افت قدرت در سیستم انتقال قدرت شورولت کوروت ZR1 جدید به اندازه یک سمند است! + فیلم

19 / مرداد / 1397 - 20:30
همانطور که می دانید اعداد و ارقام رسمی سازندگان در مورد قدرت و گشتاور خودروها به قدرت و گشتاوری که در میل لنگ موتور تولید می شود اشاره دارد. ولی دستگاه های دینامومتر قدرت و گشتاور به دست آمده در چرخ را اندازه می گیرند که کمتر از قدرت یا گشتاور تولیدی در میل لنگ موتور است. علت این افت قدرت، اتلاف نیرو در سیستم انتقال قدرت خودرو در اثر اصطکاک و اینرسی دورانی قطعات است. در این فیلم شاهد تست داینو روی شورولت کوروت ‌ZR1 جدید هستیم.
قدرت و گشتاور کوروت ZR1 در میل لنگ 755 اسب بخار و 969 نیوتن متر است ولی قدرت و گشتاور به دست آمده در چرخ ها 654 اسب بخار و 874 نیوتن متر است که نشان می دهد در سیستم انتقال قدرت این خودرو 101 اسب بخار قدرت (تقریبا اندازه قدرت یک سمند!) هدر می رود یا به عبارتی 13 درصد افت قدرت دارد. با این حال 654 اسب بخار هنوز هم قدرت بسیار زیادی است.
شاید افت قدرت ZR1 اندکی بیشتر از حالت عادی باشد ولی این مشکل در تمام خودروها وجود دارد. خودروهای دو دیفرانسیل به خاطر قطعات متحرک بیشتری که دارند افت توان و گشتاور بالاتری را تجربه می کنند. معمولا خودروهای دیفرانسیل عقب به خاطر میل گاردان افت قدرت بیشتری نسبت به خودروهای دیفرانسیل جلو دارند ولی همیشه استثنا هم وجود دارد و در بعضی موارد اتلاف نیروی یک خودروی دیفرانسیل عقب حتی کمتر هم بوده است. سبک سازی قطعات متحرک تاثیر مثبتی در کاهش اتلاف نیرو و واکنش بهتر پدال گاز دارد. به عنوان مثال خودرویی مانند نیسان 370Z از میل گاردان فیبرکربنی برخوردار است که وزن سبک تری نسبت به نمونه های فولادی دارد.
البته نتایج به دست آمده در داینوهای مختلف تفاوت است و فرمول هایی که بر اساس آنها شرایط آب و هوایی ایده آل را شبیه سازی و اعداد به دست آمده را اصلاح می کنند باعث می شود برای یک خودروی یکسان چندین عدد به دست آید. بنابراین بهتر است برای مقایسه خودروها از داینوی یکسان استفاده شود. با توجه به مقدار اتلاف نیرو در سیستم انتقال قدرت می توان قدرت به دست آمده در میل لنگ را محاسبه کرد. برای این کار کافیست درصد قدرت تلف شده را محاسبه و با عدد به دست آمده در چرخ جمع کنید.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران