مجوزی برای پیش‌ فروش بعد از ممنوعیت واردات صادر نشده است

مجوزی برای پیش‌ فروش بعد از ممنوعیت واردات صادر نشده است

سجاد حیدری
نویسنده
وزیر صمت در پایان خرداد سال گذشته مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر ممنوعیت واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرد که طبق آن از ابتدای تیرماه ۹۷ ثبت سفارش کالاهای لوکس و غیرضروری از جمله خودرو ممنوع شد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایسنا، از سوی دیگر بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو، فقط شرکت‌های رسمی واردکننده خودرو که نمایندگی خودروسازان خارجی را دارند، با دریافت مجوز ار وزارت صمت مجاز به عرضه خودروهای وارداتی به روش پیش‌فروش هستند، که با ممنوعیت واردات خودرو، پیش‌فروش خودروهای وارداتی ممنوع اعلام شد.
در این رابطه گزارشاتی تایید نشده‌ نشان از پیش‌فروش خودروهای وارداتی توسط برخی از شرکت‌ها بعد از ممنوعیت واردات خودرو دارد و تکلیف کسانی که اقدام به پیش خرید از این شرکت‌ها کرده‌اند، مشخص نیست.
اخیرا معاون کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پیش‌فروش خودرو پس از ممنوعیت واردات را تکذیب کرده و اعلام کرد که هیچ پیش‌فروشی پس از ممنوعیت واردات خودرو انجام نشده است.
فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صمت نیز به تازگی اعلام کرد که پس از ممنوعیت واردات خودرو هیچ مجوزی برای پیش‌فروش خودروهای وارداتی صادر نشده است
وی ادامه داد: اگر شرکتی پیش از ممنوعیت واردات اقدام به پیش‌فروش کرده، باید جزئیات به اطلاع ما برسد تا مجوزهای این شرکت‌ها بررسی شود، زیرا ممکن است این شرکت‌ها از قبل پیش‌فروش کرده باشند و خودروها نیز آماده تحویل بوده باشد.
وی در پایان تاکید کرد: شرط پیش‌فروش خودروهای وارداتی داشتن مجوز و خودروهای آماده تحویل است.
نظرات