شوتینگ بریک چیست؟

شوتینگ بریک چیست؟

فرهاد کاشانی
نویسنده
حتماً نام خودروهایی را شنیده اید که به نام مدل شوتینگ بریک معروفند و شاید از خود بپرسید که این یعنی چه؟
این نام از اواخر قرن نوزدهم در انگلیس متداول شد و به وسیله نقلیه ای گفته می شود که شکارچیان را برای شکار با وسایل شان حمل می کرد که shooting به معنای تیراندازی است.
برای brake چند توضیح مختلف وجود دارد. عده ای می گویند که این در اول break بوده به معنای گاری مخصوص برای تربیت اسبان یا break-in آنها (به معنای آب بندی هم می شود) و عده ای هم می گویند که این کلمه در واقع brik بوده که در زبان هلندی به معنای گاری یا cart بوده.
خلاصه مطلب این “شوتینگ بریک” ها در نهایت تبدیل به خودرو های استیشن واگن شدند ولی سازندگان خودرو های لوکس هرازگاهی برای گیج کردن خریداران از این اصطلاح برای نام بردن استیشن واگن خود استفاده می نمایند.
خودرو هایی مانند بنز CLS دارای مدل شوتینگ بریک هستند و حتی به فراری مدل FF نیز شوتینگ بریک گفته می شود.
نظرات
 
 
 

سهیل

1396/4/15
مهندس کاشانی عزیز
واقعا خوشحال شدم که دیدم نویسنده این مطلب "فرهاد کاشانی" بود
کسی که با نوشته هاش توی مجله ماشین من رو عاشق ماشین کرد ، نمی دونم چه اتفاقی افتاد که دیگه با مجله ماشین همکاری نکردید ، ولی مجله ماشین دیگه هیچ وقت مثل قبل نشد.
  • سعید

    1396/4/17
    این بهترین خبر امروز بود، مهندس کاشانی عزیز خیلی خیلی خوشحال شدیم که شما رو در پر مخاطب ترین وبسایت خودرویی ایران میبینیم! بنده پیگیر وبلاگتون هم هستم. ادبیات خیلی منحصر به فرد و گیرایی داره.از نکته سنجی آقا سهیل هم ممنوم. خیلی خوشحال کننده بود

amin

1396/4/17
اااا اقای کاشانی نویسنده قهار مجله ماشین خدا بیامرز
Top