چالش برای اسطوره هندلینگ؛ آزمایش عملکرد سیستم کنترل پایداری در مزدا 3 نیو هاچبک BL

14 / دی / 1396 - 20:30
مزدا 3 در بازار ایران در محدوده قیمتی خودش به عنوان یکی از پرچمداران هندلینگ و پایداری شناخته می شود، اما آیا این خودرو بدون وجود سیستم های الکترونیکی نیز می تواند عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان دهد؟
سیستم ESC مخفف Electronic Stability Control به معنای سیستم کنترل پایداری الکترونیکی است. این سیستم با سیستم های دیگر مانند ABS ارتباط نزدیکی دارد و در واقع یک نرم افزار پیشرفته برای حفظ تعادل خودرو در شرایطی است که امکان انحراف از مسیر وجود دارد. سیستم ESC که برخی مواقع ESP نیز نامیده می شود با کنترل نیروی ترمز به صورت جداگانه در هر چهار چرخ و همچنین از طریق کاهش قدرت موتور از هرزگردی یا انحراف خودرو جلوگیری می کند.

در این فیلم مزدا 3 هاچبک نسل دوم که با کد BL شناخته می شود در دو حالت ESC خاموش و روشن مورد آزمایش قرار می گیرد تا تاثیر عملکرد این سیستم در این خودرو کاملا مشخص شود.
نظرات
 
 
 
مهدی 1396/10/14
اسطوره هندلینگ میتسوبیشی لنسر هستش .
  • محمود 1396/10/15
    پایداری و هندلینگ (خوش دستی) دو مقوله کاملا جدا هستن و نویسنده این مقاله منظورش پایداری بوده و اشتباها از واژه هندلینگ استفاده کرده. درسته که لنسر خوش دست هست و هندلینگ خوبی داره ولی پایداری محور عقب توی پیچ های سرعت بالا و تحت فشار زیاد چندان خوب نیست
مسعود 1396/10/15
اتفاقا مزدا 3 هم هستش
مجید 1396/10/15
حالا esc بخوره تو سر خودروسازامون
یادمه زمانی که پلیس گیر داده بود حتما باید خودروهای داخلی مجهز به abs بشن نماینده ایران خودرو اومد در برنامه گفتگوی ویژه خبری ساعت ۲۲:۳۰ شبکه ۲ گفت اینا همش حرفای بی پایه و اساسه و مردم باور نکنن ما اطلاعاتی در دست داریم که نشون میده abs نه تنها کمکی به حفظ پایداری خودرو نمیکنه بلکه دیده شده در بسیاری از موارد عامل انحراف و واژگونی خودرو میشه و ما به هیچ وجه حاضر نمیشیم امنیت مصرف کننده هامون را با این سیستم به خطر بندازیم و زیر بار اجبار پلیس نمیریم!
همون جا بود که پیش خودم گفتم مجید اینجا جای موندن نیست باید بری ازین مملکت...

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران