VVT چیست؟

VVT چیست؟

احتمالا خیلی وقت‌ها مشاهده کرده‌اید که می‌گویند فلان پیشرانه مجهز به سیستم VVT است. در این مقاله می‌خواهیم به صورت خلاصه این سیستم را تعریف کرده و توضیح دهیم که چگونه کار می‌کند.
در حقیقت VVT مخفف Variable Valve Timing است که به بعضی اوقات به آن VVA (Variable Valve Actuation) و VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) نیز می‌گویند. این سیستم زمان بالا و پایین رفتن سوپاپ‌ها در پیشرانه را کنترل می‌کند. اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، یک پیستون برای بالا و پایین رفتن و تولید نیرو احتیاج دارد که ترکیبی از سوخت و هوا در سیلندر وارد شده و در زمان مناسب جرقه زده شده و احتراق ایجاد شود. اما این قضیه به این راحتی‌ها هم نیست. زمانیکه سرعت خودرو زیاد است، برای احتراق به هوای بیشتری نیاز است و همچنین در زمانیکه سرعت خودرو کم است، به هوای کمتر. اگر این امر به درستی انجام نشود و به طور مثال، هوای کمی و یا بیش از اندازه وارد سیلندر شود، نه تنها در عملکرد پیشرانه تاثیر دارد، بلکه باعث می‌شود سوخت بدون اینکه به درستی تبدیل به نیرو شود، از سیلندر خارج شده و آلایندگی تولید شده را افزایش دهد. سیستم VVT سعی می‌کند که این مشکل را برطرف کرده و به طور مثال در سرعت‌های بالا، زمان بیشتری سوپاپ را باز نگه دارد تا هوای کافی برای احتراق وارد سیلندر شود و همچنین در سرعت‌های پایین نیز سعی می‌کند در زمان مناسب سوپاپ را ببندد تا هوای بیش از اندازه وارد سیلندر نشود.
جالب است بدانید که اولین بار شرکت آلفارومئو بود که در سال 1980 این سیستم را روی مدل Spider خود نصب کرد. این خودرو دارای یک پیشرانه 2 لیتری بود که سیستم VVT آن کاملا به صورت مکانیکی کار می‌کرد و سپس آلفارومئو همین سیستم را در مدل‌های Quadrifoglio و Giampaolo نیز در دهه 70 میلادی استفاده کرد.
البته ما اینجا کاملا به صورت مختصر سیستم VVT را معرفی کردیم و این سیستم امروزه به صورت بسیار پیچیده‌تر و بهینه‌تر توسط کمپانی‌‌های بزرگ دنیا مانند ب‌ام‌و و هوندا پیاده‌سازی می‌شود.
نظرات
 
 
 

سید حمیده

1393/2/16
با سلام لطفا اطلاعات کامل در مورد انواع سیستم vvc یا vvtخودرو رو برام بفرستید با رعایت حقوق شما بکار میبرم.با سپاس

moslem

1393/3/12
good good

یوسف

1393/4/3
Actuation به چه معنی است
 • Iman

  1393/10/25
  به معنای عملگرهاست مانند اژکتور پمپ بنزین. شیربرقی کربن کنیستر و....
  5+

ع.ر.صفری

1393/4/5
سلام چرا در موتورهای 4 سیلندر دور موتور را تا حدود 6000 دور بیشتر نمیتوان افزایش داد؟
 • علیرضا . م

  1394/2/10
  با عرض سلام و خسته نباشید .
  تعداد سیلندر ربطی به دور موتور ندارد . بلکه به دو عامل وابسته است :1-کیفیت ساخت قطعات موتور 2- قدرت گیربکس
  در مورد حالت اول به دلیل اینکه قطعات استفاده شده در خودرو های شهری و خانوادگی نیاز به طول عمر بالا دارند بنابراین باید کاری کرد تا بتوان طول عمر موتور را افزایش داد برای مثال می توانید به طول عمر موتور های رالی و یا دیگر مسابقات نگاه کنید که یک طول عمر بسیار کوتاهی نسبت به خودرو های خانوادگی دارند . دور موتور بالا باعث تولید گرمای بسیار زیاد و همچنین فشار بر دیگر قطعات همچون گیربکس و ... می شود . از طرف دیگر در همه ی مواقع دور موتور بالا باعث شتاب نمی شود . برای مثال عرض می کنم : اگر از تاخیر تعویض دنده در خودرو های خودمان چشم پوشی کنیم متوجه می شویم که در برخی از موارد اصلاً نیاز به بالا بردن دور موتور تا 6000 و یا 7000 نمی باشد چرا که با افزایش دور و همچنین سرعت بالا تر نیازمند ضریب دنده متفاوتی می باشیم بنابراین نباید فکر کنیم که اگر همیشه دور موتور را بالا بیاوریم خودرو خوب حرکت می کند . یه راننده حرفه ای و با تجربه کسی است که بداند در چه دوری می تواند با تعویص دنده مناسب بهترین عملکرد را داشته باشد . فرض کنید شما با خودرو ی خودتان دور موتور را تا 6700 برسانید و بعد اقدام به تعویض دنده کنید قطعاً فشار بالایی را به موتور آورده اید چرا که می توانستید با تعویض دنده در دور موتور 5500 همین شتاب را به دست آورید . منظور من در زمان کل می باشد . نمیدانم تا الان برای شما اتفاق افتاده است که کسی با سرعت پایین بخواهد با شما اقدام به شتاب گیری کند اگر شما در دور موتور 5500 اقدام به تعیوض دنده یک نمایید قطعاً دنده دو به خوبی وارد عمل شده و سرانجام شما رو از خودرویی که کنار شما بوده و موتور را تا دور 6700 کشانده جلو می اندازد این دقیقاً اون مهارت رانندگی است که گفتم راننده باید با خودرو ارتباط تنگاتگی داشته باشد تا بتواند ضریب دنده مناسبی را برای خودرو به عمل اورد .
  حالا این همه حرف برای بخش اول من بود .
  حالت دوم : در گیربکس های معمولی امکان ترکیدن گیربکس در دور های بالا تر از 6700 بسیار بالا می باشد . بنابراین کیفیت گیربکس از اهمیت بالایی برخوردار است .
  یک مثالی که می توانم در این موضوع بزنم مربوط خودرو هایی نظیر پارس ELX می باشد .
  همانطور که میدانید موتور زانتیا در سه مدل بنرینی (کاری به دیزلی نداریم ) ارائه شده است :
  1- 1800 سی سی 2- 2000 سی سی 3- v6 فکر کنم 3000 یا 2900
  سری اول خودرو های زانتیا در ایران دارای موتور 1800 سی سی بودند اما با کلاچ اصلی زانتیا
  سری دوم خودرو های زانتیا دارای موتور 2000 بودند و همان گیربکس (ضریب ها تفاوتی نمی کردند )
  پارس ELX با موتور XU7/jp L4 که همان مدل 1800 موتوز زانتیا می باشد دارای گیربکس مدل معمولی که بر روی خودرو های 405 و پارس معمولی و سمند معمولی استفاده می شد می باشد . ضریب دنده های این گیربکس با آن گیربکسی که در زانتیا 1800 استفاده شده است متفاوت می باشد و این امر باعث شتاب مناسب خودروی پارس ELX می شود اما شایعاتی مبنی بر ضعیف بودن این گیربکس از نظر ساخت و مواد اولیه بیان می شود که در دور های بالا و در دنده یک باعث ترکیدن گیربکس می شود . اگر این شایعه درست باشد می توان گفت که این گیربکس برای این موتور ضعیف است و باید محدودیت دور موتور در این خودرو ها لحاظ کرد .
  اما خودم یه مدل 86 از پارس elx دارم و اصلاً دچار چنین مشکلی نشده ام . شاید این شایعه درست باشد و شاید هم نه !
  چیزی که میخوام بگم اینه که دور موتور بالا نیاز به گیربکس خوب و همچنین کنترل خوب داره .
  اگر نگاه کرده باشید در مسابقات موتور سواری دور موتور تا 14000 بالا می رود که دلیل آن می تواند گیربکس قوی و وزن خیلی پایین موتور باشد .
  اگر میخواهید در خودرو هایی که در ایران تولید شده اند چندین سال رانندگی بدون خرج داشته باشید سعی کنید با دور موتور پایین و نهایتاً دور موتور 4500تا 5200 اقدام به تعویض دنده نمایید .
  نکته ای که می خواهم در آخر ذکر کنم اینست که در بین محصولات ایران خودرو که من تجربه کرد ه ام خودرو های 16 سوپاپ در دور های بالا خوب عمل میکنند و برعکس در خودرو های 8 سوپاپ این شتاب گیری نیاز به دور موتور بالا ندارد .
  بنابراین اگر شما خودرویی مثال 405 و یا سمند و یا پارس با موتور 8 سوپاپ دارید بهتر است با دور موتور پایین اقدام به تعویض دنده نمایید مثلاً 3500 تا نهایتاً 4200 اما اگر دارای خودروی با موتور 16 سوپاپ هستید (مانند 206 و یا پارس 16 سوپاپ) می توانید این دور موتور را تا 5000 دور افزایش دهید .
  این تجربه واقعی بنده بوده و این تجربه را با بررسی واقعی در 405 - سمند - 206 و elx و زانتیا 2000 به دست آورده ام .

  موفق و پیروز باشید
  35+
 • سعید

  1394/8/27
  باسلام
  به نظر بنده علتش میتونه کورس میل لنگ باشه، توی هر خودرو یه کورس استاندارد و نامی تعریف میشه که بیشتر از اون عملا ممکن نیست.
  دور موتور بالا معمولا به علت روانکاری کمتر قطعات توسط روغن باعث اصطحلاک و از بین رفتن قطعات محرک میشه.
  در خودروهای فرمول یک کورس نامی میل لنگ تا حدودی زیاد گرفته میشه.
  4+

فرامرز

1393/4/26
با سلام خدمت شما
میخواستم بپورسم در صورت خرابی vvtچه مشکلی برای خودرو به وجود می اید
 • mehran

  1396/2/1
  سلام آقا فرامرز من مکانیک خودرو هستم و مشغول ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مکانیک هستم و حقیقتش تا حالا موتورvvtتعمیر نکردم ولی از درس ها و کارگاه ام و اساتیدم چیزی که متوجه شدم اینه که در صورت خرابی سیستم vvtموتور خوب کار نمیکنه،سرصبح ها بدروشنی می‌کنه ،موقعی که گاز میدی پرت پرت میکنه،اگه دوگانه باشه وقتی که روی گاز کار می‌کنه و موتور گرم میشه احتمال جوش آوردن موتور زیاده و....
  یه چیز دیگه هم که باید بگم اینه که یکی از عوامل اصلی خرابی سیستم استفاده از روغن موتور بشکه ای یا نامرغوب هست که معمولا اکثر تعویض روغنی ها بی سواد هستند و اطلاعات کافی در مورد این نوع سیستم ندارند چون روغنی که باید در موتور vvtبه کار برده بشه روغن5W30هستش که همون روغن اتوماتیک هستش به این معنی که وقتی موتور سرده روغن 30هست و وقتی که گرم میشه روغن میشه5باید وقتی موتور گرم می‌کنه غلظت روغن بیاد پایین چون این سیستم با فشار روغن کار می‌کنه و اگر در دمای بالا غلظت و لزجت روغن زیاد باشه باعث میشه که مسیر روغن به سمت پولی میل سوپاپ رو ببنده چون سوراخی که براش تعبیه شده خیلی ریز هست در حد میکرون هستش قطر این سوراخ پس شما به همین موضوع خوب توجه کنید موتور ماشین تا عمر دارید کار می‌کنه با تشکر از سایت خودرو بانک با اجازه خدا نگهدار....
  5+

علی.پویا

1393/6/13
دمتون گرم خیلی حرفیه اگر میشه هنوز مطلب بزارید

میلاد

1393/7/2
با تشکر از شما

لطفا روی این بخش (تکنولوژِی) و ارائه مقالات بیشتر وقت بزارید

با تشکر

حامد

1393/7/15
با تشکر از شما

hosein tourei

1393/8/30
با سلام و تشکر فراوان بابت مطالب علمی و مفید شما. اگر ممکن است در مورد این سیستم و پیاده سازی آن توسط کمپانی های مختلف که هر کدام روشی خاص را در پیش گرفته اند مانند MIVEC در میتسوبیشی مقالاتی ارائه فرمایید. ممنون

Arsen

1393/9/13
مرسی قشنگ بود ولی کاش راجبش بیشتر توضیح میدادی.
در هر صورت دمت

رضا 000

1393/11/6
متن به درد بخور ندارد

mahsa.soltani

1393/12/20
خوب بود

حسن

1393/12/23
سلام من بتازگی وارددنیای تخصصی خودرو شدم.میخواستم اطلاعات کاملتری در مورد سیستم cvvt داشته باشم.ممنون

حامد

1395/2/8
با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک بابت سایت خوبتون من از طرفدارای سایت خوب شما هستم و همیشه وقتمو اینجا میگذرونم . .والا بابت سیستم vvt منم موندم چه فرقی بین vvt و سیستم vtech هوندا هستش چون دقیقا کارشون یکیه باز گذاشتن مدت زمان بیشتر سوپاپ دود یا هوا حالا خیلی دوسدارم فرق این دوتارو بدونم البته بنظر بنده هدف هر دو سیستم یکی هستش ولی تو نوع عملکرد باهم فرق دارن تو جزییات حرکت بادامک و میل بادامک و اسبک ها باید باهم فرق داشته باشن

ALI

1395/9/1
EF7 یعنی چی/؟
 • میثم

  1395/12/2
  چمیدونم
Top