ساینا ، روزنه‌ای به خلاقیت و نوآوری، تجربه رانندگی با جدیدترین محصول سایپا
این صفحه 27,456 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/7/17

ساینا ، روزنه‌ای به خلاقیت و نوآوری، تجربه رانندگی با جدیدترین محصول سایپا

عکس: آریا محسنی
آزمایش و نوشته: آرمین محسنی

خودروهای ارزان قیمت با مصرف سوخت پایین در اغلب کشورها بسیار پرفروش است، به‌ همین خاطر کمپانی‌های خودروسازی سعی بر این دارند تا روز به روز محصولات اقتصادی و ارزان قیمت خود را بروزرسانی کنند و یا خودرویی جدید در این رده به بازار معرفی کنند. در ایران نیز نمی‌توان منکر این موضوع شد، زیرا عمده معاملات بازار مختص به خودروهای زیر 30 میلیون تومان است. اما متاسفانه باتوجه به عدم تنوع محصولات در این رده داغ و پرفروش بازار، انحصارا این بخش از بازار به چند خودروی داخلی و چینی اختصاص یافته است. یکی از پرفروش‌ترین محصولات زیر 30 میلیون تومان در بازار، پراید بوده که باتوجه به حرف و حدیث‌هایی که پیرامون ناایمن بودن این خودرو در محافل خودرویی زده می‌شود، فروش خوبی داشته و دارد. خودروی دیگری که توانست آمار فروش خوبی را برای کمپانی تولید کننده‌‌اش بدست آورد، تیباست. خودرویی که از سال 88 تاکنون عنوان دومین خودروی ملی را یدک می‌کشد.
تیبا توانست در همان ابتدا با وجود هجمه انتقاداتی که بر آن وارد بود، جایگاه نسبتا پایداری برای خود در میان مردم کسب کند و به آمار فروش خوبی دست یابد. شرکت سایپا برای عرضه تیبا عنوان زیبای ایرانی را به این خودرو اختصاص داد که در وهله اول مخاطب را به فکر وا می‌داشت، زیرا در اولین برخورد با تیبا، چیزی به عنوان زیبایی چشمان شما را خیره به خود نمی‌کند. طراحی خارجی این خودرو با وجود خطوط و منحنی‌های فراوان از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار نبوده. طراحی این اتومبیل توسط گروه ایتالیایی بنام (IET) به‌همراه گروه آنجلینی دیزاین و طراح معروف آن (هارادا) با همکاری مهندسین ایرانی تیم طراحی سایپا صورت گرفته، به همین خاطر بازهم نمی‌توان به لغت ‌"ایرانی" که در شعار تبلیغاتی بکار رفته اعتماد کرد، زیرا تیبا ماحصل همکاری چند تیم خارجی و مهندسین ایرانی است. پس از این‌که این خودروی نه چندان زیبا توانست در بازار اسم و رسمی برای خود کسب کند، سایپا اقدام به عرضه نسخه ها‌چ‌بک این خودرو یا همان "تیبا 2" کرد که با وجود رقیبانی همچون ام‌وی‌ام 110، پراید 111 و البته پژو 206 ( با کمی ارفاق) توانست خود را در دل جوانان، به‌خصوص خانم‌ها جای کند. تیبا SX در حال حاضر با قیمت 24 میلیون و 856 هزار تومان و تیبا 2 با قیمت 27 میلیون و 346 هزار تومان توسط سایپا به دست مشتریان می‌رسد.

اما کار به اینجا ختم نمی‌شود، گروه خودروسازی سایپا در راستای رویکرد توسعه محصول و ارائه محصول جدید به سبد محصولات خود، به تازگی نسل جدیدی از خودروی تیبا صندوق‌دار را با نام ساینا معرفی و عرضه کرده است. زمزمه‌هایی از این خودروی تازه متولد شده در سایت کاشان در اسفند سال 92 با نام 232 شنیده می‌شد. ساینا محصول جدید ساپیا به سبب قرارگرفتن روی پلت فرم X200 عدد 2 را با خود یدک می‌کشید و رقم دوم آن هم نشان‌گر سدان بودن آن است. رقم سوم نیز نشان از دومین فیس‌لیفت روی این محصول دارد. البته مدیران سایپا اعتقاد دارند تغییرات اعمال شده روی 232 بیشتر از آن چیزی است که به آن فیس‌لیفت گفته شود و آن را یک خودرو جدید می‌دانند. از آن‌جایی که ساینا برای پوشش یک رده قیمتی بالاتر از تیبا طراحی شده، در تیپ‌های تجهیزاتی مختلف ارائه می‌شود که نسبت به سایر رقبای هم‌رده یک سر و گردن بالاتر جای می‌گیرد.

لباس اسپرت بر تن تیبا

باتوجه به اینکه ساینا روزهای ابتدایی‌اش را در خیابان‌های کشور سپری می‌کند اما افقی نسبتا روشن برای آن انتظار می‌رود. زمانی که با این خودروی سدان کوچک در خیابان رو به رو می‌شوید، شاید در نگاه اول نتوانید به درستی حدس بزنید که با چه خودرویی مواجه هستید. علت آن‌هم تغییرات عمده‌ای است که نسبت به تیبا روی آن صورت گرفته‌ و چهره‌ای به مراتب زیباتر را برای آن پدید آورده است. بخش عمده‌ای از تغییرات ظاهری مربوط به قسمت جلو و عقب خودرو می‌شود، زیرا بخش جانبی کمتر دچار تغییر شده است. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به بررسی ظاهر ساینا بپردازیم، بهتر است از نقطه قوت آن یعنی چهره تهاجمی و به‌روز شده آن شروع کنیم.

سپر بلند و کشیده جلو که در میان خود دریچه بزرگ ورودی هوا به موتور را جای داده، نقش بسزایی در هرچه زیباتر نشان دادن ساینا بازی می‌کند. همچنین پرژکتورهای دایره‌ای شکل که در طرفین سپر جا دارند یکی از نکات بارز در ظاهر خودرو به‌شمار می‌روند. استفاده از خطوط و احجام اغراق‌آمیز در سپرها، نه‌تنها برزیبایی خودرو افزوده، بلکه روزنه‌ای امید در ذهن مخاطبان ایجاد کرده تا امیدوار باشند محصولات آتی خودروسازان داخلی، ظاهری اسپرت‌تر و البته بروزتر را داشته باشند. مورد مشابه در قالب این موضوع را می‌توان در دنا که محصول گروه خودروسازی ایران‌خودروست مشاهده کرد. که بسی جای امیدواری و خوشحالی است که خودروهای داخلی ظاهری جدیدتر و خلاقانه‌تری را پیدا کرده‌اند. چراغ‌های جلو از حالت بیضوی به‌صورت کشیده و بزرگ‌تری ارتقا یافته، که می‌توان به‌ جرات گفت از کیفیت ساخت بالاتری نسبت به تیبا برخوردار است. طرح کلی جلوی ساینا به‌ گونه‌ای است که چراغ‌ها و جلوپنجره در تعامل با یکدیگر بوده و با انحنایی ملایم ظاهری پویا و بانشاط را به ارمغان آورده‌اند. اگر ساینا را از نمای جانبی مشاهده کنید تفاوت چندانی میان آن و تیبا نخواهید یافت. تنها در برخی جزئیات مانند راهنمای مثلثی شکل روی گلگیر، امتداد چراغ‌های جلو و عقب، آینه‌های جانبی و عدم وجود زه روی درها تفاوت‌های با تیبا دارد. اما نکته‌ای که بازهم ساینا را از تیبا زیباتر کرده است، وجود رکاب بوده که در کنار رینگ‌های اسپرت آلومینیومی فابریک، ظاهری شکیل‌تر و زیباتر را بوجود آورده است. خطوط برجسته‌ای که روی گلگیرهای جلو و عقب خودرو خودنمایی می‌کنند، از تیبا به عاریت گرفته شده که به‌نوعی امضای طراح تیبا به حساب می‌آید.

شاید به عقیده برخی از کارشناسان آینه‌های جانبی ساینا با وجود بازنگری در طراحی، ظاهری زیباتر را برای آن ایجاد کرده باشد، اما نکته که در روز تست ما با آن مواجه شدیم، عدم دید کافی در قسمت پایین آینه بود، زیرا قسمت پایین کمی به سمت بالا متمایل شده و در نتیجه بخشی از فضای اطراف که در گوشه آینه نمایان می‌شود حذف شده است. اگر کمی ریزبینانه به قسمت عقب ساینا بخصوص سپر و چراغ‌ها نگاه کنید، بلافاصله به‌یاد تویوتا یاریس سدان 2014 خواهید افتاد. گویی قسمت عقب یاریس را جدا کرده و با اندکی تغییر به بدنه ساینا چسبانده‌اند. این شباهت بسیار یا بهتر بگوییم کپی‌کاری از سوی طراحان ساینا سبب شده تا نمای پشتی خودرو جذاب و گیرا باشد، اما از دید بسیاری از منتقدان فاقد خلاقیت و نبوغ می‌باشد.
این تغییرات جزئی را می‌توان در زاویه‌دار شدن چراغ‌ها و همچنین کوچک‌تر شدن آن‌ها دید. چراغ‌های مه‌شکن که در هر دو گوشه پایین سپر جای دارند نیز دقیقا با همان شکل استفاده شده در یاریس، طراحی و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ساینا در نسخه لوکس امکانات رفاهی نسبتا خوبی را ارائه می‌دهد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اما یکی از آپشن‌های موجود سنسور دنده عقب بوده که به صورت استاندارد روی آن نصب شده و می‌توان آن‌ها را که روی سپر عقب خودرو همرنگ با بدنه نصب شده‌اند مشاهده کرد. اما اگر از تعریف و تمجید بگذریم و کمی با دید منتقدانه بخواهیم به ساینا نگاه کنیم، باید بگوییم که دوران این سبک از طراحی تمام شده و کمپانی‌های خودروسازی سعی بر ارائه طرحی پویا و دینامیک دارند. اما ساینا متاسفانه از چنین طرحی برخوردار نبوده. عدم کاربرد المان‌های طراحی روز دنیا علت اصلی این موضوع است.

کابین ارتقا یافته با امکانات رفاهی بیشتر

زمانی‌که وارد کابین ساینا می‌شویم در لحظه نخست با طرحی جدید که مخاطب را سرشوق بیاورد رو‌به‌رو نمی‌شویم، زیرا فضای کلی اتاق و فرم داشبورد، شباهت‌های زیادی با تیبا دارد. فرم کلی داشبورد همانند بدنه از روی تیبا الگوبرداری شده اما بازهم در این‌جا جزئیات هستند که تفاوت میان ساینا و تیبا را نمایان می‌سازند. بطور مثال داشبورد از رنگ طوسی روشن به خاکستری تغییر پیدا کرده و بخش‌هایی از کنسول میانی و دستگیره درها با رنگ نقره‌ای رنگ‌آمیزی شده‌اند. که البته باید به این نکته اشاره کرد که در مدت کوتاهی که این خودرو به مشتری تحویل داده شده، رنگ دستگیره درها در اثر استفاده پاک شده است، که خود جای سوال دارد که آیا تمامی قطعات این خودرو عمری این چنین کوتاه دارند یا تنها دستگیره‌ها هستند که با چنین وضعی رو‌به‌رو شده‌اند؟

همان‌طور که گفتیم ساینا در نسخه لوکس امکانات رفاهی نسبتا خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهد که به‌عنوان مثال می‌توان به شیشه‌ بالابرهای برقی برای هر چهار در، آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم برقی، دماسنج محیط خارجی، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر، کولر دیجیتال، کیسه‌های هوا برای راننده و سرنشین، ترمز ABS و EBD و همچنین سنسور دنده عقب اشاره کرد. شاید این آپشن‌ها در نگاه اول بسیار پیش‌پا افتاده و ابتدایی به‌نظر برسند، اما بسیاری از خودروهای این رده فاقد هرگونه آپشنی بوده که این یک برگ برنده برای ساینا محسوب می‌شود. کنسول میانی جلوه‌ای خاص به کابین بخشیده، زیرا وجود کولر دیجیتال به همراه نمایشگر و همچنین سیستم صوتی MP3 که مجهز به درگاه USB و AUX است، هماهنگی زیبایی با یکدیگر دارند. صندلی‌ها نسبت به تیبا کمی ارگونومیک‌تر شده و به همان میزان از راحتی بیشتری برخوردار هستند. این موضوع برای صندلی‌های عقب نیز صادق بوده، همچنین سه عدد پشت سری قابل تنظیم از دیگر نکاتی است که فضای عقب ساینا را از تیبا متفاوت می‌سازد. درکل می‌توان کابین ساینا را نسبت به تیبا و یا حتی خودروهای هم‌رده‌اش برتر دانست، اما موضوعی که شاید کمی انتقادها را به سوی کابین ساینا روانه کند، موضوع مونتاژ بی‌دقت قطعات داشبورد و تودری‌ها بوده که ظاهری غیرمنظم را برای کابین ایجاد کرده است.

مشخصات فنی

از آن‌جایی که ساینا را نمونه فیس‌لیفت شده تیبا می‌نامند، تنها تفاوت‌هایی در ظاهر و امکانات رفاهی با یکدیگر داشته و از لحاظ فنی کاملا مشابه یکدیگر هستند. ساینا از یک پیشرانه چهار سیلندر 1.5 لیتری بهره می‌گیرد که در واقع می‌توان آن را همان موتور پراید دانست که توسط شرکت مگاموتور و یک تیم آلمانی (FEV) دچار تغییراتی از قبیل افزایش حجم و تغییر در نسبت تراکم شده است. موتور 1503 سی‌سی تیبا در نسخه‌های اولیه توانایی تولید 80 اسب‌بخار را داشت که اخیرا با بهینه‌سازی مجددی که روی آن‌ صورت گرفته، این عدد به 87 اسب افزایش یافته است. همچنین گشتاور 106 نیوتن‌متری آن نیز به 128 نیوتن‌متر ارتقا یافته که همین موضوع سبب شده تا سوار بهتری مخصوصا در سربالایی‌ها ارائه شود.

درواقع این پیشرانه ارتقا یافته تیباست که وظیفه تولید نیروی پیشران ساینا را برعهده دارد. لازم به ذکر است که این بهینه‌سازی در تغییر ضرایب جعبه‌دنده نیز مشاهده می‌شود که همه این‌ها در نهایت شتاب قابل قبولی را برای ساینا به‌ارمغان آورده‌اند. تا جایی که می‌توان ساینا را از نظر شتاب برتر از تیبا و یا حتی پژو 206 تیپ 2 دانست اما در مقابل تندر 90 که در بازار کارکرده‌ها می‌تواند رقیبی سرسخت برای ساینا باشد نمی‌تواند حرف چندانی برای گفتن داشته باشد، زیرا تندر 90 از لحاظ شتاب از اکثر خودروهای هم‌رده سریع‌تر است.

تجربه رانندگی با ساینا

درست است که ساینا تفاوتی از لحاظ فنی با تیبا ندارد اما همین که با خودرویی تازه متولد شده در گروه خودروسازی سایپا رو‌به‌رو هستیم حس کنجکاوی را در ما دوچندان می‌کند تا پشت فرمان ساینا نشسته و از لحاظ فنی و تجربه رانندگی آن‌را مورد بررسی قرار دهیم. اولین نکته‌ای که پس از نشستن پشت فرمان ساینا توجه را به خود جلب می‌کند، کمبود دید از آینه‌های جانبی و قسمت جلوی خودروست، زیرا ستون‌ها تاحدودی مانع دید راننده می‌شوند. هنگامی که پیشانه ساینا را استارت می‌زنیم صدایی کاملا آشنا از موتور بر‌می‌خیزد که یادآور پراید و تیباست. برای شروع و با فشار دادن پدال کلاچ برای جای‌گذاری دنده، متوجه این موضوع شدیم که کلاچ به‌صورت نامتعارفی سفت و خشک بوده به‌گونه‌ای که کار تعویض دنده کمی مشکل صورت می‌گیرد. باتوجه به این‌که سیم کلاچ توسط مالک خودرو تعویض شده بود اما بازهم پدال کلاچ سفت بود. باتوجه به این‌که برخی به علت افزایش وزن ساینا نسبت به تیبا، شتاب کمتری را برای آن پیش‌بینی می‌کنند، اما درواقع این‌گونه نبوده و شروع نسبتا خوبی که همراه با هرزگردی چرخ‌ها و صدای جیغ لاستیک‌هاست را تجربه کردیم. سواری ساینا به لطف سیستم تعلیق مک‌فرسون در قسمت جلو و سیستم Torsion Beam در عقب به مراتب از تیبا نرم‌تر و بی‌صداتر بوده که همین موضوع پوئن مثبتی برا یساینا به‌حساب می‌آید.

عایق بندی کابین به‌صورتی است که صدای بیرون کمتر به‌گوش می‌رسد و دیگر خبری از صدای پیچیدن باد در کابین به‌ گوش نمی‌رسد. اما هنگامی‌ که دور موتور بالا می‌رود صدای موتور تاحدودی آزاردهنده شده و آسایش سرنشینان را مختل می‌کند. باتوجه به ساعات میانی روز و گرمای هوا مجبور به استفاده از سیستم کولر دیجیتال شدیم که باید گفت تفاوت چندانی با تیبا نداشته و جواب‌گوی فضای کوچک کابین بوده، اما نکته قابل تاملی که در این‌باره وجود دارد این است که، هنگامی که کولر روشن است و دور موتور از 1500 دور در دقیقه پایین‌تر می‌آید، موتور خودرو ناگهان خاموش می‌شود! این موضوع چندین‌بار در روز تست اتفاق افتاد. همچنین مصرف سوخت این سدان کوچک باتوجه به ابعاد و وزن خودرو و همچنین نوع پیشرانه، به‌صورت ترکیبی عدید حدود 7 لیتر در هر 100 کیلومتر پیش‌بینی می‌شود که در خودروی مورد نظر این عدد به 9 لیتر در هر 100 کیلومتر افزایش یافته است.

قیمت و نتیجه‌گیری

از آن‌جایی که ترافیک و شلوغی خیابان‌ها این‌روزها یکی از معضلات اصلی شهرهای بزرگ به‌حساب می‌آید، خودروهای کوچک و جمع و جور طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. به‌طور مثال در کشور عزیزمان ایران خودروهای از قبیل پراید، تیبا، پژو 206 و ام‌‌وی‌ام 110 که همگی از ابعاد نسبتا کوچکی برخوردار هستند، آمار فروش خوبی را برای خود ثبت کرده‌اند. در همین راستا ساینا نیز می‌تواند باتوجه به ابعاد بدنه و همچنین مصرف سوخت نسبتا خوبی که دارد، به موفقیت نسبی در بازار درست یابد. اگر بخواهیم واقع‌بینانه به مساله قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری خودروهای کوچک و شهری در کشور نگاه کنیم، باید بگوییم خرید چنین خودروهایی با این قیمت منطقی نیست. اما زمانی که فاکتورهایی از قبیل واقعیت زندگی روزانه، میزان تورم و گرانی ارز و بسیاری از مسائل دیگر را به صورت مساله اضافه کنیم، متوجه خواهیم شد که چاره‌ای جز پرداخت و خرید این خودروها نداریم.
از آنجایی که قیمت اعلام شده ساینا از سوی گروه خودروسازی سایپا، مبلغی حدود 27 میلیون و 776 هزار تومان است ناخود‌آگاه میزان سطح توقع خریداران بالا می‌رود. اما با تمام این تفاسیر تجربه سواری که ساینا در اختیار شما می‌گذارد به مراتب از تیبا بهتر بوده و تاحدودی شما را از انتخابی که کرده‌اید خشنود می‌سازد. وجود آپشن‌های مورد استفاده در کنار سواری بهتر نسبت به تیبا، مواردی است که می‌تواند مشتریان باشگاه زیر 30 میلیون تومان را ترغیب کند تا این خودروی تازه متولد شده را برای خرید خود انتخاب کنند. در پایان از امیراحسان اکبریان مالک محترم برای در اختیار قرار دادن خودرو به منظور تست و بررسی و تهیه گزارش کمال سپاس و قدردانی را داریم.

مشخصات فنی
مدلسایپا ساینا
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری
حجم موتور1503 سی سی
حداکثر قدرت87 اسب بخار در 5300
حداکثر گشتاور128 نیوتن متر در 4000
مصرف سوخت ترکیبی7 لیتر در هر صد کیلومتر
قیمت کارخانه27 میلیون و 776 هزار تومان
قیمت بازار28 میلیون و 600 هزار تومان
برای لیست کامل مشخصات و امکانات این خودرو به صفحه مشخصات فنی سایپا ساینا مراجعه کنید.
عکس ها
نظرات
 
 
 

نامی

1395/10/1
سلام دوستان من دوماهی هست که ماشین رو دارم و ماشین قبلی من 206 sd بود
تجربم رو خدمتتون می گم:
اول اینکه حتما مدل لوکسشو بگیرید 400 تومن بیشتره ولی میارزه، بخواید خود نمایندگی هم سانروف براتون میزنه
- فرمان و سیستم تعلیق فوق العاده نرم، عقب از 206 جادار تره
- دنده ها بخوبی جا میره و اگه راننده 206 باشید بهتون می گم که با 206 برابری می کنه
- ماشین کاملا بی صداست، عایق بندی خیلی خوبی داره
- صدای موتور در دور موتور 5 به بالا زیاد میشه به طوری که تو کابین صدای موتورو می شنوید.
- کولر ماشین از 206 برتره - هم سربالایی هم ترافیک تست شد هیچ فشاری روی ماشین حس نمی کنید.
- صندوق جادار.
- اگر هم اهل اسپرت کردن ماشین هستید این گزینه خوبیه، خودم رنگ آبی کربنیه سفارشیشو گرفتم (این مدل دستگیره در هام رنگ دارن و مشکی نیستن و خودمم شیشه هاشو دودی کردم).
- اندازه لاستیک ها مناسبه سایز 14
- من تو همین هفته ام از چالوس رفتم شمال و از رشت برگشتم و حدود 700 کیلومتر با 4 سرنشین باهاش روندم ، بسیار عالی جواب داد.
- از اونجایی که موتوری و جلو بندی ریوعه قطعاتشم هست.
درکل ماشین خوبو بی صداییه و گزینه های خوبیم با توجه به کلاس قیمتیش داره. من خودم از خریدم راضیم.
- صندلی هاشم از 206 راحت تر و ارگنومیک تره.
موفق باشید.


 • Mohammad

  1395/11/22
  سلام ما برا ثبت نام نمایندگی رفتیم یکشنبه ۲۴ بهمن برامون میاد فقط من خوندم اگه سفارش بدی سانروف هم میزنن میشه بگید چطوری
  1+

محمد

1395/11/2
با توجه به استهلاک بالای خودروهای دست دوم در ایران که دلیل آن بیشتر به عدم اطلاعات و توجه کافی مالک نسبت به نگهداری صحیح خودروی خود میباشد ،بنظر میرسد خرید یک خودروی صفر کیلومتر بهتر از خرید از بازار دست دوم های رقیب باشد،با توجه به این که قیمت قطعات مصرفی هم در نگهداری از خودرو بسیار مهم میباشد، در حال حاضر رقبای این تازه وارد سایپا با نام ساینا یا تیبا فیس لیفت،تندر نود ،پژو 405 ،سمند و... میباشد در اینکه این خودروهای نام برده در کلاس بالاتری از لحاظ هندلینگ و سواری هستند شکی نیست اما بطور مثال، هزینه ی یک کیت دیسک و صفحه ساده برای ال نود حدود 380 هزار تومان به همراه اجرت تا 450 هزار تومان برای مالک ال نود دست دوم،آب میخورد در حالی که همین قطعه برای خانواده پراید وتیبا از 60 تا 120 تومان خلاصه میشود و با اجرت تعویض نهایتا 200 هزار تومان فرا تر نخواهد شد.
شاید برای اقشار پردرآمد این هزینه ها مهم نباشد اما برای قشر متوسط به پایین از جمله دانشجویان جوان این موارد نیز در خرید خودروی مرقوم بصرفه حائز اهمیت باشد،در کل بنده معتقدم خرید خودرو باید از روی نیاز سنجی خریدار باشد نه از روی احساسات یا صرفاً بخاطر شرایط مناسب فروش.

فردین

1395/11/4
با سلام خدمت همه ی دوستان و مسئولین سایت بانک خودرو
تشکر بابت زخمتی که میکشین و سایت خوبتون

من 1 ماهی میشه ساینا خریدم.
ماشین قشنگیه و ظاهرش منو راضی نگهداشته و شاید خیلی ها نپسندنش ولی خچون از قیافه ی تیبا خوشم نمیومد اینو انتخاب کردم .

معایب :
- استارت که میزنی قشنگ صدای پراید رو داره و تفاوتی احساس نمیکنی بین پراید 20میلیونی و ساینای 28 میلیونی.
- صدای موتور که رو دور موتور های پایین مثل صدای تراکتوره و دور موتور که میره بالاتر ماشین به خودش میاد اما انگار روی موتور نشستی و کامل لمس میکنی صداشو .
- دنده هاش واسه من یکی که خیلی بد جا میره اولین ماشینم هم نیست بگین بلد نیستی دنده عوض کنی.
- کمک های عقبش اول صبح میشه تخته انگار کمک نداره یا شکسته والا یک باری وسط راه پیاده شدم گفتم نکنه پنچر کردم خبر ندارم ولی پنچر نبود
- اقا مصرفش منو بیچاره کرده 9 تا راحت مصرف داره ترکیبیش .
مزایا :
کیفیت ساختش خوبه
تزئینات داخل کابین راضی کننده است
موتورش قویه شتاب خوبی داره
حالا اگه اسمشو بشه آپشن گذشت اپشن های خوبی داره شیشه عقبش برقیه عامو خخخ
خدایی هرچی که دیدم و واسم اتفاق افتاد تا الان که 1350 کیلومتر راه رفتمو گفتم.
یا علی شبتون عسل.
 • علی

  1395/11/25
  بابت بد جا رفتن دنده ها دو سه درجه پیچ رگلاژ کلاج رو سفت کن حل میشه و همچنین واسکازین لوکومولیو بریز نرم نرم مبشه
  1+

هموطن

1395/11/8
سلام دوستان . ما ایرانی جماعت معمولا در مقابل تغییرات یه مقدار مقاومت میکنیم . اگه یادتون باشه اوایل که تندر ۹۰ به بازار اومد خیلی از مردم نظر مثبتی بهش نداشتن اما الان خارج از بحث قیافه و تریم داخلی جزو خودروهای با کیفیت محسوب میشه و خواهان زیادی داره . البته نمیخوام ساینا رو با تندر ۹۰ مقایسه کنم چون در رنج قیمتی یکسانی قرار ندارن . تیبا هم که اوایل اومده بود بازم بخاطر طراحی بدنه از استقبال خوبی برخوردار نبود اما بعد از چندسال جایگاه خودشو پیدا کرده . درضمن طبق گفته مسئولین ، قراره خودروهای پراید و پژو ۴۰۵ glx در سال ۹۶ از رده خارج بشه ( البته اگه خارج بشه ) بنابراین خودروهایی نظیر تیبا ، ساینا ، پژو slx و انواع سمند مخصوصا مدل ef7 با قیمتهای متفاوت ( در حد کم ) با هم رقابت میکنن . در ضمن باز طبق اعلام شرکت سایپا ، تیبا و ساینا از خرداد سال ۹۶ با موتور و گیربکس بهینه شده ( احتمالا موتور ۱۶ سوپاپ مثل خودرو ریو و گیربکس متناسب ) به بازار ارائه خواهد شد که احتمالا با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد . در نهایت دوستان عزیز بهتره به داشته های دیگران احترام بذاریم و توان مالی هموطنان و همنوعان خودمونو مسخره نکنیم . اونی که پراید سواره اگه توان مالیشو داشته باشه مریض نیست که جان و سلامتی خودشو با این ماشین فوق العاده خطرناک به خطر بندازه . پس لطفا به همدیگه و داشته هامون و شعور هموطنانمون احترام بذاریم . یا علی

r

1395/11/13
سلام اگه امکان هست یک تجربه رانندگی با دوو سیلو قرار بدهید

مصطفی

1395/11/24
کاربران عزیز اگر کسی در مورد سانروف دار کردن ساینا (هنگام ثبت نام) اطلاعاتی داره اعلام کنه. از نمایندگی پرسیدم اطلاعی از این مورد نداشتند.

ساینا سوار

1395/11/26
باسلام خدمت دوستان گل
یه تشکر دارم از دوستان همیشه منتقد.یه مدلی انتقاد میکنن که انگاری ما 200 میلیون پول دستمونه ولی عاشق این ماشین شدیم رفتیم اینو خریدیم.
خلاصه خواستم تجربه رانندکی با این ماشین رو براتون بگم.درکل به نظر من موتورهای سایپا خیلی بی درد سرتر از ایرانخودرو هست.این اولین علتی بود که رفتم سمت سایپا.بین تیبا و ساینا رفتم انتخاب کنم که دیدم تیبا قیافش هیچ جوره به دلم نمیشینه.تیبا2 دیدم بدک نیست که خب امکانات ساینا که2 میلیون بیتشر خیلی بهتره.کولرش میارزید به کل تیبا2...
خلاصه
- ظاهر بسیار شیک بخصوص رنگی که من نقره ایش دارم واقعا عالیه
- طرحی عالی و بی سر و صدا داخلی و اتاق
- عایق بودن در برابر صدای موتور و بیرون
- امکانت مثل سنسور دنده عقب،شیشه بالابر عقب برقی،تنظیم اینه برقی،کولر دیجیتال
- شتاب موتور عالی
معایبش
- از اول که گرفتم امپرش خیلی میره بالا و از وسطم بالاتر میره
- دورموتور که از 3.5 میره بالا صدای موتور میاد توی اتاق
- اول که گرفتم مصرفش وحشتناک بالا بود قشنگ 10 بود ولی کم کم بهتر شد و نمایندگی یه دیاگ زد و اومد روی همون 7

امیدوارم کمکی به هموطنام کرده باشم.یاعلی

حسین

1395/12/3
سلام.کسی که این ماشین رو سوار نشده الکی نظر نده که ذهن اینو اون رو بریزه به هم.
من واقعا از نظرات کسانی که ساینا خریدن سوار شدن و تجربیاتشون رو در اختیار گذاشتن استفاده کردن .من خودم هم ساینا ثبت نام کردم و تو این یکی دو روزه تحویل میدن.
من واقعا حسه خوبی به ساینا دارم
من رفته بودم تیبا ثبت نام کنم تا چشمم افتاد به ساینا کلا نظرم عوض شد

محمد حمادی

1395/12/6
سلام میخوام ماشین بخرم ولی موندم ساینا بخرم یا تیبا
از ساینا خوشم میاد....از جلو قیافه ای قشنگی داره ولی از بغل نگاهش میکنم به دلم نیست موندم چه کنم...
 • حسام

  1395/12/8
  باسلام خدمت همه دوستان
  من خود ساینا خریدم. 30 دی ماه تحویل گرفتم. اول مزایاشو میگم و بعد داستانی که برای ما پیش اومد.
  مزایا:
  1- سواری نرم و عالی،
  2- شتاب مناسب
  3- تناسب عالی بین وزن و قدرت موتور
  4- قیافه زیبا
  5- قدرت موتور فوق العاده
  6- جادار
  7- آپشن های کامل (کولر و آینه های و ... )
  8- صندلی راحت
  معایب:
  1- صدای موتور موقع روشن کردن در حد تراکتور
  2- سپر جلو اینقدر پایینه که ممکنه تو شیب و موقع خروج از پارکینگ ساییده بشه،
  3- از کناره ها دید کمتری در اختیارتون میزاره،
  4- کلاجش سفته
  در کنار همه اینها، من میگم از شانس من، کیلومتر 42 متوجه شدم کمکش خرابه، کیلومتر 1800 برف پا کن را عوض کردم، کیلومتر 2400 موثع جرکت لرزش داره که مربوط به دیسک و صفحه می باشد، اسپیکرش تا الان که کیلومتر 2500 هستم یکیشون بدجور صدا میده، کیلومتر 1200 قفل درب سمت شاگرد بسته نمشه و باید با دست هلش بدم بسته بشه. تیغه برف پاک کن هم عوض کردم. یه سری صداهای عجیب هم از سمت موتور میاد. گارانتی هم شانس بیارید قطعه مورد نظر را داشته باشه
  1+
 • شهاب

  1395/12/12
  سلام خدمت دوستان من ماشین زیاد داشتم الان ساینا دارم قبلش سمندداشتم انتظارنداشتم ساینا ازسمندبهترباشه ولی راستوحسینی خیلی عالیه میخواین بخرین بدون ترس بخرین حالشوببر
  1+

Mehdi

1395/12/14
با سلام خدمت همه دوستان،ی ماهی میشه ساینا گرفتم!خدایی این قیمت با این آپشنا خوبه،به قول دوستان با ماشین 200تومانی مقایسه نکنید!با انصافا!!!به نظر من تنها ایرادی که داره صدای موتورشه تو دور بالا،اونم با نمد کاپوت اوکی میشه!خیلی گشتم پیدا نکردم نمدشو،اگه کسی سراغ داره بگه لطفآ.
 • مسعود

  1395/12/16
  با سلام
  و تشکر از سایت خوبتون
  در پاسخ به سوال دوستمون سایت دیجی کالا نمد برای فروش داره
  جنسش از مدل های توی بازار بهتره

حسام

1395/12/16
حسام هستم
به تاریخ 95/12/8 پیام گذاشتم تو این سایت
انصافا ماشین ساینا خوبه. منو یکم رنجوند. دوبار تعمیرگاه مرکزی شماره 1 رفتم. از همه جا بهتر همون جاست. کامله. کارشونو درست انجام میدن و ماشینم زود ترخیص میکنند.
باتوجه به آپشنهایی که داره واقعا خوبه و شتابشم تو آزاد راه رشت قزوین تست کردم. تو سربالایی با 160 کیلومتر راحت میومد

حسین

1396/1/4
.سلام بنظرتون 28 بدم ساینا یا 30 بدم سمند ef7.واقعا موندم خواهشا بدون تعصب جواب بدین.ممنونم

سینا

1396/1/27
سلام به همگی من یک ماهه ساینا گرفتم خیلی راجبش تحقیق کردم و الانم راضیم ازش مشکلی باهاش ندارم همه چیش خوبه با خیال راحت بخرید

شایان

1396/1/31
این پلتفرم پرایدو هر چند وقت یه بار برمیدارن یه بزک دوزک میکنن یه بدنه به چین میگن طراحی کنه میچپونن توش میگن ماشین جدید... این موتور پراید رو فکر کنم خود هنری فورد طراحی کرده باشه مال 40 سال پیشه...

Ali

1396/1/31
حالم بهم میخوره وقتی این ماشینای سایپا یا ایرانخودرو رو میبینم
 • saeid

  1396/2/3
  سلام به اعضاي گروه
  مثلا من BMW سوارم كه از اين ماشين ها حالم به هم مي خوره. مثلا
  من جاي شما بودم اين سايت ها رو نگاه هم نمي كردم. باور كن جدي مي گم
Top