نبرد انگلیس و آلمان، آستون مارتین DBS SL در برابر مرسدس AMG GT R + فیلم

19 / شهریور / 1397 - 20:30
آستون مارتین DBS Superleggera و مرسدس AMG GT R دو خودروی کاملا متفاوت هستند. این کوپه انگلیسی یک گرند تورر (خودروی مسافرتی سریع) تمام عیار با کابین راحت و سیستم تعلیق نرم است که از یک موتور 5.2 لیتری V12 توئین توربو نیرو می گیرد که 715 اسب بخار قدرت و 900 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. مرسدس مقداری از راحتی مدل AMG GT را کاهش داده است تا آن را به یک خودروی اسپرت تر برای رانندگی در پیست تبدیل کند که نتیجه آن AMG GT R است. این سوپر اسپرت آلمانی مجهز به موتور 4.0 لیتری توئین توربوی V8 است که 577 اسب بخار قدرت و 700 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. وزن آستون مارتین 1693 کیلوگرم است که فقط 63 کیلوگرم بیشتر از وزن مرسدس است. شتاب صفر تا صد اعلامی مرسدس 3.6 ثانیه و برای آستون مارتین 3.4 ثانیه است. هر دو خودرو دیفرانسیل عقب هستند.
با توجه به ارقام فوق به نظر می رسد برتری مطلق با آستون مارتین باشد زیرا 138 اسب بخار قدرت بیشتر و 200 نیوتن متر گشتاور بیشتر دارد یا به عبارتی تقریبا به اندازه یک رنو مگان 2000 قویتر از مرسدس است!
با این حال نتیجه درگی که توسط Top Gear انجام شد کاملا شوکه کننده بود زیرا در چند متر اول آستون مارتین اندکی جلو افتاد ولی به زودی مرسدس از آن پیشی گرفت و تا پایان برتری خود را حفظ کرد! نشریه Top Gear علت آن را مشکل چسبندگی آستون مارتین ذکر می کند ولی ظاهرا در فیلم هیچ اثری از کمبود چسبندگی وجود ندارد و حتی آستون مارتین زودتر از مرسدس حرکت می کند! البته در شرایط رانندگی واقعی خیلی کم پیش می آید که دو خودرو از صفر با هم رقابت کنند به همین دلیل مشاهده درگ این دو خودرو در حالت رولینگ جالب تر بود. شاید اگر تست از سرعت 80 کیلومتر در ساعت شروع می شد حجم بالاتر و گشتاور بیشتر موتور آستون مارتین باعث برتری آن می شد ولی با توجه به اختلافی که در این درگ مشاهده می شود بعید است که آستون مارتین بتواند در تست رولینگ پیروز شود.
این قبیل درگ ها به خوبی نشان می دهد که همه چیز قدرت موتور نیست و عوامل دیگری مانند نحوه انتقال قدرت به زمین، اتلاف نیرو در سیستم انتقال قدرت و غیره هستند که بسیار تاثیرگذار هستند. این درگ بدون شک مهندسی برتر مرسدس را اثبات می کند. جالب تر اینکه قیمت مرسدس حدود 80 هزار پوند ارزان تر از آستون مارتین است که رقم بسیار گزافی است!
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران