ایران‌خودرو و سایپا عامل گرانی‌های اخیر هستند؟

ایران‌خودرو و سایپا عامل گرانی‌های اخیر هستند؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با توجه به گفته‌های رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران ایران خودرو و سایپا عامل گرانی های اخیر در بازار خودرو بوده و بهتر است سازمان های نظارتی به این موضوع ورود پیدا کنند.
به نقل از ایسنا، سعید موتمنی در این زمینه اظهار کرد: «اگر دو خودروساز بزرگ کشور خودروهای پرتیراژ خود را به درستی به بازار عرضه کنند گرانی در بازار ایجاد نمی شود. وقتی نوسان ارزی در بازار وجود نداشته باشد بنابراین نباید افزایش قیمتی نیز در بازار خودرو صورت پذیرد. گرانی های اخیر به دلیل کبود عرضه و عدم تامین نیاز روزانه بازار رخ داده است.»
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران ادامه داد: «سازمان‌های نظارتی همچون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید به این موضوع ورود پیدا کنند. در طی دو هفته اخیر بیشتر افزایش قیمت‌ها در خصوص پژو ۲۰۶ و پراید صورت پذیرفته که عرضه آنها نیز به بازار کم شده است. به عنوان نمونه پراید ۱۳۱ و ۱۱۱ کم فاکتور شده اند.»
وی افزود: «به غیر از ایران خودرو و سایپا هیچ شرکت دیگری مسئول پاسخگویی به نیاز خودروهای پرتیراژ نبوده و ایجاد وقفه در عرضه این خودروها گرانی های اخیر را به دنبال داشته است اگر عرضه خودرو به بازار به صورت کافی و به درستی انجام شود نیاز روزانه بازار تامین شده و با توجه به اینکه خریدار نیز در بازار کم است صد درصد قیمت ها پایین خواهد آمد.»
موتمنی تاکید کرد: «در حال حاضر قیمت خودروها واقعی نبوده و افزایش قیمت خودروهای پرتیراژ منطقی نیست. مردم باید صبر کنند تا خودروسازان عرضه را به درستی انجام دهند تا قیمت ها به حالت قبل باز گردد. در این شرایط هرکس اقدام به خرید خودرو کند در روزهای آینده ضرر خواهد کرد.»
وی در انتها افزود: «عده ای تصور می کنند که با حذف یک خودرو از خط تولید قیمت آن افزایش خواهد یافت اما حقیقت این است زمانی که خودرویی از رده خارج شود به مرور از ارزش قیمتی آن کاسته خواهد شد چرا که شرکت ها خودروی جدیدی را جایگزین کرده و مردم نیز به دنبال خودروهای به روز می روند.»
نظرات