اولین تجربه رانندگی با ام وی ام X22 ، کراس اووری جذاب برای رانندگی درون شهری
این صفحه 23,306 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/10/6

اولین تجربه رانندگی با ام وی ام X22 ، کراس اووری جذاب برای رانندگی درون شهری

عکس: بامداد صفائیان
آزمایش و نوشته: آراد فلاح

چند سالیست که خودروسازان در سرتاسر جهان به ابداع کلاس های جدید بدنه روی آورده اند و معجون های شگفت انگیزی از شاسی بلند های کوپه، کراس اوور های سریع، سوپر اسپرت های مرتفع، هاچ بک های کراس و حتی خودروهای کوچک با فاصله محوری زیاد را راهی بازار کرده اند.
کشورمان نیز علیرغم دور افتادن از تب و تاب بازارهای جهانی تا حدی تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته و برای مثال در طول یکسال گذشته شاهد عرضه چندین و چند مدل از هاچ بک های کراس (با ارتفاعی بیش از هاچ بک های معمولی) در بازار بوده ایم، اما داستان ام وی ام X22 تا حدی متفاوت است، چرا که این مدل کاملا جدید در واقع با گذر از مرحله هاچ بک های کراس به دنیای پر رقابت کراس اوور ها وارد شده است و قرار است نقش کوچکترین کراس اوور مدیران خودرو را در ایران بازی کند.
چند روز قبل فرصتی دست داد تا با دو نمونه دستی و اتوماتیک ام وی ام X22 به ارتفاعات اطراف تهران برویم و عملکرد این محصول تازه مدیران خودرو را در شرایط واقعی ترافیک، بزرگراه و جاده کوهستانی بسنجیم.

طراحی ظاهری

الحق و النصاف باید به طراحان چری دست مریزاد گفت که علیرغم محدودیت های موجود برای مهندسی یک خودرو تازه، اینچنین هوشمندانه دست به طراحی X22 زده اند. نمای جلو در یک کلام فوق العاده از کار در آمده است و کمتری کسی می تواند ایرادی به این بخش وارد کند، در نمای جانبی نیز ارتفاع زیاد خودرو از سطح زمین و رینگ های متفاوت و جدید در کنار بچه گلگیرهای مشکی رنگ تاثیر گذار هستند و خشونت کراس اوور مانندی را برایX22 به ارمغان می آوردند اما با رسیدن به نمای پشتی در میابید که زاویه ستون C، مدل چراغ های عقب و قطعه کروم رنگ افقی حد واسط آن ها، تا حدی به جذابیت خودرو لطمه زده و طراحان نتوانستند شاهکار بخش جلویی را در این نما تکرار کنند.

به هرحال طراحی ظاهری X22 در مجموع بسیار خوب انجام شده و اگر از نزدیک این خودرو را ببینید در خواهید یافت که به لطف ارتفاع بلند از سطح زمین، شبهات های کلی X22 با کراس اوور های دارای قابلیت های آفرودی، بسیار بیشتر از رقبای موجود در بازار است.

طراحی و فضای داخلی

ظاهرا ماجرای اشتراک طراحی کابین در خودروهای اروپایی، رفته رفته گریبان چینی ها را نیز گرفته است، همانطور که کمپانی های ثروتمند آلمانی ترجیح می دهند تا از طراحی یکسانی برای نمای داخلی محصولات خود استفاده کنند، کمپانی چری نیز طرح کابین X22 را با شباهت زیادی به ام وی ام X33 جدید ترسیم کرده است و به همین جهت در داخل کابین شاهد طرحی منطقی و ارگونومیک با زوایا و خطوطی کارآمد هستیم که البته از پلاستیک خشکی شکل گرفته است اما در مجموع کیفیت این پلاستیک خشک بسیار مناسب تر از خودرو خشنی مانند رنو ساندرو یا تندر 90 به نظر می رسد.

شاید مهمترین نکته در فضای داخلی ام وی ام ایکس 22 را باید در بخش پشت آمپر جستجو کرد، جایی که گویا چینی ها ناگهان تصمیم به نوآوری گرفته اند و عقربه های مربوط به سرعت سنج و دور سنج را در دو منتهی الیه مجموعه و به صورت قرینه طراحی کرده اند، نتیجه کار ساختار نسبتا زشت و کاملا عجیب و غریب پشت آمپر است که در زمان رانندگی نیز موجب سردرگمی راننده می شود، چرا که عقربه دور سنج به شکل پاد ساعتگرد بالا می رود و عقربه سرعت سنج حرکتی ساعت گرد دارد، شرایطی که باید به آن عادت کرد اما به هرحال نمی توان مجموعه پشت آمپر جذاب یا حتی زیبا دانست.
از حیث فضای داخلی نیز می توان گفت که X22 راحتی نسبی چهار سرنشین را تامین می کند هرچند پشتی صندلی های عقب کمی ناراحت به نظر می رسند اما مهمترین نقطه ضعف فضای داخلی گریبان سرنشین پنجم (نفر وسط صندلی عقب) را می گیرد که با کمبود فضا و ناراحت بودن تکیه گاه صندلی مواجه می شود و در سفرهای طولانی اوقات چندان خوشی را تجربه نخواهد کرد، به هرحال X22 خودرویی نسبتا جمع و جور است و نباید از آن توقع یک کراس اوور بزرگ را داشته باشید، هرچند با توجه به ظرفیت بار 420 لیتری و امکان تا کردن صندلی های ردیف دوم، حمل بار های بزرگ و حجیم با ام وی ام X22 با وجود 2 سرنشین نیز ممکن است.
از دیگر آپشن های جالب و امکانات رفاهی ام وی ام X22 می توان به سانروف، تهویه مطبوع اتوماتیک، صندلی با تنظیمات دستی و روکش چرمی، کامیپوتر سفری، مانیتور 8 اینچی، دوربین دنده عقب و کروز کنترل برای هر دو مدل دستی و اتوماتیک اشاره کرد که در نوع خود جالب به نظر می رسد.

مشخصات فنی؛ خداحافظ CVT

این روزها موتورهای 1.5 لیتری به جزئی جدا نشدنی از خودروهای کوچک چینی مبدل شده اند و تقریبا تمامی خودروهای چینی جمع و جوری که اخیرا معرفی شده اند به چنین موتورهایی با قدرت خروجی 105 الی 107 اسب بخار مجهزند و ام وی ام X22 قصه ما نیز از این ماجرا مستثنی نیست.
نسخه دنده دستی از نظر مشخصات فنی موتور و گیربکس با برادر کم ارتفاع خود (ام وی ام 315) مشابهت کامل دارد اما نسخه اتوماتیک به یک گیربکس 4 سرعته فاقد قابلیت تعویض دستی و موتور 1.5 لیتری بهبود یافته (نسبت به مدل دستی) مجهز است که البته قدرت و مشخصات فنی یکسانی را ارائه می دهد.

تغییر رویکرد مهندسان چینی از گیربکس های بی حس و حال CVT به سمت استفاده از تکنولوژی رایج گیربکس های خودکار می تواند امری مثبت تلقی شود، هرچند باید منتظر ماند و دید که این رویه در سایر محصولات چری نیز ادامه پیدا می کند یا خیر.
به هرحال حالت رانندگی اقتصادی (ECO) و SPORT مانند سایر خودروهای جدید ام وی ام و چری برای مدل اتوماتیک تعریف شده اند و جالب آنکه فاصله محوری X22 کمی از X33 نیز بیشتر است. فارغ از این مسئله X22 از نظر ارتفاع از سطح زمین نیز یکی از بلند مرتبه ترین کراس اوور های ارزان قیمت بازار به حساب می آید و از این حیث به راحتی با کراس اوور های شناخته شده ای نظیر رنو کپچر یا پژو 2008 رقابت می کند.
البته X22 مانند اکثر دیگر خودروهای چینی به فنربندی ساده ای مجهز است که به خصوص در محور عقب شامل محور میله پیچشی غیر مستقل می شود و طبیعتا با توجه به قدرت 105 اسب بخاری پیشرانه و انتقال تمامی نیرو به چرخ های جلو نمی توان انتظاری در حد و اندازه کراس اوور های چهارچرخ متحرک از این خودرو داشت.

تجربه رانندگی با ام وی ام X22

در اولین مواجه با این ام وی ام جدید درخواهید یافت که با خودرویی مرتفع مواجهید که شاید از برخی جهات چندان فاصله ای با شاسی بلند های درست و حسابی هم نداشته باشد، به همین دلیل بعید نیست که برخی خریداران تصمیم بگیرند تا با نصب رکاب های جانبی، پروسه سوار و پیاده شدن به این کراس اوور جمع و جور را تسهیل کنند.
به هرحال پس از نشستن پشت فرمان واقعا احساس می کنید که از نظر ارتفاع و زاویه دید پشت فرمان یک خودرو بلند قامت قرار گرفته اید و این احساس احتمالا برای بسیاری از خریدارانی که از تسلط داشتن در زمان رانندگی لذت می برند، مسرت بخش خواهد بود، اما معمولا کار دنیا به این شکل است که برای هر لذتی باید بهایی پرداخت و تاوان این لذت بلند مرتبه سواری، در زمان رسیدن به اولین پیچ خود را نشان می دهد.

ام وی ام X22 خودرو ناپایداری نیست و مهندسان چینی فنربندی را به شکل هوشمندانه ای تنظیم کرده اند تا حرکات عرضی خودرو به حداقل ممکن کاهش یابد اما می توان تصور کرد که آمیزه از فنربندی ساده، ارتفاع زیاد و وجود انواع موج و ناهمواری در جاده های کشورمان می تواند چه احساسی را به راننده منتقل کند.
در واقع فرمان ام وی ام X22 مانند سایر خودروهای چینی حس دقیقی را از فشار وارده بر چرخ ها به راننده منتقل نمی کند و زیاده روی راننده در اعمال فشار بر خودرو با توجه به عدم وجود ESP می تواند کمی دردسر ساز شود. از این رو توصیه می کنیم که در هنگام رانندگی با ام وی ام X22 کمی محتاط باشید و به خصوص از مانورهای ناگهانی و وارد کردن شوک های ضربه ای به فرمان خودداری کنید.
فارغ از این موضوع، عملکرد ترمزها تقریبا بی نقص است و واکنش های گیربکس اتوماتیک نسبت به اعمال فشار بر روی پدال گاز نیز مناسب به نظر می رسد، طبق معمول اکثر خودروهای چینی، ضرایب دنده برای کاستن از مصرف سوخت کمی سبک و بلند در نظر گرفته شده اند و این رویه به خصوص با توجه به چهار دنده بودن گیربکس اتوماتیک باعث می شود که در پروسه معکوس دهی، فشار زیادی به موتور وارد شود.
برای مثال در شرایطی که در سرعت حدود 80 کیلومتر گیربکس در دنده چهارم باعث کاهش دور موتور به زیر 2000 RPM شده است، با فشردن پدال گاز شاهد دو معکوس سنگین و افزایش دور موتور به بیش از 4500 RPM خواهیم بود که با فریاد موتور همراه است. البته این وضعیت در صورت رانندگی با حالت اسپرت کمی تقلیل می شود چرا که گیربکس کمی بیشتر در دنده های سنگین باقی می ماند.
با این اوصاف نباید توقع شتاب صفر تا صد کمتر از 15 ثانیه را از ام وی ام X22 داشته باشید، حتی مدل دنده دستی هم در گذر از مسرهای پرشیب چندان چابک به نظر نمی آید و گاهی باید همزمان با فشردن پدال گاز تا انتها به این مسئله فکر کنید که رفتن به دنده یک لازم است یا نه. مسلما در صورت وجود بار و مسافر و سنگین شدن خودرو ممکن است این شرایط تشدید شود و چاره ای نداشته باشید جز آنکه بخش زیادی از مسیر سربالایی کوهستانی را در دنده 1 طی کنید.
البته نباید تصور کرد که سایر خودروهای هم قیمت ام وی ام X22 از نظر شتاب و کشش گزینه های چابک تری هستند، در واقع با توجه به ذات شهری این خودروها، مهندسان بر کاستن از مصرف سوخت تمرکز داشته اند و با در نظر گرفتن پیشرانه های 1.5 یا 1.6 لیتری که همگی در محدوده 100 الی 120 اسب بخار قدرت تولید می کنند، شتاب و عملکرد تا حدی قربانی مصرف سوخت، کاهش آلودگی و ویژگی های اقتصادی شده است.

در عین حال اگر تصمیم به استفاده نرمال از خودرویی مانند ام وی ام X22 داشته باشید، می توانید با خیال راحت به جنگ سرعت گیر ها و گودال های خیابان ها بروید و مطمئن باشید که با توجه به ارتفاع 18.6 سانتی متری، کف این خودرو به جایی گیر نمی کند. همچنین دید خوب و تسلط به زاویای بدنه، نرمی فرمان، مصرف سوخت کمتر از 7 لیتر (براساس ادعای سازنده) و فنربندی مقاوم در کنار گیربکس گوش به فرمان اتوماتیک، از جمله مواردی هستند که رانندگی با X22 را در ترافیک و مسیرهای شهری تسهیل می کنند.

مشتریان هدف

می توان در یک توضیح کوتاه گفت که X22 خودرو جذاب و مناسبی برای خانواده های جوان یا افرادی است که به خودرویی درون شهری نیاز دارند اما در عین حال از ارتفاع سواری و مشخصات ظاهری یک کراس اوور مدرن نیز لذت می برند. در واقع چنین دسته ای از مشتریان در سال های اخیر به لطف زندگی شهر و فراگیر شدن تب خرید خودروهای شاسی بلند در اکثر کشورهای جهان شکل گرفته اند و به همین دلیل نیز حتی خودروسازان بین المللی مانند مرسدس بنز، ب ام و و هیوندای به ساخت مدل هایی نظیر مرسدس GLA، ب ام و X2 و هیوندای کرتا روی آورده اند تا سلیقه این مشتریان را سیراب کنند، از این رو به نظر می رسد که با توجه به جمعیت جوان کشورمان، شرایط اقتصادی و در دسترس نبودن خودروهای مطرح نام برده شده، راه برای موفقیت خودروییی مانند ام وی ام X22 باز باشد تا نگاه های بسیاری را به سمت خود جلب کند.

قیمت و شرایط بازار

مدیران خودرو هنوز به شکل رسمی قیمتی برای ام وی ام X22 اعلام نکرده است، اما با توجه به قیمت حدودا 46 میلیونی مدل 315 اسپرت و قیمت حدود 76 میلیونی مدل X33S می تواند حدس زد که ام وی ام X22 نیز در حد فاصله این دو خودرو و در محدوده 55 الی 65 میلیون تومان قیمت خواهد داشت. با این حساب از حیث قیمت گذاری می توان شاهد رقابت مستقیم X22 با خودروهایی مانند چانگان CS35، لیفان X60 و ساندرو استپ وی بود. با این حساب با توجه به مشخصات فنی و طراحی ظاهری زیبای X22، شانس این مدل برای تصاحب بازار و غلبه بر سایر خودروهای هم وطنش بسیار چشمگیر به نظر می رسد.


عکس ها
نظرات
 
 
 

pooyesh69

1395/10/8
با سلام و خسته نباشید به عوامل خودرو بانک و کاربران عزیز: بنده چند روزی می باشد با این خودرو در فضای اینترنت اشنا شدم و اخبار پرحاشیه زیادی داره هم از لحاظ قیمت و کیفیت و طراحی .طراحی این خودرو بیشتر شبیه 315 h می باشد جلوی خودرو واقعا خوبه ولی عقب خودرو افتضاحه من خودم می خوام یه کراس اور چینی بخرم و منتظرم تا x22به صورت رسمی معرفی بشه و قیمت این خودرو مشخص بشه الان لیفان x50 رو با این مقایسه کنی لیفان فرمان برقی داره سیستم ترمز ABS.EBD.BAS داره و قیمت اتوماتش 55900 و قیمت دستی 48900 اگه قیمتش از این مدل بیشتر باشه ارزش خرید اصلا نداره و تو بازار هم قیمت خودرو های دست دوم چینی خیلی ناجوره امید وارم مدیران خودرو در قیمت گذاری این خودرو یکم منتقی تر عمل کنه که من مطمئین نیستم
 • lol

  1395/10/8
  لیفان x50 وزنش از x22 کمتره پس موتورش بهتر جواب میده البته x50،گیربکسش cvt است که خیلی بهتره.
  کیفیت ساخت شرکت کرمان موتور به مراتب بهتر از مدیران خودرو است.
  البته جک s3 هم قراره سال دیگه تولید بشه، به اونم فک کن.اگر x22 اتومات قیمتی بیشتر از 60 داشته باشه،بهترین انتخاب cs35 خواهد بود.
  6+

محمد

1395/10/11
سلام دوستان...چنتا مطلب
۱. عزیزان یه لحظه برن و صفحه اسپورتیج رو یه نگاهی بندازن تا متوجه بشن که یا خودروبانک کلا مبلغ شرکت های کرمانی هستش و یا دشمن خونی کره ای ها!!!...الان عقب این ماشین بیشتر از حد انتظار زشته بعد خودروبانک میگه جذاب!!!
این ماشین که نه شتاب داره و نه هندلینگ و نه ظاهر خوب حداقل در عقب و نه اعتبار برند...چطور جذابه؟؟؟
۲.آپشن های این ماشین رو به جز سانروف و روکش چرم، به طور تمام و کمال "دنا"ی ایرانخودرو هم داره!!!...دیگه لطفا از آپشن هیچی نگین!
۳. طراحی داخل و خارج خودرو البته به غیر از نمای عقب نسبتا خوبه
ولی به نظر من cs35 قشنگتره.
در هر صورت این ماشین هرچقدر هم که بدردنخور باشه بازم ورودش به بازار بسته ی ما خوشاینده...
چون کم کم میتونه تنووووع رو در بازار ایجاد کنه...و تنوع یعنی
افزایش رقابت=متعادل ماندن قیمت ها و افزایش کیفیت برای برنده و غالب بودن و نیز داشتن حق انتخاب برای ملت ما که در بحث خودرو اکثرا بودجه ای زیر ۵۰م تومان دارند.

محمد

1395/10/11
من یه سوال خارج از بحث دارم....بعضی دوستان در مورد عوض کردن داشبورد ماشینای ایرانخودرو اونم بعد از ۵۰ سال (!!!!!!!) صحبت کرده بودن...حالا سوال من اینه؛
سال ۹۳ داشبورد پارس و ۴۰۵ و قبل از اون داشبورد سورن elx عوض شد...ایرانخودرو و همچنین خریداران این خودرو ها میگن: اسم داشبورد جدید پارس و سورن، داشبورد "سوناتایی" هستش!!
سوال: کسی میدونه که چرا به این داشبورد مزخرف میگن سوناتایی؟؟؟
والا من خودم سوناتا دارم...اصلا این داشبورد جدید پارس بیشتر شبیه داشبورد های قدیم ۴۰۵ هستش که در طراحی اون کوچکترین خلاقیتی به کار برده نشده!!!...اصلا چه ربطی به سوناتا داره؟؟؟؟
بعضیا هم که پارس زیر مدل ۹۳ دارن میگن ماشین ما فرمون سوناتایی داره!!!!!
...راستی دم مدیران خودرو گرم...
این روزا هر جا که میری یا حرف از بارلیه یا مدیران خودرو!!!!
تقریبا تمام تبلیغات تلویزیون شده پوشک "بارلی" و پشت بندش هم مدیران خودرو!!..توی سه تا مجموعه تلویزیونی که من نگاه میکنم، همه ماشینا مال مدیران خودرو!..‌.یا آریزو۵ لوکس (!!!!!!!!) و یا x33 با سقف مشکی و تودوزی زرشکی!
فقط مونده مدیران خودرو ماشینا شو یه جوری توی فیلم "معمای شاه" جا بده!!...تسهیلات هم که ماشاالله...
خودرو ۹۵ میلیونی رو با ۳۰م پیش پرداخت و تحویل ۳۰ روزه اقساط ۳ ساله میده دست مردم!
جدی اگه "آرین موتور . آسان موتور. اطلس خودرو. ایرتویا و..." ماشیناشونو با این شرایط میدادن تا الان همه مردم ایران ماشین وارداتی خریده بودن!!! این همه تبلیغ تلویزیونی و پول خرج کردن نمی خواست!!...ملت به جای این ماشین که معلوم نیست با چه هدفی ساخته شده، سوار میتسوبیشی asx میشدن!!

آرمان

1395/10/11
ولا من تویوتا کارینای ۱۹۷۹خودم رو باهزار تاازاین چینی وایرانی آشغال ها عوض نمیکنم. خدایاآخه چراباما این کاررومیکنی مگه داشتن ماشین خوب گناهههههههههه
 • محمد

  1395/10/12
  والا من ماشین ایرانی و چینی ندارم که بخوام مثل بعضیا حمایت بی جا بکنم...ولی شما هم به ماشین ایرانیو چینی نگید آشغال
  درسته توی کشور ما قیمت ها ۱۰ برابر قیمت اصلیه اما باز هم همه چیز نسبی هستش
  یعنی هر چقدر پول بدی آش می خوری
  اگه سمند با ۳۰ تومن آشغاله پس بنز s هم با ۹۰۰ تومن آشغاله!
  پس...اینکه تویوتا و مزدا و هیوندای و کیا و بنز و ب ام و و ولوو مازراتی و پورش هم آشغالن باز از حرف شما استنباط میشه عزیزم!!
  البته فقط توی ایران...چون به اندازه ای که پول میدی سوار ماشین خوبی نمیشی...همیشه همینه!! و این مسئله فک نکنم ربطی به خدا و گناهکاری ما داشته باشه!
  به هر حال یه ضرب المثلی هست که میگه؛
  خودم کردم که لعنت بر خودم باد!!
  یادمون باشه که
  دولت کره جنوبی هیچ وقت از هیوندای و کیا حمایت نکرد ولی این دو امروز به اینجا رسیدن!
  دولت ما به اسم حمایت از تولید داخلی کاری کرد که هم پول گزافی توی جیب خودش گذاشت و هم با مردم ما کاری کرد که امروز مشکاتشون رو از چشم بارگاه الهی میبینن نه سیاست های خودی!!
  7+

Mosayeb

1395/10/13
بزودی باید قبول کنیم که خودروهای وطنی باید جاشون رو بدن به خودروهای چینی . الحق والانصاف من ام وی ام 110 سه ساله دارم و‌کم‌مصرف و بدون هیچ خرجی و فقط اب و روغن ریختم داخلش . همین آقایونی که منفی گرا هستن و دید خوبی نسبت به ماشینهای چینی ندارند باور کنین همین افراد تو صف و‌نوبت پیش فروش همین ماشین هستن و اومدن اینجا تحقیق کنن . حکایت همون کمپین نخریدن خودرو داخلی بود که با یه ترفند کلاه برداری همشون صف بستن به خرید اتومبیل توی نمایندگیها . موفق باشید اقساطی های خودروی وطنی .

saydoosh

1395/10/14
خدای بزرگ گناه ما چی بود گیر کردیم وسط یک ملت بیسواد که فقط حرف از روی بخار معده میزنن.اون اساتیدی که حرف گزاف میزنین راجع به ماشین چینی.اولا من ماشین چینی ندارم .اما یه زحمت بکشین در یوتیوب چندتا فیلم از تکنولوژی ساخت تست ها و...ماشینهای چینی ببینید بعد حرف بیخود بزنید.کل کشور ایران دست به دست بدن با این همه ادعای مردمانش که فقط بلدن دهن بجنبانند نمیتونن داشبورد بی وای دی تانگ رو بسازن.کوووورین واقعا یا کرییید یا سواد مطالعه ندارین؟یا قوه درک و تحلیل ندارین؟این همه پیشرفت نمیبینین؟شرکتی مثل هوندا احمق هست شریک تجاری خودرو ساز چینی میشه؟و ده ها نمونه اینچونین؟همینه که درجا میزنیم.نقدو بررسی ماشینهای چینی رو در روسیه و کشورهای دیگه رو ببینید چطور برخورد میکنن؟واقعا هنوز نفهمیدین و نمیفهمین که چین صاحب چه علم و صنعتی هست؟شیاومی .لنوو.هواوی ...میدوونید اینا چی هستن ؟جایگاهشون در جهان چیه؟آیا اپل و اینتل و انویدیا در صنعت کامپوتر جهان میدونین کی و چی هستن؟محصولاتشون کجا تولید میشه؟و این یعنی اون تکنولوژی وارد به اون کشور میشه.آیا واقعا میفهمین این چیزارو؟من دارم ما فوق خلاصه در حد تیتر صحبت میکنم کاش اینجا امکان گذاشتن پیام صوتی بود.ماشاالله که خود این سایت هم که یه تحلیل اینچنینی نمیکنه .ببینید مهندسان بزرگ کره خاکی و ای اندیشمندانه همه دورانها .الان من نگفتم که چین بهترینه نهههههههههه اصلا...فقط میگم این ماشین های چینی رو که میبینی دهنتو ببند چون کشورت هر سال یه پراید رو هم که تولید میکنه فقط ازش آب میره و کیفیتش به منفی صفر میل میکنه و و و و و و و و اما چین و مردم چین و خودرو ساز چینی ببین در همین ده سال اخیر از چی به چی رسیده.ای مردم یعنی واقا نمیفهمین این خاطره که از محصولات چینی بعضا هممون داریم و مثلا بی کیفیت بودن اصلا ربط به چین نداره و کاملا مربوط به تاجر و وارد کننده حلال خور متدین و با شرف اییییررراااانی هست که میره بنجل و آشغالشو میخره میاره...واقعا نفهمیدین اینو؟بله اینکه همه کشورها جنس بد بی کیفیت دارن ولو آلمان و آمریکا هم باشن شکی نیست.اما برادرم و خواهرم اینو بفهم درک کن باور کن که وقتی کل صنعت خودرو سازیه کشورت جمع بشن یه لیفان 820 یا جک اس5 نمیتونن بسازن و اگر به فرض محال بسازن 98سال طول میکشه و قیمتش میشه 340میلیون تومن..پس فقط حسرت بخور ...آه سرد حسرت بکش و احساس خجالت کن که تو پراید میسازی و چین بی وای دی تانگ و تنها حرفی که نباید بزنی اینه که ........واقعا یادتون نیست همین دنا چند سال طول کشید ؟از چه تعاریفی به چی رسید؟از چه قیمتی به چی رسید؟وقتی صنعتت اینه میای به چین که میلیونها برابر از صنعتت جلو تره این حرفارو میزنی؟کی میخواهیم تغییر کنیم ؟جای اینکه این دهن رو باز کنیم و فقط حرف بی پایه بی اساس بی خردانه بی فکر بزنیم. بابا بسه دیگه واسه یکبار هم که شده باور کنیم جز ایراد گرفتن و حرف اضافه زدن کاری بلد نیستیم .من مرده شماها زنده ده سال دیگه همین چین حرف اول رو در هر زمینه در کره خاکی خواهد زد.بماند که همین الن ابر قدرت کره خاکی هست.ای کاش ما یک میلیونیومه این همه حرف و ادعا و نظر دادن عمل میکردیم.ای کاش ای کاش ای کاش
 • saleh

  1395/10/15
  فهمت بیشتر از تولیدات تقلبی و کپی کاری چینی نیست که اینقدر سنگشو به سینه می زنی... (حماقت تا کجا و قیاس های احمقانه تا کجا!!) .. همین ملت بی سواد که بهشون بستی! .... باید رنج ببرند که امثال توی نادان و ظاهر بین... رو بین خودشون باید تحمل کنند.
  5+
 • امید

  1395/10/15
  حرف حساب جواب نداره
  ملت یه جوری میگن چینی و سرشون رو زیر برف می کنن که انگار در خواب سیصد ساله هستن !!!
  عزیز من چین ابرقدرت جهانه ، صنعت و اقتدار چین دهن همه رو از تعجب وا گذاشته ، از ساخت بلندترین پل شیشه ای گرفته تا انواع وسایل اینترتایمنت مثل tv و pc و ....
  دیگه با تولید بی وای دی تانگ کل اروپا و آمریکا و کره و ژاپن باید به احترام چین کلاه از سر بردارند . ماشینی با 540 اسب بخار که در صد کیلومتر فقط دو لیتر بنزین میسوزونه !! اونم با ظاهر و طراحی زیبا و بی نظیرش .
  خدا رو شکر که دوباره دانش و پیشرفت به شرق جهان برگشت ، خدا کنه ما هم این میون به خودمون بیایم .
  5+
 • morteza

  1395/10/15
  البته من بقیه کامت هارو نخوندم ببینم کسی آیا گفته ایران برتر از چینه که این هارو در خطاب به اون نوشتید یا نه
  اما اگه منظورتون کلیه باید بگم که این حقایق که ماشین های چینی طول عمر پایینی دارند و اصل سودشون در فروش قطعاته تا خود اتومبیل و تو خیلی از کشورهای صنعتی حق عرضه ندارند مستنداتی نیستند که بتونیم با این برهان که چون ما پراید میسازیم کتمانش کنیم.
  مورد دیگه اینکه چون چین هواوی میسازه دلیل نمیشه ماشین هاشم خوب باشند همونطور که چون فرش و قالی ما شماره یک جهانه دلیل نمیشه که تو پوشاک هم حرف اول رو بزنیم
  یک مورد دیگه اینکه اگر چین در آینده به یکی از قدرت های برتر خودروسازی جهان تبدیل بشه (که قطعا هم میشه ) ربطی نداره که ما امروز از محصولاتش تعریف کنیم. انگار امپراتوری روم و ایران میرفتند با سرخ پوست های امریکا سند همکاری نظامی امضا میکردند چونکه قرار بوده امریکا هزار سال بعد ابر قدرت جهان بشه! خوب هر وقت چین به اینجا رسید میریم ازش میخریم. همونطور که وقتی کره ای ها خوب شدند رفتیم خریدیم.
  من فکر میکنم مردم ما کلا باید از این بزک دوزک ها فکرشون رو رها کنند. تو اروپا طرف میره بنز میخره با دنده دستی و بدون سانروف! اینجا بنز بدون سانروف و دنده ای بیارند بزارند بقل لیفان اتوماتیک سانروف دار با یک قیمت مردم میرند ام وی ام میخرند
  البته بازم میگم نمیدونم شما در پاسخ به چه کامنتی این رو نوشتید و اگه کسی گفته کار ما ایرانی ها برتر از چینی هاست بحث فرق میکنه .در هر صورت من حرف هامو خیلی کلی گفتم .راستی عبارات کورید کرید بی سوادید و درک ندارید و بخار معده و ملت بیسواد و... هم خطاب به هر کسی که بوده در شان این سایت و مردم ما نیست. لطفا قبل از نوشتن کامنت یک لیوان آب خنک بخورید. نفس عمیق بکشید. بعد تایپ کنید.
  5+

zak2012

1395/10/15
دوستان مهم چینی بودن ماشین نیست مهم اینه که همین ماشین ها هم با قیمت معقولانه عرضه نمی شه و مردمی که پول ندارن باید برن پراید و ماشین های بی کیفیت سوار بشن

هومن

1395/10/15
من اگر این مقدار پول رو داشتم و تنها انتخابم تو ماشین x22 بود ترجیح میدادم برم یک اسب بخرم چرا که هم ایمن تره هم قوی تره هم عمرش بیشتره تازه تو همون روستا میتونی باهاش دل دخترا رو هم ببری. جالبه بدونید تو خود چین مردم دوچرخه سوار میشن ازینا نمیخرن.

saydoosh

1395/10/16
سلام به همه دوستان ابتدا تشکر میکنم که مطلب بنده را خوندین و در ادامه نقد کردین مثبت و منفی...اما ذکر چند نکته رو ضروری دیدم..اول اینکه مطلب من خطاب به کامنت خاص یا شخص خاصی نبود....مطلبی بود کلی خطاب به کسانی که اساسا بی هیچ دانشی و صرفا بر اساس یکی از عادات زشت ما ایرانی ها ( بعضی هارو عرض میکنم که متاسفانه کم هم نیستند) فقط عادت دارن که همینجور بی دانش مطالعه و شناخت وضع حال امروز دنیا به لحاظ علم و تکنولوژی فقط خیلی راحت تایپ کنند ععععع چینیه؟ بی کیفیته..عععععع کپی فلان ماشینه وووووو اساسا اینجور حرف زدن که از یه تفکر میاد و اینجا جای بحثش نیست .و دقیقا همین موضوع وضع امروز مارو ایجاد کرده.یعنی فقط نظر دادن از اون مدلی که که میگن اگر طرف حرف نزنه فکر میکنه مردم میگن لال هست.. شما در یوتیوب برین کشورهای دیگه از جمله روسیه که از نظر تنوع ماشین آزادانه همه چیز وارد کشورشون میشه و سوای این خودشون خاصه روسیه لازم به ذکر نیست که صاحب چه دانش و تکنولوژی در زمینه های خاص هستن .حتی اگر سرچ کنید بعضی نمونه ها که وارد آمریکا هم شده فیلم تستشون هست...حالا بحث بنده اینه که اونا نقد فنی و علمی میکنن و اساسا این موضوع خیلی خیلی خیلی خیلی ساده و پیش پا افتادرو میدونن که هر چیز با خودش و مشابه خودش سنجیده و نقد میشه.این دوستان جوری صحبت از این میکنن که کیفیت نداره ایمنی نداره که فکر میکنن تمام تولیدات ماشین در اروپا و امریکا یا ژاپن 89ستاره ایمنی داره..ارجاعتون میدم به این مورد که برید تست تصادف نیسان مورانو جدید رو ببینید در یوتیوب که 0 ستاره ایمنی گرفته و ماشین له میشه در تست...و نکته اساسی تر اینجاست من اصلا از محصولات چینی دفاع نمیکنم به این معنی که این حرفارو در مدح ماشین چینی نمیزنم صد در صد ماشین های چینی هم ایراداتی دارن.اصلا بحث بنده یک نقد اجتماعی به نحوه حرف زدن و تفکر دوستانه...در کنار این موضوع بحثم اینه که باید پذیرفت که چین چنان مصمم و با برنامه و با رشت حیرت آوری داره در زمینه خودرو جلو میره که باید اتفاقا حرف ما این باشه که آفرین و بارک الله بهشون و بگیم ما هم باید اینجور بشیم و ای کاش یه کارخونه خودروسازیه ما هم یک صدم اونا تعهد داشتن علم داشتن و پشتکار داشتن و وجدان داشتن.....واقعا نمیدونم میتونم مطلبو منتقل کنم یا نه.راستش تایپ کردن به شدت عذاب آوره برام و کند هستم.(البته با حروف فارسی) ..در کل میخوام بگم انسان باید یه نگاه به خودش و جایگاهش کنه میزان رشد و پیشرفت خودشو ببینه و بعد همینطور دهان بجنبانه که چنینه چنانه.شما یک لیفان 620 رو با یک پژو پارس به عنوان دو ماشین که در یک دسته هستن هم تقریبا قیمتی هم از جنبه های دیگه.با این تفاوت که آپشنهای لیفان 620 بیشتره.این مورد رو بنده با چشمام در یک پروسه 2ساله روزانه باهاش سروکار داشتم و لحظه لحظه حس کردم در زمستان 93 من پژو پارس به اصطلاح داشبورد جدید صفرکیلومتر گرفتم 39تومن دوگانه سوز. و دوست بسیار نزدیکم که هر روز تقریبا میدیدمش لیفان 620 صفر 43تومن....الان 2سا گذشته من فقط روغن عوض کردم ایشونم انصافا فقط روغن فیلتر و همین چیزا جفتمون یعنی هیچ مشکلی نداشتیم .ایشون 60تا راه رفته من 32تا راه رفتم.حالا اصل ماجرا..لیفان620 به صورت پیش فرض دزدگیر داشت و پاور که بنده نصب کردم ..دی لایت داشت که پژو نداشت همینطور سانروف.مانیتور و جی پی اس داشت و من نصب کردم.روکش صندلیش چرم بود من روکش گرفتم.اون رینگ 15 داشت من رینگ فولادی14 که کلی پول دادم لاستیک 15 و همون رینگ 15 که زیر پارس ال ایکس هست رو انداختم....یعنی رینگ اسپرت عجیب نه ها .همون رینگ استاندارد خودش.بماند که میدوونید حتی دکمه لای درب های عقب پارس نیست و وقت نصب دزدگیر اونارم خودمون باید بزبریم که در عقب باز بشه هم دزدگیر صدا بده.ماشاالله روی ecu در کاپوت یک کیسه کشیدن بنده با کلی هزینه خریدم و نصب کردم..اینارو گفتم که به اینجا برسم که ایشون 43تومن پول داد سوار ماشین شد راحت .من نهایتا ماشینم 43/5 درومد تازه یک هفته هم دنبال اینا که توضیح دادم نصب شد.توجه کنید که یعنی 1هفته دویدم تازه 500 هم ماشین گرونتر شده از لیفان620 هنوزم دی لایت و سانروف و اتولایت نداره...!!!!!!! حالا این همه گفتم نیاید بگین خب اونو میخریدی یا اینکه آپشن مهم نیست یا هست..نه عزیزان اصلا زحمت نکشین نه دنبال اون آپشن ها هستم نه اصلا حرفم ایناست.اینارو گفتم که داستان از اول دستتون باشه و اما حالا اصل ماجرا.راستی اینم بگم که لیفان 620 4چرخ دیسک هست و پارس 1800 چرخ عقبش کاسه ای هست.پس متوجه شدین که با چه چیزهایی کمتر تازه 1هفته هم از این مغازه به اون مغازه رفتم و 500 هم بیشتر پول دادم.....اما مسله اصلی اینه اطاق اون ماشین یعنی لیفان روی دست اندازا عین توپ میپره و واقعا بی صداست اما پژو همه وجود داشبورد پلاستیکیش و در ها صدا میده..صندلی های لیفان سفت محکم هنوز خودشو حفظ کرده ماله من نشیمنگاه راننده پرس شده.تازه تکیه گاه صندلی لیفان بلند تره ماله پزو که دیدین تا وسط کمر هست.از تفاوت کیفیت صدای بلندگو هم که چیزی نگم بهتره.(دقت کنید نگفتم لیفان صدای هارمن کاردون میده به نصبت همدیگه دارم میسنجم) فرمونش نرمتره.ترمزش به شکله فاحشی بهتره.مصرف بنزینش کمتره..نور مه شکن جلو و خود چراغ جلوش خیلییی بهتره.فقط فقط فقط فقط فقط خدا قسمت کنه سرمای کولر پژو بهتر از لیفان هست..اونایی که باید بفهمن اونچه که هدف بنده بود از نوشتن این متن خواهند فهمید..جالب اینجاست کاستی های ماشین بنده خیلی هاش با کمی وجدان حل میشد که متاسفانه اون چینی داره.آبا گذاشتن دکمه لای درهای عقب تکنولوژی میخواد یا وجدان و شرف؟گذاشتنه یه قاب دوره ecu به جایه کیسه جز شرف و انسانیت چیزی میخواد؟اینم بگم بنده و دوستم چون مهر شهر کرج زنگی میکنیم و در هفته چند روز باید بیایم تهران برای کارمون و بحث ترافیک"چاله چوله"تصادف احتمالی و غیره هست جفتمون این ماشینهارو به عنوان دمه دستی و ماشین دوم گرفتیم و به عینه این تفاوتها رو دیدیم.بازم عرض میکنم صحبتم سر آپشن نیست چون میشه بزیهاشو خرید نصب کرد و.......دیدین حتی گفتم انصافا از نظر فنی ایرادی نداشتیم فقط روغن شمع .فیلتر.دیسک صفحه.لنت و این مصرفی ها.اما همه حرفم اینه که در 2ماشین هم سطح از همه نظر اونچه که خود نمایی میکنه شرف وجدان تعهد کاری هست که کیفیت یک ماشینو ده برابر اون یکی کرده.همه این قصه که گفتم ربطش به همون نقد فرهنگی و اجتماعی هست...و بازم میگم اونی که جز همون گروه هست صدها ایراد از همین مطلب بنده بازم میگیره و اونی که قراره منظور و مقصود بندرو بگیره حتما میگیره.حالا اصلا لیفان نه ب ام و یا فورد....چین نه موزامبیک یا آلاسکا.....اصلا بحث چیز دیگست.سریع تا یه ماشین میبینه اووو اینجاش که کپی از فلان ماشینه....اووو بازم چینی بازم بی کیفیت....نتیجه اینجور حرف زدن میشه ملتی که کیسه میکشه رو ecu....میشه دنا بر قله زیباییها....بابا ول کن کمپانی مرسدس بنز واسه s500 همچین حرفی با این اعتماد به نفس نمیگه که تو میگی راه تورا میخواند.....عزیزای من برادرا یه چیز میگم عمرا خیلی هاتون بدونید و برید تحقیق کنید..میدونید که ماشین پیکان از انگلیس اومد ایران و اونا فرموناشون سمت راست هست.وقتی فرمون سمت راسته برف پاک کن از چپ به راست میزنه درست؟و وقتی فرمون سمته چپ هست مثل ایران برف پاک کن از راست به چپ میزنه.درست؟حالا ایران از سال 1340 تا 1370 پیکان تولید کرد بعد از 30 سال فهمید این جهت برف پاک کن رو عوض کنه..این بار یه پیکان 48 یا 60 یا ..دیدین دقت کنید....عزیزم بعد تو ماشین چینی مسخره میکنی؟ عزیزم توکه جایه mvm x22 میخوای بری اسب بخار بخری مشکلی نیست برو فقط نفسم قشنگم اسب بخار واحد اندازه گیری میزان و مشخص کننده و یک مفهوم هست نه یک چیز که تو بخای بخریش...بازم واسه باره هزارم میگم هدفم دفاع از ماشین چینی آمریکایی یا مریخی نیست عرض کردم نقد به اون فرهنگه حرف بیخود و بی پشتوانه و همینجور یه چیز پروندنه.وگرنه همه میدونن اونی که این حرفارو میزنه کیا هستن چند ساله هستن اصلا ماشین دارن یا داشتن یا یا یا یا یا.... یاد بگیریم حرف بزنیم نه هرف...یا علی
 • رضا

  1395/10/17
  دوستان من متن هر دو مطلب طرفدار ماشین چینی و بر عکس رو خوندم. اولا این موضوع رو در نظر بگیریم که داشتن آپشن مزیت می باشد ولی عمر و دوام و کیفیت اصلی ترین مزیت و امتیازه برای تومبیل. اینکه ماشین های ایرانی کیفیت ندارن البته در مدل های جدیدتر فقط و فقط بخاطر قطعات نصب شده همون کشور مثلا از نظر بعضی ها پیشرفته چینه! . کشوری که طی 10 سال بعضی ها فکر می کنند شق القمر کرده و حالا مثل موشک داره پیشرفته می شه ! متوجه این مطلب نیستند که این پیشرفت پفکی وابسته به تکنولوژی غربی شو کمپانی های بزرگ اتومبیل سازی هست. اینکه هر قسمت ماشیناشون رو یکی از این کمپانی ها براشون طراحی و تحت لیسانس می گیرند یک واقعیته که ما کمتر بهش توجه می م می کنیم. مثالا اکثر موتورهای ماشین های چینی تحت لیسانس میتسوبیشی طراحی می شه. و طراحی هم با برند های ایتالیایی!. موضوع اینجاست که خود چین صاحب تکنولوژی بومی خودش نیست. چرا که راهی که دیگران در طی سالیان دراز رفتن رو نمی شه در مدت کوتاه 10 ساله رفت. به لطف پول فراوان و خرید این تکنولوژی ها ست که داره پیشرفت پفکی می کنه و چون درهای واردات برای ما محدوده در نتیجه قضاوت هم برامون در حد همین واردات چینی محدود می شه. اگر ایران خودرو با همان قطعات فرانسوی پژو مثلا ماشینی که کمتر آپشن داره رو ولی با کیفت تر بده آیا کسی در خرید اون شک داره؟ (البته با قیمت پایین تر از ماشین چینی) . ضمنا بهترین نظر در مورد ماشین های چینی که بعد از مدت کوتاهی دچار افت کیفیت می شه رو همون کسانی می تونند بیان کنند که دچار این مصیبت های ماشین های چینی شدن! چه از نظر پشتیبانی و کمبود تعمیر کار و چه از نظر کمیاب بودن قطعات و قیمت سرسام آور قطعات! . (تقلب و کپی کاری سیاست تولیدات چینی)
  6+
 • محمد

  1395/10/29
  باسلام
  انشاتونو خوندم یه کمی به موضوع بیش از حد متعارفش پرداخته بودیدx22 خوب است دوست داشتین بخرید تا شما هم تجربه کنید و ما رو از تجارب خودتون اگاه کنیدوالسلام

MehdiTurbo

1395/10/24
کسی ک پول داره المانی میخره بعدش ژاپنی میخره بعدش کره دسته ی سوم چهار دسته میشنه ک رو صورت همشون نقاب یا کسیه ک چینی میخره و به زور میخواد بگه ماشین من حتی از المانم بهتره ک خریت محض چون میخواد خودشه با چشای بسته بکشه بالا در صورتی ک ادما با پول نمیرند بالا اولش عقل و شعوره ک تو دوستای خودم ادمای احمق پولدار زیاد میبینم منتهی ملت ادما را با پولشون میسنجند دسته ی دوم پول ماشین چینیو ندارند و به زور میخواند بگند چین بیخود دسته ی سوم جفتشو امتحان کردند و ی حرف میزنند دسته ی چهارم هیچ کودومو ندارند و الکی خودشونو میندازند تو بحث ن چینی داره ن ایرانی خداییش هممون به خاطره سیاستای دولت تو خودرو داریم اذیت میشیم دیگ باهم اینکارو نکنید خود مردم تا نخواند هیچی تغییر نمیکنه الکی با ی مشت چیز بیخود سر خودتون و گرم کردید جای این حرفا ی کاری کنید پراید چینی سوار شه چینه کره ای این حرفا به هیج جا نمیرسه تا حالا رسیده ؟؟؟هر کی هر چی داره به زار خوش باشه دادا چینی داره خوشت باشه باش شاد باشی ایرانی داری چرخش برات بچرخه کره ای داری ایشالله بیشترش المانی داری برات بمونه چرا همو اذیت میکنید تو هر زمینه ای جای کنار هم بودن افتادیم به جون هم اب و هوا دست خودمون نیست هوای همو ک میتونیم داشته باشیم.

ارمان

1395/10/25
همچنان چین لگن هاشو داره از طریق MVM میکنه تو پاچه ایران !! و ایرانی !! این چیه مثلا ؟! خدا لعنت کنه اونی که استان کراس اورهای شهری رو علم کرد !

سید حمید رضا باب الحوائجی

1395/10/26
با سلام | کمپانی چری سعی کرده تا با توجه به بهای پرداختی مشتری ، امکانات مناسبی رو در اتومبیل فوق ذکر لحاظ بکنه اما روی دیگر قضیه ، بحث قیمت گذاری این اتومبیل ها در کشورمان هست که با هیچ منطقی قابل قیاس و قبول نیست . با توجه به بهای پرداختی بابت این اتومبیل،نگارنده توقع دریافت به همان میزان کیفیت را دارم .
- قبلا با همین میزان پول می توانستیم خودروی کوپه ی جنسیس یا سدان بنز کلاس E سوار بشیم ، حالا اما قضیه به لطف بعضی ها ! تغییر کرده ، عطش پول چه ها که نمی کند .
- حساب کنید اگر قیمت این اتومبیل 20 میلیون تومان بود ، آیا ارزنده بود ؟

حسین

1395/10/26
سلام
مناکثر کامنت های شما رو خوندم خیلی ها موافق هستند با چینی و بعضی ها مخالف .. من هم مخالف هستم اما با کالای بی کیفت فقط مخالف هستم اونم هم یک کالای پیچیده مثل خودرو که تا ده سال بعد شما درگیر قطعاتش هستید پس چه بهتر که با کیفیت باشه اما وقتی که همین کالای پیچیده بی کیفیت باشه بلای جون ما میشه.. در اصل داریم سرمایه و پول رو هدر میدیم و دور میریزیم .. متاسفانه سطح دانش مردم ما در این زمینه پایینه و کیفیت رو نمیدونند اما امیدوارم روزی به کیفیت بها بدند .. و موضوع مهم دیگه امنیته دوستان من لطفا خواهشا قبل از خرید هر خودرویی برید تست های تصادف اون خودرو رو ببینید و نه تست های چین انکاپ .. فقط یورو انکاپ و سازمان امنیت امریکا معتبر هستند و فقط تست 20 ذرصد سخت رو ببینید.. اگر امن بود و ماشین با کیفیت بود ماشین مبارکتون باشه .. چون حادثه یکبار اتفاق میوفته .. البته یک عده سود جو در راساجازه نمیدند ک قیمت ها عادلانه باشه و مردم انتخاب های خوبی داشته باشند .. بهر حال لطفا آپشن براتون مهم نباشه دوام موتور و هندلینگ و اعتبار برند و ایمنی مهم هستند .. این ها رو بعنوان یک طراح خودرو از دانشگاه میلان براتون گفتم .. امیدوارم روزی توی ایران خودروهای امن تری رو ببینیم !!

حامد

1395/11/1
این خودروهای چینی سعی دارن هر روز بهتر و با ظاهری قشنگتر عرضه بشن اون وقت ماها بعد از 11 سال پژو 206 اس دی فقط اسمشو عوض کردیم و گذاشتیم 207 اس دی

علي

1395/11/1
من ديروز تَو نمايندگي سعادت اباد ديدم اين خودرو رو،از نظر من قيافه جذابي داشت و حس خوبي رو پشت فرمونش منتقل ميكرد،دنده دستيش حس جالبي رو داره،در هر صورت با توجه به قيمت ٥٦ تؤمنّي دنده دستي فروش خوبي رو فكر ميكنم بتونه تجربه كنه
Top
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران