هیبریدی‌ها از ورود به بازار ایران بازماندند

هیبریدی‌ها از ورود به بازار ایران بازماندند

دنیای اقتصاد: دستورالعمل الزام به اخذ گواهی فعالیت از شرکت مادر در حالی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت سخت‌گیرانه دنبال می‌شود که یکی از تبعات آن توقف ورود خودروهای هیبرید به بازار کشور است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در اواسط شهریورماه سال جاری، فعالیت شرکت‌های واسطه ای را خلاف مقررات در شرایط پساتحریم دانست. به‌همین منظور اخذ نمایندگی رسمی از شرکت مادر را الزامی کرد این در شرایطی است که این الزام حالا به ممنوعیت هیبریدی‌ها منجر شده است؛ به‌طوری‌که طبق دستورالعمل سازمان ملی استاندارد گواهی «تایید نوع» که شامل مشخصات فنی و ظاهری خودروها است، از این پس باید به تایید شرکت مادر برسد؛ بنابراین تنها شرکت‌هایی می‌توانند خودرو هیبرید وارد کنند که نمایندگی رسمی داشته باشند.

تویوتا پریوس

به‌رغم آنکه سازمان ملی استاندارد بعد از لغو تحریم‌ها، اجرای قوانین مرتبط با خودروها را به‌صورت سختگیرانه دنبال می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد احتمال تغيير مشخصات فني و ظاهري مدل‌هاي 2016 خودروهاي وارداتي هیبریدی موجب شده این سازمان از ورود این خودروها به کشور جلوگیری کند. یکی از اعضای انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» نیز با تایید این موضوع می‌گوید: تایید نوع خودروها در صورتی از سوی سازمان ملی استاندارد صورت می‌گیرد که خودروها تغییرات فنی و ظاهری نداشته باشند و شماره استاندارد ECE آنها تغییر نکند. در صورتی که سازمان ملی استاندارد اطمینانی از تطابق و صحت مشخصات فنی و ظاهری خودرو نداشته باشد؛ بنابراین گواهی تایید نوع صادر نمی‌شود که مشکل ورود هیبریدی‌ها نیز به این دلیل است.
نظرات
 
 
 

vahid

1395/8/9
حیف.برعکس فقط باید هیبرید بزارن بیاد.

کمال

1395/8/10
خداییش از همون اول قصد خرید پریوس برای فروش و یا کمری برای سوار شدن رو داشتم اما اصلن نتونستم به ایرتویا اطمینان کنم
Top