نمایشی از آفرود کلاسیک؛ مفهوم کشسانی و بازی عمودی چرخ ها (Articulation)

15 / دی / 1396 - 08:30
یکی از مهم ترین و جذاب ترین ویژگی خودروهای آفرود حرفه ای میزان بازی عمودی محورها و چرخ های آنها است که در ادبیات ماشین بازهای ایرانی اصطلاحا به آن کشسانی یا کش آمدن چرخ ها گفته می شود.
این مورد یکی از موارد رایج تقویت در خودروهای آفرود به شمار می رود. معمولا با تغییر در طول فنرها و میزان بازی کمک فنرها، بازی محورها را افزایش می دهند.
خودروهایی که بازی محور آنها بیشتر است سطح تماس چرخهای آنها با زمین بیشتر و نسبت به خودروهای عادی تعداد بیشتری از چرخهای آنها در تماس با سطح زمین خواهد بود که باعث می شود گیرافتادن در مسیرهای صعب العبور برای آنها کمتر اتفاق بیفتد.
در زبان انگلیسی به بازی محور و بازی چرخ به اصطلاح Axle Articulation یا Wheel Articulation گفته می شود. این نوع تقویت بیشتر در خودروهای آفرودی که محور یکپارچه دارند انجام می شود و از آنجا که استفاده از محور یکپارچه بیشتر در خودروهای قدیمی رواج داشته است می توان گفت که این شرایط بیشتر شامل حال آفرودر های اصیل و شاسی بلند های کلاسیک می شود و معمولا خودروهای مدرن به دلیل نحوه اتصالات متفاوت سیستم تعلیق نمی توانند چنین میزانی از بازی چرخ و محور را به نمایش بگذارند.
نظرات
 
 
 

علی

1396/10/15
بی نظیر بود ممنون بابت به اشتراک گذاشتن ویدیو