اگر به جای تایر از فنر استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟! + فیلم

21 / مرداد / 1397 - 20:30
همانطور که می دانید تایر خودرو علاوه بر ایجاد اصطکاک و چسبندگی و انتقال قدرت به زمین یک وظیفه دیگر نیز دارد و آن جذب ضربات و ناهمواری های مسیر است. درست است که این کار وظیفه اصلی فنر و کمک فنر است ولی بسیاری از قطعات دیگر هم هستند که این کار را انجام می دهند مانند بوش های لاستیکی سیستم تعلیق و تایرها. تایرها خاصیت ارتجاعی دارند و تا حدودی مثل فنر عمل می کنند.
مسلما اگر تایرها را از رینگ جدا کنیم و فقط با رینگ حرکت کنیم حتی با وجود دفع ناهمواری ها توسط فنر و کمک فنر باز هم فاجعه رخ می دهد!
اکنون به این موضوع فکر کنید که آیا می توان جایگزینی برای تایر پیدا کرد؟
یک مکانیک روسی ظاهرا قبل از شما به این موضوع فکر کرده و دست به ابتکار جالبی زده است! او تصمیم گرفته است به جای تایر از فنرهای مارپیچ سیستم تعلیق استفاده کند!
ایده کلی این است که او چند فنر از اسقاطی پیدا می کند و آن ها را با اندازه های مناسب و مساوی برش می دهد. سپس 10 عدد از این فنرهای برش داده شده را روی سطح رینگ جوش می دهد و به این ترتیب تایری از جنس فنر می سازد!
برای آزمایش، این رینگ ها روی یک لادا نصب می شوند. او در ابتدا پیش بینی می کند که فنرها لرزش و سر و صدای زیادی به اتاق خودرو منتقل می کنند ولی پس از مدتی رانندگی اعتراف می کند که این فنرها بسیار عالی عمل می کنند و حتی سواری خودرو اندکی نرم تر از قبل شده است و فقط مقداری سر و صدای اضافی دارند! البته مسلما این فنرها چسبندگی مناسبی ندارند و هنگام عبور از پیچ مشکل ساز هستند!
نظرات
 
 
 
Babak 1397/5/21
خععععلی جالب بود ، ☺️☺️☺️☺️👏👏👏👏
mmniku 1397/5/22
هه هه میشه باهاش بری زمین شخم بزنی شلغم بکاری هه هه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران