در برابر 389 داغ نوروزی چه کسی مسئول است؟

در برابر 389 داغ نوروزی چه کسی مسئول است؟

متاسفانه هر ساله شاهد آمار بالای تصادفات منجر به جرح و فوت رانندگی در کشور هستیم و این آمار در ایام تعطیلات نوروز بیشتر از مواقع دیگر سال، توجه جلب می کند.
کارشناسان مثلث «راه غیر استاندارد»، «وسیله نقلیه بی کیفیت» و «اشتباهات انسانی» را عامل این حوادث می دانند.
کشورهای پیشرفته با احداث جاده های استاندارد و ساخت وسایل نقلیه مطمئن درصد دو ضلع این مثلث را به حداقل رسانده اند و با آموزش مردم و قوانین سختگیرانه راهنمایی و رانندگی کاهش چشمگیری در آمار تلفات جاده ای به دست آورده اند.
اما در کشور ما تنها نهادی که سعی در انجام وظیفه خود دارد سازمان راهنمایی و رانندگی است که با کنترل بیشتر اعمال رانندگان و پیگیری تخلفات آنها تعداد تصادفات را کاهش بدهد. ضمن اینکه تنها نهادی هم هست که خود را موظف به ارائه آمار می کند.
ولی سایر نهادهای مرتبط با دو ضلع دیگر این مثلث چه می کنند؟ وزارت راه و ترابری، وزارت صنعت و خودروساز های بزرگ؟
جاده ی ناسالم و خودروهای غیر استاندارد و ناایمن باعث افزایش خستگی راننده و بالا رفتن ضریب اشتباه وی می شود. و جالبتر اینکه این افزایش درصد خطای انسانی را بزرگترین دلیل تصادفات قلمداد کرده و خود را مبری از تقصیر و مسئولیت می دانند.

نویسنده: محمدجواد علیمردانی
نظرات
 
 
 

FEIZ

1395/1/15
باید اول ببینیم که این وسایل نقلیه که تصادف داشته چه ماشینی و از کدوم برند بوده بعد دیگه همه چیز روشن میشه، که میشه چشم بسته خودروهای بی کیفیت ایرانی و خودرو های قدیمی مثل همین عکسی که گذاشتین رو غالب این تصادفات دونست.

حیف جان----که مال و قدرت ندهندش جایی

حیف رو بیچاره در نظر بگیرید(یا ترجمه کنید).

البته تو خیلی از این تصادفات در کنار بقیه عوامل، خود راننده هم مقصر بوده مخصوصا ماشینی که میزنه به یه ماشینی که کاملا داشته قوانین رو رعایت می کرده، مثلا یکی از فامیل های ما که تازه ازدواج کرده بوده و هنوز ۳۰ ساله هم نشده بوده سنشون (هردو) کاملا با رعایت قوانین تو جاده رانندگی می کرده اند که یه ماشین با چند تا دختر پسر مست از اونور جاده منحرف میشه و میاد اینور جاده و شاخ به شاخ به ماشین این فامیلمون میخوره و فقط همسرش اونم بعد از ۸ سال تازه با یه عالمه عمل جراحی سلامتیش رو نه صد درصد پیدا میکنه و سرنشین های اون ماشین و این فامیلمون در جا جانشون رو از دست میدن، فکر کنم ماشینشون هم ۲۰۶ بوده که من عکسش رو دیده بودم ماشین عین توپ شده بود طوری که همسرش میشه گفت معجزه بوده که زنده مونده.
پ،ن: سن هایی که گفتم حدودی بود، دقیق نبود.

زهرا

1395/1/15
به نظرم با حرص و جوش و تاسف خوردن و کامنت گذاشتن هیچ اتفاق خاصی نمیفته و فقط داریم اینجا وقت رو تلف میکنیم . مشکل که فقط این موضوع نیست هزاران موضوع حل نشده ی دیگه هست که حالا حالا ها درست بشو نیست .
وقتی دولت حتی یک درصد به مردم فکر نمیکنه و اصلا مردم براش مطرح نیستند نباید زیاد امیدوار باشیم 😳

shahin

1395/1/15
از وقتي پاي كره اي هاي مثل پرايد به ايران باز شد اينجوري شد ديگه.اون قديما يا پيكان بود با ماشين الماني و ژاپني.پرايد چه توي تصادف باشه چه نباشه هميشه عامل تصادفه .حتي اگه مستقبم مقصر نباشه يه جايي اون جلو ها داشته لايي ميكشيده يا سبقت غير مجاز ميگرفته.من دوران سربازيم افسر راهنمايي رانندگي شده بودم و به خدا بيشتر تصادفا مقصرش پرايديا بودن
 • ❤HYUNDAI❤ (مهدی ج)

  1395/1/15
  انقدر مسخره نباش همه جا تعصب اینجا هم تعصب
  نگاه کنی تو نت میبینی 405 و 207 و ال 90 و حتی مزدا 3 هم تو تصادفات نوروزی 95 بوده
  خوب نیست کیا موتورز حالا یه غلط اساسی کرد پراید رو به ایران فروخت نمیدونست تا 100 سال بعد قراره تولید بشه
  10+

برادر مرده

1395/1/15
فقط مسئولين چون مردم ايران باهوشترين و بهترين مردم دنيا هستند ولي مسئوليني كه اجازه واردات خودروي با كيفيت اروپايي و امريكايي رو نميدن گناهكارن تا قيامت شك نكنيد

ali

1395/1/15
بهتره بگيم مردم عزيز براى تفريح تعطيلاتتون نرين مسافرت تو خونه هاتون بپوسيد اخه شركت قاتلخودرو و جاده هاى مرگ خطرناكن اينجا جون ادمها ارزش نداره مهم نيس واسه اون بالاييها اونا كه داغ نديدن شما به فكر خودتون باشيد

F SPORT-ARASH

1395/1/15
خداوند متعال در آفرینش انسان به خود احسنت گفت شاید خدا در مورد انسانهایی که زیر پوست این کشور زندگی میکنند فقط و فقط افسوس خورد. چرا که عده ای فقط با برخورداری از نعمتی به نام ثروت به آسایش خود می اندیشند و نعمت عقل را با چیزی به نام وجدان درون جعبه خاطرات خود گذاشته اند. فرشته مرگ هم با توجه به این موضوع مقصر و مسول اصلی تمامی سوانح بوده و توسط مسولین محترم بدین شکل بیان میشود عجلش رسیده بود......

ali

1395/1/15
واقعا من موندم چرا جون ادما تو ايران اينقد بى ارزشه ولله اگه همين تعداد سگ كشته ميشدن كل دنيا صداشون در ميومدم حتى تو ايرانم يه عده ميومدن بيرون به دفاع از حق حيوانات اخه الان اينهمه انسان جونشونو از دست دادن كى پاسخًگو هست اصلا كى به كيه !!!! ايرانى اينقد بى ارزش شده يعنى ؟ تو اروپا يا امريكا اين تعداد ادم كشته ميشدن تو ده روز چى ميشد ؟

آیدین

1395/1/15
جوابش مشخصه ! خود شخص ! کاری به پراید و 405 و سایر گاری هایی که سوار میشیم ندارم، موضوع اینه به شخصه حرکات هایی از این مردم در نوروز دیدم، که تا چند روز در شوک بودم !!! انواع اقسام لایی بازی و سرعت وحشتناک با پراید !!!!

❤HYUNDAI❤

1395/1/15
اولا تسلیت میگم به خانواده های جانباختگان امیدوارم خداوند بهشون صبر بده
دوما بهترین راه جلوگیری از این تصادفات جاده ای گل گرفتن درب شرکت های ایرانخودرو و سایپا و کرمان خودرو هست .
قدم اول جلوگیری از این تصادفات این کار هستش
قدم دوم برداشتن گمرکی خودروهای وارداتی
این کارهه صورت بگیره که مطمعنم صورت نمیگیره میشه آمار این تصادفات رو جزیی کرد
توی یکی از سایت های رقیب ( دنده 6 ) دیرزو یه مطلب جالبی دیدم
حقوق 26 میلیون تومانی یکی از مدیدران سایپا یدک !!!!!!!!!
اونوقت یه کارگر ساده سایپا و یا ایرانخودرو کمتر از 2 میلیون حقوق ماهانه میگیره یا حتی یه بازنشسته نظامی یای یک فرهنگی محترم .......
چی بگه آدم اخه
چرا نشستن در خودروی سوناتا و یا کمری باید آرزوی یک خانواده ایرانی باشه ؟؟؟؟؟؟؟
چرا جوونای ما نباید سوار مزدا 3 و النترا شوند ؟؟؟؟؟؟؟؟
باز هم میگم حداقل گمرکی محصولات ژاپنی و کره ای رو بردارند شاید فرجی شد .....

محمد

1395/1/15
خطای انسانی هرچقدر هم زیاد باشه در تصادف خودرو ایمن میتونه 90 درصدشو خنثی کنه

امیر تک

1395/1/15
تا خودرو های چینی و پراید و... اینه ...

علی

1395/1/15
عربا با ماشینای امریکایی و ژاپنی رانندگی میکنن و جونشون عزیزه.اونوقت ایرانی با تمدن باید به اسم حمایت از تولید و به کام عده ای سود جوی پلید جان عزیزاشو تو پراید و 405 30 سال قبل از دست بده...خدایا به دادمون برس.جالبه که ایرانی به اندازه یه تویوتا پول میده اما بهش 405 میدن بعدم میمیره...اشکال کجاست؟

reza

1395/1/15
یکی فروخته پولشو گذاشته تو جیبش الان داره تو یه جایی کیف میکنه ما اینجا داریم نظر میدیم

علی آقای گرایلی

1395/1/15
حالا یه کمربند منفجر شد تو بلژیک کل جوامع و ملل عزادار شدن و غمگین و عزای عمومی اعلام کردن حالا اینجا این همه فوت شدن آب از آب تکون نمی خوره بعد یه یارویی رو هم میارن که هرسال اعلام می شه فلان درصد تصادفات و تخلفات کاهش یافت!!!!انصافا تا الان باید منفی می شد آمار حوادث!!!

محمد

1395/1/15
سلام
من وقتی بچه بودم یه فیلم زمان شاهی از حمیده خیر ابادی دیدم که تو اون فیلم روسری نداشت و یه وضعی داشت اصلا
همون موقع شبکه سه یه سریال از ایشون پخش میشد
من فکر میکردم فقط خودم فیلم زمان شاه ایشونو دیدم با خودم عهد کردم بزرگ شدم به صدا سیما بگم این خانوم اونجور فیلمایی بازی کرده فکر میکردم صدا سیما نمیدونه...
وضعیت خودرو هم وضعیت داستانه ما میدونیم دلیل اینهمه مرگ و میر از دست رفتن سرمایه ملی و الودگی هوا و اثرات بعدی اون چیه و اونایی که مقصرن هم میدونن این چیزارو
فقط نمیخان
Top