تندر 90 اتوماتیک – خوب بد زشت!
این صفحه 22,610 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/8/11

تندر 90 اتوماتیک – خوب بد زشت!

عکس: بامداد صفائیان
آزمایش و نوشته: امین امیری فر

مقدمه

ممکن است باور نکنید ولی زمانی بود که ماشین های اتوماتیک در کشورمان اصلاً محبوب نبودند! به غیر از قیمت بالاتر در هنگام خرید، مشکلات دیگری از قبیل پیچیدگی و هزینه زیاد تعمیرات در کنار کندی شتاب و عدم وجود لذت رانندگی اکثریت مردم را به سمت خرید خودروهای دستی هدایت مینمود. البته بخشی از این مسائل هنوز هم سر جای خودش باقی مانده اما خیلی چیزها تغییر کرده است. مثلاً با ترافیک امروز شهرهای شلوغ لذت رانندگی گاهی به زجر تبدیل میشود و حالا با زانو درد ناشی از ساعت ها رانندگی و کلاچ گرفتن عشق دنده کشی بین درصد زیادی از مردم از بین رفته! ضمناً گیرباکس های جدید هم نسبت به گذشته پیشرفت زیادی داشته اند و حداقل در اتومبیل های گران قیمت توانسته اند شتاب و لذت را در کنار راحتی حفظ نمایند.
البته ما امروز به سراغ یک اتوماتیک ارزان قیمت و نسبتاً قدیمی آمده ایم که هنوز نقص های زیادی در مقابل نمونه ی دنده ای دارد اما به هر حال به نظر بسیاری، این نقطه ضعف ها در مقابل راحتی بیشتر اهمیت چندانی نخواهند داشت. پس با خودربانک همراه باشید تا در کنار هم ببینیم آیا تندر90 مجهز به جعبه دنده ی خودکار ارزش پرداخت حدود 10 میلیون تومان پول بیشتر نسبت به نمونه ی دنده ای را دارد و اگر پاسخ مثبت است در برابر سایر رقبای اتوماتیک بازار چند مرده حلاج است؟


معرفی

اکنون که تندر90 در بازه قیمتی در حدود 39 تا 49 میلیون تومان (بسته به گیربکس) عرضه میشود و مورد استقابل عموم هم قرار میگیرد شاید یادآوری این مسئله خنده دار باشد؛ اما زمانی قرار بود این خودرو در مدل کم آپشن (یا بهتر است بگوئیم بی آپشن!) جایگزین پیکان گردد! البته در همان زمان هم در شرایطی که سمند در حدود 2 برابر و پژو پارس نزدیک به 3 برابر پیکان ارزش گذاری میشدند ارائه ال90 با این قیمت غیر ممکن به نظر میرسید. شاید بدنه ی ساده و حجم موتور مشابه و نبود آپشن های رفاهی در مدل پایه باعث شده بود که برخی این خودرو را با پیکان اشتباه بگیرند اما دیری نگذشت که تولید کنندگان و مونتاژ کاران وطنی فهمیدند که در صورت ارائه محصول اقتصادی داچیا با این قیمت منصفانه، فروش سایر اتومبیل های داخلی با مشکل مواجه خواهد گردید! بنابراین در نهایت این خودرو نیز بر طبق رویه همیشگی و مشابه تمامی اتومبیل های کشور با قیمتی فراتر از ارزش واقعی به دست مصرف کنندگان رسید. البته بماند که این مسئله کاملاً با هدف از تولید لوگان در تناقض بود اما ما دیگر به این چیزها عادت کرده ایم! بگذریم؛ در هر صورت این خودروی بی ادعا خیلی زود جایش را در دل مردم باز کرد و آنقدر خوبی داشت که توانست با وجود واردات چینی های خوش خط و خال همچنان بسیاری از طرفدارانش را حفظ نماید.

طراحی ظاهری

در مورد چهره تندر90 چه میشود گفت؟! نه تازه وارد است که کسی با ظاهرش نا آشنا باشد و نه کوچکترین خلاقیتی در طراحی اش به کار رفته که بتوانیم روی آن مانور بدهیم! اما چه کنیم؛ بر طبق سنت خودروبانک میبایست تمامی قسمت ها مورد بررسی قرار گیرد. در نمای جلو چراغ هایی که برای بدنه کمی کوچک به نظر میرسند در کنار سقفی بلند و سپری ساده قیافه ی تندر را کاملاً معمولی و ارزان قیمت نشان داده اند. از زاویه کناری هم ستون های متمایل به خط عمود حالت کلی اتومبیل را جعبه ای شکل نموده و در مورد درب ها و شیشه های جانبی به نظر میرسد از خط کش شابلن دار مخصوص کودکان برای طراحی استفاده شده است!! حتی رینگ های 15 اینچی خودرو که البته از نوع آلومینیومی هستند کمک چندانی به بهبود قیافه ی تندر نکرده اند؛ هرچند که به هر حال وجودشان بهتر از نبودنشان میباشد. و در انتها نیز با یک صندوق عقب بلند و چراغ هایی کله قندی(!) روبرو میشویم که همانند تمامی زوایای تندر90 از کمبود هیجان و خلاقیت رنج میبرد. شاید بگوئید ما زیادی سخت گرفته ایم و از یک خودرو قدیمی نباید توقع بیشتری داشت اما اتومبیل های قدیمی بسیاری وجود دارند که از این یکی خیلی زیباترند و در بین رقبای امروزی نیز ماشین های خوش قیافه تری در بازار یافت میشوند. خوب بعد از این همه ایراد گرفتن از ظاهر تندر بد نیست خوبی هایش را هم بگوئیم چرا که همین طراحی نه چندان دلربا نکات مثبتی هم دارد. اول اینکه این بدنه با هدف ارزان سازی در تولید اینقدر ساده ترسیم شده، پس میتوان نتیجه گرفت که صرفه جویی های تندر بیشتر در ظاهرش اتفاق افتاده و این بهتر از آن است که مثل پژو RD و یا برخی از محصولات چینی باطن اتومبیل دچار ارزان سازی گردد! ضمن اینکه همین سادگی در تلفیق با هماهنگی مناسب خطوط بدنه باعث شده چهره ی اتومبیل خیلی دیر تکراری شود و با گذشت زمان حتی بیشتر هم به دل هوادارانش بنشیند. ستون های بلند و بدقواره تندر نیز باعث افزایش کارایی فضای داخلی اتومبیل شده اند، به شکلی که شما معمولاً در خودرویی با این طول نمیتوانید همچین فضای سری در اختیار داشته باشید. همچنین فضای صندوق عقب هم کاملاً جادار در نظر گرفته شده و برای نیازهای معمول یک خانواده کافی به نظر میرسد. گذشته از همه این ها لوگان از نظر امنیت شرایط نسبتاً مطلوبی دارد و این خودرو موفق شده در سال 2005 سه ستاره ایمنی از موسسه معتبر EURO-NCAP بدست بیاورد. اما به هر حال اگر توقع دارید که این موارد مثبت با زیبایی همراه باشند تندر90 نظر شما را جلب نخواهد کرد. حتی با وجود اینکه مالک دستی به سر و روی اتومبیل مورد تست کشیده و با تغییراتی از قبیل تعویض آینه های جانبی و رنگ آمیزی دستگیره ها و نصب دیفیوزر سپر عقب تا حدی از بی روحی بدنه کاسته اما همچینان باید گفت که تندر از نظر جذابیت بصری در مقابل اکثر رقبا حرف چندانی برای گفتن نخواهد داشت.

طراحی داخلی

در داخل هم به دنبال قطعات لوکس یا طرحی زیبا و جسورانه نگردید چون در این صورت کاملاً نا امید خواهید شد. داشبوردی زمخت ساخته شده از پلاستیک خشک با طرحی که بیشتر مناسب ماشین های نیمه سنگین است تا سواری، چشمان شما را اصلاً نوازش نخواهند داد. تودری ها و سایر قسمت های کابین نیز شباهتی به یک ماشین 40، 50 میلیونی ندارند و فضای داخلی از نظر ظاهر (و نه کیفیت باطنی) با اتومبیل های ارزانتر از خود قابل مقایسه است. همانند بیرون خودرو در داخل هم تفاوت زیادی بین تندر E2 معمولی با نمونه ی اتوماتیک دیده نمیشود؛ مگر در موارد جزئی مثل رنگ نشانگرهای پشت آمپر و وجود اهرم تعویض دنده اتوماتیک که البته این یکی هم بویی از ظرافت و زیبایی نبرده است.

در مورد ارگونومی، طراحان در بسیاری از قسمت ها اصول کلی را رعایت نموده اند اما در برخی موارد عملکرد متوسط و یا کمی پائینتر از متوسط را به نمایش گذاشته اند. جدای از همه اینها با اینکه تندر های قدیمی از داشبورد بی سر و صدایی برخوردار بودند و اتومبیل جوان مورد تست هم فعلاً همینطور مینمود، اما با تحقیق بیشتر متوجه شدیم که داشبوردهای جدید از نظر متریال و مونتاژ کمی با افت کیفی مواجه شده اند و زودتر از برادران مسن ترشان به سر و صدا می افتند. اما از خوبی های کابین هم غافل نشویم. مثلاً ماندگاری قطعات هنوز هم نسبت به بسیاری از هم قیمت ها مناسب است و اتومبیل به این زودی ها با خرابی های عجیب مواجه نخواهد شد. ضمناً علیرغم صندلی های خشک تندر که در سفرهای طولانی سواری را کمی خسته کننده میکنند، فضای پا و سر در این خودرو برای تمامی سرنشینان مناسب است و دید به اطراف هم به غیر از پشت سر اتومبیل کافی به نظر میرسد.
به طور خلاصه در تندر90 زیبایی کاملاً فدای ارزان سازی و ماندگاری و فضای مفید شده که این امر همواره موافقان و مخالفان خود را داشته و خواهد داشت.

پیشرانه و سیستم انتقال قدرت

موتور تندر90 اتوماتیک نیز مثل اکثر قطعاتش با نمونه دنده ای مو نمیزند. در واقع یکی از نکات قوت این اتومبیل همین انجین قابل اعتماد و نسبتاً قدرتمند است که برای این بدنه ی نه چندان سنگین کافی و کارآمد به نظر میرسد. پیشرانه ای 4 سیلندر با 16 سوپاپ و حجم 1.6 لیتر که بسیار نزدیک به همان پیشرانه ی مگان 1600 میباشد؛ با این تفاوت که مگان با استفاده از برنامه پردازش متفاوت و سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ و چند تغییر دیگر توانسته نیروی بیشتری از موتور استخراج نماید. اما پیشرانه L90 هم اصلاً ضعیف نیست و با قدرتی برابر 105 اسب بخار در دور 5750 و گشتاوری معادل 140 نیوتن متر در دور 3750 در میان رقبای خود حرف هایی برای گفتن خواهد داشت.

البته علیرغم یکسان بودن پیشرانه های مدل دنده ای و اتومات، بدلیل قدیمی بودن گیرباکس 4 سرعته خودکار و وزن سنگین تر، توانایی های حرکتی نمونه ی اتوماتیک با افت نسبتاً محسوسی مواجه شده و عدد اعلامی 11.7 ثانیه برای شتاب صفر تا 100 خبر از کاهشی 1.5 ثانیه ای نسبت به تندر دنده ای میدهد. اما در مورد حداکثر سرعت تفاوت خاصی میانشان وجود ندارد و هر دو قادرند تا حدود 175 کیلومتر بر ساعت به افزایش سرعت خود ادامه دهند. ضمناً همانطور که انتظار میرفت مدل اتوماتیک از نظر مصرف سوخت هم شکمو تر است و برای پیمایش 100 کیلومتر در حالت ترکیبی به 8.3 لیتر بنزین احتیاج خواهد داشت که این یعنی 1.4 لیتر بیشتر از نمونه ی منوال. (البته میزان مصرف با توجه به ارتفاع و ترافیک و کیفیت بنزین معمولاً بیش از عدد اعلامی خواهد شد که در مورد این اتومبیل هم همین اتفاق افتاده است) این اعداد و ارقام هرچند نسبت به تندر دنده ای ضعیف تر هستند اما در مقایسه با سایر اتوماتیک های این بازه ی قیمتی رضایت بخش میباشند.

آپشن های رفاهی و ایمنی

تجهیزات تندر 90 حتی در فول ترین مدل هم در مقایسه با تازه وارد های چینی چنگی به دل نمیزند. در حقیقت امکانات پایه و ابتدایی مثل شیشه ها و آینه های برقی گرمکن دار به همراه ایربگ راننده و سرنشین و ترمزهای ABS و EBD (چهارکاناله) برای اتومبیل های امروزی دیگر آپشن خاصی به حساب نمی آیند. اگر بخواهیم دقیق تر بنگریم هم موارد دیگری مثل سیستم ضد سرقت (ایموبلایزر)، رینگ های 15 اینچی آلومینیومی، مه شکن جلو و عقب، قابلیت تنظیم چراغ های جلو از داخل و کامپیوتر سفری نیز در تندر 90 وجود دارند که حدقل نیاز های معمولی شما را پاسخ خواهند داد اما باز هم جای آپشن های زیادی در اتومبیل خالی است. البته "ایران خودرو" در صفحه معرفی تجهیزات محصول خود به گزینه های فوق العاده جذاب دیگری مثل سپر همرنگ با بدنه! آینه روی آفتابگیر و کفپوش و این جور چیزها نیز اشاره کرده که بعد از مطالعه آنها اشک شوق از چشمانمان جاری گردید! (البته احتمالاً دلیل اشاره به این موارد این است که تندرهای کم آپشن قدیمی تر حتی از همین گزینه های ساده نیز بهره ای نبرده بودند)


تجربه‌ی رانندگی

بالاخره وقت استارت اتومبیل فرا رسید. پشت فرمان با توجه به ابعاد (طول 4250، عرض 1740 و ارتفاع 1525 میلیمتر) و شیشه های بلند تندر، دید به جلو و طرفین کافی است اما بلندی صندوق عقب و پهنای زیاد ستون C تسلط به پشت اتومبیل را کاملاً محدود نموده؛ با توجه به موتور 105 اسب بخاری و بدنه ی 1155 کیلوگرمی نگرانی خاصی بابت نسبت قدرت به وزن اتومبیل نداریم و تنها نگرانیمان از بابت عملکرد جعبه دنده میباشد. چرا که هم تعداد دنده هایش کم است و هم با گیرباکس لگد پران 206 تیپ 6 قطعات مشترک فراوانی دارد. بالاخره اهرم دنده "که گویا در قرون وسطی طراحی شده" را در حالت D قرار داده و سعی میکنیم با حداکثر توان، خودرو را به راه بی اندازیم. شتابگیری اولیه تندر کاملاً معمولی است اما درعین حال با حالتی نرم از جا کنده میشود. با افزایش سرعت عملکرد اتومبیل بهبود یافته و حالا کمبود خاصی از نظر قدرت (البته در سطح توقعی که از این خودرو میرود) احساس نمیکنیم. جعبه دنده هم به موقع تعویض دنده ها را انجام میدهد و در هنگام معکوس کشیدن هم عملکرد راضی کننده ای دارد. با وجود تشابهات بسیار زیاد گیرباکس DP2 این اتومبیل با جعبه دنده AL4 پژو 206 ، دنده ها در هنگام سبک و سنگین شدن رفتار آرام تر و نرم تری دارند و به نظر میرسد بهینه سازی صورت گرفته در برخی قسمت ها و تغییراتی که در واحد پردازش گیرباکس (TCU) انجام شده تقه های معروف پژوئی را کاهش داده است. وجود تیپ ترونیک هم برای اتومبیلی قدیمی و نسبتاً ارزان قیمت نکنه ی مثبتی به حساب می آید. ترمز ها نیز علیرغم اینکه در قسمت عقب کاسه ای میباشند قابل اعتماد به نظر میرسند و تا حد مناسبی از پس جمع و جور کردن اتومبیل بر می آیند. شاید اصلی ترین مشکل تندر90 در هنگام رانندگی پر سرعت، ارتفاع زیاد شاسی و بلندی اتاقش باشد که مرکز ثقل اتومبیل را بالا برده و به وقت فرمان دادن های سریع و عبور از پیچ های تند حس عدم پایداری را به راننده و سرنشینان القا مینماید که البته این حس چندان هم کاذب نیست و بهتر است اصلاً روی این مسئله ریسک نکنید! هرچند همین مورد باعث شده تا بتوانید با تندر90 در برخی مسیرهای خارج جاده ای که ناهمواری شدیدی ندارند، همپای بعضی از کراس اوور های ضعیف دیفرانسیل جلو حرکت نموده و مشکل چندانی از بابت گیر کردن کف اتومبیل و یا برخورد سر سرنشینان با سقف نداشته باشید.

در مورد نرمی و راحتی سواری نیز باید بگوئیم که با توجه به اینکه حواس 5گانه انسان در ترکیب باهم یک پردازش کلی را حاصل مینمایند به نظر میرسد کیفیت سواری تندر پشت کابین خشک و نازیبا و صدای نسبتاً زیاد موتور (البته در دورهای بالا) پنهان شده و از این رو سواری اتومبیل خشن تر از واقعیت به نظر انسان میرسد. اما اگر با دور موتور پایین رانندگی کنید و طراحی داخلی را نادیده بگیرید متوجه خواهید شد که سیستم تعلیق تندر چندان هم بد نیست و در کنار دوام بالا نرمی نسبتاً قابل قبولی را ارائه مینماید. ضمناً اگر صندلی ها راحت تر بودند این قضیه حتی بهتر هم نمود پیدا میکرد. راستی یکی از نکات منفی این اتومبیل که البته در اکثر 4 سیلندرهای کم حجم تا حدودی درد مشترک است، افت توان محسوس به هنگام استفاده از کولر میباشد که در مورد تندر این مسئله کمی شدید تر از میزان مورد انتظار احساس گردید. اما گذشته از تمامی نکات یاد شده فوق، در یک جمع بندی کلی قدرت موتور و قابلیت های حرکتی این خودرو دیفرانسیل جلو قابل قبول ارزیابی شد. از نظر کیفیت کلی و میزان خرابی ها نیز با سوالی که از تعدادی از مشتریان قدیمی تر تندر90 پرسیدیم اکثریت رضایت خود را از بابت تعداد مراجعه به تعمیرگاه اعلام نمودند، هر چند که تعدای هم بر ایرادات برقی و مشکل کنیستر و مواردی از این قبیل تاکید داشتند.

جمع بندی کلی

تندر90 اتوماتیک از خیلی جهات شبیه به مردهای قدیمی است! مثلاً با اندام متوسط و لباس های معمولی که به تن کرده مشخص است که به ظاهر اهمیتی نمیدهد و این کارها را سوسول بازی میداند! جالب تر اینکه مثل اکثر مردهای قدیمی با روشن شدن کولر نیز رابطه ی خوبی ندارد! اما گذشته از همه این ها همچنان صفات مردانه اش را حفظ کرده و از این رو میتوانید به آن اعتماد کنید. میشود مدت ها به همراهش در جاده و خیابان رانندگی کرد و نگران خرابی های عجیب و غریب هم نبود. شاید با این خصوصیات اخلاقی پایه شیطنت نباشد و با کمبود آپشن و تعادل ضعیفش کمی شما را نا امید کند، اما بدون شک رفیق نیمه راه نخواهد بود. سواری اش قابل قبول و فضای کابینش مناسب است و از نظر توانایی های حرکتی نیز هرچند در مقایسه با نمونه دنده ای افت زیادی کرده اما همچنان از پس خودش برمی آید.
پس تندر90 اتوماتیک برای کسانی که کیفیت فنی خوب و ماندگاری بالا را به هر چیز دیگری ترجیح میدهند انتخاب مناسبی خواهد بود. در حقیقت اکثر دارندگانش موافقند که خوبی های تندر به بدی ها و زشتی هایش میچربد. ضمن اینکه با این پول گزینه های چندانی هم پیش روی شما قرار ندارد. اما در هر صورت با اندکی افزایش سرمایه ممکن است چینی های پر آپشن و زیباتر بازار، علیرغم تمامی حرف هایی که پشت سرشان هست نظر شما را به سمت خودشان برگردانند.
در پایان ضمن تشکر و قدردانی از آقای "رامتین اکبری" که وقت و اتومبیلشان را جهت تهیه مقاله در اختیار گروه خودرو بانک قرار دادند، توجه شما را به صفحه مشخصات تندر90 جلب مینمائیم.

مشخصات فني
مدلتندر 90 اتوماتیک
پيشرانه4 سیلندر خطی
حجم موتور1598
حداکثر قدرت105 اسب بخار در 5750 دور
حداکثر گشتاور140 نیوتون متر در 3750 دور
شتاب رسمي11.7 ثانیه
صرف سوخت ترکيبي8.3 لیتر در صد کیلومتر
وزن1115 کیلوگرم
قيمتحدود 48 میلیون تومان
عکس ها
نظرات
 
 
 

حمیدرضا

1395/8/22
بهترین انتخاب :
ال ممد و سمبل خان هستند :)))
دو برادر . همراه یک خواهر ساندرو کوچولو . بهترین انتخاب هستند
(بهترین ال نود و سیمبل و ساندرو هستند از 50 تا 80 میلیون تومان )
:))))
ال ممد سوارا و سمبل خان سوارا و ساندرو کوچولو سواراش بکوبن لایکو :)))

محمد

1395/8/27
توی ماشینهای 0 تا رنج 50 ملیون هیچ ماشینی مثل خانواده ی رنو کیفیت و ایمنی درست حسابی و تائید شده نداره

حمیدرضا

1395/8/28
جک جی5 = چینی = آشغال
من خودم تندر 90 اتومات دارم
کیفیت عالی بدنه و موتور … گیربکس … و تمام قطعات تندر اروپایی و اصل هست
من با کولر روشن مثل آب خوردن .. جک جی5 با کولر خاموش میگیرم … دیگه کولر خاموش کنم که هیچی
این همه آپشن ریختن تو این جک جی5 تازه شده 57 تومان
تندر 90 بدون این آپشها 51 تومان هست
اصل یک ماشین 1.موتور 2.گیربکس 3.بدنه است که جی5 آشغاله … جی 5 بخر57تومان . از در نمایندگی بیا بیرون 40 تومانم ازت نمیخرند
حالا تندر رو بورسه مثل الکل = 1ساعت فروش میره …
با جی5 میدان ولیعصر ترمز بگیر .. تجریش وای میسه
لذت ظاهر ماشین برای مردم
ولی لذت سواری و باطن و کیفیت خوبش برای راننده است
تمام ماشین های چینی بزک کردن .. که گول ظاهرش را بخورید ولی کیفیت صفر ..
یک ماشین چینی صفر کیلومتر را چقر میتونی سوار بشی ؟
حادکثر یک سال .. چون بعدش همه چیزش داغون میشه ( کمک . موتور . صر و صدا کابین . ترمز … هر چی که داره میپوکه )
حالا همین تندر 90 اتوات خودمون .. 10سال سوارش شو
بعد 10 سال باز مثل روز اول میمومنه موتور و گیربکس اش و شتاب یگیره برات مثل روز اول
نه به صدا میفته . نه هیچی . جون سخت
به قول کالایاب خودرو :
پراید در مقابل تمام ماشین های چینی پورشه است
طاها.. ای طراح پورشه و فراری که جک طراحی کردی مثل بنز
من میگم جک اصلا بگو طراحیش برا 2017
همین تندر 90برا 17 سال که تو گفتی نه
اصلا برا 20 سال پیش
هنوز جک 2017 00 با موتور 1800 سیسی از پس یک ماشین 20 سال پیش تو شتاب موتور وگیربکس بر نمیاد که …. بازنده تمام عیاره جلوش تو شتاب
تو فعلا با این حرف ای صد من یک غازت خوش باش
دیگه سیمبل 2017 که دیگه مقایسه نداره
تو برو از پس مدل 2007 بر بیا
دروغ 13 بود…
کدوم ماشین چینی اتومات 12 ثانیه شتاب داره ؟؟؟ فقط یک دانه بگو ؟؟؟؟خخخخخخخ
اگر زیر 15 ثانیه هم شد بیا از احمد خروس قندی جایزه بگیر … آتیش زده به مالش
احمد جون 30میلیون که هیچی . 40 میلیون هم زیر قیمت بدی کسی جک نمیخره
مشتری اول آخرش خودتی . ویسا تا ازت بخرن ….. من همون نقد را میچسبم آبنات قیچی
بنده خدا
این طراح اسبق پورشه و بی ام دبلیو که از کار افتاده و زبارش در رفته حالا آوردن آشغال چینی بزنه یک خطی بکشه تا از اسمش شما ها را جیگر کنند تا این آشغال چینی را شما عالم ها بخرید
میبینی که زبار جک در رفته
جک را میدونی چرا تو کارواش نمیبینی ؟ ؟ ؟ چون انقدر بی کیفت .. میشوریش رنگ بندش میره …ای طراحی سابق پورشه
موتور 1800 ؟؟؟ اسم این موتور 1800 هست فقط و در اصل از پرایدم موتورش ضعیف تره … اصل موتور جک 1300 برا همین راه نمیره
بنده خدا که حرف از آپشن میزنی .. اصلا سانروف میدئنی برا چیه ؟
برا کشور هایی که آفتاب ندارن .. که حداقل با سانروف کمی آفتاب بخوره به کلشون وقتی میرن بیرون از خانه
نه ایران بنده خدا
اصل ماشین
بدنه
گیربکس
موتور
کیفیت
شتاب خوب
وقتی اصل نداره دیگه حالا 100 آپشن بزارن روش
مثل آفتابه که از طلا .. جاش تو… این برا جک صدق میکنه
اصلا میدونی همین جک را تو بعضی از شهرهای خود چین نمیزارند تردد کنه
چون انقدر بی کیفیت هست و هوا را آلوده میکنه
انگار زیاد پلی استیشن بازی میکنی
تو با جک آشغال رفتی پرشیا . تندر90 .. هیوندا کوپه .. پورشه همرو میدونم تو بازی گرفتی:)))
خواستی بیرون شتاب و قدرت ماشینتو تست کنی
اول از پراید111 شروع کن
اگر گرفتیش .. کلیپشم گرفتی گذاشتی مردم ببینند
بعد بیا ادامه حرفاتو بزن
آفرین پسر خوب
یک کلام ختم کلام :
جک یعنی پیکان آردی
مجبوری پولت نمیرسه 405 بخری
بری جواد مخفی آشغال .زبار در رفته. بنجل .بی کیفت بخری با کلاس .. خوش تیپ .. خخخخخخخ
:))))))))
آخه بنده خدا تو داری شرکت رنو فرانسه را
با جک چینی آشغال مقایسه میکنی
همون آرم رنو که روی تندر90 هست به کل هیکل جک چینی آشغال میرزه
کل منظور میرسونه
نیازی به حرف زدن نداره
رنو یعنی اصالت . . قدمت . کیفیت . اروپایی … و ….
اصلا برند حالیت هست بنده خدا :))))))
بین قیافه ماشین فقط مربوط به سلیقه است
به غیر از حرف های الکی و به درد نخورت
هیچ چیز دیگه ای نمیتونی بگی ..‌ببین بنده خدا … فقط در مورد قیافه تندر۹۰ میتونی حرف بزنی …
در مورد کیفیت
شتاب
قدرت
موتور
گیربکس
بدنه
رنگ
بازار دست دوم
برند اروپایی و جهانی رنو
اصلا حرف نداری و بازنده تمام عیاره جک در مقابل تندر۹۰
بنده خدا گفتم پیکان آردی دقیقا جک .. پول نداری مجبوری آردی سوار بشی
اینم بگم پروندتو ببندم
همین تندر ۹۰ همین الان تو فرانسه . آلمان . انگلیس تو فیلما تلویزیون ببین تو خیابان هست و مردم تو کشورهای اروپایی سوار میشن
یعنی شماها از مردم اروپا با کلاس تری و بیشتر حالیته بنه خدا
حالا این جک چینی آشغال بی کیفیت داِغون به درد نخور زبپرتی زبار درفته ببین تو یک کشور اروپایی سوار میشن … عمرا اگر بتونی عکسشو تو گوگل ام پیدا کنی خخخخخ
فقط برای این کشورهای آسیایی هستش که میخرن این آشغال چینی ها رو … که دو ریال متوجه هیچی نیستند
خوشت اومد …خخخخ آشغال چینی :))))))))
هیچی نداری بگی بنده خدا جز حرف م…..ت
خوش باش ..‌بیشتر از این کاری باهات ندارم
ناک دان :)))
 • سومیتومو

  1395/8/29
  میشه بپرسم چند سالته ؟ دوست عزیز چینی بد، چرا خودتو میکشی ؟ باشه ال نود بهترین خودرو تاریخ، این چه طرز صحبته ؟ اینجا محل تبادل اطلاعاته نه مهد کودک عمو جان. احتمالا شما بین 13 تا 16 سالته و داری درمورد ماشین پدر ، دایی یا عموت حرف میزنی چون این نوع حرف زدن از یه آدم عاقل و بالغ بعیده ! ناک دان؟!!! صحبتت منو یاد کل کل های دوران ابتدایی میندازه :)) خدایا ببین کجا داریم زندگی میکنیم !
  26+
 • بهرام

  1395/9/1
  داداش مثنوی نوشتی....من طرفداری جک جی ۵ رو نمیخوام بکنم اما فقط صندلی ال ممد رو با جک مقایسه کن اخه نیم ساعت بیشتر میتونی تو تندر بشینی با اون صندلی نیمکتی....جک هیچی نداشته باشه حداقل راحت میشینی توش میری مسافرت....بعدشم تندر برای سال ۲۰۰۵ هستش کی گفته بیست سال پیش یکم مطالعه کن
  17+
 • طاها

  1395/9/4
  چقدر حرف میزنی
  6+
 • مهدی

  1395/9/6
  بپا فیوزت نسوزه خو درسته که چین افتضاحه و متنفرم ازش ولی جک حتی همون چری هم بهتر از ال لگنه
  حتی پژو پارس هم بهتر از ال لگنه
  پس انقدر جوش نزن نسوزی یه موقع
  10+
 • Pars

  1395/9/25
  این کیه فکر میکنه رنو تالیسمان خریده ! برو داچیاتو برون مواظب باش چپ نکنی یا کمر درد روی نیمکتش نگیری عمو . . .
  8+
 • نیما

  1395/10/4
  اقا شما انگار دلت حسابی پر ها
  4+
 • میرشرقی

  1395/10/5
  بابا فهمیدیم چینی به درد نمیخوره! قبول!! ولی دلیل نمیشه که برای این ماشین که در سط رنو5 40 سال پیش هست 50 تومان پول بدیم!!
  2+

حمیدرضا

1395/9/6
من خودم تندر90 اتومات دارم مدل 95
اگر جک بهتر بود خوب
7 میلیون بیشتر میدادم اون را میخریدم
میبینید که حرفی در مورد موتور . گیربکس . شتاب . بدنه . کیفیت . رنگ ندارید بزنید
فقط در مورد قیافه تندر90 میتونید حرف بزنید که این سلیقه ای هست .. و من ترجیح میدم از باطن ماشینم زده نشه و خارج ظاهرش بشه
اگر جک خریدی فقط میتونی در مورد ظاهرش حرف بزنی . چهار تا آپشن گذاشتن روش باد لاستیک . صندلی مثلا چرم که فروش بره
من هم در مورد کیفیت و اصل بودن ماشینم میگم :
داچیا لوگان همان رنو فرانسه هست چون سهام دارش رنو فرانسه و طراحانش از رنو استفاده شده و
مثل پژو ها نیست که ارم داره و
تندر 90 گواهینامه تردد تو اروپا رو داره اما جک جی ۵ کسب نکرده
تو فرانسه انگلستان و اروپا مردم جنس قدیمی و ۲۰۰۴ فرانسه رو به جنس ۲۰۱۲ چینی انتخاب میکنن اتفاقاا جک مخصوص کشور های در حال توسعه ساخته شده فقط روش چند تا اپشن و سانروف و صندلی چرمی گذاشتن تا بیشتر به چشم بیاد
موتور تندر 90 = موتور مگان 1600
گیربکس اتومات تندر90 = گیربکس مگان2000
خوب همین برای بهتر بودن تندر90 کافیه
با اینکه جک چند میلیونی گرون تره از تندر90
اما موقع فروش تندر 90 تو بورسه و سریع فروش میره این اولین مورد
بعدم موقع فروش جکی که گرون تره از تندر90 اتومات ... تو بازار فروش دست دوم تندر 90قیمت بالاتری فروش میره که جک خیلی از قیمت اش میفته
پس دیگه حرفپول نزن که تندر90اتومات مدل95 منو بیشتر از جک تو میرن تو فروش دست دوم
اما جک کلا فقط دستی به ظاهرش کشیدن همه چیش چینی و تحت لیسانسه = یعنی همون چینیه بی کیفیت
اتفاقا تو مملکت خوبی زندگی میکنی
چون بچه مدرسه ای هم عقلش میرسه که جک آشغال چینی نخره
برو یک فکری به حال خودت کن بنده خدا که خیلی عقبی
یک حرف جالب شنیدم از آدم گنده ها .. آدم بزرگا که جک سوارند
برو تو بازا آزاد قیمت کن همون صندلی تندر90 از جک گرون تره
 • پیمان

  1395/9/8
  اخی بیچاره قشنگ معلومه 50 میلیون رفته تو پاچت که اینطوری داری میسوزی
  15+
 • Pars

  1395/9/23
  صندلی و نرمی و راحتی و زیبایی و حرکت تو دور و تعادل و هندلینگ و قدرت موتور و ایمنی بدنه و تست تصادف و اپشن های جک J5 به ال۹۰ که مثل پیکانه هیچ زیبایی و راحتی و امکاناتی نداره و راحت چپ میکنه می ارزه تازه اتومات ال۹۰ مثل دستیش تو بورس نیست. من بجای ال۹۰ اتومات جک یا لیفان x50 یا ۲۰۷ اتومات یا h30 cross راتومات میدم
  1+

حمیدرضا

1395/9/7
جک تو امار کیفی خودرو ۴۵ نمره منفی داره
که نشون میده کیفیت ماشین ۲۰۰۴ منتاژی فرانسه که ایران تولیدش میکنه رو هم نداره که ۲۰ نمره منفی داشته
در مورد امنیت و ستاره ایمنی هم تندر90 سه ستاره گرفته
و جک جی 5 دو ستاره ایمنی گرفته
خدا به داد مردم برسه که از روی ناچاری باید از این چینی ها طرفداری کنن اگه نکنن چیکار کنن
در مورد حرف مهدی هم بگم
تو همون کلاژ ترمز و دندتو با .دنا . پرشیا و .206 .سمند .رانا. mvmv 315 عوض کن و مواظب باش خاموش نکنی
بعدم 80میلیون هم بخوام دفعه بعد ماشینمو عوض کنم
باز ترجیح میمدم رنو سیمبل بخرم
یک ماشین اروپایی با کیفیت بخرم که ظاهرشم به روز هست و شیک
نه آشغال چینی
خدا به داد مردم برسه که از روی ناچاری باید از این چینی ها طرفداری کنن اگه نکنن چیکار کنن
 • پیمان

  1395/9/8
  کوچولو حالا انقد جوش نزن شیرت خشک میشه.
  از حرفات زدنت و اطلاعات غلطت کلا معلومه بالا خونه رو دادی اجاره.
  اندازه یه شاهنامه مزخرف گویی کردی .
  شما برو همون ال ممد بخر هر کی هم خواست میاد میخره هر کی هم نخواست نمیخره دیگه توهین کردن نداره .
  17+

حمیدرضا

1395/9/9
عجب حرف خوبی زدی که : (شما برو همون رنو ال 90 بخر هر کی هم خواست میاد میخره هر کی هم نخواست نمیخره دیگه توهین کردن نداره چینی خریدن .)
جک جی5 دستی و اتوماتیک
تندر90 دستی و اتوماتیک
فقط شما گنده اید و با عقل و جیگر
فقط در طول هر روزی که بیرون میری با آشغال چینیتون
بشمر ببین تو خیابان چند تا جک جی 5 دستی اتومات میبینی
ودر مقابلش چند تا رنو تندر90 دستی و اتومات میبینی تو خیابان
بیا این هم مردم که ببینی چی رو ترجیح میدن و بهتره که بیشتره
یعنی در طول یک روز 200 تا رنو تندر90 میبینی
در مقابل 4 تا جک جی 5 آشغال چینی...
یعنی با عقل و گنده تر با سواد تر و جیگیر تر از انگشت های دست هم نیستید تو خیابان در طول روز
:))))
هیییییییس!!!!!!
فقط بشمر
.
.
.فقط بشمر گنده بک . بابا بزرگ
 • پیمان

  1395/9/10
  معلومه که چه حرف خوبی زدم.
  به قول امارهای خودت که 200 تا ال نود تو خیابون میبینی و 4 تا جک خب پس معلومه که مردم خودشون عقلشون میرسه و نیازی به نظرات و توهین های شما نیست که نظرشون عوض بشه.
  باز هم میگم کسی بخاد ال نود میخره کسی نخاد میره یه چیزدیگه میخره پس بهتره این مزخرفات رو تمومش کنی تا شخصیت خودت سر یه ماشین و تعصب بی جا نشون ندی
  12+

vahid

1395/9/11
سلام.همتون خجالت بکشین.یا کامنت نزارین یا چرت و پرت ننویسین.رنو کلا حرف نداره از ارزانترین تا گرانترین مدل. ولی جک هم خوبه هر کدوم مشتری خودشون رو دارن .خودتون خودرویی رو تست نکردین دربارش نظر ندین.

حمیدرضا

1395/9/13
دیشب موضوع برنامه دورهمی مهران مدیری
جنس های چینی بود
چقدر خندیدم :)))
میگفت چینی بنجل
آشغال
بی کیفیت
میگفت چرا میری چینی میخری آخه .. فقط چون ارزونه :)))
 • پیمان

  1395/9/14
  البته مثل اینکه کامل توجه نکردی که گفت جنس خوب چینی هم وجود داره منتهی وارد کننده چون جنس در جه 3و 4 چینی براش سود زیادی داره میره سراغ اونا
  8+

باب

1395/9/15
سلام به همگی
تقریبا از خنده داشتم هلاک میشدم. واقعا ممنونم از شما دوستان با این دیالوگهای شیرین. دم همتون گرم. دم هرچی آدم باصفای ایرانیه گرم. جان من بیاید یه دور این بحث جالب حمیدرضا با دوستان رو بخونید، از صد تا کمدی با مزه تره (جسارت به حمیدرضاخان و دوستان باصفای دیگه نباشه ها)
منم میخواستم تندر اتومات بنویسم ولی فکر می کنم قیمتش منطقی نیست، قیمت ال نود معمولی منطقی و مناسبه(مشابه کشورهای منطقه)ولی اتومات 4 یا 5 تا فکر کنم بالا باشه.
فعلا معمولی نوشتم تا بعد عید تحویل بگیرم ببینم چطور میتونم یه اتومات مناسب بگیرم. البته سعی میکنم چینی نباشه.
وای مثنوی شد یا به قول دوستمون شاهنامه.
ببخشید
شاد باشید.
با هم مهربون باشیم دوستان.

popo

1395/9/15
از اولش گفته بودم مردم ما جنبه تنوع رو ندارن.
خخخ

مهدی

1395/9/16
۶ ساله ال۹۰ دارم حتی یکبار هم ماشین تعمیرگاه ندیده
ماشین اصلا بیصدا معلوم نمیشه روشنه یا خاموش
فقط کسایی که با ال۹۰ رانندگی کردن میفهمن چی میگم

جمال غضنفری

1395/9/16
سلام لطفا تقاضا دارم نسبت به تعهداتی که شما دارید و به مصرف کننده میگویید عمل کنید.مثلا میگویید ال 90 e2 فول آبشن میباشد اما متاسفانه تعدادی از آبشن های مربوطه روی آن نیست باید خودمان تهیه کنیم .لطفا پیگیری فرمایید.باتشکر

n

1395/10/13
سلام به همگی من هردو ماشین را داشته ام وحالا جیلی دارم وازش راضی هستم اگر شما بین این دو ماشین گیر کرده اید که کدام را بخرید ازلحاظ شکل جک برتری بر ال 90 دارد و اگر شما برایتان سرعت مهم است ال 90 بهتر است ولی ال90 بدی که دارد در سرعت بالای 110 کیلومتر تکان می خرد و خطر ناک است به دلیل اینکه ماشین خیلی بالا است و چسبندگی کمی دارد ولی جک چسبندگی بهتری دارد و از لحاظ ایمنی جک برتری دارد و ال 90 بدی که دارد ترمز خوبی نسبت به جک ندارد منی که هردو ماشین را داشتم جک رابهتر میدانم و من اگر به جای کسانی بودم که می خواستند ال 90 بگیرند بجایش جیلی میگرفتم

حمیدرضا

1395/10/19
مردم جنس بی کیفیت و بنجل و آشغال چینی را
به محروم بودن از امکانات ترجیح میدن

حمید

1395/10/25
سلام
یک سال ال نود اتوماتیک رو داشتم وتنها موردی که راضی نگه داشت منو انصافا گیربکس اش بود/
موفق و پیروز باشید
Top
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران