مقایسه سیستم انتقال قدرت سوزوکی ویتارا و مزدا CX-3 + فیلم

23 / خرداد / 1397 - 20:30
سوزوکی ویتارا یک SUV کوچک است که اولین بار در سال 1988 توسط این شرکت ژاپنی تولید شد. شناخته شده ترین نسل این خودرو در ایران نسل سوم آن است که از سال 2005 تا 2017 تولید شد و با کد JT شناخته می شود. البته در این فیلم شاهد بررسی نسل چهارم ویتارا هستیم. تولید این نسل از ویتارا که نسل فعلی آن است در سال 2015 آغاز شد و همچنان ادامه دارد و با کد LY شناخته می شود. این خودرو اکنون یک کراس اوور کوچک به حساب می آید. نسل چهارم ویتارا از نظر ابعاد نسبت به نسل سوم 125 میلی متر کوتاهتر، 85 میلی متر پایینتر و 35 میلی متر باریک تر شده است و فاصله محوری آن 2500 میلی متر است. این خودرو با سه نوع موتور مختلف 1.4 تا 1.6 لیتری بنزینی و دیزلی ارائه می شود که به جز یکی بقیه آنها توربوشارژ هستند. قویترین نسخه آن مجهز به موتور 1400 توربو با 140 اسب بخار قدرت و 220 نیوتن متر گشتاور است.
مزدا CX-3 یک کراس اوور کوچک است که اولین بار در سال 2015 معرفی شد و تولید آن همچنان ادامه دارد. هنوز گروه بهمن این مدل مزدا را وارد ایران نکرده است ولی می تواند رقیب خوبی برای هوندا HR-V، رنو کپچر، تویوتا C-HR و پژو 2008 باشد. مزدا CX-3 با سه نوع موتور به بازار عرضه شده است که عبارتند از 1.3 لیتری توربو بنزینی، 2.0 لیتری تنفس طبیعی بنزینی و 1.5 لیتری توربودیزل.
سوزوکی ویتارا و مزدا CX-3 هر دو مجهز به سیستم های انتقال قدرت 4 چرخ محرک (AWD) پیشرفته با قابلیت توزیع متغیر گشتاور بین چرخ ها هستند. در این فیلم عملکرد سیستم های انتقال قدرت این دو خودرو روی غلتک مورد آزمایش قرار می گیرد. این سیستم ها طوری طراحی می شوند که بیشترین گشتاور را به چرخی منتقل کنند که بیشترین چسبندگی را دارد. در این آزمایش سه تا از چرخ ها روی غلتک قرار می گیرند و فقط یک چرخ روی زمین قرار می گیرد تا چسبندگی داشته باشد. چیزی که در این آزمایش مشخص می شود این است که سیستم انتقال قدرت کدام خودرو می تواند در تمام حالت ها گشتاور را تنها به یک چرخ که بیشترین چسبندگی را دارد منتقل کند و راحت تر و سریعتر خودرو را از هرزگردی روی غلتک نجات دهد.
نظرات
 
 
 
سعید 1397/3/23
باورم نمیشه سوزوکی خیلی بهتر بود

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران