کراس اوور برقی یا سدان بنزینی؟ نبرد جگوار I-Pace با آئودی RS3 را ببینید + فیلم

20 / مرداد / 1397 - 20:30
در درگ یک خودرو با موتور احتراق داخلی با یک خودروی الکتریکی معمولا خودروی احتراق داخلی برنده می شود. اما این قضیه دیگر منسوخ شد زیرا با ورود خودروهایی مانند تسلا و دیگر خودروهای الکتریکی اسپرت، این خودروها قویتر از قبل شده اند و حتی از رقبای احتراق داخلی خود پیشی می گیرند. یک مثال بارز جگوار I-Pace است.
در این درگ که توسط CarWow انجام شد آئودی RS3 سدان با موتور بنزینی در برابر جگوار I-Pace الکتریکی قرار می گیرد. قبل از اینکه بگویید این یک درگ نابرابر است بگذارید مشخصات فنی خودروها را مرور کنیم.
آئودی RS3 مجهز به یک موتور 2.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ است که 400 اسب بخار قدرت و 480 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. شتاب 0 تا 60 مایل این خودرو 3.9 ثانیه است. این اعداد و ارقام شگفت انگیز هستند.
جگوار I-Pace نیز اعداد و ارقام مهمی دارد که نباید آنها را نادیده گرفت. این خودرو از یک موتور الکتریکی مگنت دائمی نیرو می گیرد تا 394 اسب بخار قدرت و 694 نیوتن متر گشتاور تولید کند که واقعا ارقام بالایی هستند. بنابراین این کراس اوور انگلیسی از نظر گشتاور برتری قابل توجهی به رقیب آلمانی خود دارد ولی باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که وزن آن بیش از 450 کیلوگرم بیشتر از آئودی است.
هر دو خودرو مجهز به سیستم انتقال قدرت 4 چرخ محرک هستند و در آسفالت یکسان از حداکثر قدرت خود استفاده می کنند. اکنون نظر شما چیست؟ آیا کراس اوور الکتریکی می تواند به سدان بنزینی غلبه کند؟
اگر فیلم را تماشا کنید خواهید دید که این بار قضیه فرق می کند و آئودی با اختلاف حدود 1 ثانیه در درگ 400 متر جگوار را شکست می دهد! این تست یک بار دیگر در حالت رولینگ (در حال حرکت) هم انجام می شود و این بار گشتاور بسیار بالا و لحظه ای موتور الکتریکی جگوار باعث می شود در ابتدا از آئودی پیشی بگیرد ولی بعد از چند ثانیه آئودی مجددا نزدیک می شود و جگوار را پشت سر می گذارد. در پایان تست ترمز هم انجام می شود که برنده آن آئودی RS3 است.
بنابراین در این تست همان قانون سنتی یعنی نسبت نیرو به وزن باعث برتری شتاب آئودی می شود. با وجود پیروزی آئودی نباید جگوار I-Pace را دست کم گرفت زیرا یک کراس اوور جادار و پرقدرت است و مسلما خودروهای الکتریکی در آینده قویتر هم خواهند شد.
نظرات
 
 
 
امیر 1397/5/21
یکم برام عجیبه که I-Pace شکست خورد چون این روزا همه چیزو برقیا میبرن و خودرویی که خیلی دوست داریو با خاک یکسان میکنن. ولی یکی برای من توضیح بده 2/5 لیتر ۴ سیلندر توربوشارژر چجوری 400 اسب کشیدن 🤔؟!!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران