خودروبانک در این تست.
برای مشاهده مشخصات فنی این دو خودرو به صفحات پژو 206 تیپ 5 و ام وی ام 315 مراجعه کنید.
عکس ها
نظرات
 
 
 

امید

1395/10/15
315 یه تیپ اسپرت لاکچری هم داره که مونیتور و آپشن های بیشتری داره
در کل هر دو الان ساخته شده از لوازم چینی هستن ، 315 درجه یک چین و 206 درجه ای از استاندارد که چین هم قبولش نداره !!!
مگه خودمون خودمون رو قبول داشته باشیم وگرنه 206 ما رو هیچ کس توی دنیا قبول نداره و سوار نمیشه.
 • علی

  1395/10/29
  دوستان جوری صحبت میکنن انگار برند ام وی ام رو تمام دنیا قبول دارن و اعتبار بنز رو داره . اون چینی هم که شما از استانداردش صحبت میکنی باید بگم از کشور ما بدتره که بهتر نیس . من نمیگم 206 ماشین خوبیه ولی حتی همین الان که قطعاتش چینی و ایرانی هست بهتر از ام وی ام هست چون اگر از نظر کیفیت قطعات در یه حد باشن از لحاظ فنی 206 بهتر طراحی شده . نتیجه گیری هم اینه که در صورت یکی بودن قیمت خرید هرکدام ازین خودرو ها کاملا به سلیقه افراد برمیگرده .
  به شخصه خود من طراحی 206 رو قشنگتر از طراحی نا هماهنگ 315 میبینم
  23+

سعید

1395/11/3
دوستان ی چیز بگم ی ماشین ایرانی چه ماشین چینی
کلا محصولات چین ان
ممکن خوب در بیاد ممکنه بد در بیاد
ی مثال در مورد ی چیز ساده چینی
شاید ی لامپ چینی ده سال کار کنه شاید یک دقیقه ام کار نکنه
 • هادی

  1395/11/11
  بهترین ماشین 315
  21+
 • علی

  1396/4/31
  ماشین چینی خوب است

سینا

1395/11/17
206 از نما عقب فوق العاده بهتر از 315 هست قابل توجه بعضی ها که میگن 315 قشنگتره از نما جلو هم میشه گفت در حد همن ولی بازم از نظر من از نما جلو هم 206 سرتره 206 درسته از 315 قدیمی تره ولی هر چی باشه یک مهندسی فرانسوی شدس نه یه کپی برداری چینی چین تمام ماشیناش کپی از شرکت های مطرح دنیاست اینو کسایی که ماشین باز باشن میفهمن من خودم تیپ 2 مدل 83 دارم 137هزارتا کارکرده تمام قطعاتش فرانسویه تا مخزن آب رادیاتش هم برا انگلیسه اتفاقا چند روز پیش با یکی از دوستانمون که 315 مدل 93 داره درگ انداختم باورتون نمیشه ولی کاملا پا به پاش ذاشتم میرفتم آخرسرم از سرعت 130 تا به بعد کامل گرفتمش 206 چه فرانسویش چه ایرانیش سگش شرف داره به ماشینای چین که هر روز یه مدل کپی میکنن سریع هم روانه بازار ایران میکننش ملت زود باور ظاهربین ما هم فوری براش صف میکشن

حسام

1395/11/18
ام وی ام 315 خیلییی بهتر از 206 است به چند دلیل اول اینکه شما این 206 که الان میخری کاملا چینی بی کیفیت است من خودم بارهااا پشت 206 نشستم که کوچک بودن فضای داخلی مخصوصا ردیف عقب بسیار ازار دهنده هست از جنس پلاستیک بی کیفیت داخل 206 های جدید که بگذریم به صدا افتادن زوده درب ها خودرو که خیلی بده باید منتظرش باشید. سیستم تعلیق خشک سواری وحشتناک خشک که تمام پستی بلندی های جاده و دست انداز هااا رو با تمام وجود حس میکنی خیلی ترسناک و اذیتت کننده هست که اگه میدونید محور عقب 206 فاقد کمک فنره که سره پیچ ها با سرعت بالا مرگ رو جلو چشمات میبینی خیلی ناپایدار و بد هست سر پیچ های جاده و گیربکسی که نیرومحرکه پاکدشت میزنه وقتی میخوای دنده عوض کنی صدای دنده عوض کردن تا پوست استخوونت نفوذ میکنه 206 های سری جدید که تولید میشه از نظر گیربکس و دیسک صفحه حتمااا به مشکل میخورید چون من خودم داداشم 206 داره یکسره تو نمایندگی هست چون یکسره خرابه ماشینش الان 206 که میخرید به هوای ی ماشین فرانسوی کاملا در اشتباه هستید برای اینکه کل ماشین چینی دست دو و ایرانی هست دیگه مرد اون زمان که 206 فرانسوی بود که واقعااا خوب بودن نه 206 های مونتاژ الان که کیفیت سواری و داخل خودرووو واقعااا نا امید کننده بد شده تا سال 85 ماشینای ایران خودرو خوب بود الان اشغال میزنن ما هم شدیم اشغال خر اینا ماشین نیستن اشغالن نمیدونم واقعااا چطور هنوز این ماشینا بی کیفیت انقد خوب به فروش میره ماشینایی که از هر نظر افت شدید کیفیت دارن برای 20 تا 30 سال پیش اروپا هستن. بازم ام وی ام فضای داخلیش جا داره فضای عقبش خوبه قابل قبوله چرم صندلی هااا نرمی خودرو بی سر صدا بودنش خوبه از لحاظ ظاهری تغیراتی با نسل قبلش داشته که خدایی بهتر از قبل شده از لحاظ قدرت موتور کشش هم در حد قابل قبوله نه خیلی عالی شتاب گیریش نه خیلی بده معمولیه که جواب گو خیابون های تهران و جاده ای هست تو خیابونا تهران ایران بیشتر از 120 بری ازت عکس میگیرین پس اونقدد مهم نیست شتاب خیلی بالا چون به درد جادهااا ما نمیخوره صندوق عقبش از 206 خیلی بهترههه کیفیت ارگومنی صندلیهاش خیلی بهتره فضای عقبش خیلی جا دارتر از 206 هست داخل به روز از 206 تکراری هست ی ماشین اروم بی سرصدا نرم هست مثل 206 نیست 2 نفر ادم عقبش جا نمیشن من ام وی ام رو خیلیییی ترجیح میدم به 206

شاهرخ

1395/11/24
نظرها رو خوندم هنوز دو دلم بینشون .قیمت 206 پایینتره و موقع فروش راحتتری ، امکانات 315 بالاتره و جادارتر از 206 هست.ولی نمیدونم 206 الان مثل همون مدلهای قدیمش هست یا نه؟

امین

1395/11/29
من تعجب میکنم از نظرات دوستان که میگن ترمز ضعیفه یا 206 ماشین بهتری هستش
من خودم عاشق 206 هستم ولی اصلا قابل مقایسه نیس
منم اول فک میکردم ام وی ام اصلا جالب نیست ولی دوستم خرید و سوار شدم 315 اسپرت لاکچری. خدایی خیلی خوبه
نسبت به قیمتش خیلی خوبه
ماشین اصلا صدا نداره اصلا. صدا موتور هم داخل نمیاد
در و صندوق و داشبورد اصلا صدا نداره
در مورد ترمز هاش بگم که حرف نداره چون یه هفته پیش تو یه جاده برفی خسلی خوب جمع کرد ماشینو
فرمونش هم خیلی نرمه
در آخر اینکه من خودمم رفتم ثبت نام کردم.
از دوستانی که میخوان بگیرن ماشینو برن از کسایی که دارن سوال بپرسن یا شوار شن و سواریشو ببینن. بعدش تصمیم بگیرن.
اینجا خیلی از دوستان که حتی سوار هم نشدن میان نظر میدن و کسایی که قصد خرید این ماشینو دارن گمراه میکنن.
که اینم معلومه از کجا آب میخوره...
یا علی

وحیدرضا

1395/12/3
با سلام. یک مطلب فقط جهت اطلاع دوستانی که میگن قسطش با سود زیاد میشه. اینجوری نیست. قسمت ماشین ممکنه 61 تومان دربیاد. ولی ماشین شما به مدت 4 سال کامل بیمه بدنه داره که اگه برای هر سال 1.200.000 تومان درنظر بگیریم. میشه 4.800.000 تومان. درصورتی که ماشین های ایران اگه هم اقساطی باشه. نهایت یکسال بیمه بدنه داره.206 یکسال یا 20 هزار گارانتی داره اما ام وی ام 3 سال یا 60 هزار کیلومتر گارانتی داره. یعنی اگه اینارو کم کنی قیمت ماشین اقساطی میشه حدوده 55 میلیون. که خیلی زیاد نیست شما 3 سال قسط پرداخت کنی و سودش بشه 7 میلیون

سعید

1395/12/17
داش پرهام .. 206 یه ماشین استاندارده که درسشو پس داده .. و هنوزم یه برند محسوب میشه برا خودش ... اما از چ نظر بهتره ؟؟؟ چون شتاب صفرتاصدش 2 ثانیه بهتره ؟؟ یا اینکه شاسیش و بازوهاش قویه و 4 ستاره امنیتی جهانی رو داره ( البته مدل اصلی فرانسه ) .. یا شاید اسمش و کلاسش؟؟
ام وی ام رو راجع بهش نمیدونم زیاد .. ولی نظر من اینه که: دیگه دوران پژو 206 - پارس - 405 سر اومده با اون طراحی در به داغون و قدیمی و ماقبل تاریخشون ... تاکی باید این خودروهای قدیمی رو بخریم ... و باهاش کلاس بذاریم .. من نمیدونم واقعا پژو چی داره که ام وی ام نداره .. و اسم ماشین چینی رو یدک میکشن که به ضرر صاحباش تموم میشه در صورتی که همه قطعات در به داغون روی پژو و بقیه خودروهای داخلی هم چینی هستن .. و یادمون نره که چین بزرگترین کشور اقتصادی جهان بعد از امریکا هست .. و اینکه ما خودمون رو مدت هاست که داریم گول میزنیم. .. چون اگه اسم ماشین چینی رو بد نکنن چطور خودروی مسخره ایرانی رو بفروشن به ما ... مگه میشه کشوری صنعت خودش رو زیر سوال ببره ؟؟ همون برلیانس که یک خودروی چینی محسوب میشه کار اصلیش مونتاژ قطعات شرکت بی ام و هست ... ما داریم چیکار میکنیم ؟ پراید 3 میلیونی رو میخریم 22 میلیون ؟؟ و کلی هم افتخار میکنیم ؟؟ خودمون رو گول نزنیم .. هرچیزی که میخوایم بخریم تا اسم چینی میاد میگیم اه اه اشغاله .. بدون اینکه کمی فکر کنیم ... خلاصه در اخر بگم .. از خرید ام وی ام 315 ضرر نمیکنین .. ( حتی خارج از بحث خودرو : مثلا مردم ما میرن لباس های برند میخرن و پول اضافی بابتش پرداخت میکنن .. ولی نمیدونن که مثلا نایک اصلش برا چینه .. یا همین گوشی سامسونگ .. )

محمدرضا

1396/1/17
قابل توجه کسانی که میگن ام وی ام 315 نیو یا ماشینای چینی طراحیشونو از بقیه برندا گرفتن!!!
کسایی که میان اینجا از ام وی ام 315 بد میگن باید بدونن ک شرکت فورد از طراحی این ماشین خوشش اومده رفته امتیازشو خریده داره با امتیاز 315 نیو هاچبک تولید میکنه عزیزان
چرا انقد خودتونو گول میزنید کارتون شده فقط قضاوت الکی
حالا خوبه ی بارم ندیدی ماشینو اینجوری ازش بد میگین
همه برا 206 احترام قائلن
حتی پدر پدربزرگاتون
ولی یکم چشاتونو باز کنید،دارن ب ما میگن کشور جهان سوم
واقعا متاسفم....

مهدی

1396/1/27
با سلام
آقا من ۳۱۵ دارم ۱۰۵ هزار تا هم روندم ( 105000) تا حالا یه مشکله کوچولو هم نداشته، فقط روغن و بنزین
وجدانن از روی تعصب نگیم و با عقلانیت و با اطلاعات و سورای بگیم
۲۰۶ به هیچ وجه رقیب ۳۱۵ نمیتونه باشه
هر دو خودرو هستند، اما این کجا و آن کجا...

۲۰۶ و ۳۱۵ نیو قده فرغون و ماشین باهم فرق دارن
۳۱۵ خوشگلیش، امنیت بالاش، وزن بالا و محاسنش، طراحی فوق زیبا و عالی هم داخل و هم خارج، امکانات رفاهی عالی، کیفیت خوب و موتورش که با توان ۱۵۰۰سی سی ماشینی معادل وزن ۱۳۰۰ کیلوگرم رو اونجور تیز بلند میکنه
۲۰۶ هم ۱۰۰ سی سی موتورش بزرگتره هم وزنش ۲۰۰ کیلو از ۳۱۵ کمتره

پس شتاب ۳۱۵ نسبت به موتور و سوخت و وزنش عالیه
راستی : موتور 1.5 ۳۱۵ جزو ۱۰ موتور برتر کشور چین هست
خدانگهدار

كلانتري

1396/2/20
من كاملا هنوز شك دارم كدوم بهتره
هركي يه سري مزايا و معايب داره ،٢٠٦ از نظر شتاب و فروش تو بازار بهتره ولي به جاش ٣١٥ از نظر ايمنيش تو دزدي و ظاهر
الان اين واقعيت داره كه موقع فروش تازه اگه بخرن بعد ٢ سال اينا تقريبا ٨ ميليون از ٣١٥ كم ميشه ؟!
 • محمد رضا

  1396/2/25
  سلام دوستاناگر دلال هستید و میخواهید خریدوفروش کنید پراید و ۲۰۶ مناسبه.اما اگر تمایل دارید اتومبیل شیک و ایمن برای راحتی خودتون و خانوادتون تهیه کنید.قطعا ۳۱۵ یا امثال اون به مراتب بهتر هستند و لذت رانندگیشون قابل مقایسه نیست.
  یا حق
  4+

امید

1396/2/31
اینکه همینطوزی از شنیده ها حرف بزنیم نمیشه ، ماشین چینی تا سوار نشین متوجه کیفیت بالاشون نمیشید.
توی اینتزنت کسانی هستن که ابدا سوار ماشین چینی سوار نشدند ولی نظر میدن و ....

zak2012

1396/3/22
آقا یکی بیاد راست و حسینی بگه ام وی ام چطور ماشینیه ؟؟ جدا از تعصب و 206 تیپ 5 چطور با توجه به قطعات استفاده شده در مدل 96 ؟
اگه نداری و سوار نشدی لطفا نظر نده ممنون
 • سید محسن

  1396/4/5
  من به خاطر ظاهر ۳۱۵ رفتم سراغش، به خصوص داشبوردش... قبل از تحویل گرفتن خیلی‌ها دلم رو خالی کردن، تا جایی که رفتم انصراف بدم. در هر صورت به حرف دلم کردم و تحویل گرفتم...
  همه جور ماشین سوار شدم، از ۴۰۵ و سمند گرفته، تا ال۹۰ و ۲۰۶، به هیچ عنوان از نظر راحتی و نرمی قابل مقایسه نیست... فرمون به شدت نرم. تعویض دنده فوق‌العاده نرم. صدای موتور هم ذره‌ای نمیاد. من مدل اسپرتشو گرفتم که مانیتور و... هم داره
  4+

سعید ب

1396/5/8
اقا ما مدل ۹۶ تحویل گرفتیم ‌ خداوکیلی از مدل ۸۹ مادرم بسیار بهتره . جدی میگم هم نرمیه ماشین هم فرمون هم کلاج هم خلاصه همه چیز عالیه . و شدیدا ماشین هاره . و شتاب داره . خلاصه ایران خودرو عالی کار کرده . در ضمن قرار بود ضبط نداشته باشه که داره . همون مدل بلوتوث دار . دوستان دیگه تحویل گرفته بودن همه راضی بودن . ما هم راضی هستیم . ۵ تا از دوستای منم تحویل گرفتن مدل ۹۶ بسیار راضی هستن .‌دوستانی که سوار نشدن مدل ۹۶ رو لطفا فقط حرف مفت نزنن . من نه عاشق ایران خودرو نه هیچ خودرو ساز دیگه ای هستم اما بی انصافی رو هم نمیپذریم. 315 چینی هم باید بره بوق بزنه خصوصا هم تو ظاهر که مونده به اروپا برسه هم قدرت موتور خصوصا سربالایی هم همه چیز .

رضا

1396/5/21
من فقط میدونم که ماشین های چینی برای فروش افت قیمت زیادی می کنن.
Top