خودروی Sonata Hybrid

خودروی Sonata Hybrid

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
چند ماه پیش درحالی که شرکت خودروسازی هیوندایی در کره جنوبی به رونمایی از Sonata Turbo مشغل بود در نمایشگاه خودروی سئول امسال نیز Sonata Hybrid توسط این شرکت خودروسازی به نمایش درآمد‌.
یکی از ارزشمند ترین ویژگی های خودروی Sonata Hybrid استفاده سقفی از جنس سلول های خورشیدی در این خودرو بوده که سبب شارژ شدن باتری میشود. همچنین باتری های استفاده شده در Sonata Hybrid پس از مدت زمان 6 ساعت شارژ میتوانند موجب افزایش مسافت رانندگی به میزان 1300 کیلومتر شوند.
یکی دیگر از ویژگی هایی که سبب تفاوت خودروی Hybrid با مدل های دیگر Sonata میشود وجود سیستمی تحت عنوان Active Shift Control میباشد. با استفاده از این سیستم میتوان به تنظیم سرعت دوران موتور و تنظیم فراید انتقال نیروی موتور پرداخت که به دنبال آن زمان تعویض دنده خودرو به مقدار ۳۰٪ کاهش یافته و علاوه بر بهبود عملکرد خودرو سبب مصرف سوخت با صرفه تر و همچنین ایجاد شرایط مناسب تری جهت تعویض دنده میشود.
موتور احتراقی و داخلی این خودرو به صورت ۴ سیلندر و با حجم ۲ لیتر بوده و قادر به ایجاد قدرتی معادل ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۱۸۸ نیوتن بر متر میباشد. همچنین موتور الکتریکی این خودرو قادر به تولید ۵۱ اسب بخار نیرو و گشتاوری معادل ۲۵۰ نیوتن بر متر بوده و در نتیجه فعالیت این دو موتور با یکدیگر نیرویی معادل ۱۹۲ اسب بخار از طریق سیستم تعویض دنده اتوماتیک و ۶ سرعته به چرخ ها منتقل میشود.
بر اساس گفته های شرکت خودروسازی هیوندایی مصرف سوخت Sonata Hybrid بسیار به صرفه بوده و در طی ۱۰۰ کیلومتر مقدار مصرف خودرو حدودا ۵ لیتر محاسبه شده است.
گفتنی است که با توجه به فعالیت های اخیر شرکت خودروسازی هیوندایی به زودی شاهد پیشرفت های چشمگیری در خودروهای مختلف این شرکت بزرگ خواهیم بود.
نظرات