هیوندای i30 جدید

هیوندای i30 جدید

احتمالا هیوندای i30 را در خیابان دیده‌اید. کره‌ای جمع و جوری که پیشرانه 2 لیتری نسبتا قوی روی آن نصب شده و از نظر امکانات نیز بسیار پر بار است. البته قیمت آن نیز جای بحث دارد و این روزها بیش از 90 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
اما باید گفت که چند ماهی است هیوندای نسل بعدی i30 را معرفی کرده که کاملا دگرگون شده و هیچ شباهتی نسبت به مدل کنونی ندارد. اگر به عکس‌های i30 جدید نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که از نظر ظاهری بسیار دلرباست (!) و احتمالا کمتر کسی را خواهید یافت که از قیافه آن خوشش نیاید. اما در این مقاله می‌خواهیم این خودرو را بررسی کرده و متوجه شویم که هیوندای i30 جدید چه تفاوت‌هایی کرده است.
طراحی خارجی i30 کمی از مدل‌ i40 بهره برده و در مدل‌های 3 درب و 5 درب به بازار عرضه شده است. در حقیقت هیوندای i30 روی پلتفرم K طراحی شده یعنی همان پلتفرمی که هیوندای ولستر و الانترا روی آن نصب شده‌اند. مدل جدید i30 نسب به مدل کنونی 10 میلیمتر کم ارتفاع‌تر است و برای اینکه فضای سرنشینان بیشتر باشد کمی طویل‌تر نیز شده است. برای طراحی جلو پنجره و چراغ‌ها از سبک و امضای جدید هیوندای استفاده شده اگرچه با کمی اغماض باید گفت که چراغ‌های عقب ما را به یاد آلفارومئو جولیتا می‌اندازد.
اگر کاپوت هیوندای i30 را بالا بزنید، دیگر خبری از موتور 2 لیتری نیست و قویترین پیشرانه‌ای که روی i30 نصب می‌شود 4 سیلندر 1.8 لیتری می‌باشد که 150 اسب‌بخار را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. البته در هیوندای i30 جدید قابلیت نصب پیشرانه‌های 1.4 و 1.6 لیتری نیز وجود دارد که در ضعیف‌ترین مدل توانایی تولید 90 اسب‌بخار را دارد.
از نظر امکانات رفاهی هیوندای i30 مانند دیگر محصولات هیوندای از لیست بلند بالا و قابل قبولی بهره می‌برد. به طور مثال می‌توان به سیستم FLEX-STEER اشاره کرد که سه حالت مختلف رانندگی Normal، Sport و Comfort را برای راننده فراهم می‌کند. همچنین امکانات دیگری نظیر سنسور پارک، نویگیشن، کروز کنترل، سنسور نور، سنسور باران و دکمه استارت موتور روی آن نصب شده است.
فعلا تنها هیوندای i30 که در لیست خودروهای مجاز به واردات است مدل 2 لیتری می‌باشد که همین مدل فعلی خودمان است. در بازاری هم که خبری از بزرگان هاچ‌بک دنیا مانند فورد فوکوس، فولکس‌واگن گلف، و یا آئودی A3 نیست، هیوندای i30 می‌تواند به راحتی و با خیال راحت بازار را به دست بگیرد و بتازد!
اگر بخواهیم خوش‌بین باشیم که آسان موتور بتواند مجوز واردات این خودرو را نیز بگیرد (که خیلی هم دور از ذهن نیست) احتمالا مدل 1.8 لیتری آن شانس بیشتری برای ورود دارد و حدودا هم قیمت هیوندای i30 خواهد بود. مدلی که می‌تواند در 11 ثانیه به مرز 100 کیلومتر در ساعت برسد و در سیکل ترکیبی تنها 7.5 لیتر می‌سوزاند. البته امیدواریم در صورت ورود، نسخه‌های ضعیف‌تر و البته با قیمت کمتر نیز وارد بازار شود تا مشتریان بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.
نظرات
 
 
 
Top