آيا خودروهاي هوندا ساخت آمريكا مجدداً پلاك مي شوند؟

آيا خودروهاي هوندا ساخت آمريكا مجدداً پلاك مي شوند؟

مهر: پلیس راهور ناجا، شماره‌گذاری خودروهای غیرآمریکایی که در آمریکا تولید می‌شوند را متوقف کرده؛ حال وزارت صنعت با ارسال نامه‌ای به نیروی انتظامی، خواستار از سرگیری شماره‌گذاری آنها شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، پلیس راهور ناجا شماره‌گذاری خودروهای مربوط به کمپانی‌های غیرآمریکایی که در این کشور تولید می‌شوند را متوقف کرده است. پیش از این البته، شماره‌گذاری خودروهای کمپانی‌های آمریکایی نیز ممنوع اعلام شده بود. در واقع این تصمیم پس از آن گرفته شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت‌سفارش خودروهای آمریکایی که قصد ورود به ایران را داشتند، ممنوع اعلام و سیستم ثبتارش را بر روی این خودروها، قفل کرد.

اکنون اما پلیس راهور ناجا، شماره‌گذاری و ارایه پلاک به تمام خودروهایی که از مبدا آمریکا ثبت‌سفارش شده‌اند را متوقف کرده؛ در حالیکه از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ ممنوعیتی برای ورود این خودروها به داخل کشور وجود ندارد و آنها، خودروی آمریکایی محسوب نمی‌شوند.

هوندا آکورد

بر این اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به پلیس راهور ناجا، خواستار از سرگیری شماره‌گذاری خودروهای غیرآمریکایی که در آمریکا تولید می‌شوند را داشته است. فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر از جلسه روز گذشته مسئولان وزارت صنعت با واردکنندگان خودرو و پلیس راهور ناجا خبرداد و گفت: همچنین این وزارتخانه در نامه‌ای مکتوب به پلیس راهور، خواستار ازسرگیری شماره‌گذاری این خودروها شده است.

وی افزود: منظور از خودروهای آمریکایی، خودروهایی با برندهای این کشور است و خودروهای تولیدی سایر خودروسازان دنیا که در آمریکا تولید می‌شوند، ذاتا آمریکایی به شمار نمی‌روند و ثبت‌سفارش آنها نیز بنا به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی صنعت خودرو و واردات آن، ممنوع نیست؛ بنابراین ثبت سفارش این خودروها به صورت مرتب در حال انجام است و محدودیتی برای آنها از سوی دولت، در نظر گرفته نشده است؛ بنابراین پلیس راهور تنها مسئولیت شماره‌گذاری خودروها را دارد و در جایگاهی نیست که بتواند تفسیر خاصی از آمریکایی بودن یا نبودن خودروها داشته باشد، بلکه این دستگاه تنها یک نهاد اجراکننده سیاست‌های نهادهای ذی‌صلاح در امر شماره‌گذاری است.

هوندا آکورد

به گفته احتشام‌زاد، تفسیر موضوع آمریکایی بودن یا نبودن یک خودرو به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و هم اکنون که شماره‌گذاری این خودروها متوقف شده، روزانه ۲۰۰ میلیون تومان ضرر به واردکنندگان تحمیل می‌شود؛ چراکه در حال حاضر ۱۰۰۰ دستگاه خودروی وارداتی وجود دارد که به دلیل تفسیر پلیس راهور، شماره‌گذاری نمی‌شوند.

وی اظهار داشت: تعدادی از واردکنندگان به دادگاههای ذی‌صلاح در خصوص این رفتار پلیس راهور شکایت کرده‌اند، چراکه آنها حقوق مکتسبه‌ای دارند و مطابق قانون، مسئولیت هر گونه ممنوعیت پیش روی شماره‌گذاری خودروها با دستگاههایی همچون وزارت صنعت، سازمان ملی استاندارد یا سازمان حفاظت محیط‌زیست است.

احتشام‌زاد از برگزاری جلسه‌ای در وزارت صنعت، در روز گذشته(دوشنبه- اول آذرماه) با حضور نمایندگان سازمان ملی استاندارد و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خبر داد و گفت: علیرغم اعلام قبلی، پلیس راهور ناجا در این جلسه حضور نداشت. بر همین اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجمن واردکنندگان خودرو، شکایت قانونی را در دادگاههای ذی‌صلاح در این خصوص انجام داده‌اند که از مراجع قضایی نیروهای مسلح نیز این موضوع در حال پیگیری است.
برچسب ها
نظرات
 
 
 

اسپورت

1395/9/2
این دیگه چه مسخره بازیه؟؟؟ خب تو امریکا تولید بشه هر چی پول تو آمریکا هر جا خرج میشه که پولش نمیشه بمب و موشک تو سر مردم!!!! هر وقت مطمئن شدید که واقعا پول تولید هوندا در آمریکا برای موشک و بمب خرج میشه اونوقت این قانون را بذارین، چه قدر محدودیت های مسخره بعدش هم میگن چرا پیشرفت نمی‌کنیم!!!!! با بستن راه خودروهای دیگر پسرفت می‌کنیم نه پیشرفت چون دیگر تولید کننده داخلی خیالش راحته که رقیب نداره با هر کیفیت آشغالی بخواد ماشین می زنه

F.A

1395/9/3
بالاخره وزارت صنعت معدن و تجارت يا همان نعمت زاده توانست يه تصميم درست بگيره و برند هايي همچون هوندا كه ژاپني محسوب و اما در امريكاي جنايتكار توليد ميشه را امريكايي محسوب نكنند!!!

علی اکبر

1395/9/3
از یک طرف میگن هوای آلوده قسمت عمده ایش مربوط به خودروهای غیر استاندارد است از طرف دیگه جلوی ورود خودروهای استاندارد که اتفاقا بیشترین تکنولوژی رو برای به حداقل رساندن آلودگی دارا هستند،میگیرند .واقعا نمیدونم چه سیاستی دارند ،هوندا برند ژاپنه،تویوتا کمری هیبرید برند ژاپنیه،اینو همه ميدونن فقط بخاطر اینکه تو سایت آمریکا مونتاژ میشه باید گفت امريکاييه?

Arash-Y

1395/9/3
کشور ما و سیاست های عجیبش در مورد خودرو رو میشه از عجایب هفتگانه جهان حساب کرد و جالبتر اینکه با احتساب کاسه های داغتر از آش بهتره گفته شه عجایب هشت گانه> کاسه های داغتر از آشی که با یک حرکت بچگانه قیمت یک سری خودرو که قبلا ّپلاک شده رو بالا میبرن و یک سری رو پایین میارن دست آخر یک نفر ضرر میکنه مردم مردم مردم و منت دلسوزی عزیزان البته دلسوزی نه نبود آگاهی واطلاعات کافی به ضرر شدید و البته اضطراب و استرس کشور من و مردمانش مظلومند مظلوم چون کاسه های داغتر از آش همگی در حوزه و راس خودرو قرار دارند خدا میدونه چند نفر میلیاردی با یک نامه ثرئتمند شدند کاش به همه عزیزان پست مورد نظر داده میشد تا خود شیرینی و دلسوزی کثیف کم بشه

محمد هدایتی

1395/9/3
بابا حق دارن هوندا چیه چرا خودروی خارجی تا پراید مونده .بعدم با خودروی خارجی جمعیت زیاد میشه با پراید نه. به قول معروف مرگ دست خداست پراید وسیله است

سعید

1395/9/3
شورلت ها که جلوی ورودش را گرفتند از مبدا کره می آمدند و تولید کره بوند.گفتند برندش مهمه که برند شورلت آمریکاییه و محل تولید مهم نیست.حالا برعکس می گویند.میگن هوندا ژاپنیه ولی چون داره تو آمریکا تولید میشه نباید بیاد.حالا این موضوع را تعمیم بدهید تو کل کشور ببینید وضع قوانین و اجرای آن چه اسفناک است

وحید

1395/9/3
آخ اگه سیویک جدید بیاد چی میشه... خیلیارو زخمی میکنه...

معترض

1395/9/4
همه فهمیدن که مسِولین کشور خیلی خیلی ازروی بی فکری تصمیم می گیرند واصلا هیچگونه استدلالی درکارهیشان نیست
اول گیر به ماشین های بالای2500 دادن واون قانون مسخره راتصویب کردن حالا وقت گیر دادن به اصطلاح ماشینهای امریکایی شده یه باره بفرمایید همه سوارپرایدبشن ومردم بیچاره را بکشین تاشما مسِیولین خیالتان راحت شود
Top