تحمیل کوئید به خودروسازان ایرانی؟

تحمیل کوئید به خودروسازان ایرانی؟

دنیای اقتصاد: بحث حضور «کوئید» در ایران در حالی همچنان سوژه‌ای داغ در خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود که رفته رفته ابعاد تازه‌ای از حواشی این محصول ارزان قیمت رنو به‌دست می‌آید.پس از آنکه مشخص شد کوئید نمره خوبی در تست‌های تصادف موسسات بین‌المللی کسب نکرده، حالا خبر می‌رسد رنویی‌ها به دنبال راهی برای تحمیل این محصول به خودروسازان ایرانی هستند. اگرچه تا پیش از اعلام قیمت کوئید در ایران ازسوی مسوولان رنو، خودروسازان داخلی برای این خودرو سر و دست می‌شکستند، اما قیمت بالای آن از یکسو و همچنین توافقنامه رنو با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از سوی دیگر، ایران خودرو و سایپا را نسبت به سوگلی رنو سرد کرد.

یکی از دلایلی که دو خودروساز بزرگ کشور به تولید کوئید در ایران اصرار داشتند، قیمت پایین آن بود، چه آنکه گمان می‌رفت این محصول با قیمتی حداکثر 25 میلیون تومان قابلیت تولید و عرضه داشته و می‌تواند برگ برنده‌ای مهم در بازار باشد. این در حالی بود که مسوولان رنو اخیرا اعلام کردند کوئید با قیمتی حدود 31 میلیون تومان روانه بازار ایران می‌شود، آن هم در سال 2018 میلادی.اعلام این قیمت، تا حد زیادی از ذوق ایران خودرو و سایپا برای پذیرایی از کوئید کاست و حتی ایران خودرویی‌ها با وجود اینکه از سوی رنو به‌عنوان گزینه اصلی تولید این محصول مطرح شدند، واکنش خاصی به آن نشان ندادند. اوضاع به شکلی است که گفته می‌شود ایران خودرو دیگر مانند گذشته چندان میلی به تولید کوئید ندارد. از آن سو سایپایی‌ها نیز که چندان دل خوشی از رنو (بابت واگذاری احتمالی سایت بن رو به این شرکت) نداشته و پروژه همکاری مستقل شان با این خودروساز فرانسوی ناکام مانده است، مانند گذشته پیگیر تولید کوئید نیستند.

رنو کوئید

تمام این اتفاقات در شرایطی است که به گفته یک مقام مسوول در صنعت خودرو، بی‌میلی سایپا و ایران خودرو به تولید کوئید، دلیل مهم دیگری نیز دارد. به گفته وی، ماجرا از این قرار است که رنو قصد داشته کوئیدهای فرمان راست خود را از هند به ایران آورده و هزینه مربوط به تغییر محل فرمان این خودرو را بر گردن ایران خودرو یا سایپا بیندازد.از همین رو هیچ‌کدام از خودروسازان داخلی زیر بار این موضوع نرفته و با در نظر گرفتن جمیع جهات (زیر سوال رفتن کیفیت کوئید ازسوی موسسات بین‌المللی، عقد توافقنامه رنو با ایدرو و همچنین تحمیل هزینه طراحی جدید این خودرو) به نوعی قید کوئید را زده‌اند.با این شرایط، احتمالا رنو به صورت مستقل اقدام به تولید کوئید در ایران خواهد کرد و باید منتظر ماند و دید در این صورت آیا باز هم این محصول را با قیمت اعلامی (31 میلیون تومان) عرضه می‌کند یا قیمتی پایین‌تر را برایش در نظر خواهد گرفت.
برچسب ها
نظرات
 
 
 

بهنام

1395/8/9
اینا هم فهمیدن ایران شیر تو شیره

ھادی

1395/8/9
با سلام
بد نیست بدانید در بازار هندوستان (دهلی) ارزان‌ترین نسخه کوئید (انجین 0.8 لیتری) حدود 265 هزار روپیه یا معادل 12.5 میلیون تومان و گران‌ترین نسخه‌اش (با انجین 1.0 لیتری) نیز حدود 395 هزار روپیه یا معادل 19 میلیون تومان است. البته فراموش نکنیم که یکی از دلایل قیمت پائین کوئید این است که بیش از 98% فرایند تولید آن در خود هندوستان بومی‌سازی شده.
و البته به ایمنی پایین آن ھمه واقف ھستند که البته قراره نسخه بھینه سازی شده آن که قرار در بازار برزیل ھم تولید بشه به ایران خواھد آمد .
به ھر حال از نظر موتوری زیاد روش حساب نکنید و تازھ حجم باکش فقط 28 لیتر گنجایش داره و برای داخل شھر می تونھ گزینھ مناسبی باشھ
کوئید در چراغ‌ها و جلوپنجره شبیه داستر است و هرچند قسمت عقبش به کپچر شباهت دارد، به او لقب Baby Duster داده‌اند.

محمد حسن

1395/8/9
ماجرا از این قرار است که رنو قصد داشته کوئیدهای فرمان راست خود را از هند به ایران آورده

قسمت خطرناکش اینه . رنو می خواد کوییدهای بی کیفیت رو از هند وارد ایران و و به اسم کوییدهای بریزیلی و مقاوم سازی شده تو پاچه ی مردم کنه . در صورتی که قبلا گفته بود نسخه هندی وارد ایران نمیشه و نسخه برزیلی وارد میشه تا تقویت و 3 ستاره رو بگیره .

ندندندند

1395/8/9
خود سایپا و ایران خودرو از همه بدترن. اگرم گفتن 31 تومن سایپا و ایران خودرو بالا بردن نه رنو

پشنگ

1395/8/10
قیمتش بالاست. برای نسخه فول اپشن برزیل نباید بیش از 25 تومن قیمت بخوره.

کمال

1395/8/10
اگه رنو خودش بزنه ایران خودرو و سایپا اعمال نفوذ می کنن که با قیمت بالاتری بزنه
Top