پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین چند کیلومتر می توانید رانندگی کنید؟

پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین چند کیلومتر می توانید رانندگی کنید؟

هر راننده ای گهگاهی اجازه می دهد که باک خودرویش به اندازه ای خالی شود که چراغ اخطار بنزین روشن شود. با اینکه همه ما می دانیم که در حالت ایده آل باید قبل از اینکه باک به ¼ برسد آن را پر کنیم ولی گهگاهی با باک ¼ رانندگی می کنیم.
قبل از اینکه مجددا با باک خالی رانندگی کنید، ارزشش را دارد که بدانید پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین واقعا چند مایل می توانید با خودروی خود رانندگی کنید. همچنین در این مقاله از خودروبانک به اطلاعاتتان اضافه می شود که بدانید رانندگی با باک ¼ کدام قسمتهای دیگر خودرو را در معرض خطر قرار می دهد.

بخش اول:
آیا رانندگی با چراغ اخطار بنزین روشن خطرناک است؟
بیشترین نگرانی هنگام رانندگی با چراغ بنزین روشن احتمال تمام شدن بنزین و گیر کردن در جاده است که نه تنها یک دردسر است بلکه گیر افتادن در یک شرایط خطرناک نیز است. احتمال دارد در بزرگراه خودروی شما از حرکت باز ایستد در حالی که خودروهای کناری با سرعت بیش از 70 مایل (112 کیلومتر در ساعت) در حال حرکت هستند یا ممکن است در یک پیچ کور در بزرگراه خودروی شما متوقف شود و یک خودرو از پشت با شما تصادف کند.
راندن خودرو با باک ¼ همچنین می تواند به خودروی شما آسیب بزند. اگر بنزین تمام کنید ممکن است به کاتالیزور شما صدمه برسد که سپس مجبور به تعمیر یا تعویض آن شوید. حتی رانندگی با بنزین کم داخل باک می تواند به پمپ بنزین شما آسیب بزند زیرا هر آشغال و کثیفی که در باک شما باشد (که طبیعتا در ته باک جمع می شوند) هنگامی که باک شما تقریبا خالی باشد از پمپ بنزین شما عبور خواهند کرد.
رانندگی با چراغ بنزین روشن خودروی شما را از بین نمی برد ولی تکرار مکرر آن باعث صدمه رسیدن به خودرو می شود.

بخش دوم:
مسافتی که پشت آمپر خودروی شما هنگام روشن شدن چراغ بنزین تخمین میزند چقدر قابل اعتماد است؟
در پشت آمپر بیشتر خودروهای جدید هنگام روشن شدن چراغ بنزین مسافت قابل طی کردن قبل از تمام شدن بنزین نمایش داده می شود که تخمین میزند قبل از تمام شدن بنزین چند مایل می توانید با خودرو رانندگی کنید. بسیاری از رانندگان ترجیح می دهند از این ویژگی خودرو به جای چراغ اخطار بنزین استفاده کنند و تصور کنند که وقتی نمایشگر مسافت باقی مانده 20 مایل را نشان می دهد می توانند تا قبل از تمام شدن بنزین 20 مایل (32 کیلومتر) رانندگی کنند.
با این وجود تکیه بر مسافت باقی مانده ای که پشت آمپر نشان می دهد یک عمل خطرناک است زیرا این مسافت فقط یک تخمین تقریبی است. این تخمین بر اساس میانگین مسافت طی شده هنگام رانندگی با خودرویتان محاسبه شده است و در نتیجه ممکن است نسبت به شرایط رانندگی فعلی شما زیاد دقیق نباشد.
مثلا اگر بیشتر مواقع در بزرگراه رانندگی کرده باشید هنگامی که در ترافیک گیر کرده باشید مسافت تخمین زده شده احتمالا زیاد دقیق نیست. بنابراین با وجودی که پشت آمپر خودروی شما هنگامی که باک خودرو نسبتا پر باشد تخمین نسبتا دقیقی ارائه می دهد، نباید این عدد را به عنوان مسافت دقیق قابل طی کردن قبل از تمام شدن بنزین در حالت خالی بودن باک تصور کنید.

بخش سوم:
چند مایل می توانید با چراغ بنزین روشن رانندگی کنید؟
اینکه دقیقا چند مایل می توانید با چراغ روشن رانندگی کنید هم به خودروی شما هم به عادتها و شرایط رانندگی شما بستگی دارد. با این وجود احتمالا متعجب خواهید شد که بدانید در واقع مسافتی را که می توانید با چراغ بنزین روشن طی کنید چقدر کوتاه است. در ادامه لیستی را تقدیم شما می کنیم که در آن مقدار بنزین باقی مانده در باک هنگام روشن شدن چراغ اخطار بنزین و مقدار مسافت قابل طی کردن در شرایط فوق برای 50 خودروی پر فروش در ایالت متحده در سال 2015 در آن ذکر شده است.
توجه داشته باشید که در بعضی خودروها چراغ اخطار بنزین بر اساس میزان مسافت قابل طی کردن با باک تقریبا خالی روشن می شود و مسافت باقی مانده را نشان می دهد که برای این خودروها مقدار بنزین موجود در باک ذکر نشده است.

با باک خالی چقدر می توانید رانندگی کنید؟

رانندگی با باک خالی گاهی مواقع یک ضرورت است و وقتی در چنین شرایطی قرار می گیرید بسیار مهم است که بدانید دقیقا چند مایل دیگر تا متوقف شدن خودروی شما باقی مانده است. بهتر است از قبل این مسافت را حساب کنید تا در مواقعی که بنزین داخل باک خودروی شما واقعا کم می شود آمادگی لازم را داشته باشید و از متوقف شدن ناگهانی خودرو جلوگیری کنید. اگر متوجه شدید که باک شما خیلی زود خالی می شود یا نشتی بنزین دارید حتما خودروی خود را به متخصص نشان دهید تا آن را بررسی کند.
برچسب ها
نظرات
 
 
 

فرشاد

1395/5/15
پمپ بنزین یک پمپ جابه جایی مثبت و لجن کش(کف کش) هست.این یعنی ما همیشه بنزین ته باک رو مصرف میکنیم.این ینی کم بودن بنزین تاثیری در مکش آشغالهای کف باک نداره.
تعویض به موقع فیلتر سوخت راهکار مناسب برای جلوگیری از ورود اون آشغال به موتور هست.
اگر پمپ بنزین رو باز کنین میبینین که زیر لوله مکش اون هم یه فیلتر نصب شده.

شاهین

1395/5/15
فکر کنم هر گالن مساوی با 4 لیتر باشه اگه اشتباه نکنم
 • کامران

  1395/5/16
  گالون بریتیش 4.5 لیتر و گالن آمریکن تقریباً 3.8 لیتره
  10+
 • ناهید

  1395/5/16
  حالا چرا اینقدر بلند بلند فکر میکنی شاهین جان؟!!
  12+
 • احسان

  1395/5/16
  سلام اقا شاهین هر گالن 4/5 لیتره
 • mehdi mpm

  1395/5/16
  هر گالن دقیقا 3.78 لیتر میشه
  1+
 • حاج کربلایی سید کیارش

  1395/9/13
  بین علما اختلاف نظر پیش اومد D:
  7+

محمدرضا

1395/5/16
والله نميخوام بگم كارتون بده ولي بهتر از همه ي سايت ها هستيد تقريبا ولي به نظرم اگه ليست رو خودتون با ماشين هاي دوستتون تهيه ميكرديد بهتر نبود اخه الان از اين ليست فقط و فقط ٥ يا ٦ تا ماشينش تو ايران هست

Hedayat

1395/5/16
خیلی بستگی به ماشین داره، بعضی ماشینا مینویسن چند لیتر توی باک هست و چند کیلومتر ماشین میتونه راه بره
مثلا شما ی ماشین 3.8 داشته باشی ی هفتادهزاتا هم راه رفته باشه اصلا نمیشه بعد چراغ بنزین تصورش کرد!
اما یه پرایدی چیزی باشه تا ی ساعت بعد چراغ بنزین هم میره،

محمد

1395/5/22
سلام. لطفا اگه اطلاعات کافی راجب انواع پمپها ندارید کامنت اشتباه ننویسید تا دیگران دچار اشتباه نشوند. اقا فرشاد باید بگم که پمپهای با جابجایی مثبت کاربرد صنعتی دارند. پمپهای جابجایی مثبت در جاهایی که نیاز به فشار افزایی چند صد بار نیاز باشد استفاده میشوند. پمپ بنزین خودرو از نوع سکشنی و گریز از مرکز بوده. در رابطه با اشغالهای کف باک هم زمانی که باک بنزین پر و یا نصف باشه تلاتم بنزین در اون حد نیس که وارد پمپ بنزین بشه درضمن سلج ها و اون ناخالصی ها درون باک به علت اینکه از بنزین سنگین تر هستند کف باک قرار میگیرند. با توجه به اینکه پمپ تا کف باک با یه فاصله ای نصب شده . زمانی که باک کمتر از 1/4 رسید سطح. بنزین هم سطح با سلج ها شده و تمام این اشغال ها به درون کشیده میشوند. از این طرف هم تلاتم درون باک در حین رانندگی بیشتر شده و اوضاع را وخیمتر میکند. فیلتر ورودی پمپ بنزین هم در صورت تکرار چندین بار این وضعیت سریعا اشباع شده و پمپ فلوی مکش واقعی خود را از دست میدهد. در نتیجه پمپ به دلیل بسته شدن مجرای ورودی به شدت داغ شده و کارکرد موتور را مختل میکند. حالتی که اکثر رانندگان تجربشو داشتند. ممنون از شما
 • مهران

  1395/5/23
  آقا محمد
  اون دوستمون درست میفرمایند
  اول اینکه پمپ بنزین درون باک دقیقا به کف باک چسبیده
  حتی یک گودی هم درون باک ایجاد کردند و از نقاط مختلف باک به درون اون گودی شیار وجود دارد تا درصورت اتمام بنزین تا قطره آخر بنزین درون باک هم مصرف بشه
  (اگه اینجوری نبود که در سربالایی یا سرپایینی هیچوقت بنزین به پمپ نمیرسید و وسط سربالایی ها ماشین خاموش میشد/البته اگه خیلی دیگه خالی باشه این اتفاق میفته!)
  حال میرسیم به بحث و اشتباه رایج مردم درباره آشغالهای ته باک
  به دلیل وجود تلاطم در باک آشغالها هیچ وقت یکجا جمع نمیشود و هر آن ممکنه آشغالها وارد پمپ شود
  قبول دارم درصورت کمبودن بنزین این احتمال افزایش میابد
  ولی اینگونه نیست که هروقت بنزین کم باشه آشغال میره تو موتور واگه بنزین فول باشه نمیره!
  درصورت عدم تعویض فیلتر بنزین در 200 هزارکیلومتر(کارکرد بالا)
  باعث مسدود شدن روزنه های فیلتر میشود که نتیجه آن را قبل از اینکه توی پمپ ببینید
  توی قدرت و شتاب ماشین میبینید
  ولی این در حدی نیست که به اون مرحله برسه
  چراکه فیلتر درون باک از نوع اولیه بوده و فقط اجازه عبور سنگریزه درشت را نمیدهد
  و این در حدی نیست که باعث مسدود شدن ورودی پمپ بشه
  (تا الان هم کسی نگفته که تعویض فیلتر درون باک باعث افزایش قدرت و شتاب ماشین شده!!!)
  تنها موردی که در صورت کاهش بنزین میتونه اتفاق بیفته
  بحث خنک شدن پمپ در اثر برخورد با بنزین هست
  که درصورت کاهش سطح بنزین این سطح تماس کاهش پیدا میکنه(که اونهم اثبات شده نیست)
  چراکه تلاطم درون باک باز هم به پمپ برخورد میکنه و باعث خنکی آن میشود

  فقط یک نکته رو بگم که انقدر روی این فیلتر درون باک حساس نشوید
  (همانطور که گفتم از نوع ابتدایی بوده و تاثیر آنچنانی نداره)
  چراکه هیچکدوم از تویوتا های درون کشور (حداقل از مدل کمری مطما هستم)
  فیلتر بنزینی مانند پراید و پژو و سمند و... ندارند!
  بنزین مستقیما از باک وارد موتور میشه!
  تا الان هم کسی از تویوتا دارها به دلیل نبود فیلتر به مشکل نخورده!!!!
  موفق باشید
  9+

رهگذر

1395/5/26
از لحظه روشن شدن باک یه خودرویی مثل پژو یا پراید شما چیزی حدود 8 لیتر ذخیره دارید تخمین زدم ک میگم و میتونین با خیال راحت خودتونو به جایگاه برسونین
 • یلدا

  1396/2/3
  من غروب چراغ ماشینم روشن شده پمپ نزدیک محل کارم شلوغ بودیه مسیر۱۰کیلومتری رو رفتم و برگشتم ممکنه فردا صب ماشینم منو تا پمپ بنزین برسونه
  1+

حسین

1395/11/13
آقای مایل!!!!!!!!
این چه طرز اطلاعات دادن؟
کدوم یکی از این ماشینای توی لیست تو ایران هستن؟
Top