ساینا ، روزنه‌ای به خلاقیت و نوآوری، تجربه رانندگی با جدیدترین محصول سایپا
این صفحه 42,420 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/7/17

ساینا ، روزنه‌ای به خلاقیت و نوآوری، تجربه رانندگی با جدیدترین محصول سایپا

عکس: آریا محسنی
آزمایش و نوشته: آرمین محسنی

خودروهای ارزان قیمت با مصرف سوخت پایین در اغلب کشورها بسیار پرفروش است، به‌ همین خاطر کمپانی‌های خودروسازی سعی بر این دارند تا روز به روز محصولات اقتصادی و ارزان قیمت خود را بروزرسانی کنند و یا خودرویی جدید در این رده به بازار معرفی کنند. در ایران نیز نمی‌توان منکر این موضوع شد، زیرا عمده معاملات بازار مختص به خودروهای زیر 30 میلیون تومان است. اما متاسفانه باتوجه به عدم تنوع محصولات در این رده داغ و پرفروش بازار، انحصارا این بخش از بازار به چند خودروی داخلی و چینی اختصاص یافته است. یکی از پرفروش‌ترین محصولات زیر 30 میلیون تومان در بازار، پراید بوده که باتوجه به حرف و حدیث‌هایی که پیرامون ناایمن بودن این خودرو در محافل خودرویی زده می‌شود، فروش خوبی داشته و دارد. خودروی دیگری که توانست آمار فروش خوبی را برای کمپانی تولید کننده‌‌اش بدست آورد، تیباست. خودرویی که از سال 88 تاکنون عنوان دومین خودروی ملی را یدک می‌کشد.
تیبا توانست در همان ابتدا با وجود هجمه انتقاداتی که بر آن وارد بود، جایگاه نسبتا پایداری برای خود در میان مردم کسب کند و به آمار فروش خوبی دست یابد. شرکت سایپا برای عرضه تیبا عنوان زیبای ایرانی را به این خودرو اختصاص داد که در وهله اول مخاطب را به فکر وا می‌داشت، زیرا در اولین برخورد با تیبا، چیزی به عنوان زیبایی چشمان شما را خیره به خود نمی‌کند. طراحی خارجی این خودرو با وجود خطوط و منحنی‌های فراوان از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار نبوده. طراحی این اتومبیل توسط گروه ایتالیایی بنام (IET) به‌همراه گروه آنجلینی دیزاین و طراح معروف آن (هارادا) با همکاری مهندسین ایرانی تیم طراحی سایپا صورت گرفته، به همین خاطر بازهم نمی‌توان به لغت ‌"ایرانی" که در شعار تبلیغاتی بکار رفته اعتماد کرد، زیرا تیبا ماحصل همکاری چند تیم خارجی و مهندسین ایرانی است. پس از این‌که این خودروی نه چندان زیبا توانست در بازار اسم و رسمی برای خود کسب کند، سایپا اقدام به عرضه نسخه ها‌چ‌بک این خودرو یا همان "تیبا 2" کرد که با وجود رقیبانی همچون ام‌وی‌ام 110، پراید 111 و البته پژو 206 ( با کمی ارفاق) توانست خود را در دل جوانان، به‌خصوص خانم‌ها جای کند. تیبا SX در حال حاضر با قیمت 24 میلیون و 856 هزار تومان و تیبا 2 با قیمت 27 میلیون و 346 هزار تومان توسط سایپا به دست مشتریان می‌رسد.

اما کار به اینجا ختم نمی‌شود، گروه خودروسازی سایپا در راستای رویکرد توسعه محصول و ارائه محصول جدید به سبد محصولات خود، به تازگی نسل جدیدی از خودروی تیبا صندوق‌دار را با نام ساینا معرفی و عرضه کرده است. زمزمه‌هایی از این خودروی تازه متولد شده در سایت کاشان در اسفند سال 92 با نام 232 شنیده می‌شد. ساینا محصول جدید ساپیا به سبب قرارگرفتن روی پلت فرم X200 عدد 2 را با خود یدک می‌کشید و رقم دوم آن هم نشان‌گر سدان بودن آن است. رقم سوم نیز نشان از دومین فیس‌لیفت روی این محصول دارد. البته مدیران سایپا اعتقاد دارند تغییرات اعمال شده روی 232 بیشتر از آن چیزی است که به آن فیس‌لیفت گفته شود و آن را یک خودرو جدید می‌دانند. از آن‌جایی که ساینا برای پوشش یک رده قیمتی بالاتر از تیبا طراحی شده، در تیپ‌های تجهیزاتی مختلف ارائه می‌شود که نسبت به سایر رقبای هم‌رده یک سر و گردن بالاتر جای می‌گیرد.

لباس اسپرت بر تن تیبا

باتوجه به اینکه ساینا روزهای ابتدایی‌اش را در خیابان‌های کشور سپری می‌کند اما افقی نسبتا روشن برای آن انتظار می‌رود. زمانی که با این خودروی سدان کوچک در خیابان رو به رو می‌شوید، شاید در نگاه اول نتوانید به درستی حدس بزنید که با چه خودرویی مواجه هستید. علت آن‌هم تغییرات عمده‌ای است که نسبت به تیبا روی آن صورت گرفته‌ و چهره‌ای به مراتب زیباتر را برای آن پدید آورده است. بخش عمده‌ای از تغییرات ظاهری مربوط به قسمت جلو و عقب خودرو می‌شود، زیرا بخش جانبی کمتر دچار تغییر شده است. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به بررسی ظاهر ساینا بپردازیم، بهتر است از نقطه قوت آن یعنی چهره تهاجمی و به‌روز شده آن شروع کنیم.

سپر بلند و کشیده جلو که در میان خود دریچه بزرگ ورودی هوا به موتور را جای داده، نقش بسزایی در هرچه زیباتر نشان دادن ساینا بازی می‌کند. همچنین پرژکتورهای دایره‌ای شکل که در طرفین سپر جا دارند یکی از نکات بارز در ظاهر خودرو به‌شمار می‌روند. استفاده از خطوط و احجام اغراق‌آمیز در سپرها، نه‌تنها برزیبایی خودرو افزوده، بلکه روزنه‌ای امید در ذهن مخاطبان ایجاد کرده تا امیدوار باشند محصولات آتی خودروسازان داخلی، ظاهری اسپرت‌تر و البته بروزتر را داشته باشند. مورد مشابه در قالب این موضوع را می‌توان در دنا که محصول گروه خودروسازی ایران‌خودروست مشاهده کرد. که بسی جای امیدواری و خوشحالی است که خودروهای داخلی ظاهری جدیدتر و خلاقانه‌تری را پیدا کرده‌اند. چراغ‌های جلو از حالت بیضوی به‌صورت کشیده و بزرگ‌تری ارتقا یافته، که می‌توان به‌ جرات گفت از کیفیت ساخت بالاتری نسبت به تیبا برخوردار است. طرح کلی جلوی ساینا به‌ گونه‌ای است که چراغ‌ها و جلوپنجره در تعامل با یکدیگر بوده و با انحنایی ملایم ظاهری پویا و بانشاط را به ارمغان آورده‌اند. اگر ساینا را از نمای جانبی مشاهده کنید تفاوت چندانی میان آن و تیبا نخواهید یافت. تنها در برخی جزئیات مانند راهنمای مثلثی شکل روی گلگیر، امتداد چراغ‌های جلو و عقب، آینه‌های جانبی و عدم وجود زه روی درها تفاوت‌های با تیبا دارد. اما نکته‌ای که بازهم ساینا را از تیبا زیباتر کرده است، وجود رکاب بوده که در کنار رینگ‌های اسپرت آلومینیومی فابریک، ظاهری شکیل‌تر و زیباتر را بوجود آورده است. خطوط برجسته‌ای که روی گلگیرهای جلو و عقب خودرو خودنمایی می‌کنند، از تیبا به عاریت گرفته شده که به‌نوعی امضای طراح تیبا به حساب می‌آید.

شاید به عقیده برخی از کارشناسان آینه‌های جانبی ساینا با وجود بازنگری در طراحی، ظاهری زیباتر را برای آن ایجاد کرده باشد، اما نکته که در روز تست ما با آن مواجه شدیم، عدم دید کافی در قسمت پایین آینه بود، زیرا قسمت پایین کمی به سمت بالا متمایل شده و در نتیجه بخشی از فضای اطراف که در گوشه آینه نمایان می‌شود حذف شده است. اگر کمی ریزبینانه به قسمت عقب ساینا بخصوص سپر و چراغ‌ها نگاه کنید، بلافاصله به‌یاد تویوتا یاریس سدان 2014 خواهید افتاد. گویی قسمت عقب یاریس را جدا کرده و با اندکی تغییر به بدنه ساینا چسبانده‌اند. این شباهت بسیار یا بهتر بگوییم کپی‌کاری از سوی طراحان ساینا سبب شده تا نمای پشتی خودرو جذاب و گیرا باشد، اما از دید بسیاری از منتقدان فاقد خلاقیت و نبوغ می‌باشد.
این تغییرات جزئی را می‌توان در زاویه‌دار شدن چراغ‌ها و همچنین کوچک‌تر شدن آن‌ها دید. چراغ‌های مه‌شکن که در هر دو گوشه پایین سپر جای دارند نیز دقیقا با همان شکل استفاده شده در یاریس، طراحی و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ساینا در نسخه لوکس امکانات رفاهی نسبتا خوبی را ارائه می‌دهد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اما یکی از آپشن‌های موجود سنسور دنده عقب بوده که به صورت استاندارد روی آن نصب شده و می‌توان آن‌ها را که روی سپر عقب خودرو همرنگ با بدنه نصب شده‌اند مشاهده کرد. اما اگر از تعریف و تمجید بگذریم و کمی با دید منتقدانه بخواهیم به ساینا نگاه کنیم، باید بگوییم که دوران این سبک از طراحی تمام شده و کمپانی‌های خودروسازی سعی بر ارائه طرحی پویا و دینامیک دارند. اما ساینا متاسفانه از چنین طرحی برخوردار نبوده. عدم کاربرد المان‌های طراحی روز دنیا علت اصلی این موضوع است.

کابین ارتقا یافته با امکانات رفاهی بیشتر

زمانی‌که وارد کابین ساینا می‌شویم در لحظه نخست با طرحی جدید که مخاطب را سرشوق بیاورد رو‌به‌رو نمی‌شویم، زیرا فضای کلی اتاق و فرم داشبورد، شباهت‌های زیادی با تیبا دارد. فرم کلی داشبورد همانند بدنه از روی تیبا الگوبرداری شده اما بازهم در این‌جا جزئیات هستند که تفاوت میان ساینا و تیبا را نمایان می‌سازند. بطور مثال داشبورد از رنگ طوسی روشن به خاکستری تغییر پیدا کرده و بخش‌هایی از کنسول میانی و دستگیره درها با رنگ نقره‌ای رنگ‌آمیزی شده‌اند. که البته باید به این نکته اشاره کرد که در مدت کوتاهی که این خودرو به مشتری تحویل داده شده، رنگ دستگیره درها در اثر استفاده پاک شده است، که خود جای سوال دارد که آیا تمامی قطعات این خودرو عمری این چنین کوتاه دارند یا تنها دستگیره‌ها هستند که با چنین وضعی رو‌به‌رو شده‌اند؟

همان‌طور که گفتیم ساینا در نسخه لوکس امکانات رفاهی نسبتا خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهد که به‌عنوان مثال می‌توان به شیشه‌ بالابرهای برقی برای هر چهار در، آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم برقی، دماسنج محیط خارجی، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر، کولر دیجیتال، کیسه‌های هوا برای راننده و سرنشین، ترمز ABS و EBD و همچنین سنسور دنده عقب اشاره کرد. شاید این آپشن‌ها در نگاه اول بسیار پیش‌پا افتاده و ابتدایی به‌نظر برسند، اما بسیاری از خودروهای این رده فاقد هرگونه آپشنی بوده که این یک برگ برنده برای ساینا محسوب می‌شود. کنسول میانی جلوه‌ای خاص به کابین بخشیده، زیرا وجود کولر دیجیتال به همراه نمایشگر و همچنین سیستم صوتی MP3 که مجهز به درگاه USB و AUX است، هماهنگی زیبایی با یکدیگر دارند. صندلی‌ها نسبت به تیبا کمی ارگونومیک‌تر شده و به همان میزان از راحتی بیشتری برخوردار هستند. این موضوع برای صندلی‌های عقب نیز صادق بوده، همچنین سه عدد پشت سری قابل تنظیم از دیگر نکاتی است که فضای عقب ساینا را از تیبا متفاوت می‌سازد. درکل می‌توان کابین ساینا را نسبت به تیبا و یا حتی خودروهای هم‌رده‌اش برتر دانست، اما موضوعی که شاید کمی انتقادها را به سوی کابین ساینا روانه کند، موضوع مونتاژ بی‌دقت قطعات داشبورد و تودری‌ها بوده که ظاهری غیرمنظم را برای کابین ایجاد کرده است.

مشخصات فنی

از آن‌جایی که ساینا را نمونه فیس‌لیفت شده تیبا می‌نامند، تنها تفاوت‌هایی در ظاهر و امکانات رفاهی با یکدیگر داشته و از لحاظ فنی کاملا مشابه یکدیگر هستند. ساینا از یک پیشرانه چهار سیلندر 1.5 لیتری بهره می‌گیرد که در واقع می‌توان آن را همان موتور پراید دانست که توسط شرکت مگاموتور و یک تیم آلمانی (FEV) دچار تغییراتی از قبیل افزایش حجم و تغییر در نسبت تراکم شده است. موتور 1503 سی‌سی تیبا در نسخه‌های اولیه توانایی تولید 80 اسب‌بخار را داشت که اخیرا با بهینه‌سازی مجددی که روی آن‌ صورت گرفته، این عدد به 87 اسب افزایش یافته است. همچنین گشتاور 106 نیوتن‌متری آن نیز به 128 نیوتن‌متر ارتقا یافته که همین موضوع سبب شده تا سوار بهتری مخصوصا در سربالایی‌ها ارائه شود.

درواقع این پیشرانه ارتقا یافته تیباست که وظیفه تولید نیروی پیشران ساینا را برعهده دارد. لازم به ذکر است که این بهینه‌سازی در تغییر ضرایب جعبه‌دنده نیز مشاهده می‌شود که همه این‌ها در نهایت شتاب قابل قبولی را برای ساینا به‌ارمغان آورده‌اند. تا جایی که می‌توان ساینا را از نظر شتاب برتر از تیبا و یا حتی پژو 206 تیپ 2 دانست اما در مقابل تندر 90 که در بازار کارکرده‌ها می‌تواند رقیبی سرسخت برای ساینا باشد نمی‌تواند حرف چندانی برای گفتن داشته باشد، زیرا تندر 90 از لحاظ شتاب از اکثر خودروهای هم‌رده سریع‌تر است.

تجربه رانندگی با ساینا

درست است که ساینا تفاوتی از لحاظ فنی با تیبا ندارد اما همین که با خودرویی تازه متولد شده در گروه خودروسازی سایپا رو‌به‌رو هستیم حس کنجکاوی را در ما دوچندان می‌کند تا پشت فرمان ساینا نشسته و از لحاظ فنی و تجربه رانندگی آن‌را مورد بررسی قرار دهیم. اولین نکته‌ای که پس از نشستن پشت فرمان ساینا توجه را به خود جلب می‌کند، کمبود دید از آینه‌های جانبی و قسمت جلوی خودروست، زیرا ستون‌ها تاحدودی مانع دید راننده می‌شوند. هنگامی که پیشانه ساینا را استارت می‌زنیم صدایی کاملا آشنا از موتور بر‌می‌خیزد که یادآور پراید و تیباست. برای شروع و با فشار دادن پدال کلاچ برای جای‌گذاری دنده، متوجه این موضوع شدیم که کلاچ به‌صورت نامتعارفی سفت و خشک بوده به‌گونه‌ای که کار تعویض دنده کمی مشکل صورت می‌گیرد. باتوجه به این‌که سیم کلاچ توسط مالک خودرو تعویض شده بود اما بازهم پدال کلاچ سفت بود. باتوجه به این‌که برخی به علت افزایش وزن ساینا نسبت به تیبا، شتاب کمتری را برای آن پیش‌بینی می‌کنند، اما درواقع این‌گونه نبوده و شروع نسبتا خوبی که همراه با هرزگردی چرخ‌ها و صدای جیغ لاستیک‌هاست را تجربه کردیم. سواری ساینا به لطف سیستم تعلیق مک‌فرسون در قسمت جلو و سیستم Torsion Beam در عقب به مراتب از تیبا نرم‌تر و بی‌صداتر بوده که همین موضوع پوئن مثبتی برا یساینا به‌حساب می‌آید.

عایق بندی کابین به‌صورتی است که صدای بیرون کمتر به‌گوش می‌رسد و دیگر خبری از صدای پیچیدن باد در کابین به‌ گوش نمی‌رسد. اما هنگامی‌ که دور موتور بالا می‌رود صدای موتور تاحدودی آزاردهنده شده و آسایش سرنشینان را مختل می‌کند. باتوجه به ساعات میانی روز و گرمای هوا مجبور به استفاده از سیستم کولر دیجیتال شدیم که باید گفت تفاوت چندانی با تیبا نداشته و جواب‌گوی فضای کوچک کابین بوده، اما نکته قابل تاملی که در این‌باره وجود دارد این است که، هنگامی که کولر روشن است و دور موتور از 1500 دور در دقیقه پایین‌تر می‌آید، موتور خودرو ناگهان خاموش می‌شود! این موضوع چندین‌بار در روز تست اتفاق افتاد. همچنین مصرف سوخت این سدان کوچک باتوجه به ابعاد و وزن خودرو و همچنین نوع پیشرانه، به‌صورت ترکیبی عدید حدود 7 لیتر در هر 100 کیلومتر پیش‌بینی می‌شود که در خودروی مورد نظر این عدد به 9 لیتر در هر 100 کیلومتر افزایش یافته است.

قیمت و نتیجه‌گیری

از آن‌جایی که ترافیک و شلوغی خیابان‌ها این‌روزها یکی از معضلات اصلی شهرهای بزرگ به‌حساب می‌آید، خودروهای کوچک و جمع و جور طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. به‌طور مثال در کشور عزیزمان ایران خودروهای از قبیل پراید، تیبا، پژو 206 و ام‌‌وی‌ام 110 که همگی از ابعاد نسبتا کوچکی برخوردار هستند، آمار فروش خوبی را برای خود ثبت کرده‌اند. در همین راستا ساینا نیز می‌تواند باتوجه به ابعاد بدنه و همچنین مصرف سوخت نسبتا خوبی که دارد، به موفقیت نسبی در بازار درست یابد. اگر بخواهیم واقع‌بینانه به مساله قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری خودروهای کوچک و شهری در کشور نگاه کنیم، باید بگوییم خرید چنین خودروهایی با این قیمت منطقی نیست. اما زمانی که فاکتورهایی از قبیل واقعیت زندگی روزانه، میزان تورم و گرانی ارز و بسیاری از مسائل دیگر را به صورت مساله اضافه کنیم، متوجه خواهیم شد که چاره‌ای جز پرداخت و خرید این خودروها نداریم.
از آنجایی که قیمت اعلام شده ساینا از سوی گروه خودروسازی سایپا، مبلغی حدود 27 میلیون و 776 هزار تومان است ناخود‌آگاه میزان سطح توقع خریداران بالا می‌رود. اما با تمام این تفاسیر تجربه سواری که ساینا در اختیار شما می‌گذارد به مراتب از تیبا بهتر بوده و تاحدودی شما را از انتخابی که کرده‌اید خشنود می‌سازد. وجود آپشن‌های مورد استفاده در کنار سواری بهتر نسبت به تیبا، مواردی است که می‌تواند مشتریان باشگاه زیر 30 میلیون تومان را ترغیب کند تا این خودروی تازه متولد شده را برای خرید خود انتخاب کنند. در پایان از امیراحسان اکبریان مالک محترم برای در اختیار قرار دادن خودرو به منظور تست و بررسی و تهیه گزارش کمال سپاس و قدردانی را داریم.

مشخصات فنی
مدلسایپا ساینا
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری
حجم موتور1503 سی سی
حداکثر قدرت87 اسب بخار در 5300
حداکثر گشتاور128 نیوتن متر در 4000
مصرف سوخت ترکیبی7 لیتر در هر صد کیلومتر
قیمت کارخانه27 میلیون و 776 هزار تومان
قیمت بازار28 میلیون و 600 هزار تومان
برای لیست کامل مشخصات و امکانات این خودرو به صفحه مشخصات فنی سایپا ساینا مراجعه کنید.
عکس ها
نظرات
 
 
 

شایان

1396/1/31
این پلتفرم پرایدو هر چند وقت یه بار برمیدارن یه بزک دوزک میکنن یه بدنه به چین میگن طراحی کنه میچپونن توش میگن ماشین جدید... این موتور پراید رو فکر کنم خود هنری فورد طراحی کرده باشه مال 40 سال پیشه...

Ali

1396/1/31
حالم بهم میخوره وقتی این ماشینای سایپا یا ایرانخودرو رو میبینم
 • saeid

  1396/2/3
  سلام به اعضاي گروه
  مثلا من BMW سوارم كه از اين ماشين ها حالم به هم مي خوره. مثلا
  من جاي شما بودم اين سايت ها رو نگاه هم نمي كردم. باور كن جدي مي گم
  11+
 • mo_B

  1396/2/5
  برادر گرامی باسلام
  اگه شما BMW دارید، نوش جونتون. خیرشو ببنید. ولی به این چیزا مغرور نشید. اگه ماشینی با این برند تو ایران برند است، به لطف وجود ماشینهای ایرانی است. مردم چکار کنند؟؟ داشتند میخریدن و امثال شماها هم پوز نمیدادید. تو این بازار انحصاری بهتر از این نمیشه. به هر حال بازهم خدا را شکر مجالی برای پوز دادن شماها فراهم میشه و (شاید) خیلی از کمبودهاتونو پشت همین ماشینهای گرانقیمت پنهون میکنید.
  خودم خریدم ساینا، 8 هزارتا هم راه رفتم. ماشین بدی نیس.
  26+
 • saeid

  1396/2/10
  با سلام خدمت دوستان مخصوصا جناب mo_B
  به عرض برسانم كه بنده در جواب آقاي Ali كه فرموده بودند "حالم از اين ماشيناي سايپا به هم مي خوره" اين مطلب رو نوشتم.
  من خودم يه پرايد 90 دارم كه اگه خدا بخواد مي خوام يه ساينا بگيرم و به همين خاطر هست كه مطالب اين سايت رو دنبال مي كنم. تا سال 90 پرايد داشتم كه بعدش يه تيبا صفر گرفتم و 2.5 سال دست خودم بود كه فروختم به يه دوستي و خيلي هم راضي بودم و بعدش يه سمند Ef7 صفر 93 گرفتم كه بد نبود و پارسال مجبور شدم بفروشم كه عرض كردم الان هم يه پرايد دارم. وقصد بنده اين بود كه اين جناب Ali مثلا . . .
  ارادتمند گروه و دوستان ساينا سوار
  در ضمن در مورد اين آپشن هاي مديري كه براي ساينا تبليغ مي كنن (مونيتور و دوربين و . . .) اگر كسي از دوستان اطلاعاتي يا عكسي داره ممنون مي شم كه راهنمايي كنند.
  3+
 • mo_B

  1396/2/11
  باسلام
  مخلص آقا سعید. من معذرت میخوام. پیام شما را با دقت خودندم تازه متوجه منظورتون شدم. ایشالا بخری و خیرشو ببینی و بیایی اینجا نظر بدی در موردش. ایشالا یه روزی صنعت خودروسازی ما پویا بشه. الان در هر صورت صنعت "ایشالا ماشالله" داریم.
  7+
 • saeid

  1396/2/11
  با سلام خدمت همه دوستان و سروران گرامي
  ارادتمند و چاكر همه دوستان بخصوص mo_b
  خواهشاً دوستان اگر در مورد اين آپشن هاي مديري كه براي ساينا تبليغ مي كنن (مونيتور و دوربين و . . .) و حدود 2 ميليون قيمت ميدن كه تو سايت باما يكي از فروشنده ها تو خيابان خرمشهر آگهي كرده، اگر كسي از دوستان اطلاعاتي يا عكسي داره ممنون مي شم كه راهنمايي كنند.
  با تشكر
  3+

امین

1396/2/13
باسلام
بنظرم ساینا ماشین خوبیه،ظاهر بروزتری داره به نصبت پژو و سمند که دیگه تکراری شدن،موتور پرتوانی داره به نصبت وزنش و اینکه حسابی با گیربکس همخوانی داره،قراره نسل جدید گیربکسDS2روش نصب بشه این گیربکس تمام دنه برنجی ها دوبل هست که تعویض دنده روانی خواهد داشت.درکل کیفیت خوب،مصرف واستحلاک پایین،کشش و شتاب مناسب درکنار طراحی جدید و بروز از مزایای ساینا نصبت به اکثر محصولات تولید داخل است.

جمشید

1396/3/5
سلام
من سه ماهه ساینا خریدم ازهرنظرخوبه.مصرف ۶/۵،شتابش عالی،صدای موتور کمی بالاست،نمدکاپوت بگیرید کمتر میشه.فقط عیبی که داره کمک هاب جلو اگه دست انداز روباسرعت بالای۳۰ردکنی صدا ی تقه میده
 • نیما

  1396/6/26
  کمک ها خرابن .نه اینکه مشکلی داشته باشه و برات دردشر بشه ها، نه عوضم نکنی مشکلی نداره.میتونی فنر یا کمک حرفه ای بزاری .یا کمک بادی بزاری اگه هزینه شو میتونی بدی😁😁 خوراک اسپورت کردنه ساینا .و البته به نظرم بهتر از پژو هست‌چون پژو سوار شدم ساینا هم همینطور.خرجش و اصطحلاکشم کمتره ساینا .سوارشم بهتره .البته نظر منه و سلیقه ها فرق دارن .

abbas

1396/3/15
سلام دوستان
چند بار رفتم نمایندگی سایپا، اما هنوز دودلم که ساینا بخرم یا تیبا2...تو مشخصات هر دو خودرو تقریبا شبیه همند!یه راهنمایی از دوستانی که مطلعند،لطفا
 • zak2012

  1396/3/22
  به نظرم ساینا بهتر باشه
  5+
 • امین

  1396/3/22
  باسلام.
  دوست عزیز بنظرم اگه میخوای با ماشین مسافرت خانوادگی بری ساینا گزینه بهتری هست اما اگه مصرف داخل شهر مد نظرته تیبا2بگیر.
  ولی درکل من ساینا رو بیشتر قبول دارم تا تیبا2
  5+
 • فاضل

  1396/3/28
  انتخاب با خودته ولی به نظر منم بین این دو حتما ساینا بخر.درسته تیبا و ساینا مشخصاتشون یکیه ولی ظاهر ساینا و داشبوردش خیلی عالیه.تیبا ادم حس میکنه یکی به زور کلیدهای داشبوردش رو جا داده ولی داشبور ساینا همه چیز سرجاش عالی و زیباس.نمای جلو و عقب که دیگه مشخصه خیلی خوشگلتره.ولی بازم انتخاب با خودته
  4+
 • fatemi

  1396/4/8
  سلام
  اگه مجرد هستید و فیس تیبا رو دوست دارید، تیبا 2 میتونه گزینه خوبی باشه. ولی متاهل بودن شرایط خودش رو داره... مثلا اگه قصد تفریح و گردش درون شهری رو داشته باشید یا مسافرت طولانی رو انتخاب کنید اون موقعست که صندوق و جاداری خودرو واجب میشه....
  ولی فی المجموع ظاهر و امکانات و مونتاژ و سرهمبندی ساینا بهتر از دیگر محصولات سایپاست😊
  2+

سااااینااااا

1396/4/9
سلام خدمتون دوستان و ساینا سواران گل. من تازه ساینا ثبت نام کردم و چند ماه دیگه تحویل میدن. رنگی که انتخاب کردم بژ متالیک هست . یه سوال از دوستان گلم داشتم که آیا ساینا با رنگ بژ تحویل میدن؟ چون من خودم تا حالا تو شهر تبریز ساینا رنگ بژ ندیدم و همشون سفید رنگ هستند و یه بار هم نقره ای توی یه شهر دیگه دیدم. ممنون میشم لطف کنین و راهنماییم کنین. با تشکر
 • مهدی

  1396/4/15
  سلام دوست عزیز...داخل خود سایت سایپا این ماشین با چهار رنگ سفید ، مشکی متالیک ، نوکمدادی متالیک و آبی نفتی عرضه میشه...3 رنگ دیگه بجز سفید یه اختلاف قیمت 300 هزار تومنی دارن...رنگ بژ ندیدم ولی شاید رنگ سفارشی بزنن...همونطور که خودتون هم گفتین بیشتر سایناها سفید هستن اما مطمئنا دوستان اگر رنگ مشکی یا آبی نفتیشو دیده باشن که چقدر زیباتر از رنگ سفیدش درومده و ماشین رو خیلی اسپرت تر نشون داده اونو میخریدن...موفق باشید

میلاد

1396/5/4
باعرض سلام خدمت دوستان گلم
عزیزان تجربه 4ماه رانندگی با ساینا رو خدمتتون عرض میکنم
من اول بین تیبا2 و این موند بودم که وقتی به نمایندگی مراجعه کردم و آپشن های اینو دیدم واقعا خیلی نظرم عوض شد تیبا2 در نمایندگی27850 بود و این 28400 دیدم برا700 تومن و این آپشنا خیلی می ارزه نسبت به تیبا و حتی 405 شتاب وسرعتش در حد 405 هست و امکانتشم که چندبرابر 405 شیشه ها عقب برقی تهویه اتوماتیک سنسور هشدار دهنده موانع دماسنج محیط وزن خوب و جادار ترمز ای بی اس و ای بی دی داره و خلاصه من که تاحالا بقران عیبی ندیدم که خیلی فاحش یا مشکل ساز شده باشه برام امیدوارم تونسته باشم به دوستان گلم کمکی کرده باشم یاعلی
 • آئودی ♡

  1396/5/10
  سلام * بین ساینا و 405 slx موندم کدوم رو انتخاب کنم ... کسی هست تجربه رانندگی با هر دو رو داشته باشه که بتونه منو راهنمایی کنه ؟!
  1+
 • آئودی ♡

  1396/5/10
  سلام * بین ساینا و 405 slx موندم کدوم رو انتخاب کنم ... کسی هست تجربه رانندگی با هر دو رو داشته باشه که بتونه منو راهنمایی کنه ؟!
  2+

حمزه

1396/5/9
با سلام ودرود خدمت همه دوستان گرامی که با نظرات سازنده و موثر خودشون منو تو انتخاب ماشین مورد علاقه ام کمک کردن .واقعا دست همتون درد نکنه .کاش همه یاد بگیریم به جای انتقاد کردن های بی مورد و تعصبی در صورتی نظر بدیم که واقعا اون محصول و تست کرده باشیم و از تولید داخلی حمایت کنیم نه از همون اول بزنیم برند ایرانی و کلا داغون کنیم در حالیکه داریم از روی تعصب نظر می دیم در حالیکه حتی دو کیلومترم هندلینگ ماشین و تست نکردیم .متاسفانه این خصوصیت اخلاقی فقط توی ایران ما دیده میشه که در مقابل هر تغییرو نوآوری اولش همه جبهه می گیرن و انتقادمی کنن وذهن بقیه رو که میخوان استفاده کنن اصلا کلا داغون می کنن .یاد بگیریم در مقابل تغییر خودمون وهمسو بکینم تا رشدکنیم نه اینکه موضع متعصبانه بگیریم .همیشه نقاط مثبت و منفی بعد استفاده از محصول اوکی می شن .مبارک همه دوستانی باشه که این خودرو رو دارن و نظرات خیلی خوبی گذاشتن .من از هر نظر قیافه وآپشن های ساینا رو هم دوست داشتم هم مطالعه کردم انشاءالله که قسمت بشه بخرم نظرمم در مورد کارکردش میگم .موفق باشید همگی .بهترین ها حق ماست ولی همیشه گفتن نردبون پله به پله .قرار نیست یه دفعه از اول خودروی 100 میلیونی بخریم .آروم آروم پیشرفت می کنیم هیچی قرار نیست ماندگار باشه برامون .خوبه که آدم همه چیو تجربه کنه

مهدی

1396/5/17
عرض سلام و احترام خدمت همه دوستان عزیز
من قبل از این که ساینا بگیرم از محصولات ایران خودرو استفاده می کردم و این مطلب رو بدون هر گونه تعصب عرض می کنم محصولات ایران خودرو خیلی هزینه و استهلاک بالایی دارند و موتور اکثر محصولات ایران خودرو همیشه دچار خوردگی و یا ترک خوردگی در ناحیه سیلندر می شوند و این به دلیل آلیاژ استفاده شده و طراحی خراب می باشد . اما در عوض واقعا محصولات سایپا خیلی بی دردسر و با کارآیی بالاتر و تکنولوژی ساده تر توانسته نظر مردم را جلب نماید.
واما در مورد ساینا با توجه به مبلغی که برای آن هزینه شده بسیار از ماشینهای هم رده خود بهتر و در آینده بازار خوبی را برای خود ایجاد خواهد کرد . به نسبت از خودروهایی مثل 206 ،405،سمند بهتر و بی دردسر تر می باشد و من کاملا از خرید خود راضی هستم
با تشکر و عذر خواهی از اینکه زیاد پر حرفی کردم .

mahdi

1396/5/17
سلام و وقت بخیر
به نظر من هر کس ساینا بگیره از انتخاب خود پشیمان نخواهد شد

mehrdad

1396/6/26
سلام
به نظرم با اختلاف 3-4 تومان برید یه 405 یا سمند بگیرید به مراتب بهتر از این و تیبا هست.
البته اگه هزینه رو فاکتور بگیریم 405 و سمند سواری ایمن تر و راحت تری میدن.
اینو طبق تجربه ای که از همه این ماشین های که دارم عرض میکنم خودم یه تیبا 95 دارم اونقدر صدای موتور و گیربکس زیاد هست که هزینه های بقیه ماشین ها رو به بی خرجی این ماشین ها ترجیح میدن. نمایندگی هم میگه طبیعی هست...
دوستان بهتره ماشین صفر رو با صفر مقایسه کنند بعضی ها میرند سمند ترکیده رو میفروشند میگند از مخارجش راحت شدیم تیبا و ساینا بهتره...
در صورتی که اگه میرفتن 4 تومان بیشتر میدادن یه ماشین با کارت طلایی دریافت میکردن که سال اول حتی هزینه لنت و روغن هم نداشتن.

محسن

1396/7/15
دوستان سلام دو ماهه ساینا گرفتم موقع رانندگی وقتی سرنشین کامل باشه با کولر روشن احساس میکنم ماشین جون نداره البته هنوز ۵۰۰ تا بیشتر کار نکرده و دارم آب بندی میکنم بیشتر از ۹۰ باهاش نرفتم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

محمد رضا

1396/7/30
سلام
من چند ماهه این ماشینو خریدم. باهاش 5000 تا هم راه رفتم. تا الان که هیچ مشکلی نداشته خداروشکر. با کلی تحقیق خریدمش. خیلی تو این رنج گشتم. ماشین صفر درست حسابی که باید ده میلیون بیشتر از این پول بدی دست دوم هم که ماشین سالم خیلی کم گیر میاد و هر کدوم کلی مشکل دارن. شتابش فوق العادس. البته به ال نود و 206 تیپ 5 نمیرسه ولی بعد از این دوتا ماشین تو این رنج بهترین شتاب رو داره. ماشین راحتیه. امکاناتش خوبه. سواریش خوبه انصافا. صندوق جاداری داره. مصرف سوختش برا من صدی 6 تا 7.5 بسته به ترافیک و نوع رانندگی میسوزونه. در کل بگم تو این رنج برا کسی که حوصله دردسر و تعمیرگاه رفتن نداشته باشه ماشین خوبیه. ظاهرش هم بنظر من قشنگه (البته این امر سلیقه ای هست) ولی بنظر من خیلی بهتر از ماشینای قدیمی هستش که الان داره هنوز تولید میشه.

مهدی

1396/8/7
سلام ممنون از زحمات شما یه سوال داشتم ممنون میشم حتما جواب بدین تو تقریبا تمامی بررسی ها درباره ساینا تو سایت های مختلف می نویسن موتور ضعیف ساینا با 87 اسب درصورتی که این مقدار از 206 تیپ دو و سه ، از دوو سیلو قدیمی از هیوندای آی 10 با 85 از میتسوبیشی میراژ با حدود 80 اسب قوی تره. ولی درمورد اونها اصلا از موتور ضعیف یاد نمیشه مگه توان تولیدی قدرت توسط موتور واحد یکسانی نیست؟ البته منظور من در انتقال قدرت نیست فقط و فقط تولید قدرته مثلا قدرت تولیدی میراژ با حدوده 80 اسب بیشتر از ساینا با 87 اسبه بازهم عرض میکنم فقط در تولید قدرت نه انتقال تا به چرخ ها؟ ممنون

علی

1396/9/8
سلام به همگی،من ۱ ماهه این ماشینو گرفتم به نظرم ماشین خوبی هست لاستیک هاشو ۱۴،۲۰۵ انداختم،ماشین تو حرکت نرم تر شده،قبل از این ماشین ۴۰۵ داشتم به نظرم تو سرعت ثانویه مثل ۴۰۵ نیست ولی رو هم رفته ماشین بی دردسر و ارومی میخوره باشه
Top