تویوتا GT86، نبرد جسارت و قیمت؛ مینی JCW، رنو کلیو RS و مزدا MX-5. کدام سریعتر است؟!

19 / بهمن / 1396 - 08:30
خودروهایی که در این رقابت حضور دارند با این هدف ساخته شده اند که با کمترین قیمت ممکن بیشترین لذت رانندگی و هندلینگ عالی را به خریداران خود ارائه دهند. از نظر سیستم انتقال قدرت دو تفاوت عمده بین این خودروها وجود دارد. مینی کوپر و رنو کلیو هر دو موتور جلو و دیفرانسیل جلو هستند ولی GT86 و مزدا MX-5 موتور جلو و دیفرانسیل عقب هستند. از نظر نوع موتور نیز تفاوت هایی وجود دارد زیرا موتور مزدا و تویوتا حجم بیشتری دارد ولی تنفس طبیعی است و موتور رنو و مینی از نوع توربوشارژ با حجم کمتر است. از نظر وزنی برتری با رقبای ژاپنی است که وزن کمتری دارند.
در مجموع وقتی صحبت از مقایسه هندلینگ چند خودرو در پیست می شود برتری از نظر تئوری با خودروهایی است که علاوه بر وزن سبکتر، تقسیم وزن بهتری داشته باشند و دیفرانسیل عقب باشند. بنابراین کوپه های اسپرت مانند تویوتا GT86 و مزدا MX-5 ز نظر تئوری به هاچبک های دیفرانسیل جلو یعنی رنو کلیو و مینی کوپر برتری دارند.
البته این برتری یک قاعده کلی است و با توجه به اینکه فناوری ساخت خودروها و نوع ستاپ سیستم تعلیق و دیفرانسیل های لغزش محدود تا حد زیادی پیشرفت کرده اند نمی توان بدون تست عملی با قاطعیت رای به برتری خودرویی داد.
در این آزمایش که توسط نشریه معروف AUTOCAR انجام شده هر 4 خودرو توسط یک راننده یکسان مسافت یک دور پیست را طی می کنند و زمان آنها ثبت می شود تا سریعترین خودرو از میان آنها مشخص شود.
به نظر شما کدام یک از آنها سریعتر هستند؟ کوپه های اسپرت دیفرانسیل عقب و سبک وزن یا هاچبک های اسپرت دیفرانسیل جلو؟
نظرات