کارنامه واردات خودرو در سال 95

کارنامه واردات خودرو در سال 95

دنیای اقتصاد: بنابر کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 1395، واردات وسایل نقلیه موتوری در رتبه سوم و واردات قطعات منفصله رتبه چهارم از مجموع واردات کالاها به کشور را به خود اختصاص داده است.
آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد در 12 ماهه سال 1395 واردات وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار در رتبه سوم و بعد از آن قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار بوده است. آنگونه که به‌نظر می‌رسد، قرار گرفتن واردات خودروهای سواری در رتبه سوم که به معنای افزایش واردات در این بخش است، چند دلیل عمده دارد. اولین و مهم‌ترین دلیل نگرانی واردکنندگان ظاهرا از تغییر دوباره قوانین و مقررات واردات خودرو در سال جدید است. بر این اساس واردکنندگان خودرو با افزایش ثبت‌سفارش در سال 95 تلاش کردند بخشی از نیاز بازار خود در سال 96 را پوشش دهند تا در صورت بروز هر گونه تغییر در مقررات طی سال جدید اثر کمتری بر فعالیت آنها در بازار ایجاد شود.
در این میان اما دلیل دومی هم برای سیر صعودی واردات خودرو وجود دارد و آن واردات خودرو توسط نیمه دولتی‌ها در اسفندماه سال 95 است. آنگونه که به‌نظر می‌رسد خودروسازان نیمه دولتی که بخشی از قراردادهای جدید خود را در سال 95 به امضا رساندند، اقدام به واردات برخی از محصولات شرکای خود به کشور کردند که بخشی از این تصمیم آنها در اسفندماه کلید خورد. بنابراین همین موضوع موجب افزایش آمار واردات خودرو در آخرین ماه سال 95 شده است. به رغم آنکه کلیات آمار تجارت خارجی کشور نشان از افزایش آمار واردات دارد اما کارشناسان معتقدند که برای تحلیل نهایی باید جزئیات این آمار مورد بررسی قرار بگیرد. با وجود این به‌دلیل تغییرات صورت گرفته در قوانین و مقررات واردات خودرو در ماه‌های پایانی سال 95 از جمله توقف واردات توسط شرکت‌های واسطه‌ای و متفرقه پیش‌بینی می‌شود واردات در سال جدید روند کاهشی داشته باشد. در حالی این موضوع مطرح می‌شود که برخی از دست اندرکاران خودروهای وارداتی پیش‌بینی می‌کنند یکسری محدودیت‌ها در خصوص واردات خودرو نیز در سال جدید در حال تدوین است که این موضوع تاثیر بسزایی در حجم واردات خودروهای سواری به کشور خواهد داشت.
برچسب ها
نظرات
 
 
 

حسین

1396/1/14
بنظر من باید ورود خوردرو های 2500 تا 3000 سی سی با گمرگ 100 درصد و 3000 تا 3500 سی سی با گمرک 150 درصد (برای مثال) آزاد بشه و بجاش گمرک خودرو های زیر 1500 سی سی مانند هیبریدی ها ، حذف بشه!
  • Navid Jahromi

    1396/1/16
    به نظر منم مثل خیلی جاهایی که بهشون میگیم استکبار جهانی تعرفه ها حذف بشه. به جاش مالیات هرساله برای ماشین تعریف بشه. ماشین هر چه ایمن تر و پاک تر تخفیف مالیاتی و بیمه ای بیشتری بهش تعلق بگیره. از اون طرف هر چه آلاینده تر و غیر ایمن تر هزینه بیشتری بهش تحمیل بشه.میشه برای ساده کردن این کار با استانداردهای اروپایی بسنجن.
    اونجا نگاه به حجم یا قیمت ماشین نمیکنن. ممکنه مالیات یه ماشین 200 هزار دلاری از یه ماشین 20 هزاردلاری، به خاطر آلایندگی کمتری که تولید میکنه کمتر باشه. یا ماشین برقی که آلایندگی نداره علاوه بر ندادن مالیات، یارانه چندهزار دلاری هم برای خریدش دریافت کنه.
    1+

آرش

1396/1/14
منظورتون از نیمه دولتی ها یعنی کدوم خودروها ؟

مهیار

1396/1/14
چرا انقدر دولت داره به انحصار دامن میزنه؟ وقتی که واردات رو منحصر میکنن به نمایندگی یعنی اینکه فقط یک شرکت میتونه اون برند رو وارد کنه و چون رقیبی نداره قیمت رو هرچقدر بخواد بالا میبره
Top