سایپا تیبا، زیبای ایرانی؟!
این صفحه 58,369 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1394/2/22

سایپا تیبا، زیبای ایرانی؟!

نوشته: امین امیری‌فر
عکس: امین میرزازاده نافع

مقدمه

اگر بخواهیم بازار خودروهای موجود در کشورمان را از نظر در دسترس بودن برای عموم بررسی کنیم، رنج قیمتی زیر 25 میلیون تومان یکی از پررونق‌ترین بازارهاست چرا که اکثریت افراد توان خرید در این سطح را دارند و حتی برخی از طبقه مرفه‌تر هم برای ماشین دوم و به اصطلاح دم‌دستی بعضاً گذرشان به این بازار می‌افتد. اما متاسفانه در کشور عزیز ما این رده‌ی قیمتی در عین حال که بسیار پر رونق و پر مشتری است، یکی از کم تنوع‌ترین بازارها نیز به حساب می‌آید و برای خرید خودروی صفر کیلومتر در این رنج، جز چند انتخاب محدود گزینه زیادی در دسترس نیست.
یکی از این گزینه‌های محدود که با قیمتی کمتر از 25 میلیون تومان قابل خریداریست، تیبا نام دارد. خودرویی که توسط یکی از دو غول تولید و مونتاژ خودرو ایران یعنی سایپا چند سالی است قدم به خیابان‌های کشورمان گذاشته و احتمالاً همه هموطنان از دور یا نزدیک با این سدان کوچک شهری ملاقاتی داشته‌اند. اتومبیلی که در ابتدا با انتقادات نسبتاً زیادی روبرو شد اما در بازار تشنه‌ی تنوع خودروهای ارزان قیمت، خیلی زود جایگاهش را در میان مردم پیدا کرده و با قیمت نسبتاً مناسب توانسته به موفقیت خوبی در فروش دست پیدا کند.

چرا تیبا را بررسی کردیم؟

هرچند برای عاشقان اتومبیل که همیشه منتظر خواندن جدیدترین اخبار و تکنولوژی‌های نوین در صنعت خودرو هستند، آشنایی با خودرویی تقریباً قدیمی آن هم در ارزان‌ترین قیمت‌های بازار و کمترین امکانات روز، جذابیت چندانی ندارد ولی قطعاً برای بسیاری افراد با بودجه محدود که احتمالاً پول خود را با زحمت زیادی پس انداز کرده‌اند، حتی بیشتر از فردی که قصد خرید خودروی گران قیمت دارد، برایشان مهم است بدانند این پول صرف خرید چه کالایی می‌شود و اینکه آیا واقعاً ارزشش را دارد؟ برای همین تصمیم گرفتیم ساعاتی با این محصول اقتصادی همراه شویم تا ببینیم می‌توان با کمتر از 25 میلیون تومان خودرویی قابل قبول و مورد اعتماد خریداری کرد یا خیر؟


نگاهی کلی به پروژه تیبا

بر خلاف شعار تبلیغاتی "زیبای ایرانی" که زمانی برای این اتومبیل انتخاب شده بود، تیبا نه خیلی زیباست و نه کاملاً ایرانی! البته با داشتن رقبایی مثل ام‌وی‌ام 110 و پراید، طراحی تیبا قابل قبول است و در نمونه‌ی هاچ‌بک حتی جذابیت‌هایی هم دارد (هرچند مدل هاچ‌بک از نظر قیمتی از رنج خودروهای زیر 25 میلیون خارج می‌شود) اما در کل سخت است که بخواهیم یکی از ویژگی‌های بارز تیبا را زیبایی‌اش بدانیم! منظور از بیان 100 درصد ایرانی نبودن این اتومبیل هم نادیده گرفتن زحمات مهندسین هموطن در پروژه‌ی تیبا نبوده و هدف صرفاً یادآوری این واقعیت است که قطعات و همکاری نسبتاً زیادی از کشورهای صاحب دانش خودرو و سایر اتومبیل‌ها در تیبا به کار رفته که صد البته در صورت استفاده‌ی مناسب از این قبیل موقعیت‌ها می‌توان در جهت ارتقاء سطح کیفی خودرو و دانش فنی مهندسین کشور بهره جست.

طراحی

طراحی این اتومبیل توسط گروه ایتالیایی بنام (IET) بهمراه گروه آنجلینی دیزاین و طراح معروف آن (هارادا) با همکاری مهندسین ایرانی تیم طراحی سایپا صورت گرفته. در نمای جلو سعی شده با استفاده از خطوط برجسته‌ی روی کاپوت و طراحی خاص چراغ‌ها اتومبیل لوکس‌تر از چیزی که هست نشان داده شود اما جلو پنجره و سپر بسیار ساده، تیبا را از رسیدن به این هدف بازداشته است! خطوط کناری روی گلگیرهای جلو و عقب تا حدودی از سادگی نمای جانبی کاسته ولی طراحی آیینه‌ها و سپر عقب چنگی به دل نمی‌زند. از نمای پشت شباهت‌های کلی با مزدا 323 احساس می‌شود اما با توجه به کوچک‌تر بودن سایز تیبا و تفاوت در سایر جزئیات، علیرغم شباهتی که دارد هرگز به جذابیت مزدا نرسیده است.

در داخل کابین نیز خلاقیت خاصی به چشم نمی‌آید و با طرحی بی‌روح و بسیار ساده روبرو هستیم. خط پایینی داشبورد با انحنایی قرینه به کنسول میانی پیوسته و در آنجا کلید‌هایی بزرگ (از جمله فلاشر) خودنمایی می‌کنند. فرمان در نهایت سادگی طراحی شده و خطوط داشبورد که با هدف چشم نوازی بیشتر شکل گرفته‌اند، چندان جذاب به نظر نمی‌آیند! در طراحی داخلی تیبا هر چند دادن نمره یکسان با پراید بی‌انصافی است اما از آن برتری که انتظار داشتیم هم خبری نبود. پایین بودن کیفیت مواد اولیه استفاده شده برای داشبورد نیز در کاهش زیبایی آن بی تاثیر نبوده است به شکلی که حتی قبل از لمس داخل درب‌ها و داشبورد می‌توان به جنس خشک و نامرغوب آن پی‌برد. علیرغم تمام این صحبت‌ها با یادآوری قیمت پرداخت شده برای این محصول سطح توقع خود را پایین آورده و در نتیجه نکات مثبتی مثل بی‌سر و صدا بودن داشبورد بعد از 20 هزار کیلومتر کارکرد و صندلی‌هایی که بدن را بخوبی در بر گرفته، بیشتر نظرمان را جلب می‌کند.

ابعاد این سدان کوچک در طول 4105، عرض 1641 و ارتفاع 1484 میلیمتر می‌باشد که در مقایسه با پراید کمی کشیده‌تر، پهن‌تر و دارای ارتفاع بیشتر است. رینگ‌های تیبای مورد تست از نوع 14 اینچی آلومینیومی با لاستیک‌های پهن‌تر (14/60/195) بودند اما تیبا در مدل‌های پایه با رینگ فولادی 13 اینچی و لاستیک‌هایی به پهنای 175 و فاق 70 در دسترس است. بد نیست بدانید در ساخت این خودرو جهت کاهش هزینه‌ی تولید به غیر از قطعات مشترک فراوان با پراید، از ریو و حتی تندر 90 هم استفاده شده. به عنوان مثال محورهای تیبا از خودرو ریو با کاهش 70 میلیمتری طول شاسی برگفته شده است.

پیشرانه

موتور تیبا در واقع همان موتور 8 سوپاپ تنفس طبیعی پراید بوده که توسط مگاموتور با همکاری شرکت FEV آلمان دست خوش تغییراتی از قبیل افزایش حجم از 1323 به 1503 سی‌سی و تغییر در نسبت تراکم شد تا بتواند قدرتی معادل 80 اسب‌بخار تولید کند که این رقم 17 اسب از موتور پراید بالاتر می‌باشد (البته به نظر می‌آید موتور پراید و تیبا بعد از بهینه‌سازی مجدد به ترتیب دارای 69 و 87 اسب‌بخار شده‌اند). همچنین با ارتقاء صورت گرفته گشتاور نیز نسبت به قبل با افزایش حدود 18 درصدی مواجه شده و از 106 به 126 نیوتن متر رسیده است. این تغییرات در کنار جعبه دنده بهینه شده و تغییرات در ضرایب گیربکس، تیبا را علیرغم وزن بیشترش نسبت به پراید (حدود 80 کیلوگرم) از نظر شتابگیری و سرعت در موقعیتی بهتر قرار می‌دهد و از این لحاظ راننده حداقل برای استفاده شهری از واکنش پدال گاز رضایت کافی خواهد داشت. ضمناً استاندارد زیست محیطی مسافر امروز ما یورو 4 بوده که برای دوستداران محیط زیست هم خبر خوبی به حساب می‌آید.

خوب تا همین جای کار به نظر می‌رسد پرداخت حدود 3 تا 4 میلیون تومان پول بیشتر برای خودرویی که از بسیاری جهات (چه ظاهری و چه فنی) نسبت به پراید بهبود یافته منطقی و معقولانه است. حال ببینیم درادامه بررسی نیز این خودروی ارزان قیمت ارزش در برابر بهای پرداختی را نسبت به سایر رقبا به رخ خواهد کشید یا خیر.

تجهیزات رفاهی و ایمنی

از خودرویی در این سطح انتظار امکانات لوکس و رفاهی زیادی نداریم و شاید همین تجهیزات معمولی و بعضاً ابتدایی مثل کیسه هوای سرنشین و راننده، سیستم ضد سرقت (ایموبلایزر)، ترمز ABS، مه‌شکن جلو و عقب، فرمان هیدرولیک، پخش MP3 و شیشه‌های برقی جلو برای این قیمت به نوعی غنیمت محسوب شود!

هرچند علاوه بر این موارد آپشن‌هایی از قبیل آیینه‌های برقی، شیشه برقی عقب، کیت گازسوز و ... هم در لیست تجهیزات اختیاری در ازای پرداخت پول بیشتر قابل سفارش است و می‌توان کمی به تجهیزات استاندارد تیبا اضافه نمود.

تجربه رانندگی

پشت فرمان سایپا تیبا همان حس خودروی ارزان قیمت و اقتصادی که انتظار داریم برایمان تداعی می‌شود، هیچ قطعه با کیفیت یا طراحی زیبا وجود ندارد که شما را غافلگیر کند، اما همین که در اتومبیلی هستیم که نام ارزان‌ترین خودرو کشور را به دوش نمی‌کشد و یک پله از آن بالاتر است، کمی به اعتماد به نفسمان افزوده و سعی می‌کنیم با دید مثبت بررسی را ادامه دهیم. کیفیت مونتاژ بی‌نقص نیست و در صورت دقت بیشتر در مونتاژ و افزایش کیفیت قطعات تیبا می‌تواند موفقیتی بیش از پیش را در بازار تجربه کند. صندلی‌ها کمی سفت هستند اما حداقل برای سرنشینان جلو به خوبی طراحی شده چرا که کناره‌های بدن را در بر می‌گیرند و فاصله‌ی سر تا سقف هم مناسب است. اما در صندلی‌های عقب سرنشینان راحتی نفرات جلویی را نخواهد داشت و برای افراد قد بلند ارتفاع کم سقف آزار دهنده می‌باشد. البته در خودروی مورد آزمایش استفاده از روکش مناسب کمی از سفتی صندلی‌ها کاسته است.
موتور را روشن کرده و شروع به حرکت می‌کنیم، دنده‌ها تقریبا نرم تعویض می‌شوند، صدای موتور تیبا زیاد و در دورهای بالا با خشونت به داخل کابین نفوذ می‌کند. حتی اضافه شدن نمد زیر کاپوت هم خیلی به درمان این قضیه کمک نکرده است. معمولاً استفاده از پلاستیک خشک در داخل کابین باعث به صدا افتادن زود هنگام داشبورد می‌شود ولی تا اینجای کار بعد از یک سال و نیم و 20 هزار کیلومتر کارکرد صدای اضافه‌ای از آن به گوش نمی‌رسد و به نظر قطعات داشبورد به خوبی سر جایشان فیکس شده‌اند. ستون A یا همان ستون جلویی کمی پهن است و زاویه دید را محدود نموده ولی به نظر می‌رسد این کار با هدف افزایش ایمنی این قسمت (حداقل نسبت به پراید) طراحی شده و در این صورت باید گفت علیرغم کاهش دید ارزشش را دارد. فرمان تقریباً کوچک و خوش دست است اما شعاع چرخش تیبا کمی زیاد به نظر می‌آید و علیرغم جثه‌ی کوچکش قدرت مانور مناسبی به هنگام دور زدن در کوچه‌های باریک ندارد. کمی پدال گاز را فشرده تا موتور 1.5 لیتری این اتومبیل کوچک توانایی واقعی‌اش را به ما نشان دهد. شاید ظاهر تیبا نشان ندهد ولی موتور 80 اسبی (بر اساس منابع جدیدتر 87 اسبی) آن حتی از خودروهایی مثل 206 تیپ 2 و دوو سیلو قوی‌تر است و با توجه به وزن نه چندان زیاد باید شتابگیری چشمگیری داشته باشد اما با فشردن پدال گاز شتابی معمولی را تجربه کردیم که هرچند از پراید بهتر بود اما به میزان توقع ما هم نرسید. در استفاده از کولر بدلیل همین موتور نسبتاً قوی افت توان کمتری حس می‌شود و در سرعت‌های بالای 100 هم هر چند پیوسته از شتاب کاسته شده و سواری‌اش به شکلی است که در سرعت‌های بالا حس امنیت به سرنشین القا نمی‌کند اما با توجه به قیمت و کلاس این خودرو، توانایی حرکتی قابل قبول است. ابعاد کوچک تیبا برای رانندگی در شهرهای شلوغ که در آن معضل جای پارک از دغدغه‌های هر راننده‌ای محسوب می‌شود، مناسب است و همچنین ارتفاع زیاد و سیستم تعلیق نسبتاً نرمش برای کشور پر دست انداز ایران نکته‌ی مثبتی به حساب می‌آید اما نباید توقع تعادل و هندلینگ بالا از این خودرو یک تُنی داشته باشید. در یک نگاه کلی به سیستم تعلیق با اینکه با حالت ایده‌آل فاصله دارد اما تفاوت با پراید کاملاً مشخص است، ضربه‌ها را بهتر جذب کرده و سرنشینان حس راحتی بیشتری در عبور از دست‌اندازها خواهند داشت. ترمزهای این آهوی رام شده که در جلو از نوع دیسکی، عقب کاسه‌ای و مجهز به سیستم ضد قفل هستند عملکردی معمولی دارند که در مقایسه با رقبای قیمتی قابل قبول است اما نباید از چاشنی احتیاط غافل شد.

برای فردی که به دنبال یک اتومبیل ارزان قیمت و اقتصادی است مصرف سوخت پایین همواره یکی از فاکتورهای اساسی بوده و براساس رقم اعلامی کارخانه (یعنی 6.7 تا 7 لیتر در صد کیلومتر برای سیکل ترکیبی)، تیبا علیرغم موتور بزرگتر و وزن سنگین‌تر از نظر مصرف سوخت تفاوت چندانی با برادر ضعیف‌ترش نداشته که این رقم هر چند از استانداردهای جهانی برای یک اتومبیل کوچک شهری فاصله دارد اما نسبت به پراید و چندین اسب اضافه‌ای که افسارشان اینجا در دستان شماست، مناسب است. البته در همین چند ساعت تست، به نظر مصرف سوخت تیبا بسیار بالاتر از رقم اعلامی بود که بخش زیادی از آن بدلیل کیفیت پایین سوخت استفاده شده و توقف‌ها و شتابگیری‌های متعدد جهت انجام آزمایشات قابل درک است. با توجه به ظرفیت باک 41 لیتری و میزان مصرف خارج از شهر، در صورت رانندگی کم تنش در سفر تا حدود 700 کیلومتر نیازی به سوخت‌گیری مجدد نخواهید داشت.
شاید برای یک اتومبیلی در این سایز، فضای صندوق عقب از اولویت‌ها نباشد و توقع زیادی هم از این قبیل خودورها نرود ولی برای مردم ایران که علاقه‌ی زیادی به سفر با خودروی شخصی دارند این مورد چندان هم کم اهمیت نیست، در این خصوص با توجه به ابعاد خودرو و میزان توقع ما حجم صندوق عقب مناسب است و به اصطلاح کار را راه می‌اندازد. در مورد هزینه نگهداری تیبا چه از نظر ظاهری و بدنه و چه فنی (مگر در قطعات مشترک) هنوز قیمت‌ها به خوبی پراید نیست اما به نظر می‌آید در آینده و با افزایش تولید، تفاوت قیمت قطعات با پراید کمتر شود.

سخن آخر

مشخصاً در پروژه تیبا اصل بر این بوده که بدون فاصله گرفتن زیاد از قیمت پراید، خودرویی کمی زیباتر، ایمن‌تر، راحت‌تر و قوی‌تر تولید شود و باید اعتراف کنیم سایپا تا حدود زیادی در رسیدن به این هدف موفق بوده و به نظر می‌آید برای کسی که اتومبیلی با استاندارد کمی بالاتر از پراید را می‌پسندد، پرداخت حدود 3 تا 4 میلیون وجه اضافه و خرید این اتومبیل، کاملاً به صرفه است. اما در مورد مدل هاچ‌بک یعنی تیبا 2 داستان شکل متفاوتی به خود می‌گیرد. شاید نبود تنوع در میان هاچ‌بک‌های جوان‌پسند ارزان قیمت باعث شده این اتومبیل به فروش نسبتاً خوبی دست پیدا کند اما واقعیت این است که مدل هاچ‌بک با قیمتی بسیار نزدیک به قیمت سمند SE (با بدنه بزرگتر، موتور قوی‌تر و کلاسی متفاوت) از رنج قیمتی معقولانه‌ی خود فاصله گرفته و همین مسئله باعث شده بسیاری از علاقه‌مندان به خودروهای هاچ‌بک در انتخاب این اتومبیل دچار تردید شوند. شاید با ایجاد اختلاف قیمت بین این خودروها (که امیدواریم با کاهش قیمت تیبا 2 همراه باشد و نه افزایش قیمت پژو و سمند!) خرید تیبا هاچ‌بک نیز مثل نمونه‌ی صندوقدار توجیه اقتصادی بیشتری پیدا کرده تا تعداد بیشتری از مردم بخصوص جوانان و خانم‌ها که مشتریان اصلی اتومبیل‌های هاچ‌بک می‌باشند را برای خرید ترغیب نماید.
در پایان جا دارد از آقای امین میرزازاده نافع که اتومبیل خود را جهت تهیه مقاله در اختیار گروه خودرو بانک قرار دادند تشکر و قدردانی نمایم.
عکس ها
نظرات
 
 
 

مهربد

1395/5/7
خداوکیلی حتی ژیان هم از این خوشگل تره

امین

1395/5/9
دوستان هیچ وقت تا پشت ماشینی ننشستید راجبش نظر ندید. تیبا شاید زیبا نباشه ولی مو توری داره که 206 صندوقدار و 405 نمی تونن بگیرنش . چون خودم تست کردم میگم . موتورش در بدترین شرایط بهترین عمل کرد رو داشت . یک سالی که صندوق دارشو دارم خیلی راضیم
 • جواد

  1395/6/9
  سلام بنده نیز تیبا مدل 94 دارم از صفری زیر دست خودم بوده ماشینهای ایرانی کلا هنونه در بسته هستند من راضیم یکی دیگه راضی نیست خوشبختانه برای ما هنونه قرمز واز هر لحاظ راضیم ازش با این که مدل 94 هست حدود80000هزار تا کار کرده و خرجی برای من نداشته ممنون
  7+

BARSAM MOS

1395/6/25
خر از این بهتره

مسعود

1395/7/4
بسیار ماشین زیبا و خوبیه صدتا می ارزه به پزو اشغال قدیمی

alireza

1395/7/26
باسلام بنده درتاریخ 11 مهر برای یک دستگاه تیبای اس ایکس سفید ثبت نام کردم.چون با این ماشین هیچگونه آشنایی نداشتم سایت های مختلف و نظرات تیبا داران رو با دقت خوندم.چیز جالبی که در اغلب پیج ها و سایت ها دیدم دشمنی وتعصب دارندگان خودروهای پژو 405 وپراید نسبت به تیبا بود!!!!!!!! درحالی که تیبا از لحاظ قیمت و حتی کیفیت شباهت چندانی با این دوماشین نداره! الان این سوال برام پیش اومده که هدف این افراد از بدگویی ونظرات منفی درمود تیبا چیه؟ درسته که تیبا هم اشکالاتی داره (مثل سایر خودروهای ساخت داخل) ولی دلیل اینکه مالک خودروی دیگه ای (405 وپراید ) بخوان اون رو خیلی بی کیفیت وبد جلوه بدن بنظرم منطقی نیست! آیا این افراد فکر میکنن تیبا تهدیدی برای ماشین اوناست؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • کاوه

  1395/7/26
  داداش گلم خیلی از ما ایرانیا یه عادت بد داریم.
  اینکه هر چی جدید که میاد بنظرمون خوب نیست و قدیمیه بهتره..
  بعد هم چون از لحاظ قیمت تمام این ماشینها رو گرون تر از حد میدونیم ناراحتی مونو سر مدل جدیده خالی میکنیم.
  چون یاد نگرفتیم کجا اعتراض کنیم و کجا واقع بین باشیم.
  تیبا به مراتب خیلی بهتر از پرایده با اختلاف قیمت حدود 4 میلیون بیشترش.
  بدنه محکمتر. موتور قوی تر.. لاستیکهای بزرگتر.. اتاق جدیدترو...
  اما اکثر کسانی که ایرادهای بنی اسراییلی میزارن رو تیبا خودشون فنی نیستن.. فقط چون ندارن و یا پژو د ارن یا پراید.. تیبا رو بد میدونن.. درست مثل بچه های 6 ساله.. هر کس ماشین خودش و بهتر از بقیه میدونه..
  داداشم من کلی تحقیق کردم.. تیبا ماشین خوبیه.. بخر.. هر کدوم از ماشینای ایرانی بلاخره ممکنه یه اشکالاتی هم داشته باشن.. اما به نسبت قیمت بقیه تیبا رو من بیشتر قبول دارم... از هر نظر..
  11+

کامران کرواسی

1395/7/27
درودفراوان-من با صحبتهای کاوه عزیز موافق هستم-اصلن مقایسه چیزه خوبی نیست-ر ماشینی در حد و قیمت خودش خوبه-هر وسیله نقلیه ایدارای عیب وایرادی میباشد-حالامونده مصرف کننده چه انتظاری داشته باشه-خیلی ساده بگم بطور مثال از یک پراید انتظار تیبا را نمیشه داشت...از یک تیبا انتظار سمند یا پژو را نمیتوان داشت والی اخر..... از یک ماشین انتظار خود ان ماشین را باید داشت......

کامران کروواسی

1395/7/27
درود-البته بنده تحقیقاتی در موردتیبا از دوستان و اشنایانی که تبا دارن انجام دادم همشون احساس رضایت دارن-من خودم شهریور ماه تیبا صندوقدار ثبت نام کردم.....

علیرضا

1395/9/6
با سلام . من تیبا مدل 1393/11 دارم . نظرات کلیه دوستان و همه سایتها و افرادی که در نمایندگی با اونها دوست شدم را برای شما بازگو میکنم .
1-ضعف در سیستم دیسک و صفحه
2-ضعف در سیستم گیربکس
3-قدرت و شتاب عالی
4-سیستم تعلیق مناسب
5-وجود طایرهای بزرگ و حس امنیت خوب
6-مصرف پایین
7-بی دقتی در مونتاژ

دوستان سایپا اگر کمی بیشتر روی این خودور وقت میزاشتن دیگه عیب و نقصی نداشت .

من بعد از گذشت حدود 22000 کیلومتر و با وجو اینکه خودرو همیشه تو پارکینگه و جایی نمیره ، همین ماه توسط نمایندگی موتور بطور کامل تعویض شد .
5 بار برای تعویض دیسک و صفحه مراجعه کردم .

خب ایا شخصی که اینقدر اذیت میشه باید بیاد و از بدهی های تیبا بگه ؟ خیر . مزیت های خوبی هم داره که در بالا ذکر شد
 • armin

  1395/9/12
  سلام دوستان عزیز
  بنده تیبا۲ را دو هفته میشه از نمایندگی تحویل گرفتم توصیه بنده حقیر به شما دوستان اینه که به هیچ وجه این خودرو را نخرید واقعا از هر نظر آشغال می باشد صدای موتور فوق العاده زیاد است طوریکه نشستن در داخل اتاق آزاردهنده است مصرف زیاد است شعاع گردش از نیسان وانت نیز بیشتر است طوریکه از یک خیابان 20متری باید دوبار عقب جلو نمایید حیف این همه پول هست که بدید این آشغال را سوار شوید در رانندگیهای بیشتر از ۱/۳۰ ساعت صصندلیها به شدت خسته کننده است و کمر راننده شدیدا به مشکل برمی خورد.از تمام دربها صدا می اید و اصلا عایق کاری در این تیبا چه ۱ چه ۲ چه تیبا۴ یا بالاتر رعایت نشده است در هر حال از بنده حقیر گفتن و از دوستان شنیدن و عمل کردن ولی مطمن باشید که بعد از خرید این خودرو به شدت از پولی که داده اید پشیمان می شوید.حیف اینقدر پول که آدم بخواد بده به این لگن
  خودرو ما تیبا۲ رنگ اطلسی می باشد
  7+

فری

1395/9/26
سلام. نمیدونم ما ایرانی ها چمونه. انگار توی کادیلاک به دنیا اومدی و توی بهترین ماشین های امریکایی از دبیرستان فارغ التحصیل شدیم. بعد اومدیم توی تیبا نشستیم هییییییی ایراد میگیریم. بابا تو تا قبل دبیرستان سوار موتورگازی هم نشدی حالا میای از تیبا و پراید و انواع پژو ایراد فنی میگیری، نه خدایی بگو کلا توی زندگیت چندتا ماشین با کیفیت عالی داشتی، نه بگو خجالت نکشد!!!! دوستان این مطالبی با این مزمون که میگن:" آییییی من حقیر رفتم ماشین صفر خریدم داغون بود اصلا مفت نمی ارزید رو باور نکنید. این خودروها اینجوری هم میگن نیستن. اگر سری به انواع سایت خودروهای ایرانی سر بزنید، 100% از خرید خودروی ایرانی منصرف میشید و باید برید بنز یا بی ام دبل یو بخرید یا کیا یا ماشین های امریکایی. پ بیاد با خرید خودروهای ایرانی به اقتصاد کشورمون کمک کنید نه اینکه خودروی خودمون رو آشغال و خودروی دیگران از جنس الماس بدونیم که هیچ وقت خراب نمیشه. باید کمک کنید انتقاد کنید تا خودروسازی هامون درست عمل کنن. مطمئنا اینجوری اوضاع نمیمونه و کیفیت خودروهامون افزایش پیدا میکنه. با از بین بردن صنعت خودروسازی هامون هیچ چیز درست نمیشه. انگار یادتون رفته انگار دوست دارید خودروها از اروپا و امریکا بیاد داخل، بعد چند مدت هم مثل شرکت هواپیمایی های امریکایی که ما رو تحریم کردن ما رو باز تحریم کنن ،اون موقع به نظر شهروندان عزیزه ایرانم دیگه این آشغال ها رو هم نداریم و همین طور چند هزار نفر بیکار به بیکاران کشورمون اضافه میشه. پ به همه چیز فک کنید دوستان عزیزم، به همه چیز و بعد یه خرید مطمئن داشته باشید که بهش افتخار کنید. من اکثر خودروهای ایرانی رو سوار شدم از پیکان ... اخرش، به همشون با تموم ایراداتی که داشتن افتخار میکنم به سعی کردم که اطلاعات فنیم رو بالا ببرم. با سپاس
 • محمد

  1396/9/20
  تمام حرفای شما منطقی و موجه. شاید در نظر شما و عده ای من نوعی که از لحاظ مالی ضعیف هستم اصلا نباید دنبال خودروی خوب و باکیفیت باشم و باید به هرچی که بهم دادن راضی باشم و خدا رو هم شاکر. ولی این نهایت ظلم به مردمه.اکثر قشر متوسط واسه خرید خودرو بالای سه سال پس انداز میکنن تا بلکه صاحب خودرو شن. من نمیگم خودروسازامونو (مونتاژ کارامونو) با کره و ژاپن مقایسه کنیم و بگیم آره ما ده سال قبل از کره خودرو سازی رو شروع کردیم و اونا کجان ما کجاییم. ولی میگم با چینیا که میتونیم خودمونو مقایسه کنیم که، اونم نمیتونیم؟؟ شما روند رو به رشد طراحی خوروهای چینی رو نگاه کن.چند سال قبل شروع کردن؟ چجوری ازشون حمایت شد؟؟ ما که نزدیک 40 ساله با عوارض و گمرکی های زیاد بازارمونو رو خارجیا بستیم، دیگه چجوری باید حمایت میکردیم؟؟؟؟ همین الانش چینیا چقد از ما جلوترن. ما تا کی میخوایم به این دلیل که وای ما تحریمیم و فلان و بیسار از سطح زندگیمون بزنیم؟ چرا باید آمار تلفات جاده ایمون اینقد بالا باشه؟ ای کاش کمپین نخریدن خودروی ایرانی با حرکت ناجوانمردانه عده ای شکست نمیخورد. ای کاش اون موقع گول اون وام 25 تومنی رو نمیخوردیم
  1+

فرزاد

1395/10/26
آقا من پنج ساله تیبا دارم، از همه چیزش رازیم، تنها ایرادی که داشت این بود، دوسال اول قطعاتش نبود ولی الان همه چیش موجوده، حتی باهاش چپ کردم تو زمستون ولی یه دونه ستونش کج نشد فقط شیشه جلو شکست،
بخدا 45 کیلومتر بدون آب اومدم، آمپر هم تا ته چسبیده بود، ولی آخ نگفت واشرش، با وجود تکرار،
از نظر شتاب و سرعت با 206 و سی الو انداختم، محوشون کرده ،
انصافا به شتاب زانتیا نرسید، اعتراف میکنم خخخخخخ ،،
به نظرم سایپا از ایران خودرو بهتره، میتونین تیبای 93 رو با هر مدل ایران خودرو 93 مقایسه کنین، و داخلشون بشینین، ببینین کدوم صدا در میاره از درو عایق هاش،
به قول دوستمون انتقاد باید با در نظر گرفتن جوانب باشه نه تعصبی،
خودم اوایل تا 195 کیلومتر باهاش رفتم، گازیش که کردم 170 میره به هیچ وجه گازی نکنین، من اشتباه کردم
تو مملکتی که هستیم خودروی خوبیه، موفق باشین
 • امید

  1395/11/12
  سلام من تیبا 95 دارم فعلا که خوبه احساس خوبی دارم نسبت ب پراید که داشتم بخاریش عین پژو کولرشم حرف نداره شتابشم عالیه فقط گیربکس صدا داره و دنده یک سفت جا میخوره شایدم ب خاطر نو بودن ماشینه ب مرور درست بشه ولی درکل ماشین خوبیه ولی کاش خوردوهای ملی تو کیفیت حرف اولو میزد تا تولید ملی .حمایت میشد از سوی ملت ولی متاسفانه چنین چیزی دیده نمیشه
  5+
 • zak2012

  1396/3/17
  از کیفیت قطعات پلاستیکی هم راضی هستی ؟!!!!!!
  از سوختن مداوم سنسور های ماشین هم راضی هستی ؟!!!
  همینه وقتی مارو اینطور بار آوردن که با پولی که تو عمارات میتونی Volkswagen Jetta 2012 ، Toyota Yaris 2012 یا Nissan Altima 2010 بخری میگیم راضی هستیم از این بهتر نمیشه اوضاع خودرو.
  https://uae.hatla2ee.com/en/car/price-limit/25000

علیرضا

1395/12/6
صد رحمت به تیبا بابا این شدماشین اصلا شتابش رو تجربه کنی توف میکنی تو صورت پراید از لحاظ قیمتی عالیه از ساینا بهتره چون ساینا هر لحظه امکان داره اپشن هاش قاتی کنه
هرکی بخره پشیمون نمیشه .

حسین

1396/2/4
راستش اگه تبلیغ نباشه من هم اول میخواستم سمند بگیرم ولی با توجه به اینکه سمند پرخرج هستش و مصرف سوخت و استهلاکش به دلیل وزن و سنگینی ماشین بیشتره ترجیح دادم تیبا بگیرم علی رقم میل باطنیم. اما اونیکه تیبا داشت هم همین بهم گفت و گفت از ماشین تیباش خیلی راضی بوده به همین دلیل تیبا ترجیح دادم

امیر

1396/4/6
باسلام من تیبا 2 دارم مدل 94
دوست مدارم ماشینی رو اینجا خراب کنیم داداشم پژو پرشیا داره که باهم کورس انداختیم به گرد تیبا نرسید
تو خاکی و تپه و چاله صوای کم وارد اتاق میشه ضمنا این ماشین طرح ایتالیا است ستیپا از روی طرح تولید کرده پژو سمند فقط اسم در کردن من 26 ملیون دادم تیبا ولی ندادم پژو خودت قضاوت کن چرا
فرانسوی ها هنوز مارو مسخره میکنن میگن پرشیا رفته تو بیلان کاری ما ایران تازه تولید میکنه

روح الله

1396/11/26
باعرض سلام ...من خودم ۲۰۷ وپارس t5 دارم ...اگه بخوایم این محصولات رو با تیبا مقایسه کنیم نه از نظر قیمت ونه از نظررانندگی نتیجه قابل قبولی نداره...من امروز یه تیبا ۲ البته مدل ۹۳با ۳۳ هزار کیلومتر کارکرد خردیم...طراحی داشبورد هم از لحاظ زیبایی وهم کیفیت پایینه ...اگه کمی پرشتاب حرکت کنین موقع تعویض دنده ماشین کمی گیچ میشه وفرمون ماشین بطور کامل در کنترل راننده نیست...صدای موتور بیش از حد زیاد میشه مخصوصا توی دنده های سنگین که دور موتور از ۳۵۰۰ به بالاتر میره...کیلومتر ماشین رو اگه دوستان با سرعت سنج GPSچک کنن متوجه خطای کیلومترمیشن هرچی سرعت بالاتر خط بیشتر...این که دوستان این ماشین رو از۲۰۶ یا پارس یا کلا هرنوع از پژک بهتر میبینن تجربه من به هیچ عنوان این نظرشونوتایید...ولی خب این محصول نسبت به پراید کمی بهتر شده هم از نظر موتوری و بدنه...درکل چون در کشوری زندگی میکنیم که متاسفانه برای بقای کارخونه های خودرو ساز ما مردم باید هزینه چندین برابری پرداخت کنیم این محصول رو باید متاسفانه تاییدش کنیم ...بماند که تمام محصولات ایران خودروهم که نسبت به محصولات سایپا مثلا بهترن رو اگه هر کارخونه خودرو ساز دنیا تست کنن هیچ نکته مثبتی رو دریافت نمیکنن...به امید ورشکستگی ونابودی کامل خودروسازهای داخلی ...اینا کلی از ملت رو یا به کشتن دادن یا فلج وداغون تحویل جامعه دادن

مهدی

1397/5/17
سلام و عرض ادب به همه،قبل از توصیف تیبا ،ما یه پژو 405 داشتیم و قبل از اون یه پیکان!، پیکان یه ماشین ساده پر سر صدا پر مصرف و به علت قدیمی بودن کم خرج بود(نه سنسور داشت نه چیز برقی داشت همش دستی یا مکانیکی بود!)، پژو 405 در مقایسه با پیکان کمی بهتر بود!!! نه خیلی! چون مصرف بنزینش 2 لیتر در صد کیلومتر بیشتر از پیکان بود و دمای موتورش خیلی زیاد بود به طوریکه سالی یه بار به علت رد کردن امپر باید واشر سر سیلندر رو عوض میکردیم و همچنین چیدمان اجزای موتور پژو خیلی خیلی بی نظم تر از پیکان بود (خیلی خرتوخر بود) این اخر کاریا مجبور شدیم بعد یکسال استفاده از این آشغال(405) سرسیلندر رو عوض کنیم که نزدیک 2 میلیون هزینه شد(البته سوپاپ هاش هم سوخته بودن)،،، خلاصه پژو 405 اصلا موتورش به درد آب و هوای ایران و ترافیک های ایران نمی خوره اینقدر دمای موتورش میره بالا که سوپاپ ذوب میشه!!! به جان خودم باورتون نمی شه بهترین روغن بهترین آب بهترین شرایط نگهداری رو ازش می کنی اونوقت سوپاپ ذوب میکنه( می سوزونه)، پژو 405 بدرد قطب شمال میخوره!!! که بازم اونجا داغ می کنه!!!،،و خلاصه بیایم سراغ تیبا،تیبا همون جور که از اسمش پیداس یه ماشین نرم و کم مصرفه مثل آهو! وهمون حور که از قیافش پیداس مثل خرگوش تند وتیزه!، به پژویی ها بر نخوره ولی وجدانی تیبا سگش شرف داره به پژو 405 و پارس و 206! به این دلایل،1-موتور فوق‌العاده سگ جون نسبت به گرما هیچ وقت امپر به خط وسط نمیرسه2- سیستم تعلیق بسیار نرم!!! خیلی نرم تر از پراید3-موتور استاندارد نسبت به کم آبی و بی روغنی! یعنی با یه لیتر روغن( اندازه موتور هوندا) و یه لیتر آب اصلا جوش نمیاره حتی اگه تو ترافیک تو دمای 50 درجه با کولر باشی با 6 تا سر نشین!!!!!!!!!4-سیستم روشنایی،نور چراغ جلوش 100 برابر چراغ جلو پژو است خیلی عالیه! 5- چیدمان موتور بسیار بانظم و ترتیب است6- مصرف سوخت دقیقا 3 لیتر در صد کیلومتر کمتر از پژو 405 است!، اگه انصاف داشته باشین به دو علت هم برا تو شهر خوبه هم برا بیرون شهر، به علت ابعاد استاندارد و شتاب عالی و فرمان بسیار نرم و مصرف سوخت پایین برای تو شهر خوبه، و به علت اتاق تخم مرغی و وزن 1050 کیلوگرمی برای بیرون شهر خوبه.به نظر من با میزان پولی که برای تیبا می پردازید میرزه! :-) :-) :-) موفق باشید.
Top