نگاهی نزدیک به تویوتا FJ Cruiser

نگاهی نزدیک به تویوتا FJ Cruiser

اگر به تویوتا FJ Cruiser نگاهی بیندازید، احتمالا اولین سئوالی که برای شما مطرح می‌شود این است که چرا این خودرو این قدر قیافه‌ای عجیب و غریب دارد! در حقیقت در طراحی FJ Cruiser از لندکروز دهه 60 میلادی الهام گرفته شده، خودرویی که در آن زمان پاسخ شدید ژاپنی‌ها به لندروور و جیپ بود و توانست قابلیت‌های خارج از جاده خود را به رخ حریفان بکشد. در زیر برای شما یک عکس از این لندکروز قدیمی را قرار داده‌ایم. اگر به آن نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که جلو پنجره و سقف سفید FJ Cruiser به صورت مستقیم از پدربزرگش به ارث رفته و البته به صورت یواشکی(!) دو درب کوچک نیز به آن اضافه کرده تا با وجود حفظ سنت خانوادگی، سرنشینان عقب نیز یک مقداری راحت‌تر سوار این غول بیابانی شوند.
در داخل تویوتا FJ Cruiser از مواد پلاستیکی به کار گرفته شده اما در قسمت‌هایی از آن از موادی استفاده شده که شبیه فلز هستند و سعی دارند حس طراحی بیرونی را به داخل نیز منتقل کنند اما در نهایت اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که تمامی مواد بکار رفته در داخل این خودرو از پلاستیک هستند و شاید در مقابل یک خودروی آمریکایی حرفی برای گفتن نداشته باشد (اگرچه کیفیت تولید آن مانند بقیه محصولات تویوتا عالی است). در مقابل طراحی داخل خودرو کاملا کاربردی است و محفظه‌های مختلفی برای نگهداری اشیاء مختلف قرار داده شده است. جای پا برای سرنشینان جلو بسیار زیاد است ولی کمی احساس می‌شود ارتفاع سقف آن برای خودرویی به این بزرگی کمی کوتاه باشد.
اگرچه برای وارد شدن به عقب و باز کردن درب‌های عقب حتما باید درب جلو نیز باز شود، اما سوار شدن به آن اصلا کار سختی نیست. اگرچه عقب آن بسیار جادار است اما این فضا نیز می تواند با جمع شدن صندلی های عقب افزایش یابد.
در وسط کنسول میانی یک سیستم صوتی قرار دارد که یک سی دی چنجر 9 تایی در آن تعبیه شده و همچنین به کمک یک دکمه می توان ساب ووفری که در صندوق عقب قرار دارد را روشن و یا خاموش کرد.
اگرچه تویوتا FJ Cruiser با موتور 6 سیلندر 4 لیتری خود سنگین تر از پرادو است اما رانندگی با آن خسته کننده نیست و از حریفانی مانند هامر H3 و جیپ Wrangler بسیار سریع تر است اما با این هیکل و موتور نباید انتظار مصرف سوختی مانند مزدا 2 را داشته باشید و اگر در حین رانندگی در شهر مصرف سوخت آن بیش از 17 لیتر در هر 100 کیلومتر بود، تعجب نکنید.
به دلیل وجود چرخ یدک در عقب خودرو، دید عقب تویوتا FJ Cruiser کمی کم است ولی دید جلوی آن بخاطر شیشه بزرگی که در جلو قرار دارد، بسیار خوب است اما در نهایت به کمک تکنولوژی هایی مانند سنسور عقب، پارک کردن با آن از هامر H3 راحت تر است.
رانندگی کردن با تویوتا FJ Cruiser بسیار ساده و راحت است و خودرو کاملا در اختیار شماست و در مقایسه با هامر H3 باید گفت که در شرایط بهتری است. همچنین انتقال نیروی آن به هر چهارچرخ است و سیستم کنترل پایداری آن به صورت استاندارد نصب شده ولی خاموش نمی شود و همیشه روشن است!
در نهایت باید گفت که اگر Off-Road سوار هستید و واقعا از خودروی خود در خارج از جاده نیز استفاده می کنید، تویوتا FJ Cruiser یکی از بهترین ها در مقابل حریفان خود است (که بسیاری از آن ها مانند هامر اصلا در بازار داخل وجود ندارند). اما اگر با FJ می خواهید در شهر نیز رانندگی کنید و کارهای روزمره خود را انجام دهید، احتمالا طراحی داخلی کسل کننده، مصرف سوخت بالا و ابعاد بزرگ آن شاید کمی زود دل شما را بزند و اگر در خیابان های باریک شهری مثل تهران یک پارک دوبل کنید، متوجه می شوید که این خودرو برای داخل شهر ساخته نشده است!
نظرات
 
 
 

امین

1392/5/28
ماشین آف روید باحالیه .
اگه کمی سوختش پایین بود خیلی بهتر میشد.

مهسا

1392/5/28
بهتر نبود یه عکس از داخل ماشین هم می ذاشتین؟

امیرحسین

1392/5/29
داییم یکی از ماشین داره خیلی محشر ولی مال تو شهر نیست انصافا از لندکروزر باهال تر باید سوارش بشی تا ببینی که چی هم هست.

محسن

1392/5/31
راستش به درد تو شهر نميخوره و اگر از نظر off roudبگيم مثلا براي سافاري يا سفر هاي خاكي و قوي بودن رو من لند كروزر رو به شما پيشنهاد ميكنم خودم هر دوش رو ديدم خوب ميشه گفت سليقه اي هم هست

kamyar

1392/6/1
من قبلا این ماشینو داشتم ولی بخاطر ایبنکه مصزف بنزینش خیلی بالا فروختمش

هادی

1392/6/1
به درد خیابون های تهران نمیخوره فقط جون میده بری سفر

حسین خیرالهی

1392/6/1
باهاش حال نمیکنم
Top