سبزترین خودروهای جهان کدامند؟

سبزترین خودروهای جهان کدامند؟

به تازگی شورای بهره‌وری انرژی آمریکایی موسوم به ACEEE اقدام به ارائه لیستی کرده که در آن به 12 خودروی سبز یا به عبارتی دیگر 12 خودروی پاک در سال 2015 اشاره کرده است.
همانطور که انتظار می‌رفت، اغلب خودروهای درون لیست یا کاملاً برقی هستند یا به صورت سیستم محرک ترکیبی (هیبریدی) توسعه یافته‌اند. در ادامه مروری کوتاه بر روی 12 خودروی سبز سال 2015 خواهیم داشت.

12: فولکس واگن جتا هیبریدی
امتیاز 56 :(هرچه امتیاز بالاتر باشد نشان بهتر بودن خودرو است)
جایگاه دوازدهم این لیست به فولکس واگن جتا هیبریدی اختصاص داده شده و این خودرو تنها خودروی هیبریدی موجود در لیست است که پیشرانه درون سوز خود را به کمک گاز به حرکت وا می‌دارد.


11: شورلت ولت
امتیاز : 56
به لطف بروزرسانی تازه ولت توسط شورلت و کارآمدتر کردن آن به نسبت مدل قبل، این خودرو در لیست سبزترین خودروهای سال 2015 گذاشته شده است.


10: فورد فوکس الکتریک
امتیاز : 57
در این لیست دو الی سه خودروی تمام الکتریکی را می‌توان پیدا کرد که در این بین فورد فوکس الکتریک یکی از نماینده‌های الکتریکی‌ها در لیست 12تایی بهترین خودروهای سبز سال 2015 است که به عنوان رقیبی اصلی برای شورلت ولت به شمار می‌رود.


9: تویوتا پریوس
امتیاز : 58
نهمین جایگاه لیست سبزترین خودروهای 2015 هم متعلق به اولین خودروی سبز آسیایی است، تویوتا پریوس، پرچم دار پرفروش‌ترین خودروی هیبریدی جهان است که تاکنون خودرویی روی دست آن نزده و همچنان در صدر جدول سیر می‌کند، امسال هم با معرفی نسل جدید پریوس شاهد مصرف سوخت چشمگیر آن بوده‌ایم.


8: تویوتا پریوس C
امتیاز : 59
سال گذشته که چنین لیستی از همین موسسه بهره‌وری انرژی آمریکایی ارائه شد، تویوتا پریوس در جایگاه پنجم قرار داشت، ولی حالا با روی کار آمدن خودروهایی بهتر، این خودروی مقرون به صرفه ژاپنی به جایگاه هشتم تنزل پیدا کرده است.


7: کیا سول الکتریک
امتیاز : 59
کیا سول الکتریکی، اولین خودروی کره‌ای لیست و شاید هم آخرین کره‌ای لیست است که با توجه به قوانین سختگیرانه این سازمان، کسب جایگاه هفتم این لیست می‌تواند موفقیت بزرگی برای این خودرو باشد، هرچند خودرویی الکتریکی بوده و فاقد پیشرانه درون سوز است.


6: نیسان لیف S / لیف SV
امتیاز : 61
حذف یک پله در لیست و جهش دو پله‌ای نیسان لیف نسبت به کیا سئول از جایگاه 59 به 61 خود می‌تواند دلیلی قانع کننده بر ویژگی‌های بهتر این محصول باشد، هرچند نیسان اعلام کرده که برای افزایش برد حرکتی این خودرو از باتری‌های بیشتری استفاده کرده است و در آینده هم به تعداد آن‌ها خواهد افزود.


5: فولکس واگن گلف E
امتیاز : 61
شاید قرار گرفتن فولکس واگن جتا هیبریدی در ابتدای لیست به عنوان دوازدهیمن خودروی لیست کمی فولکس واگن را منزوی کند، ولی در جایگاه پنجم فولکس واگن گلف E توانسته اعتباری دوباره به کمپانی مادرش ببخشد.


4: تویوتا پریوس اکو (Eco)
امتیاز : 61
پیش از این در جایگاه نهم و هشتم دو مدل تویوتا پریوس را معرفی کردیم، ولی اصل کاری شرکت خودروسازی تویوتا که به تازگی سومین نسل از آن معرفی شده، تویوتا پریوس اکو است که از لحاظ ابعادی کوچک‌تر از پریوس C بوده و می‌تواند 5 سرنشین بالغ را هم با خود حمل کند.


3- فیات 500E
امتیاز : 62
این خودرو تنها خودروی تمام الکتریکی شرکت خودروسازی فیات است که برای بیان مصرف پایین و اقتصادی آن، عبارت کیلووات بر مایل را استفاده می‌کنند. برای تنها خودروی الکتریکی بودن یک شرکت هم جایگاه سومی یک لیست سختگیرانه می‌تواند موفقیتی بزرگ به حساب آید.


2: شورلت اسپارک EV
امتیاز : 63
توضیحی در رابطه با این خودرو وجود ندارد، همین بس که خودرویی بی دلیل نمی‌تواند جایگاه دوم این لیست را بدست آورد، مگر اینکه خود را ثابت کرده باشد که در این خصوص به نظر می‌رسد شورلت اسپارک خوب عمل کرده است.


1: مرسدس بنز اسمارت فورتو الکتریک (Smart Fortwo Electric)
امتیاز : 63
مرسدس بنز اسمارت فورتو الکتریک که اکثرا آن را با نام مستقل اسمارت فورتو می‌شناسند، براساس سختگیرانه‌ترین قوانین ممکن، اولین و بهترین خودروی این لیست انتخاب شده و با امسال، سومین سال پیاپی است که اسمارت فورتو عنوان نخست این لیست را بدست می آورد.


در آخر هم سازمان بهره وری انرژی لیست بدترین خودروهای سال 2015 با توجه به مصرف سوختشان را ارائه کرده که به ترتیب از بهترین‌ها تا بدترین‌ها درون لیست جامع بدترین خودروهای سال 2015 شامل مرسدس بنز GL550 4Matic، تویوتا تندرا، بنتلی کانتینتنتال GT کانورتیبل، لکسوس LX570، مرسدس بنز GL63 AMG، فورد ترانزیت T150 واگن FFV، مرسدس بنز G550، بنتلی مولسانه، مرسدس بنز G63 AMG، شورلت و جی ام سی G2500 و در آخر هم مرسدس بنز G65 AMG به عنوان بدترین خودرو در خصوص اقتصاد سوخت و انرژی می‌شود.
نظرات
 
 
 

محمد

1394/11/9
علاف کردین ملت رو؟ ماشین سبز کیلو چند ماشین باید صدا قان قان بده :) به جا اینچیزا که امکاناتش تو ایران هنوز هیچی نیست ماشینایی که میتونیم بگیریمو بررسی کنین ،۲ ماه منتظر بررسی تیوولی بودین
گرفتیم تیوولی رو ثبت نام کردیم
صد سال سیاه بررسی شمارو نمیخوایم
اصلا نذارین ...
  • هومن

    1394/11/9
    برای رفت آمد داخل شهر خوبن اگه کامل الکتریکی باشن.ولی هایبریدی ها عالین.هم قدرت بیشتری بهت میدن هم صدای موتورتو داری هم به صرفه تره.
    3+

سعید.م

1394/11/9
از نظر طراحی فولکس واگن - فورد و شورولت بهتر از بقین

Mohammad Fenty

1394/11/9
نميدونم درسته يا نه ولى منتظر بودم BMW I3 هم ببينم تو ليست:|

سادات

1394/11/11
درود بر همگی
چند سال پیش یک 206 اس دی همون سری اول خریدم. اگر خاطرتون باشه تبلیغ میکرد یک باک تا مشهد!!!
یک سفر باهاش رفتم شمال دیدم تقریبا باکش خالی شد
گفتم شاید حالا نو هستش و...
برگشتم دیدم باز داستان همونه
مصرف چیزی بالاتر از15 !!!!!!!!!
رفتم نمایندگی که خریدم سراه ضرابخانه یک کمی ور رفت و وووو گفت برو نمایندگی مرکزی سعادت اباد.
خلاصه کنم رفت مرکزی بعد از چند ساعت معطلی گفتن سنسور سوختش اسیب دیده
گفتم کجا هست چی هست ؟
نشونم داد و اظهار تعجب که ماشین جلوش که سالمه و تصادفی نداشته چطور ضربه خورده...
ولی با عرض تاسف جزو گارانتی نیست.
گفتم یعنی چی که گارانتی نیست ؟
داستان تبلیغات تهران مشهد و گفتم و کمی هم عصبانی شدم
در جواب گفت خوب باید ماشینو چک میکردی. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
داشتم اتیش میگرفتم و اونقدر عصبانی بودم که بی اختیار شروع به جر و بحث کردم که اقا این ماشین کلا 700 تا راه رفته یعنی چی چکش میکردم یعنی کل موتور و میاوردم پایین که چک کنم؟
خلاصه از صدای بلند من یه خانم که ظاهرا مسیولیتی داشت اومد و خیلی عذز خواهی که حق با شماست ولی متاسفانه جزو گارانتی نیست.
با ناراحتی تمام برگشتم نمایندگی که خریده بودم و شرح ماجرا رو به صاحب نمایندگی گفتم
ایشون که اتفاقا مرد بسیار خوبی بود خیلی عصبانی شد و همه اولیا و مردان بزرگ این مملکت رو مورد لطف قراردادو....
در همین اثنا یک جوانی که زمان تحویل خیلی بمن لطف کرده بود و ماشین رو بمن اموزش و تحویل داده بود (که برحسب وظیفه و از سر شادمانی خریده یک خودروی نو . یک تراول تقدیمشان کرده بودم)امد و پرسید فلانی چی شده من هم مختصر و ناراحت براشون توضیح دادم
درگوشی بمن گفت فلانی ساعت 5 بیا کارت دارم
ساعت 5 رفتم و ماشین رو گرفت و گفت یه ساعت دیگه بیا
یه ساعت بعد رفتم و گفت بفرما درست شد !!!
گفتم چیکار کردی ..توضیح داد که یه 206 اوردن تا شیشه جمع شده بود ولی سنسورش سالم بود گذاشتم رو ماشین شما
با عذاب وجدان گفتم اخه این کار درستی نیست و...راضیم کرد که که دیگه اون ماشین تصادفی درست بشو نیست و ...
بهرحال ماشین درست شد و مصرف بحالت نرمال رسید
چند نکته
1 خیلی غبطه خوردم که چقدر عقب تر افتادیم از صنعت خودرو سازی دنیا کره بعد از ما خودروساز شد ولی اون کجاست ما کجاییم
2 هنگام تحویل خودروی وطنی انعام رو فراموش نکنید غالبا خیلی از مشکلات رو حل میکنه !!
عذر خواهی از طولانی شدن
Top