ثبات تعرفه واردات خودرو وارد چهارمین سال شد

ثبات تعرفه واردات خودرو وارد چهارمین سال شد

دنیای اقتصاد: تعرفه واردات خودرو طی سال‌جاری در حالی ثابت ماند که امسال چهارمین سال متوالی است که تعرفه ثبات خود را حفظ کرده است. بر این اساس برخی پیش‌بینی‌ها در سال گذشته حکایت از آن داشت که به‌دنبال تغییر و تحولاتی که در مقررات واردات خودرو صورت گرفت و موجب محدودیت در واردات به کشور شد، نرخ تعرفه در سال‌جاری کاهش پیدا کند این در شرایطی است که دولت همچون سه سال گذشته رای به ثبات تعرفه واردات خودرو داد .

به این ترتیب در شرایطی که به نظر می‌رسد دولت تمایلی به تغییر در نرخ تعرفه خودروهای وارداتی ندارد، اما واردکنندگان پیش‌بینی خوبی از بازار خودروهای خارجی در سال‌جاری ندارند. به گفته آنها هر چند ثبات تعرفه واردات خودرو موجب افزایش قیمت خودروهای خارجی نمی‌شود، اما قیمت وارداتی‌ها به دلیل مقررات جاری تغییرات جدی به خود خواهد دید.

در این میان اما عامل مهم دیگر، حذف واردکنندگان متفرقه و کاهش واردات خودرو طی ماه‌های آینده است که همین موضوع نیز کاهش عرضه در بازار را به‌دنبال دارد که کلید افزایش قیمت خودرو را خواهد زد. در این مورد، فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: هر چند تعرفه‌ ثابت مانده و تاثیری در قیمت خودرو ندارد، اما سیاست‌گذاری‌ها در سال گذشته به‌گونه‌ای بوده که بازار خودروهای وارداتی در سال‌جاری را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند که این موضوع افزایش قیمت و کاهش رقابت در بازار این خودروها را موجب می‌شود. وی تاکید دارد: متضرران اصلی عدم کاهش تعرفه و محدودیت در واردات خودرو، قطعا مشتریان هستند که به نظر می‌رسد توجهی به آنها در سیاست‌گذاری‌ها صورت نمی‌گیرد.

در حال حاضر مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای خودروهای سواری بنزینی با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی معادل ۴۰ درصد، حجم موتور از ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد و خودروهایی با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی نیز به کشور ممنوع است.
نظرات
 
 
 

آرش

1396/1/27
میشه لطف کنید و موضوع اطلس خودرو و اينکه چرا نتونسته برای واردات کیا در سال جدید مجوز بگیره را پیگیری کنین ؟

iman

1396/1/27
چهار سال که هیچی صد سالم بشه تولیدات داخلی هیچ پیشرفتی نمیکنن

هومن

1396/1/27
لطف کردن منت بر سر ما گذاشتن

amir

1396/1/27
50 درصد تعرفه ؟
پس چرا کیا سورنتو که 25 هزار دلاره اینجا 250 میلیونه
 • علیرضا باروتی

  1396/1/28
  50 نه ! سورنتو 55% ای ه !!!
  25 هزار دلارش که میشه 100 میلیون + 55 % میشه 155 + 9%(مالیات بر ارزش افزوده) = 170 میلیون + 10 %(هزینه ترهین ترخیص و شماره گزاری ) = 187 میلیون + 10-15 % ( سود نمایندگی های فروش و هزینه انتقال از خلیج فارس و کشور مبدا به تهران هست) اینجوریه که میشه 220 میلیون حالا 10میلیون هم این وسط میکنن تو پاچه اون ابلحی که میخواد 220 میلیون چول به سورنتو بده !!!!! :))
  ضمنا کی گفته سورنتو 250 میلیونه !؟؟؟ همین الان اطلس خودرو داره 230 میلیون تومان ثبت نام میکنه . تحویل فوری(توی فرم 30 روزه میزنه ولی 10 روزه تحویل میده) !

  موفق باشید
  3+
Top