آزمایش داینوی اشکودا اکتاویا پس از 20 سال و 700 هزار کیلومتر + فیلم

22 / خرداد / 1397 - 20:30
باور عمومی و رایج این است که وقتی کارکرد خودرویی از 100 هزار کیلومتر گذشت به تدریج عملکرد و قدرت آن افت محسوسی پیدا می کند. آیا این باور در مورد همه خودروها درست است؟ در این فیلم یک اشکودا اکتاویا 1.9 TDI نسل اول را می بینید که مجهز به موتور 1.9 لیتری توربودیزل فولکس واگن است که در حالت استاندارد 90 اسب بخار قدرت تولید می کند. این خودرو مربوط به 20 سال پیش است.
حدود 8 یا 9 سال بعد از خرید، مالک قبلی آن را تقویت کرده است که اندکی قدرت و مصرف سوخت را بهبود داده است. این تقویت شامل برنامه ریزی مجدد ECU، افزایش بوست توربوشارژر و تنظیم مجدد سیستم سوخت رسانی است.
پس از گذشت این همه سال و حدود 700 هزار کیلومتر کارکرد این خودرو روی داینو می رود تا مشخص شود چه مقدار از قدرت خود را حفظ کرده است. پس از چند بار آزمایش میانگین قدرت به دست آمده 106.8 اسب بخار و میانگین گشتاور به دست آمده 245.45 نیوتن متر است. این نتایج قابل توجه است زیرا قدرت تولیدی موتور تنها 3 اسب بخار کمتر از مقدار تخمین زده شده (110 اسب بخار) بود.
نتیجه ای که از این فیلم گرفته می شود این است که موتورهای دیزلی گذشته که فشار کمی روی آنهاست و با مهندسی پیشرفته ساخته شده اند یک جواهر واقعی هستند. اگر از این موتورها به درستی نگهداری شود تا ابد کار می کنند. البته این فیلم مربوط به یک موتور دیزل بود ولی نمونه های مشابه فراوانی در موتورهای بنزینی یافت می شوند که نشان می دهد عمر مفید یک موتور در صورت نگهداری اصولی بسیار بیشتر از 100 هزار کیلومتر است.
نظرات
 
 
 
امیر 1397/3/23
اینها خودرو می سازنند و ایرانخودرو و سایپا هم خیر سرشون پراید
و سمند و پارس و...که از همان روز اول مشکلات ساختاری دارند!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران