مقایسه کامیونت جک و کامیونت دایون، ژنتیک مشابه چینی!

مقایسه کامیونت جک و کامیونت دایون، ژنتیک مشابه چینی!

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
برای بسیاری از ما تاکنون این سوال پیش آمده که چرا مردم شرق و جنوب شرق آسیا تا این حد به یکدیگر شبیه هستند؟ چگونه می‌توان بین یک چینی و کره‌ای تمایز قایل شد و یا حتی سخت‌تر از آن، چگونه می‌توان دو فرد چینی مختلف را از یکدیگر تشخیص داد؟ پاسخ به این سوال نیازمند اطلاع از نژادهای آسیایی و بررسی دقیق هرکدام از آن‌هاست که در حوصله این مقاله نیست، هرچند این مقدمه برای مقایسه امروز بین دو کامیونت جک و کامیونت دایون کاربردی است.
این مقایسه به ما ثابت می‌کند شباهت‌های آسیایی تنها به انسان‌ها ختم نمی‌شود و در دنیای خودرو نیز شاهد چنین تشابهاتی هستیم. کامیونت جک و کامیونت دایون دو محصول متفاوت از شرکت‌های متفاوت هستند که توسط دو عرضه کننده مختلف در بازار کشورمان به فروش می‌رسند، با این وجود شرکت کمتر شناخته شده از شهرت برند جک در بازار ایران استفاده کرده و برخی نمایندگی‌های عرضه کننده محصولات دایون، کامیونت دایون را به نام کامیونت جک به مشتری می‌فروشند. در این مطلب قصد داریم به بررسی هر دو کامیونت بپردازیم و تفاوت‌های این دو چینی با ظاهر مشابه را به شما یادآور شویم، تا در خرید کامیونت دچار اشتباه نشوید.
بررسی ظاهری
ظاهر کامیونت جک و کامیونت دایون شباهت انکارناپذیری به یکدیگر دارند و افرادی که تجربه‌ای از خرید و فروش خودروهای سنگین ندارند، در اولین تجربه از این دو خودرو دچار اشتباه خواهند شد. نکته بازر در خصوص کامیونت جک به لوگو این برند مربوط می‌شود. مدت‌هاست که برند جک نشان خود را تغییر داده و به جای علامت ستاره از نشان JAC استفاده می‌کند. این در حالی است که در قسمت جلوی کامیونت دایون علامت ستاره نقش بسته است.

کامیونت دایون

کامیونت دایون

تفاوت ظاهری دیگر به چراغ‌های دو خودرو مربوط می‌شود. چراغ‌های کامیونت جک منظم بوده و شکلی مستطیلی دارد. در سوی دیگر چراغ‌های کامیونت دایون دارای انحنا بوده و اندکی کوچکتر است. آینه‌های جانبی این دو خودرو نیز با یکدیگر متفاوت است. آینه‌های جانبی کامیونت جک بزرگتر بوده و تنها در سمت راست از آینه دوبل بهره‌مند است. آینه‌های جانبی کامیونت دایون کوچکتر بوده و در هر دو سمت از آینه دوبل استفاده می‌کند. با مشاهده تصاویر زیر متوجه تفاوت‌های ظاهری این دو کامیونت خواهید شد و حتی شاید بتوانید تفاوت‌های بیشتری را پیدا کنید.
تفاوت‌های فنی
کامیونت جک در دو نسخه 6 تنی و 8.2 تنی توسط شرکت آرین دیزل به بازار کشورمان عرضه می‌شود که هر دو نسخه از موتور مشترک 3800 سی سی ساخت کامینز استفاده می‌کنند. این پیشرانه 141 اسب‌بخار قدرت و 450 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. گیربکس در نظر گرفته شده برای کامیونت جک نیز از نوع شش سرعته است. بسته به نوع فعالیت کاری خود می‌توانید نمونه 6 تنی یا 8.2 تنی را انتخاب کرده و علاوه برآن می‌توانید از دو سال یا 200 هزار کیلومتر گارانتی آرین دیزل برخوردار شوید.

مشخصات فنی کامیونت جک

مشخصات فنی کامیونت جک

کامیونت دایون توسط شرکت ثمین خودرو دیزل به بازار ایران ارائه می‌شود. این کامیونت نیز از موتور 3800 سی سی ساخت کامینز استفاده می‌کند، ولی این موتور با پیشرانه کامیونت جک متفاوت بوده و 156 اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. نکته مثبت هر دو کامیونت جک و کامیونت دایون بهره‌مندی این خودروها از قسمت جای‌خواب است که برای سفرهای طولانی مدت کاربردی خواهد بود. شرکت ثمین خودرو دیزل در مشهد واقع است و تولید کامیونت دایون را به تازگی آغاز کرده است. هنوز اطلاعات کاملی از بخش بازاریابی این شرکت منتشر شده و منتظر ارایه اطلاعاتی کامل از ثمین خودرو دیزل در خصوص محصول جدیدش هستیم.

جمع بندی
هر دو کامیونت جک و کامیونت دایون محصولاتی قابل قبول برای بازار بسته کشورمان هستند که از نبود خودروهای صفر کیلومتر سنگین و نیمه سنگین رنج می‌برد. امید است هر دو شرکت آرین دیزل و ثمین خودرو دیزل فعالیت‌های مناسبی را در زمینه تولید و بازاریابی انجام دهند و با ارایه شرایط منعطف فروش، زمینه‌ساز بهره‌مندی رانندگان از خودروهای صفرکیلومتر شوند. شباهت‌های چینی‌ها و کپی‌برداری خودروسازان چینی از یکدیگر عرضه کنندگان ایرانی را به دردسر انداخته و اولین بار نیست که چنین اتفاقی در بازار ایران رخ می‌دهد. با این حال هر دو خودرو از مشخصات رضایت‌بخشی برخوردارند و بهتر است بسته به سلیقه خود و با در نظر گرفتن سایر شرایط بازار، یکی از دو کامیونت جک یا کامیونت دایون را برای خرید انتخاب نمایید.
نظرات