اگر تویوتا کمری هیبریدی وارد شود...

اگر تویوتا کمری هیبریدی وارد شود...

همانطورکه احتمالاً شنیده‌اید، به تازگی و طی یک اشتباه لپی در مصاحبه ای که هفته پیش انجام شده بود، تعرفه خودروهای هیبریدی صفر اعلام شد. با وجود اینکه این خبر پس از چند روز انتشار در خبرگزاری های مختلف منتفی اعلام شد و این یک اشتباه لپی بوده اما بیایید فرض کنیم که چنین امری به وقوع پیوسته و اگر تعرفه واردات برای خودروهای هیبریدی صفر شود چه اتفاقی می افتد. این امر در اولین نگاه بسیار خوب به نظر می‌رسد و در شرایط کشور ما، این نوع خودروها می‌توانند به صورت چشمگیری میزان مصرف سوخت را کاهش دهند. اما می‌خواهیم به صورت کاملاً اجمالی تاثیر این موضوع را بر بازار خودرو بررسی کنیم.
در حقیقت هم‌اکنون تنها خودروی هیبریدی بازار ایران، خودروی لکسوس CT200h می‌باشد که در بازار آزاد، قیمت آن به بیش از 200 میلیون تومان می‌رسد و با تمام شایستگی‌هایی که این خودرو از نظر فنی دارد، اما متاسفانه نتوانسته آنطورکه لیاقتش بوده در بازار به فروش برسد. اما با کاهش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی، احتمالاً قیمت این خودرو نزدیک به 50 میلیون تومان کاهش پیدا خواهد کرد و می‌تواند در فروش آن تاثیر بسزایی بگذارد. نکته قابل توجه این است که با صفر شدن تعرفه این خودروها، شرکت‌های واردکننده به فکر واردات خودروهای هیبریدی خواهند افتاد، خودروهایی که در بازارهای اروپایی با توجه به قیمت بالای سوخت، بسیار پرطرفدار هستند و شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان همانند تویوتا، هوندا، ب‌ام‌و و یا پورشه محصولاتی را با این سیستم پیشرفته نیز عرضه می‌کنند.
در مقابل این نکته را هم باید مدنظر قرار داد که معمولاً قیمت خودروهای هیبریدی کمی گران‌تر از مدل‌های استاندارد است. به طور مثال اگر ایرتویا قصد کند تا تویوتا کمری هیبریدی را به بازار بیاورد، قیمت پایه آن نزدیک 26 هزار دلار خواهد بود و این درصورتی است که قیمت پایه کمری کمتر از 23 هزار دلار است. با یک حساب سر انگشتی قیمت تویوتا کمری 26 هزار دلاری بدون احتساب تعرفه گمرکی، در حدود 110 میلیون تومان خواهد شد که اگر با این قیمت وارد بازار شود، می‌تواند گرد و خاکی به پا کند و بسیاری از رقیبان را حتی در سگمنت‌های پایین‌تر محو کند!
این موضوع را نیز باید مد نظر داشته باشیم که بسیاری از خودروهایی که هم‌اکنون در بازار ایران هستند مانند هیوندای سوناتا، تویوتا کمری، هوندا سیویک و یا ب‌ام‌و سری 3 و همچنین اکثر مدل‌های لکسوس نمونه‌های هیبریدی نیز دارند و اگر این شرکت‌ها بتوانند مجوزهای لازم برای واردات نمونه‌های هیبریدی را نیز کسب کنند، شاهد انقلابی در بازار خواهیم بود.
البته همانطورکه تجربه نشان داده، از انتشار یک خبر تا به عمل رسیدن آن راه پر پیچ و خمی وجود دارد و همانطورکه می بینید بعد از چند روز اصل خبر تغییر پیدا کرد، اما این را می‌توان به وضوح مشاهده کرد که دولت قصد تشویق واردکننده‌ها به واردات خودروهای کم‌مصرف هیبریدی را دارد که موضوع بسیار خوبی است و می‌تواند نه تنها قیمت‌ها را به سمت واقعیت نزدیک‌تر کند، بلکه میزان مصرف سوخت را در کشور به صورت چشمگیری کاهش دهد.

بروزرسانی: خبر مربوط به به صفر شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در روز یکشنبه چهاردهم اردیبهشت روی بسیاری از خبرگزاری ها رفت اما در روز چهارشنبه 17 اردیبهشت ماه خبرآنلاین اعلام کرد که این خبر تنها یک اشتباه لپی(!) و به دلیل استفاده از کلمه تعرفه به جای سود بازرگانی بوده است.
نظرات
 
 
 

soheil

1393/2/21
آقا این خبرو از کجا اوردین که هیبریدی ها تعرفه واردتاشون صفره ؟؟ من که هرچی میگردم نیست !

اشتباه لپی

1393/2/22
آقا سهیل اشتباه لپی بوده عزیز بعدا درستش کردن!!!!

علیرضا

1393/2/22
خدا این اشتباهات لپی رو از خودرو سازان داخلی نگیره

yasin

1393/2/22
همین الان هم کمری هیبدید هست ولی تعدادشون خیلی خیلی کمه

soheil

1393/2/22
آقا من همین الان خبر آنلاین رو چک کردم درسته تعرفه صفر شده ! اینم متنش :
از آنجاییکه تعرفه ( حقوق ورودی)خودروهای هیبریدی و برقی در کتاب مقررات سال ٩٣ چهار درصد است مشخصا سود بازرگانی آن صفر محاسبه شده و برای واردات خودروهای هیبریدی، دولت با حذف سودبازرگانی تنها٤ درصد تعرفه یا حقوق ورودی و میزان ٨ درصد مالیات ارزش افزوده برای واردات این نوع خودروها اخذ میکند، بنابرین عنوان تعرفه صفر منتفی است.
والا این میشه فقط 4 درصد مالیات گمرک میدید 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده همین و بس !

اشتباه محض

1393/2/26
من هرچی 26000 ضربدر 3000 تومان می کنم 110میلیون نمی شه لطفا تصحیح کنیدش

کیانا

1393/2/26
اشتباه محض جان
شما کی ماشین وارداتی رو با قیمت ضرب دلار با قیمت فروش اینجا می خری؟ چندین درصد برای مالیات و هزینه پلاک و ... و در آخر سود خود شرکت بهش اضافه میشه

محسن

1393/5/1
الان که 110 درصد دقیقا می کشن رو هر ماشین وارداتی پس این اعداد و ارقام چیه؟؟××!!
Top