اولین آزمایش شتابگیری با بی ام و M5 کامپتیشن با 25 اسب قدرت بیشتر + فیلم

18 / مهر / 1397 - 20:30
بی ام و M5 نیز درست مانند مرسدس E63 و آئودی RS6 یک خودروی همه فن حریف است. M5 هم مانند سری 5 های معمولی یک خودروی لوکس است و هم می تواند در شتابگیری بعضی سوپر اسپرت ها را خوار کند! وزن M5 با راننده و تمام مایعات حدود 2 تن است ولی تایم اعلامی مدل کامپتیشن M5 با 625 اسب بخار قدرت 3.3 ثانیه است.
همانطور که در این فیلم پیداست شتابگیری M5 کامپتیشن نه تنها تا سرعت 100 و 200 شگفت انگیز است بلکه تا 300 کیلومتر هم خبری از کندی نیست و اگر محدود کننده سرعت در کار نبود شاید شتابگیری تا سرعت 330 کیلومتر در ساعت هم امکان پذیر بود. شاید بهتر باشد بی ام و یک مدل تورینگ (استیشن) از M5 کامپتیشن هم تولید کند تا رقیب خوبی برای RS6 آوانت و E63 AMG واگن باشد. قیمت M5 کامپتیشن 110 هزار دلار است که حدود 7000 دلار بیشتر از مدل معمولی M5 است.
شاید سدان های الکتریکی مانند تسلا قادر باشند در شتابگیری با چنین خودروهایی رقابت کنند ولی هیجان رانندگی با آنها بسیار کمتر است زیرا صدای جذابی ندارند. البته M5 کامپتیشن فقط در قدرت و شتاب بهتر نسبت به مدل معمولی خلاصه نمی شود. از تغییرات ایجاد شده در این مدل می توان به دسته موتورهای سفت تر (برای واکنش بهتر و فرمان پذیری دقیق تر)، کاهش ارتفاع خودرو تا سطح زمین، اصلاح ضربه گیرها و افزایش سفتی فنرها به اندازه 10 درصد اشاره کرد. علاوه بر این از میل موجگیر سفت تر در محور عقب استفاده شده است.
قدرت موتور 4.4 لیتری V8 توئین توربوی M5 کامپتیشن با ایجاد اصلاحات در برنامه ECU به 625 اسب بخار رسیده ولی گشتاور آن همچنان 750 نیوتن متر است. نکته جالب در مورد M5 این است که برخلاف رقبا از ساده ترین نوع گیربکس اتوماتیک یعنی از نوع سنتی مجهز به مبدل گشتاور (تورک کانورتر) استفاده می کند. طبق گفته بی ام و استفاده از این نوع گیربکس به خاطر این بوده است که هنگام رانندگی عادی تعویض دنده های نرمتری داشته باشد. این گیربکس به سفارش بی ام و توسط ZF ساخته شده است و مخصوص M5 است. اکثر رقبای M5 از گیربکس دابل کلاچ یا گیربکس هایی با کلاچ چند صفحه ای استفاده می کنند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران