هیوندای سوناتا YF بخرم یا تویوتا کمری؟
این صفحه 18,363 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1396/2/2

هیوندای سوناتا YF بخرم یا تویوتا کمری؟

حسین ریاحی
نویسنده و عکاس
مقدمه

سالهای سال بود که تنها رقبای تویوتا کمری را هوندا آکورد و یا نیسان آلتیما تشکیل میدادند، اما این ژاپنی خوش سابقه در دو سه نسل اخیر خود با رقیبی بسیار جدی به نام هیوندای سوناتا مواجه شده است. در سالهای اخیر سرعت پیشرفت کره ای ها آنقدر زیاد شد که در برخی بازارها گوی سبقت را از رقبای ژاپنی و امریکایی ربوده و به موفقیت های بسیاری دست یافتند. قطعا استفاده از افراد مشهور و متخصصی نظیر پیتر شرایر در بخش طراحی کیا هیوندای در دستیابی به این موفقیت تاثیر زیادی داشته است. در بازار ایران نیز کره ای ها حضور کاملا موفق تری نسبت به ژاپنی ها دارند که البته بخش اعظم این موفقیت را مدیون قیمت مناسب تر و امکانات رفاهی بیشتر خود هستند. امروز در خودروبانک دو سدان پرفروش از شرق آسیا یعنی سوناتا نسل ششم و کمری نسل هشتم را در برابر هم قرار دادیم تا ببینیم این دو مدعی چه برای رقابت با یکدیگر چه چیزی در چنته دارند.


سوناتا YF، مدعی کره ای

هیوندای سوناتا YF ششمین نسل از این خودرو به شمار می‌رود و بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ روی خط تولید هیوندای قرار داشت. طراحی هیوندای سوناتا YF رگه هایی از مرسدس بنز CLS را با خود به همراه دارد که این تشابه سبب شد تا در ابتدای ورود به بازار لقب CLS کره ای را بخود بگیرد. سقف خودرو دارای حالتی کمانی بوده و با شیب تندی به صندوق عقب می رسد. در بخش جلویی خودرو جلوپنجره ی بزرگ کره ای بارزترین مشخصه ی سوناتا است که کمی به محصولات فورد نیز شباهت دارد اما این شباهت در همانجا و با رسیدن به چراغ های جلو به پایان می رسد. طراحی چراغ های جلو و عقب سوناتا نیز زیبا و متناسب است و نمی توان ایرادی از آن ها گرفت. کابین سوناتا دارای طراحی جوان پسند و اسپرتی است. داشبورد و فرمان دارای یک حالت X شکل هستند و اصول ارگونومی نیز در داخل کابین رعایت شده است. طراحی نشان دهنده های سوناتا به وضوح بهتر از کمری است و از دو استوانه تشکیل شده است. اما یک ایراد بزرگ در کابین سوناتا وجود دارد و آن کیفیت مواد بکار رفته است. مخصوصا سوناتای مورد آزمایش دارای تریم مشکی-کرم کابین بود و ضعف کیفی پلاستیک های داخل کابین آن بیشتر به چشم می آمد.

خودروهای کره ای در بازار ایران با بیشترین امکانات رفاهی و ایمنی خود عرضه می شوند و اینجا نیز سوناتا هر چند از گونه‌ی فول نبود اما همچنان در وضعیت بهتری نسبت به کمری قرار دارد. امکانات رفاهی سوناتا شامل، صندلی های چرمی مجهز به گرم کن، سقف پانوراما، شیفتر دنده پشت فرمان و حافظه برای صندلی راننده است، که هیچکدام در کمری وجود ندارند. در بخش ایمنی نیز هرچند هر دو خودرو توانسته اند از موسسه ی NHTSA امریکا پنج ستاره ی ایمنی دریافت کنند اما سوناتا در این بخش امتیازات بیشتری دریافت کرده است. سوناتا بصورت استاندارد به سیستم کنترل پایداری مجهز است و شش عدد ایربگ دارد و این در حالی است که ایربگ جانبی و سیستم کنترل پایداری در کمری نسل هشتم بصورت آپشن عرضه می شود. البته سیستم کنترل پایداری از سال ۲۰۱۴ بصورت استاندارد روی کمری قرار می گیرد.
سوناتا YF در بازار ایران با پیشرانه‌ی چهار سیلندر خطی با حجم ۲.۴ لیتر عرضه شد. این پیشرانه از سری موتورهای چهار سیلندر هیوندای به نام تتا است که حاصل همکاری هیوندای با کمپانی های کرایسلر و میتسوبیشی تحت عنوان آلیانس جهانی موتور است. ضریب تراکم این موتور ۱۰.۵ به ۱ است و توانایی تولید ۱۷۶ اسب بخار قدرت و ۲۲۸ نیوتون متر را دارد. این موتور از نوع DOHC بوده که به معنای وجود دو میل سوپاپ در بالا است. سوناتا از سیستم زمانبندی متغییر سوپاپ ها روی میل سوپاپ هوا بهره می برد. تمام سیستم تایمینگ این موتور ساخت کمپانی مشهور بورگ وارنر است. بلوک موتور سوناتا کاملا از آلومینیوم ساخته شده و برای دستیابی به استحکام بالا، در تولید آن از روش ریخته گری تحت فشار یا اصطلاحا دایکستینگ استفاده شده است. برای کاهش لرزش ها در این موتور از یک شفت بالانسر نیز بهره گیری شده است. مانیفولد دود سوناتا نیز از جنس فولاد ضد زنگ است. نرم افزار مورد استفاده در ECU موتور تتا نیز ساخت کمپانی آلمانی زیمنس است و EMS II نام دارد.
نیروی این موتور از طریق یک گیربکس شش سرعته ی خودکار به چرخ های جلو انتقال پیدا می کند. عملکرد موتور و گیربکس برای یک استفاده ی روزمره مناسب و قابل قبول است و تعویض دنده ها به نرمی و در آرامش کامل انجام می گیرد. اما نباید انتظار زیادی از سوناتا داشته باشید چون گیربکس سوناتا گاهی به فرمان راننده چندان اهمیتی نمی‌دهد و فرامینی را که از طریق شیفترهای پشت فرمان به آن می‌دهید را اجرا نمی کند.
سیستم تعلیق سوناتا در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع مستقل چند اتصالی است. هندلینگ سوناتا نسبت به کمری در وضعیت پایین تری قرار دارد ضمن اینکه در زمینه ی نرمی سواری نیز این کمری است که سواری نرم تری را ارايه می‌دهد. اما اگر خیلی اهل فشار آوردن به خودرو نباشید هندلینگ سوناتا رضایت شما را جلب خواهد کرد به خصوص اینکه سیستم کنترل پایداری نیز در مواقعی که احتمال از دست رفتن کنترل خودرو وجود داشته باشد به کمکتان می‌آید. فرمان خودرو نیز نرم و دقیق بوده و اطلاعات خوبی را از سطح مسیر به راننده منتقل می‌کند.
سوناتا از لحاظ ابعاد دارای طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 4820، 1835 و 1470 میلی متر است با وجود داشتن فاصله ی محوری بیشتر (2795 میلی متر در مقایسه با 2775 میلی متر در کمری) اما در بحث فضای سر، سرنشینان عقب سوناتا به دلیل فرم سقف دارای فضای کمتری در بالای سر نسبت به کمری هستند. اما فضای پای مناسبی در اختیار سرنشینان است.


کمری، ژاپنی خوش سابقه

سوناتا و کمری در بخش طراحی بدنه از دو زبان کاملا متفاوت استفاده می کنند. در سمت مقابل سوناتا، کمری با طراحی محافظه کارانه و اصطلاحا شارپ خود قرار دارد. بر خلاف سوناتا که خطوط منحنی حرف اول را در بدنه ی آن می زنند در تویوتا کمری به وفور از خطوط تیز و زوایای تند استفاده شده است. طراحی ظاهری سوناتا طرفداران بیشتری دارد و بروز تر از کمری به نظر می رسد اما در دراز مدت این تویوتا کمری است که با طرح ساده تر خود، دیرتر مالک خود را خسته خواهد کرد.
ابعاد خارجی کمری در طول ، عرض و ارتفاع به ترتیب معادل 4850، 1820 و 1470 میلی متر است. طراحی داخلی تویوتا کمری همانند بیرون آن ساده است و تقریبا نکته ی خاصی در مورد آن وجود ندارد اما ایرادی نیز نمی توان از آن گرفت تنها نکته ای که به نظر نگارنده در کمری می توانست بهتر باشد طرح بیش از اندازه ساده ی نشان دهنده ها است. در مقابل، در هر صورت نگاهی به خیابان ها به شما نشان خواهد داد که کدام طراحی مقبولیت بیشتری بین خریداران دارد و این سوناتا است که توانسته علاقه مندان بیشتری را جذب خود کند. کمری هر چقدر در طراحی از سوناتا عقب تر است اما در بخش متریال این ضعف را جبران کرده است.
قبلا در مقاله ی تست تویوتا کمری به معرفی بخش های فنی این خودرو پرداخته ایم که اینجا نیز به آن موارد اشاره خواهیم کرد. موتور تویوتا کمری نسبت به سوناتا دارای جدود صد سی سی حجم بیشتر است که همین حجم بیشتر سبب شده تا قدرت و گشتاور بیشتری به میزان ۱80 اسب بخار و ۲۳۵ نیوتون متر را تولید کند. از مزایای موتور کمری نسبت به موتور سوناتا به جز قدرت و گشتاور بالاتر باید به دوام و طول عمر بیشتر و همچنین استفاده از سیستم زمانبندی متغییر سوپاپ‌ها روی هر دو میل سوپاپ هوا و دود را نام برد. کمری در هنگام رانندگی در مقایسه با سوناتا کاملا گوش به فرمان بوده و عملکرد مجموعه ی موتور و گیربکس در کمری اسپرت تر از سوناتا است و در تست درگی که بین دو خودرو انجام دادیم کمری توانست سوناتا را شکست دهد که البته در سرعت های بالاتر این اختلاف محسوس تر است. گیربکس کمری در مقایسه با سوناتا بیشتر به فرامین راننده عمل می‌کند و این نیز از عواملی است که لذت رانندگی با کمری را بیشتر می‌کند هر چند بخشی از این لذت بلافاصله و با دیدن طراحی بیش از اندازه ساده‌ی نشان دهنده‌‌ها از بین می‌رود. پاشنه‌ی آشیل کمری اما کمبود امکانات رفاهی در برابر بهای پرداختی آن است که ضعف بزرگی برای این خودرو به شمار می‌رود. اگر اقدام به خریداری یک سوناتای فول کنید گرمکن جلو و عقب، سقف پانوراما، سردکن جلو، تودوزی چرمی و دنده ی پشت فرمان را خواهید داشت که هیچ یک از این موارد در کمری به چشم نمی خورند. کمری حتی دارای پوشش چرمی صندلی هم نیست گرچه پوشش مخملی با کیفیت آن برخی مزایا را با خود به همراه دارد اما در این رنج پرداختی خریداران معمولا به تودوزی چرمی علاقه دارند. البته در عوض کمری لذت سواری بیشتری را در پس این ظاهر ساده‌ی خود دارد و در نبود رقیبی قدری چون مزدا ۶ در بازار کشور و همچنین اگر هوندا آکورد را فاکتور بگیریم باید گفت که هندلینگ و سواری کمری در این سگمنت بسیار خوب و رضایت بخش است و به نوعی باید گفت که کمری توانسته تعادل بهتری را در بخش توانایی های حرکتی خود ایجاد کند.
در بحث مصرف سوخت نیز دو خودرو نتایجی بسیار نزدیک به هم دارند اما کمری با اختلاف بسیار کمی مصرف کمتری از سوناتا دارد که به نظر نگارنده دلیل آن را باید در وجود سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ برای سوپاپ دود دانست که به موتور کمری اجازه می دهد کنترل دقیق تری را روی راندمان خود داشته و علیرغم حجم بیشتر سوخت کمتری از شما طلب کند.


نتیجه گیری

با نگاهی به وبسایت های فروش اتومبیل می توانید ببینید که یک کمری بسته به کارکرد و تیپ قیمتی بین ۱۳۵ الی ۱۶۰ میلیون تومان و سوناتا نیز قیمتی بین ۱۲۰ الی ۱۴۰ میلیون دارد که تا اینجای کار همه چیز به نفع سوناتا پیش رفته است. در این مقایسه قصد نداریم خودرویی را به عنوان برنده و یا خودروی برتر معرفی کنیم چون خریداران باید بر اساس نیازها و انتظارات خود به دنبال این دو خودرو بروند. اگر خودروی دست دوم مطمئنی را برای استفاده ی طولانی مدت می خواهید و امکانات رفاهی و طراحی اهمیت چندانی برای شما ندارند و در عوض بخواهید خودرویی با قابلیت حرکتی بهتر را داشته باشید کمری ماشین شماست، اما اگر ارزش در برابر بهای پرداختی، امکانات رفاهی، طراحی و در انتها بازار دست دوم بهتر مد نظر باشد یک راست به سراغ سوناتا بروید. در پایان ضمن تشکر از مالکین محترم خودروها آقایان علیرضا دلجویی و امین حیدر زاده و همچنین از آقای افشین نیکوبخت که هماهنگی تست را انجام دادند، توجه شما را به جدول مشخصات دو خودرو جلب می کنیم.


مشخصات فني
مدلهیوندای سوناتا YFتویوتا کمری
پيشرانهچهار سیلندر خطیچهار سیلندر خطی
حجم موتور2395 سی سی 2494 سی سی
حداکثر قدرت177 اسب بخار در 6000 دور بر دقیقه180 اسب بخار در 6000 دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور228 نیوتون متر در 4000 دور بر دقیقه235 نیوتون متر در 4100 دور بر دقیقه
شتاب رسمي10 ثانیه 9.3 ثانیه
مصرف سوخت ترکيبي8 لیتر در هر صد کیلومتر7.8 لیتر در هر صد کیلومتر
وزن1451 کیلوگرم1470 کیلوگرم
قيمت110 الی 140 میلیون تومان130 الی 160 میلیون تومان
عکس ها
نظرات
 
 
 

کیوان

1396/2/3
دوستان امکانات رفاهی و زیبائی دراین سالها مهمه یکی از دوستان از اینکه سوناتا گرمکن داره میخندید گرما و سرما صندلی ها خیلی مهمه ۱۴۰ تا ۱۶۰ میلیون مگه شوخی پول زیاد دادی که امکانات کامل باشه گر چه این دست دوم ها انور آب ده هزار دلار بیشتر نیست پس اپشن بسیار حیاتی و مهمه

sajjad

1396/2/3
بعد از تجربه رانندگی با هر دو ماشین
100% کمری انتخاب بنده هست
واسه من مهمترین فاکتورها واسه خرید خودرو مورد علاقم هندلینگ و مهمتر از همه بی صدایی داخل کابین می باشد
هندلینگ رو تا حدودی می تونید تو سوناتا پیدا کنید ولی همه ماشینهای کره ای از سیستم تعلیق خشک رنج می برن کافیه فقط تو یه مسافرت عقب بشینید تا دل و روده آدم از ین کوبش کره ها بریزه بیرون
نمره تعلیق همه کره ها 00000000000000000000000
مطلب بعدی هم که دوستان هم اشاره کردن لاق و لوق پاناروما وای اف هستش
خودرو میان رده عمری اول تویوتا بعد رنو
به تجربه میگم تویوتا و رنو ماشینه خرکارین داخل کابینشون هم تو همه مدلاش از ارزانترین تا گرانترین کیپه کیپه
 • ابوالفضل

  1396/2/3
  از همین رنو گفتنتون معلومه ال ممد سوارین..
  38+
 • راز

  1396/2/15
  در جواب ابولفضل...همون ال 90 خدایی از همه داخلیا بهتره و بی دردسرتره...من تقریبا همه داخلیا رو داشتم و تنها ماشینی که واقعا میشه اسمشو ماشین گذاشت تو داخلیا همین ال90...در مورد موضوع مقاله مسلما انتخاب من هم تویوتاست به دلیل دوام بالاتر سواری نرم تر و بی دردسری...تووی دبی تاکسی همین مدل کمری تو 3 سال 700 هزار کارکرده..بخاطر 3 شیفت بودن تاکسیای دبی یعنی تقریبا خاموشی نداشته و هنوز توش میشینی انگار نوه
  5+

Mj

1396/2/3
ببینید دوستان یه بحثی که کسی کمتر توجه میکنه اینه که اصلا بیاید توجه کنید کره ای ها چجوری به اینجا رسیدند
جواب: مدریت فوق زیرکانه
یعنی اینکه اینا اومدن با سلاح اپشن در کشورهای جهان سوم مثل ایران با قیمت ارزونتر، طراحی فانتزی ولی با ماندگاریه ۲ ساله اسم و رسم واسه خودشون درست کردن
حالا این سلاح ها در اروپا و امریکا جواب نمیداد پس چاره چیه؟؟؟
جواب: اومدن در اروپا و امریکا با ایجاد اسان ترین و راحت ترین شرایط فروش بدون بهره و گارانتی طولانی تر از همه کمپانی ها واسه خودشون بین قشر کم درامد مشتری پیدا کردن
من انگلستان هستم، اینجا مشتری هیوندا و کیا دو قشر هستن ۱ قشر کم درامد ۲ قشری که فقط دنبال ماشین با شرایط فروش اسون و گارانتی طولانی هستن (حالا شنیدم بعضیا میگن کره از بس به ماشیناش مطمعنه گارانتی طولانی میده ولی خیر اصلا اینجور نیست و کمپانی فقط واسه حفظ اسم و رسم و جذب مردم زیر بار این هزینه میره)
اینجا امثال این کمپانیا هر جور که شما تصمیم بگیرید بهتون ماشین میدن یعنی شما تعین تکلیف میکنید با چه شرایطی ماشین میخرید نه اونا
در ضمن پول زیادی خرج تبلیغات کردند و هنوز ادامه داره، یه مدت تو لندن انقدر تبلیغ هیوندا رو در و دیوار، اتوبوس تاکسی و... بود که حال ادم دیگه به هم میخورد
حالا نتیجه این مقایسه:
راستش به نظر من این مقایسه در ایران با اروپا و امریکا فرق خواهد داشت چون تو ایران مردم عاشق سقف پانوراما هستن این مقایسه حدود ۶۰ به ۴۰ درصد به نفع کمری تموم میشه
ولی در کشور توسعه یافته بدون شک این مقایسه با بیش از ۹۰ درصد به نفع کمری خواهد بود
موفق باشید
 • محمد

  1396/2/3
  اول میگه عمر دو ساله بعد گارانتی طولانی. چرت پرت
  4+
 • رضا

  1396/2/3
  من 4 سال انگلستان درس خوندم خط به خط کامنتت چرت و پرت بود!!!!در و دیوار تبلیغ هیوندایی؟؟؟؟خخخخخخخخخ
  7+
 • امیر

  1396/2/5
  همنچین میگه قشر کم درامد و متوسط انگار کمری رو قشر پر درامد و لاکچری هاش میخرن
  7+

هو

1396/2/3
ممنون ازین مقاله
تویوتا خوبه ولی دوستان توجه کنن قیمت خیلی مهمه
کمری کنترل پایداری نداره؟!
تویوتا بلده آپشن بذاره ولی تو لکسوس همه اینارو ارائه میده
هیوندا تو آمریکا تونسته بازار داشته باشه(حالا به هر روش) چیزیکه رنوی اروپایی هم نتونسته
در مورد طراحی سوناتا هم چرا میگن زودگذر؟! نمای جلوی گرنجورم خیلی شبیه سوناتاس یا مگه بنز cls الان از مد افتاده؟!
در کل خیلی پول باشه آلمانی کمتر باشه ژاپنی یه کم کمتر هم کره‌ای

وحید

1396/2/3
متاسفانه تو فضای مجازی یه عده بدون داشتن ذره ای تجربه و صرفا بر اساس سلیقه و تعصب نظرات مسخره میذارن!
بنده سوناتا yf داشتم و حدود 120هزارتا هم باهاش رانندگی کردم قبلا هم کمری مدل 2009 داشتم.
بعد از 120 هزارتا اصلا و ابدا اتاق سوناتا سر و صدایی نداشت و جز یه باتری هیچگونه خرجی واسه من نداشت!! دوستان یه جوری از سوناتا حرف میزنن انگار در مورد سمند دارن میگن!!! خواهشا پرت و پلا نگید اگر کسی هم میخوات بخره تو بازار تا دلتون بخواد سوناتا هست و میتونید تست کنید تا متوجه پرت و پلا گفت 4 تا بچه تو فضای مجازی بشید!
شخصا بعد از 120هزار کیلومتر رانندگی با سوناتا فهمیدم واسه چی قابلیت اطمینان سوناتا در سال 2015 در جی دی پاور بالاتر از کمری بود چون عملا با کمری قبلی که داشتم در دراز مدت تفاوت کیفیتی نداشت! بخصوص از نظر فنی. درسته جنس مواد به کار رفته در کابین کمری بهتر از سوناتا هست ولی اینجوری نیست که سوناتا سر و صدا داشته باشه! در عوض ظاهر و امکانات بهتر و بازار بهتری.
خواهشا به جدتون قسم اگر تجربه ندارین رو هوا و بر اساس تعصب و سلیقه کامنت نذارین!!!!!!!!!!!!!!!
 • حسین

  1396/2/5
  نظر منصفانه ای بود
  8+

sajjad

1396/2/3
در جواب ابوالففضل
شکر خدا سوار باشیم یا پیاده
اصالت و ادب داریم تا به نظر دیگران احترام بزاریم

آدمی گر بی ادب است آدم نیست
فرق بنی آدم و حیوان ادب است


اگر شما از فکر ال نود سوار شدن من لذت می بری فک کن من ماشین هم ندارم تا بیشتر لذت ببری
 • Bahram

  1396/2/3
  جواب قشنگی بود
  12+
 • محمد

  1396/2/3
  البته جنابعالی چندان با ادب ننوشتی نه ابوالفضل. یه مشت بیسواد میان پرت بالا مینویسن . مثل قضیه ولستر که پرت پلا مینوسن بده و فلان.. شعور و مطالعه خوب چیزیه
  1+
 • ابوالفضل

  1396/2/4
  عزیز دل برادر اون بالا هم میتونستی جواب بدی..
  لامصب من اگه گفتم ال ممد سوارین به این دلیل بود که غیر از ال ممد ماشین دیگه ای از این برند بطور انبوه پیدا نمیشه تو ایران که خودشو ثابت کرده باشه و شما بتونید در طولانی مدت کیفیت اون رو لمس کنید.....اما بزرگان این هیته هم رنو رو در حد محصولات کره ای نمیدونن پس خیلی مسخره هستش که مقایسشون کنیم..همین چن وقت پیش اسپورتیج برترین خودروی کارکرده سال شد.....
  اینجاش برام جالب بود که کسی از ادب حرف میزنه که خودش از ادب بویی نبرده..خخ
  موفق باشید
  8+

amin

1396/2/3
مهمترین اصل مقایسه خودرو ارزش خرید هستش یعنی چقد پول بدی چقد آش بخوری
به نظرم سوناتا موفق تره قیمت متعادل تری داره

سپهر

1396/2/4
ممنون میشم اگر سراتو آپشنال رو هم تست کنید چون شما درباره این اتاق سراتو فقط یک ویدیو مریوط به مدل ۲۰۱۰ را دارید که از نظر فنی و تجهیزات تفاوت های زیادی دارند ممنون

saeid

1396/2/4
نبینم دفعه بعد اینجوری مقایسه کنید.دوتا خودرو با رنج قیمت مشابه رو مقایسه کنید.
خصوصیاتشون یکیه ولی اختلاف قیمتشون 40 تومن.مشخصه کیفیت کدوم بهتر میشه.
 • رضا

  1396/2/5
  باشه چشم دفه بعد خواستن مقایسه کنن میگم از شما اجازه بگیرن😄
  1+
 • سجاد

  1396/2/7
  خوب راست میگه.مشخصاتشون یکیه.قیمتشون فرق میکنه.مثل اینکه تیتر بزنیم جنسیس بخریم یا کمری؟
  الله اکبر

محمدرضا

1396/2/5
سلام بررسی هاتون عالیه هم بصورت متن هم فیلم اما لطفا قبلش ماشیناتون یه موتور شویی ببرین خوشکل تر باشه عکسایی که از موتور میگیرن

Mostafa

1396/2/6
نکته ای که هست در بازار ایران اگر دنبال ماشین خارجی هستید ببینید مردم نسبت به کدوم ماشین زیاد علاقه نشون میدن بر فرض اگر YF یا اپتیما مدل 2012تا 2013 رنگ سفید خواهان زیادی داره علت آن است که حداقل نیاز مردم رو فراهم کرده .از جمله قیمت مناسب ظاهر امکانات رفاهی خرید و فروش راحت و غیره...اما خیلی از ماشین های ژاپنی هستن که مردم تمایلی به خریدشون ندارن و علت به بی کیفیتی اون محصولات نیست نتیجه تجربه مردم نسبت به اون محصول می باشد.برفرض سال2006 که ازرا واردشد مردم زیاد تمایلی به خریدش نداشتن اما به ماکسیما می گفتن سلطان جاده ولی از سال 2010به بعد مردم علاقه خاصی به خرید ازرا مدل 2007 الی 2008پیدا کردن و خرید و فروشش از دوچرخه تا همین پارسال راحتتر بود.چون خیلی از نیازهای مردم رو برطرف می کرد (بنا به تعریف جمله بنز سواران رو می گفتن اگه ازرا سوار شی دیگه سوار هیچ ماشین دیگه نمی شی)اکثریت مردم ایران هم وقتی از امسال ما ماشین می خرن دنبال این نیستن از ماشین با تمام جونشون استفاده کنن برعکس جونشون رو میزارن برای ماشین.و وقتی هم یک برند می خرند طوری از ش تعصب دارن که خالق اون برندن خودشون رو می بینن.
اما واقیعت اینه که اگر شما قصد خرید خوردرو دارید و می گید اصلان برام مهم نیست قیافه و بازار خرید و فروش برید سراغ کمری اریون..چون واقعا کیفیت خوبی دارن و مقاوم در دراز مدت کارکردن هستن.اما اگه می خواید هر چند وقت ماشین عوض کنید و تنوع داشته باشید برید سراغ سوناتا و اپتیما ...چون پول نقد (لازم به ذکر کیفیت خودرو کره ای خیلی کمتر از ژاپنی نیست)

Fariborz

1396/2/8
دوستان سلام
من نه کمری دارم نه سوناتا
ولی هر دوشون رو سوار شدم
اول سوناتا، مدل ۱۱، ۱۱۵ هزارتا کار، فول
واقعا سوناتا قشنگه ولی الان دیگه خیلی خز شده همه دارن ولی بازم قشنگه. صاحبش به دلیل خشکی بیش از حد لاستیک های فاق بلند انداخته بود که از کنار باز هم زیبا تر شده بود، سوارش شدم اولین نکته اینکه ماشین مدل ۲۰۱۱ چرم صندلی هاش تهران عوض شده بود که اسم اون فروشگاه هم حک شده بود روش، دومین نکته نصفه باز شدن کاور سانروف عقب بود که صاحبش گفت خودش خود به خود اینطور شده
ماشین روشن کردیم کولر هم زدیم حرکت کردیم. اولین نکته صدای زیاد کولر داخل ماشین بود که خیلی تابلو سروصدا میکرد، اولین سرعتگیر رو رد کردیم که مثل وانت عقب ماشین رفت بالا اومد پایین خیلی تعجب داشت صاحبش گفت به خاطر تعویض لاستیک ها اینطور شده. قسمتی از جاده که اونو با کمری گرند ۱۴۰ تا رفتیم با این به زور ۹۰ تا رفت!!! نمیگم می‌بایست به اندازه گرند ۶ سیلندر بره ولی ۹۰ تا اونم به زور هم خیلی تابلوئه، بعد با همین ۹۰ تا زدیم رو ترمز، اینجا خیلی جالبه، ماشین ترمز هاش تکه تکه قفل میشد بعد آزاد! پیاده شدیم تکه تکه رد لاستیک افتاده بود روی آسفالت. ولی گیربکسش کاملا بدون تقه دنده عوض میکرد روی حالت دستی هم تا ۵۵۰۰ تند تند معکوس میکشید ولی این بدنه موتور قوی تر از این رو نیاز داره
حقیقتا این سوناتایی که من سوار شدم با اینکه مدل ۲۰۱۱ بود ولی اصلا جالب نبود
صاحبش قبلش مگان داشت ولی از مگان خیلی بهتره!
کمری مدل ۲۰۱۴ که سوار شدم جلو پنجره اش کروم بود، صندلی چرم داشت، خیلی خوب بود خدایی خیلی ماشین گوش به فرمون بود، منتظر بود تا یه چی بهش بگی تا بلافاصله عمل کنه
به نظر من بهترین مزیت کره ای ها تو ایران بازار فروش خوبشونه خیلی راحت فروش میرن مثل پول نقد میمونه برا آدم ولی ژاپنی ها به اندازه کره ای ها خوب فروش نمیرن البته قیمت بالاتر هم تو این مسئله کم دخیل نیست
 • zak2012

  1396/2/9
  شما داستان سرای خوبی میشی آفرین
  11+
 • ابوالفضل

  1396/2/11
  داداچ گولت زدن...جای سوناتا پرشیا مدل83 سوارت کردن

  تکه تکه قفل میشد؟؟خخخ...چیزی به اسم ترمز ضد قفل به گوشت خورده داداچ؟اشتب میزنیا
  12+
 • Fariborz

  1396/2/14
  بازم میگم سوناتا yf مدل۱۱
  فول فول بود ۴ گرمکن, esp و ... همه چی داشت البته به جز سردکن جلو که میگفت اون سال هیچکدوم ندارن
  ترمز abs تند تند قفل میکنه بعد آزاد نه اینکه خط ترمز های نیم متری روی زمین بندازه
  1+
 • سهراب

  1396/3/10
  متاسفانه افرادی مثل شما که بعیده تا قرن آینده پول یه کمری مستهلک دو نسل قبل رو داشته باشن و اکثرا از قشر جوان و بیکاری هستند که کار و شغلشان به جز وبگردی چیز دیگه ایی نیست میان و داستان بافی میکنن که این فلانه و این ...دوست عزیز مطمئنم شما پراید کارکرده هم نقد نکردی،خط ترمز بافاصله!!قفل تا وسط!! تو وبسایت جی دی پاور سوناتا امتیاز بسیار خوبی رو کسب کرده (البته اگه بدونید چی هست)،وای به حال مملکتی که امثال شما ایندش رو بسازید...
 • هیوندای 2

  1396/3/20
  حتما سوناتای2222222200000کار کرده تمام رنگ بوده و تو قبلش یک بنزs500 سوار شده بودی....
  1+

ب

1396/2/13
در مورد قیمت خودروها اشتباه نکردید؟

سعید

1396/2/14
سلام به نظر من کسی که میخواد این پول رو هزینه کنه یه اریون 2012نیو مسخره خیال خودشو راحت میکنه قدرت شتاب هندلینگ با اپشن کم نسبت به اسباب بازیهای کره ایی ولی تفاوت از زمین تا آسمان هست همون سوناتایی که شما می‌فرماید در مقایسه با پزو 508 که شما مقایسه کردین من با یه تیپ 5با دوتومن تقویت موتور گیربکس لهش میکنم کردم کردم ما فقط دنبال زیبایی و اپشن هستن اونهایی که دنبال چیزای دیگه هستن قطعا تویوتا رو انتخاب میکنن
 • mm

  1396/2/17
  پرت پلا گویی اینترنتی .همین مردم کم عقل جامعه به این روز افتاده
  7+

هیوندای 2

1396/3/20
طرفداران کره ای ها با مدرک میان جلو ...ولی طرفداران ژاپنی با خاطره، حس، احساس درونی و... میان جلو
تو یکی از سایت ها یک ژاپنی سواری نوشته بود من احساس می کنم سوناتا(نسل قدیم) ایمنی نداره در حالی که توی تست ایمنی که ازش گرفتن امتیازش کمی ار کمری بالا تر بود
بنظر من ادم باید نگاه کنه تو هر رنج قیمتی کدوم ماشین از همه تعدادش بیشتره که فعلا تو ایران معلوم...
میگن ماشینای کره ای بعد 3 سال بصدا می افته در حالی که سوناتای بابام بعد از 11سال تازه فقط موجگیراش کمی صدادار شده که اونم با 200تومن حل میشه
Top