چند اشتباه در هنگام خرید خودرو دست دوم

چند اشتباه در هنگام خرید خودرو دست دوم

خرید خودروی دست دوم مزایا و معایب خود را دارد. از طرفی ضرر افت قیمت اولیه را نخواهید داشت و با قیمتی ارزان‌تر به خودروی مورد نظرتان دست پیدا می‌کنید اما از طرف دیگر باید هزینه‌های نگهداری و دردسر بیشتر نسبت به اتومبیل صفر کیلومتر را به جان بخرید. مسئله‌ی اصلی در این مورد پیدا کردن اتومبیلی سالم با قیمت مناسب است که در صورت موفقیت به احتمال زیاد سود مالی (نسبت به خرید خودرو صفر) برای شما در پی خواهد داشت اما در صورت خرید اشتباه بدون شک پشیمانی به بار خواهد آمد.
در متن زیر میخواهیم به چند اشتباه ساده اما رایج در هنگام خرید خودروهای دست دوم اشاره کنیم:

1. اعتماد به میزان کارکرد خودرو بر اساس ادعای مالک
متاسفانه بسیاری از فروشنده‌ها با دستکاری کیلومتر و پایین آوردن میزان کارکرد اقدام به فروش خودرو با قیمتی گرانتر از ارزش واقعی آن می‌نمایند. در این صورت هم خودرو را گرانتر خریده‌اید و هم بدلیل کارکرد زیاد هزینه‌های نگهداری بیشتری را در آینده متحمل خواهید شد. حتی در بسیاری موارد با چک کردن ای سی یو هم امکان تشخیص میزان کارکرد واقعی میسر نیست. پس تنها به کیلومتر اعلامی بسنده نکنید. شرایط سلامت کلی خودرو را در نظر بگیرید، گاهی با مراجعه به نمایندگی که خودرو مذکور در آن سرویس میشده و مشاهده‌ سوابق می‌توان به حدود کیلومتر واقعی پی برد. حتی می‌توانید فاکتورهای قدیمی را از مالک بخواهید و با یک آنالیز ساده نتیجه‌گیری کنید. معمولاً کیلومتر به همراه تاریخ مراجعه در فاکتورهای نمایندگی ذکر می‌شود. به عنوان مثال خودرویی 4 ساله که دو سال قبل تسمه تایمش در کیلومتر 60 هزار تعویض شده و اکنون بعد از گذشت 2 سال از آن تاریخ، ادعای کیلومتر 80 هزار دارد کاملاً مشکوک است! هوشیار باشید. گاهی خودرویی کیلومتر بسیار پایین را نشان می‌دهد ولی با کمی دقت متوجه می‌شوید 90 درصد لاستیک‌ها تمام شده، دور فرمانش رفته و یا کناره صندلی راننده ساییده شده، خوب مشخصاً کاسه‌ای زیر نیم کاسه است! هر چند فروشنده می‌تواند با استفاده از روکش صندلی و فرمان و یا تعویض لاستیک‌ها شما را فریب بدهد و در کیلومترهای بالای صد هزار هم تشخیص حقیقت گاهی غیر ممکن می‌شود ولی حداقل در موارد خیلی مشخص می‌توان جلوی فریب خوردن را گرفت.

2. جدی نگرفتن ایرادات به ظاهر کوچک
خودروهای جدید سیستم‌های پیچیده‌ای دارند، شما نمی‌توانید مطمئن باشید یک ایراد ساده چقدر می‌تواند هزینه بر باشد. ممکن است یک اشکال به ظاهر ساده در واقع نشانه‌ای از ایراد در ای سی یو باشد و هزینه‌ای میلیونی روی دست شما بگذارد! یا روشن بودن چراغ ABS می‌تواند با یک دیاگ ده هزار تومانی و یا هزینه‌ای میلیونی بر طرف شود. پس حتما قبل از خرید خودرو (بخصوص خودروی مشکل‌دار) آن را به مکانیک مجرب یا نماینگی نشان دهید. یادتان باشد اگر مشکل خودرو با رقم پایین حل می‌شد به احتمال زیاد مالک، پیش از فروش اقدام به رفع عیب می‌کرد تا قدرت چانه زنی‌اش در مقابل مشتری افزایش یابد.

3. عدم بازدید یا عدم تطابق نام فروشنده با نام مالک خودرو
شاید با خود بگویید این که چیز مهمی نیست، خودروی من هم بنام پدر یا همسرم است. ولی حقیقت این است که شما از هویت واقعی افراد خبر ندارید. شاید خودرو دزدی است یا حتی فرزندی که با پدرش اختلاف دارد می‌خواهد خودرو پدر را بدون اطلاع، به شما بفروشد. شما هم با پرداخت نصف بیشتر مبلغ و دریافت اتومبیل به خیال اینکه خودرو در اختیار خودتان است و مشکلی پیش نمی‌آید به سمت منزل راهی می‌شوید اما فردا باید خودرو را به صاحبش و یا ماموران پلیس تحویل دهید و ماه‌ها به دنبال پولتان بدوید! البته بسیاری از واسطه‌ها، خودرو را بصورت قولنامه‌ای می‌خرند و سند تا هنگام فروش بنام مالک قبلی می‌ماند تا در هزینه‌های نقل و انتقال صرفه جویی شود. در این موارد هم باید دقت کافی به عمل آورده و از پرداخت پیش از موعد بپرهیزید.

4. پرداخت بیعانه زیاد
ممکن است از شما بخواهند مبلغ زیادی را به عنوان بیعانه بپردازید. اگر این کار در بنگاه یا هر مکان معتبری صورت گیرد بالامانع است ولی تجسم کنید در مکانی ناشناس برای خرید یک خودروی پراید 1 میلیون تومان ودیعه پرداخت کرده‌اید. فرد کلاهبردار در طول روز به 20 نفر خودرو را وعده داده و نفری 1 میلیون گرفته! (جمعاً 20 میلیون تومان) حال شما یک رسید و آدرس تقلبی دارید و خودرویی که مکان واحتمالاً حتی پلاکش را نمی‌دانید. پس در دادن بیعانه دقت کنید. بسته به میزان اعتبار مکان معامله می‌توانید مبلغ را افزایش دهید. هرگز برای خودرویی که در پارکینگ عمومی یا جلوی پارکینگ خانه‌ای نامشخص قرار دارد بیعانه زیاد نپردازید.5. دقت نکردن به وضعیت بیمه و لاستیک
شاید به نظر نیاید ولی هزینه خرید 4 حلقه لاستیک و تمدید بیمه ثالث (بدون تخفیف) برای یک خودروی معمولی حدود 1.2 تا 1.5 میلیون تومان خواهد بود. ممکن است با مشاهده قیمت مناسب، بی‌دقت به این نکته و با تصور اینکه بیمه و لاستیک از جزییات است اقدام به خرید کنید ولی در سال‌های اخیر قیمت این دو مورد افزایش چشمگیری داشته و دقت به آنها در قیمت‌گذاری خودرو ضرورت دارد.

6. تصور اینکه خودروی رنگ شده باید اختلاف رنگی ولو اندک در بین اجزا بدنه داشته باشد
این نکته هرچند کاملاً غلط نیست ولی پیشنهاد می‌کنم حتما از کارشناسان مجرب جهت تشخیص رنگ شدگی استفاده نمایید، چرا که وقتی خودرویی کاملاً رنگ شده باشد (کل بدنه) تشخیص رنگ شدگی برای افراد عادی سخت‌تر از قبل می‌شود مگر تجربه و تخصص لازم را داشته باشید.
اعتماد کامل به ماژیک‌های آهن‌ربایی تشخیص رنگ شدگی هم اشتباه است، البته این وسیله ساده و ارزان قیمت، بسیار مفید می‌باشد و می‌تواند در خیلی موارد به کمک افراد مبتدی بشتابد اما در صورت تعویض کامل قطعه تصادفی و عدم استفاده از بتونه در محل رنگ شده، کاری از دست این ماژیک‌ها بر نمی‌آید.

7. زاپاس استفاده نشده!
در بسیاری از آگهی‌های فروش دیده می‌شود که استفاده نشدن زاپاس به عنوان یک مزیت مهم در فروش خودرو با کارکرد پایین بیان می‌شود.
استفاده نشدن زاپاس هیچ دلیلی بر سلامت یا کارکرد پایین خودرو نمی‌باشد! ممکن است سالم‌ترین خودرو در کمترین کیلومتر از روی بدشانسی در زمان و یا مکانی نامناسب پنچر شده و زاپاس اصطلاحاً زیر خودرو برود و برعکس یک خودروی مشکل‌دار بعد از ده‌ها هزار کیلومتر هرگز نیازی به زاپاس پیدا نکند (بخصوص که با لاستیک‌های تیوپ لس خودرو معمولاً خود را تا آپاراتی می‌رساند و نیازی به استفاده از زاپاس ندارد).
شاید تنها برگ برنده، جمله معروف (زاپاس استفاده نشده) این باشد که می‌توانید تا حدودی مطمئن باشید که از خودرو به صورت مستمر استفاده آفرودی (خارج جاده‌ای) نشده که البته باز هم دلیل چندان موجهی نیست چرا که ما حتی نمی‌دانیم زاپاس فابریک است یا خیر!

به امید روزی که راست گویی در جهان گسترده شود تا برای خرید کالا نیازی به موشکافی نداشته باشیم و صحبت فروشنده برای خریدار محکم‌ترین سند باشد.
نظرات
 
 
 

مسعود

1393/11/26
ممنون از مطلب خوبتون.
واقعا شرایط هر روز پیچیده تر میشه ، بهنگام معامله تو هر زمینه ای باید چهار چشمی شرایط رو سنجید ... این روزها آسون ترین شیوه کسب درآمد واسه بعضی افراد ،همین سو استفاده های ناشی از عدم وجود آگاهی های کافی در بین مردم هستش!
 • سيدجوادي

  1393/11/28
  با سلام خدمت دوستاي عزيز. چند ماه پيش وقتي ميخواستم ماشين بخرم منم مونده بودم چيكار كنم كه سرم كلاه نره. بخاطر همين به معرفي يكي از دوستان به شركت پديده خودرو تو تهران مراجعه كردم و اونام با كارشاسايي كه داشتن بهترين ماشين با اون پولي كه داشتم رو واسم پيدا كردن و الانم خيلي خيلي راضيم. آدرس سايت پديده خودرو http://www.padidehkhodro.com/
  4+

دادا

1393/11/26
با سپاس با این مطلب خودرو بانک، نشون داد واقعا کارش درسته ،دمتون گرم

امیر

1393/11/26
خیلی عالی بود تشکر.

حسام سوري

1393/11/26
اطلاعات خوبي بود . ممنون

علی

1393/11/26
ممنون از اطلاعات جامع ومفید شما

mahdad

1393/11/26
با تشکر از مطالب آموزنده شما.
من پارسال همین اشتباه رو کردم و با اطمینان به حرف های فروشنده یه مزدا3 به اصلاح کم کارکرد رو با قیمت مناسب خریدم و چون قیمت مناسب بود به سرعت اتومبیل رو خریداری کردم و به کارشناس نشان ندادم . تو ده ماه حدود 8 میلیون خرج رو دستم گذاشت و متوجه شدم خودرو دور رنگ هست با اینکه کلی خرجش کرده بودم و از لحاظ فنی کاملا سلامت شده بود اما دلم رو زد خسته شدم و بهمون قیمت خرید فروختمش.
الان یه سراتو 2000 سایپا ثبت نام کردم اما بازم دودل شدم بنظر شما میشه با فروش سراتو یه آزرا یا اپیروس تمیز پیدا کرد؟ و آیا اگر قبل از خرید خودرو رو به نمایندگی نشون بدم تا چه حد از سلامت خودرو اعم از موتور گیربکس جلوبندی و ... میتونه خیالم راحت باشه؟
با تشکر ممنون میشم اگه من رو راهنمایی کنید
 • behzad

  1393/11/27
  مهداد جان هيچ وقت خودروي دست دوم نخر...
  حتي اگه 10 تومن هم پول داشته باشي برو يه موتور صفر بخر .
  شما همون سراتو رو استفاده كن ماشين خوبي هست . در ضمن ماشين صفر ، لذت خاص خودش رو داره
  11+
 • mahdad

  1393/11/27
  ممنونم بهزاد جان از راهنماییتون
  2+
 • A

  1393/11/29
  خودرو دست دوم اونم از نوع کره ای و با موتور حجیم 6 یا 8 سیلندر تازه بعد از 100 هزار تا میره تو خرج سنگین به نظرم خرید دست دوم فقط برای کارکرد کم و نهایتا ماشین 2 سال کار کرده تازه به شرط سلامت فنی ،ظاهر ماشین حل میشه ولی فنی ماشین تا اخر حل که نمیشه ادم رو از خرید پشیمان میکنه شما که میخوای هزینه کنی بیا از محصولات ژاپنی تویوتا یا رنو مثل فلوئنس تیپ 4 فول یا کولئوس بردار و خیال خودت رو راحت کن
  5+

Alireza

1393/11/26
سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون من هم اولین ماشینم زو که 206 مدل 83 بود کورکورانه خریدم و ضرر خیلی زیادی روش کردم ولی اون ماشین باعث شد یه پا مکانیک بشم .

محمد

1393/11/27
خیلی عال بود.کسانی که سعی میکنندباکلاه گذاشتن سرمردم به ثروت برسندسرخودشون بیشترکلاه میره ازدست قانون الهی نمیتونن فرارکنند

رسول

1393/11/27
یه پژو 405 خریدیم 5میلیون فقط برای موتورش خرج کردیم

نوید

1393/11/27
من که تابستون امسال تو یه روز حدود ۵٠٠هزار تومن ضرر کردم ولی می ارزید.
داستان از این قرار بود که من یه تیانا ثبت نام کرده بودم به علت تحریم و بد قولی پارس خودرو بهم گفتن تا چهار ماه تاخیر در تحویل داریم وباید بسازی یا انصراف بدی.منم گفتم اشکالی نداره.مهام گفتیم یه ماشینی بخریم برای این چهار ماه زیر پامون باشه.یه روز داخل اگهی های همشهری دیدم یه جیلی سفید بدون رنگ زده ۵٣میلیون من شیراز زندگی میکنم.اگهی هم مال تهران بود ماهم گفتیم برای ۵_۶میلیون بودن زیر قیمت می ارزد بریم بخریم.زنگ زدم با صاحب اگهی طرف گفت ماشین نه خط داره نه خش و کیلو مترش ٣٠هزار است .ماهم بهحرفا اعتماد کردیم و امدم تهران اقا ماشین رو اورد چند جاشو که پولیش کاری بود به طور ضایع و دو تا گلگیر جلو باز شده بود و بدون رنگ صاف کاری شده بود.کاپوت گیریسی بود.سپر جلو تعویضی.قاب موتور شکسته.کیلومتر ۴۵هزار بود که طرف گفت حواسم نبود .
گارانتیشم چون سرویس ها رو یکی در میون رفته بود باطل کرده بودن.من اون رو زحدود ۵٠٠تومن هزینه کارشناس و نمایندگی دادم طرفم زد زیر همچی رو خسارت نداد منم چون حوصله بحث نداشتم گفتم انشا الله اون دنیا.
ولی طرف یه طوری ادعای جون مردی و خدا پیغمبریش میشد که من گفتم الان میشه پشت سرش نماز خوند ولی میگم خوب ادم گرگ تو این بازار زیاد.حالا خدا رو شکر تیانا رو دارم و خیلی هم ازش رازی هستم.

نیما

1393/11/28
من هم اولین ماشینی که خودرم رفتم خریدم رو حسابی سرم کلاه گذاشتن سال 82 یک زانتیا خرید مدل 81 که همونطور که در مقاله نوشته اصلا چراع ای بی اس و ایربگ روشن نمیشد من هم چون از وجود چنین چراغی اطلاع نداشتم اون موقع هم متوجه نشدم البته خیلی ماجراهای دیگه هم داشت خدا ازش نگزره
 • نیما

  1393/11/28
  یادم رفت این رو بگم وقتی ایر بگ و ای بی اس تو زانتیا کار نکنه چراغ چشمک زن میشه و مشخص میشه ولی این نامرد چراغ ها رو از پشت داشپورت کلا برداشته بود و چراغی برای روشن و خاموش شدن وجود نداشت!!! حتما قبل از خرید برید یک نمایندگی صفر خودرو رو بررسی کنید !
  3+

نیوشا

1394/12/9
الان اگر ماشینی ک خریدیم مشکل موتوری داشته باشه و نفهمیده باشیم..چجوری باید اقدام کنیم ک بتونیم خسارت بگیریم.
ماسین ر مستقیم سند زدیم و قول نامه ای نبوده ک بخاد توش قید بشه موتوری سالم..صرفا شفاهی بیان شده..
مثلا سید بود ب حرفش اعتماد کردیم...
 • امیر

  1395/2/4
  سلام.یکی ازدوستان یه ماشین پرایدازیه خانمی خرید به عنوان صفرماشین چپی ازکاردراومد.این رفیق ما حتی شکایتم کرداما کاری ازپیش نبرد.فقط یه کلام موقع خرید چشمتون رو کامل بازکنید.یا اگرازماشین سردرنمی یاریدازیک کارشناس کمک بگیرید
  2+

حسن

1396/6/20
ممنون خوب بود

آرش

1396/7/12
با تشكر از مطالب ارزنده و ادب نوشتنتون.موفق و مويد باشين

علیرضا

1396/10/16
سلام / ممنون از فضایی که برای آگاهی مردم ایجاد فرمودید عرض کنم خدمت دوستان که 100% و 100% و 100% چند بار بگم تو رو خدا قدر پول و زحمتو وقت و از همه بیشتر به اعتبار و پرستیژ و شخصیت خودتون احترام بذارید و برای خرید ماشین کارکرده حتما به کارشناس معتبر و یا نمایندگی مجاز که کارشناسی انجام می ده مراجعه کنید 100 تومن یا 200 تومن هزینه می کنید ولی در عوض با اطمینان خاطر یا می خرید یا نمی خرید. با تشکر از اساتید سایت
Top