نمایش آستون مارتین والکری در فرمول یک بریتانیا

نمایش آستون مارتین والکری در فرمول یک بریتانیا

مرتضی قانع
نویسنده
در آخرین روز از مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک بریتانیا، آستون مارتین والکری در پیست به نمایش درآمد و همگان را شگفت زده کرد. این خودرو دور پیست سیلورستون را با رانندگی کریس گودوین، راننده تست آستون مارتین، دور زد و قدرت پیشرانه خود که مشابه خودروهای فرمول یک است را به رخ کشید. موتور آستون مارتین والکری 1160 اسب بخار قدرت تولید می‌کند و راندن آن بر روی پیست تنها یک نمایش ساده نیست، بلکه نمایش سوپراسپرت فرمول یکی آستون مارتین است. کریس گودوین، پس از زدن دور پیست، عنوان کرد که تست‌های دینامیک آستون مارتین والکری از ماه‌های گذشته آغاز شده و این‌کار همچنان ادامه دارد.
آستون مارتین والکری

آستون مارتین والکری

پیشرانه مورد استفاده در آستون مارتین والکری، همان موتوری است که توسط خودروهای فرمول یک تیم ردبول مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاقمندان به مسابقات فرمول یک، با صدای این پیشرانه آشنایی دارند. این موتور V12 که 6.5 لیتر حجم دارد، به اندازه کافی برای استفاده در یک سوپراسپرت مناسب به نظر می‌رسید و آستون مارتین را متقاعد کرد تا از این پیشرانه در محصولش بهره ببرد. هم‌اکنون دو سازنده مطرح موتورهای فرمول یک، یعنی کازورث و ردبول، در حال همکاری با آستون مارتین برای بهینه سازی این پیشرانه هستند. طبق آخرین اخبار منتشر شده، قدرت خروجی موتور به 1160 اسب بخار قدرت در 10500 دوربردقیقه و گشتاور آن، به 900 نیوتون متر در 6000 دور در دقیقه می‌رسد. علاوه برآن، کمپانی ریمک که در ساخت ابرخودروهای برقی تبحر دارد، به آستون مارتین کمک کرده تا یک سیستم هیبریدی برای آستون مارتین والکری طراحی کند. یک موتور الکتریکی کوچک با قدرت 160 اسب بخار و 280 نیوتون متر، وظیفه کمک به موتور بنزینی را برعهده دارد.
پروژه آستون مارتین والکری در مراحل پایانی خود قرار دارد و به زودی محصول نهایی به بهره برداری می‌رسد. قوای فنی هم اکنون در نهایت کارایی خود قرار دارد و آستون مارتین هر روزه آزمایش‌های بیشتری برای تطبیق خودرو با شرایط عادی انجام می‌دهد. به تازگی این شرکت اعلام کرده که برای خریداران سختگیر، پکیج AMR Track Pack را در نظر گرفته که برای مالکانی مناسب است که دوست دارند خودرو خود را از سایر نمونه‌ها، متمایز کنند. والکری‌های مجهز به این بسته، می‌توانند نسبت به نمونه‌های استاندارد، هشت درصد عملکرد بهتری داشته باشند.
نظرات