درگ بی ام و M3 CS و آئودی RS4 آوانت؛ سوپر سدان در برابر سوپر استیشن + فیلم

29 / مرداد / 1397 - 20:30
آئودی RS4 آوانت گرگی در لباس میش است. ظاهر این خودرو زیاد سریع به نظر نمی رسد و بیشتر شبیه یک استیشن خانوادگی است. ولی زیر کاپوت آن موتوری نهفته است که به کمک آن می تواند در درگ با بی ام و M3 CS رقابت کند.
نشریه CarWow این دو خودرو را مقابل هم قرار داد و تعدادی تست با آنها انجام داد که عبارتند از تست شتاب از صفر، تست شتاب رولینگ (در حال حرکت) و تست ترمز. قبل از تماشای فیلم کمی درباره خودروها و مشخصات فنی آنها توضیح می دهیم.
بی ام و M3 CS از یک موتور 6 سیلندر خطی 3.0 لیتری توئین توربو نیرو می گیرد که 460 اسب بخار قدرت و 600 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. گیربکس 7 دنده دابل کلاچ این خودرو این گشتاور را به چرخ های عقب آن منتقل می کند. اعداد و ارقام موتور آئودی نیز تقریبا مشابه بی ام و است. این استیشن از یک موتور 2.9 لیتری V6 توئین توربو نیرو می گیرد که 450 اسب بخار قدرت و 600 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. آئودی مجهز به گیربکس 8 دنده اتوماتیک است ولی گشتاور موتور آن توسط سیستم انتقال قدرت Quattro به هر 4 چرخ منتقل می شود.
هر یک از این دو خودرو یک برتری قابل توجه نسبت به دیگری دارد. برتری اصلی بی ام و نسبت به آئودی این است که حدود 200 کیلوگرم سبکتر است. برتری عمده آئودی نسبت به بی ام و سیستم 4 چرخ محرک آن است که هنگام حرکت از حالت سکون چسبندگی بسیار بهتری نسبت به سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل عقب بی ام و در اختیار راننده می گذارد. البته بی ام و از سیستم لانچ کنترل حرفه ای تری نسبت به آئودی برخوردار است ولی باز هم بعید به نظر می رسد بتواند حریف لانچ بهتر سیستم 4 چرخ محرک Quattro شود.
با توجه به توضیحات فوق می توان حدس زد که در شتاب از حالت سکون برتری با آئودی و در شتاب رولینگ برتری با بی ام و باشد. در ادامه مقایسه این سوپر سدان و این سوپر استیشن آلمانی را با هم می بینیم.
نظرات