(3.9/5) 202 رای

ماشین شاهین سایپا

قیمت: 380,000,000 تومان
سایپا شاهین

مزایا و معایب شاهین سایپا

مزایا
 • طراحی بدنه، بهبود ایمنی در قیاس با محصولات قدیمی سایپا، آپشن‌های قابل قبول، گشتاور کافی، گستردگی مراکز خدماتی در سراسر کشور
معایب
 • طراحی ساده کابین، کیفیت پایین متریال داخلی و مونتاژ، کمبود برخی گزینه‌ها نظیر ESP، قدیمی بودن ساختار کلی انجین 8 سوپاپ، دردسرهای نگهداری از پیشرانه توربو

بررسی اجمالی

سایپا در پروژه ساخت شاهین فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه نمود. در ابتدای کار همه چیز عالی پیش میرفت و شرایط برای عرضه خودرویی روی پلتفرم اصلاح شده تویوتا یاریس با پیشرانه برلیانس سری H300 و گیربکس 6 سرعته اتوماتیک جدید مهیا بود، اما تحریم‌های مجدد امریکا دو گزینه آخر را منتفی نمود تا سایپا با پلتفرم SP100 تنها بماند. با این حال زحمات زیادی برای طراحی و توسعه این خودرو صورت گرفته بود و نمیشد آن را به حال خود رها کرد؛ از این رو مهندسان سایپا تصمیم گرفتند با تکیه بر توان داخلی و بهره‌گیری از داشته‌های قبلی خود پروژه نیمه کاره شاهین (که در آن زمان رهام نامیده میشد) را تکمیل نمایند. البته این کار به قیمت از دست رفتن برخی ویژگی‌های مورد نظر اولیه تمام شد اما در هر صورت شاهین توانست با خصلت‌های فنی متفاوت روی خط تولید برود. از ویژگی‌های جدید شاهین میتوان به موتور اصلاح شده M15 که حالا با تجهیز به توربوشارژر M15TC نامیده می‌شود و گیربکس 5 سرعته دستی (با ضرائب اصلاح شده) اشاره نمود. در ابتدای عرضه مشکلات ساده اما تاثیرگذاری رسانه‌ای شد تا یک بار دیگر حاشیه‌های فراوانی برای نماینده سایپا ایجاد گردد و اینطور به نظر میرسید که بداقبالی‌ها دست از سر شاهین بر نخواهند داشت اما این مشکلات رفته‌رفته برطرف شدند و حالا پرنده شکاری آهنین سایپا طرفداران خاص خودش را بدست آورده است.

فیلم بررسی شاهین سایپا

بررسی شاهین سایپا

سایپا شاهین خودرو خوش قیافه‌ای است، فضای نسبتاً جاداری در داخل کابین دارد و با آپشن‌های رفاهی کافی و استحکام بدنه خود میتواند در قیاس با محصولات قدیمی سایپا گزینه مطمئن‌تری به حساب آید. جدا از تمامی اینها به لطف نصب توربوشارژر روی پیشرانه قدیمی M15، اکنون گشتاور مناسبی از دورهای پایین موتور در اختیارمان قرار میدهد تا با کشش بهتر بخصوص در سربالایی‌های جاده‌ای مواجه باشیم. البته در این بین مشکلاتی مثل دردسرهای همیشگی نگهداری از پیشرانه‌های توربو، ساختار قدیمی 8 سوپاپه موتور (که تنفس در دورهای بالاتر را دشوار میسازد)، فضای کمتر صندوق عقب (در قیاس با رقبایی نظیر دنا و تارا)، کیفیت پایین متریال کابین و نبود سیستم کنترل پایداری الکترونیکی از جمله نکات منفی شاهین هستند. در خصوص کیفیت سواری و راحتی کابین هم باید گفت که شاهین با توجه به فرمان برقی نرم، دید به اطراف کافی، صندلی‌های نسبتاً راحت و رفتار قابل قبول تعلیق خود میتواند در رده قیمتی خودش رضایت مشتریان را به دنبال داشته باشد، هرچند در هنگام رانندگی سریع و دورهای بالای موتور باید صدای زیاد پیشرانه و هندلینگ نه چندان عالی ماشین را تحمل کنیم. البته شاهین حرکات الاکلنگی چندان زیادی ندارد و در مسیرهای عادی فرمان‌پذیری قابل قبولی از خود نشان میدهد اما بدلیل سادگی سیستم تعلیق یکپارچه عقب و نبود کنترل پایداری هوشمند، در پیچ‌های تند ایده‌آل ظاهر نمی‌شود. در خصوص ترمزها اما شرایط مناسب است و میتوانید تا حدود زیادی روی شاهین حساب باز کنید.
به طور کلی فرزند جدید سایپا علیرغم تمامی حواشی بوجود آمده خودرو نسبتاً خوبی از کار درآمده یا بهتر است بگوئیم پتانسیل تبدیل شدن به یک خودرو کاملاً خوب را دارد؛ به شرط آنکه مقداری روی کیفیت فنی و متریال مورد استفاده آن کار شود و عیب‌های نسخه‌های اولیه برطرف گردند. همچنین استفاده از یک موتور جدیدتر با پرفورمنس بالاتر هم میتواند وجهه و شخصیت نماینده سایپا را بالاتر ببرد.

داخل شاهین سایپا

برخلاف قسمت بیرونی در داخل کابین با فضایی ساده و بی‌روح طرف هستیم که حس چندان خوشایندی به سرنشینان منتقل نمیکند. بخصوص که کیفیت پایین پلاسیتک‌های بکار رفته روی داشبورد و تودری‌ها در کنار مونتاژ نه چندان عالی قطعات این حس منفی را تشدید نموده است. البته خیلی هم ناامید نشوید چراکه داخل اتاق شاهین نکات مثبت بسیاری یافت میشوند. مثلاً از نظر ارگونومی شرایط مناسب به نظر میرسد و مشکلی از بابت دسترسی به ادوات احساس نمی‌شود. همچنین با توجه به فاصله میان محورهای جلو و عقب مناسب، شرایط سرنشینان از نظر جای پا و سر هم کافی است و حتی روی صندلی عقبی هم اوضاع رو به راه به نظر می‌رسد.

شاهین سایپا
ضمن اینکه باید در نظر داشت سایر خودروهای این رده قیمتی هم از نظر کیفیت شرایط ایده‌آلی ندارند و حداقل اینجا وجود آپشن‌هایی نظیر نمایشگر مرکزی و سانروف اندکی از حس اقتصادی بودن کابین را کاهش داده است. در خصوص صندوق عقب هم با یک محفظه 420 لیتری مواجه هستیم که هرچند به سدان‌های رقیب نظیر دنا و تارا نمی‌رسد اما به راحتی کارتان را راه خواهد انداخت. فقط حیف که این صندلی‌ها قابلیت تاشوندگی ندارند که برای خودرویی در این سطح مقداری عجیب است.

طراحی شاهین سایپا

در سالهای اخیر شاهد عرضه انواع و اقسام خودروهای وطنی و فیس‌لیفت‌های مختلف روی محصولات قدیمی در کشورمان بوده‌ایم اما هیچ‌کدامشان حس روبرو شدن با یک خودرو روز را در ذهن بیننده تداعی نمی‌کردند؛ حتی خودروهای خوش‌قیافه‌ای نظیر دنا هم از اِلمان‌های قدیمی استفاده نموده و به سبک خودروهای دهه نود و یا 2000 میلادی زیبایی را تعریف می‌کند. اما شاهین از این حیث با تمامی خودروهای که در داخل کشور طراحی شدند متفاوت است. خطوط کلی و قطعات بکار رفته در بدنه این محصول از متدهای طراحی روز پیروی نموده و ظاهری شیک، مدرن و چشم‌نواز را پدید آورده‌ که به زحمت میتوان از آن ایرادی گرفت. البته ابعاد رینگ‌ها میتوانست مقداری بزرگ‌تر باشد و بهتر بود که خطوط سیال دماغه در بخش انتهایی به یکباره با خطوط خشک و تند و تیز جایگزین نشوند، اما حتی این موارد جزئی هم در برابر نقاط قوت طراحی، چندان به چشم نمی‌آیند. ضمناً نباید فراموش کنیم که اینجا با یک خودرو اقتصادی طرف هستیم و باید با رقبای هم قیمت نظیر تندر 90 و دنا مقایسه را انجام دهیم.

سایپا شاهین
به طور کلی میتوان از ظاهر شاهین به عنوان یکی از برگ‌های برنده اصلی نماینده سایپا یاد نمود چراکه همین مزیت بزرگ توانسته روی بسیاری از نقطه ضعف‌های خودرو سرپوش بگذارد و نظر مشتریان را به سمت این محصول جلب نماید.

عکس شاهین سایپا

مشخصات شاهین سایپا

همانطور که میدانید در ابتدا قرار بود سایپا محصول جدیدش را با پیشرانه 1.65 لیتری برلیانس روی خط تولید ببرد اما بدلیل آغاز تحریم‌ها نقشه عوض شد و پلن B یعنی استفاده از همان موتور قدیمی مگاموتور روی میز مهندسان وطنی قرار گرفت. اما از آنجایی که پیشرانه 8 سوپاپ قدیمی و کم‌حجم M15 (همان موتور تیبا و ساینا) قادر نبود نیازهای یک خودرو گران‌تر و سنگین‌تر را برطرف سازد، تصمیم برآن شد که پیشرانه قدیمی دست‌خوش یک سری اصلاحات و تغییرات اساسی "که مهم‌ترین آن اضافه شدن توربو بود" قرار گیرد. نتیجه این کار از دو جهت قابل بررسی است؛ از دیدگاه مثبت میتوان گفت که موتور جدید M15TC جدا از دست‌یابی به استاندارد آلایندگی یورو 5، توانسته 23 اسب بخار قدرت و 50 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از مدل تنفس طبیعی تولید نماید که اختلاف محسوسی به حساب می‌آید. اما در روی دیگر سکه برای مشتریان توجیه اقتصادی چندانی ندارد که برای فقط 13 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از یک خودرو تنفس طبیعی معمولی (در سطح EF7)، دردسرهای یک پیشرانه توربو را به جان بخرند؛

موتور شاهین سایپا
تازه بماند که قدرت شاهین 5 اسب بخار کمتر از پیشرانه EF7 است. البته قبول دارم که حداکثر گشتاور پیشرانه‌های توربو در دورهای بسیار پایین‌تر در دسترس قرار دارد و از این رو کشش و مصرف سوخت این محصول میتواند بهتر از خودروهای اتمسفریک باشد اما با این حال و در قیاس با تولیدات روز جهان (حتی همین چینی‌های 1.5 لیتری توربو) متوجه میشویم که راندمان کلی پیشرانه شاهین، به نسبت انتظاری که از یک انجین توربو می‌رود، پایین است. هرچند سایپا مدعی شده جهت کاهش استهلاک و افزایش دوام موتور عمداً میزان بوست و قدرت خروجی موتور را پایین نگاه داشته اما حتی همین هم بهانه خوبی به حساب نمی‌آید چراکه این نکته نشان از ظرفیت تحمل پایین موتور (به لحاظ آلیاژ مورد استفاده و قطعات) دارد. البته بد نیست اشاره کنیم که پیشرانه شاهین جدا از نصب توربو در سایر قسمت‌ها نیز مورد بازنگری و اصلاحات قرار گرفته اما در هر صورت نتیجه نهایی خیلی معمولی از کار درآمده است.
وظیفه انتقال قدرت هم بر عهده یک جعبه‌دنده 5 سرعته دستی است که ضرائب قابل قبولی دارد، ضمن اینکه قرار شده در آینده نسخه اتوماتیک شاهین با تجهیزات بیشتر به بازار عرضه شود.

مشخصات فنی شاهین سایپا

نام خودرو سایپا شاهین
کشور سازنده
پرچم کشور
ایران
سال (طراحی) 1397

مشخصات فنی

موتور 4 سیلندر 8 سوپاپه
حجم موتور 1497 سی سی
تنفس موتور توربوشارژ
انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت 110 اسب بخار در 5000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 178 نیوتن متر در 2500 دور در دقیقه
جعبه دنده پنج سرعته دستی یا شش سرعته اتوماتیک
شتاب 0 تا 100 -
حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت
وزن 1260 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر) 4446 طول - 1771 عرض - 1490 ارتفاع
فاصله بین دو محور 2650 میلیمتر

مصرف سوخت و استانداردها

مصرف سوخت داخل شهر - لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر - لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی - لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک 47 لیتر
استاندارد آلایندگی یورو 5
میزان تولید CO2 - گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت

امکانات و تجهیزات شاهین سایپا

خودروسازان داخلی در سالهای اخیر نگاه ویژه‌ای به آپشن‌های جانبی محصولاتشان داشته‌اند که حاصل این تفکر به محصولات کامل‌تری نظیر دنا پلاس و کوئیک پلاس و.. انجامیده است. شاهین هم از نظر سطح آپشن‌های رفاهی شرایط قابل قبولی دارد و با ارائه گزینه‌هایی نظیر: کیلس و استارتر دکمه‌ای، نمایشگر 7 اینچی مرکزی مجهز به رهیاب ماهواره‌ای و دوربین پارک، سنسورهای دنده عقب، سانروف برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک (تک کاناله)، فرمان برقی مجهز به کلیدهای كنترل سیستم صوتی، دیلایت و اتولایت، چراغ مشایعت، شیشه بالابرها و آینه‌های جانبی برقی مجهز به سیستم تاشوبرقی، نشانگر وضعیت دنده‌ها، سيستم ضد سرقت (immobilizer) و كامپيوتر سفری میتواند شما را راضی نگاه دارد.
اما در خصوص آپشن‌های امنیتی همچان جای خالی گزینه‌هایی نظیر: ایربگ‌های جانبی و کنترل پایداری الکترونیکی احساس می‌شود؛ هرچند ترمزهای 4 چرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD شاهین عملکرد قابل قبولی دارند و گزینه‌های تکمیلی مثل: حسگر فشار باد تایرها TPMS، هشداردهنده صوتی و تصویری بستن كمربند ايمنی و صندلی عقب مجهز Iso Fix نیز در این محصول به چشم میخورند.
ضمناً بد نیست اشاره کنیم که پلتفرم SP100 ساپیا پتانسیل مناسبی برای کسب امتیازات ایمنی بالاتر را دارد؛ در واقع این پلتفرم، صرف نظر از دریافت استاندارهای ECE اروپا نشان داده که به نسبت محصولات قبلی این خودروساز وطنی، ساختار مدرن‌تر و محکم‌تری دارد. اگر نگاهی به ویدیوهای تست تصادف منتشر شده از جانب سایپا بیندازید کاملاً مشخص است که مهندسی شاسی و جنس ورق‌های بکار رفته در شاهین باعث شده قدرت مقاومت مناسبی "حتی در ضربات جانبی" بوجود آید. پس حال که زیرساخت لازم مهیاست، جا دارد که نسخه‌های جدید شاهین با آپشن‌های امنیتی کامل‌تر وارد بازار شوند تا ایمنی پرچمدار سایپا به اوج خود برسد.

امکانات شاهین سایپا

ترمز و پایداری چهارچرخ دیسکی، مجهز به EBD، ABS، BAS، GSI، ESC
کیسه هوا راننده و سرنشین جلو – کیسه هوای پرده ای – مجموعاً 6 کیسه هوا
سیستم صوتی مجهز به نمایشگر هفت اینچی – صفحه نمایش 10 اینچی آندروید در مدل لوکس و سوپرلوکس
دیگر تجهیزات سیستم استارت و ورود بدون کلید - دکمه های کنترلی روی فرمان - تهویه مطبوع اتوماتیک – سانروف - سیستم روشنایی در روز - سنسور و دوربین دنده عقب - کروز کنترل – سیستم کنترل فشار باد لاستیک TPMS – فرمان برقی – استارت دکمه ای

رقبای شاهین سایپا در بازار

از رقبای اصلی شاهین میتوان به دنا پلاس دنده‌ای، تارا و پژو 207i اشاره نمود. دنا از نظر طراحی حالتی قدیمی و تکراری دارد و از نظر گشتاور موتور نیز، ضعیف‌تر از شاهین ظاهر می‌شود. همچنین با توجه به حذف برخی گزینه‌ها از روی دنا دنده‌ای، فرزند ایران‌خودرو دیگر در بحث آپشن هم قادر به شکست نماینده تازه نفس سایپا نخواهد بود. جدا از تمامی اینها شاهین بدلیل بهره‌مندی از پلتفرم جدیدتر، در بحث ایمنی گزینه به‌روزتری محسوب میشود. اما از طرف دیگر دنا به لطف پیشرانه تنفس طبیعی خود، ضمن ارائه شتاب و سرعت کافی، در بحث استهلاک و هزینه‌های نگهداری بر شاهین برتری دارد، بخصوص که بدلیل حضور طولانی در بازار از نظر فراوانی قطعات یدکی (بخصوص بدنه) نیز از شرایط بهتری برخوردار است. جدا از این مورد میتوان کیفیت کابین دنا را هم اندکی بهتر دانست، ضمن اینکه از نظر فضای صندوق نیز برتری با نماینده ایران‌خودرو است.
اما تارا هم میتواند به عنوان دیگر رقیب شاهین مطرح باشد. چراکه هر دو خودرو از پلتفرم‌های جدید برخوردارند و طبق ادعای کمپانی‌های وطنی از نظر ایمنی پیشرفت محسوسی نسبت به اسلاف خود داشته‌اند. خودرو شاهین از طراحی ظاهری هماهنگ‌تری بهره می‌برد، به لطف پرخوران توربو گشتاور بالاتری دارد و از برخی آپشن‌های اضافه نظیر سانروف (در قیاس با تارا دنده‌ای) برخوردار می‌باشد. اما در طرف مقابل تارا با پیشرانه 16 سوپاپ تنفس طبیعی خود در قیاس با موتور 8 سوپاپ توربوشارژر شاهین استهلاک و دردسرهای نگهداری کمتری خواهد داشت، کابین شکیل‌تری در اختیارتان قرار میدهد و با ارائه سیستم کنترل پایداری الکترونیکی و کروزکنترل میتواند رفاه و اسایش بیشتری به دنبال داشته باشد.
در خصوص 207i صندوقدار هم میتوان گفت که شرایط نماینده پژو از نظر استهلاک و فرمان‌پذیری اندکی بهتر است اما در عوض شاهین با پلتفرم جدیدتر و ایمن‌تر، آپشن‌های بیشتر و از همه مهمتر فضای بسیار بهتر برای سرنشینان عقب میتواند گزینه کامل‌تری به حساب آید.

قیمت و نمایندگی

قیمت 380,000,000 تومان - بروز رسانی در سه شنبه 9 آذر
نمایندگی فروش سایپا

سوالات متداول

قیمت سایپا شاهین گیربکس دنده ای با احتساب مالیات و هزینه شماره گذاری 268 میلیون تومان اعلام شده است. البته این قیمت از سوی شورای رقابت در سه ماهه سوم سال 99 مشخص شده و ممکن است در زمان تحویل، شورای رقابت قیمت این خودرو را تغییر دهد. اما اگر به بازار آزاد سری بزنید، با قیمت هایی نظیر 375 الی 400 میلیون تومان برای این خودرو مواجه خواهید شد که عددی بسیار بیشتر از قیمت مصوب کارخانه است.
شاهین به یک پیشرانه 1.5 لیتری توربوشارژ با 8 سوپاپ مجهز شده که می تواند حداکثر 108 اسب بخار قدرت و 165 نیوتن متر گشتاور را تولید کند. این موتور به یک گیربکس 5 سرعته دستی متصل است که تمامی قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند.
خیر، در ابتدا پیشرانه 1.65 لیتری سری H300 برلیانس برای شاهین در نظر گرفته شده بود اما بدلیل آغاز تحریم‌ها و قطع همکاری میان سایپا و برلیانس شرایط تغییر کرد و حالا شاهین با موتور 1.5 لیتری توربوشارژر M15TC که در واقع پیشرانه اصلاح شده تیبا و ساینا محسوب می‌شود روی خط تولید قرار دارد. این پیشرانه قادر است در بهترین حالت 110 اسب بخار قدرت و 178 نیوتن‌متر گشتاور تولید نماید که هرچند در قیاس با مشخصات سایر موتورهای 1.5 لیتری تولیدی روز جهان اصلاً جالب نیست اما در قیاس با مدل تنفس طبیعی، پیشرفت محسوسی داشته. ضمناً بد نیست اشاره کنیم که اصلاح پیشرانه M15 قدیمی محدود به اضافه شدن توربو نبوده و برای دست‌یابی به قدرت بالاتر و تحمل مقاوت بیشتر بسیاری از قسمت‌ها نظیر میل‌لنگ و پیستون و سرسیلندر و سیستم‌های خنک‌کاری و برق‌رسانی دست خوش بازنگری و اصلاحات اساسی قرار گرفته‌اند.
وظیفه انتقال قدرت شاهین بر عهده یک جعبه‌دنده 5 سرعته دستی قرار گرفته اما قرار است در آینده نسخه اتوماتیک هم با تجهیزات بیشتر به بازار عرضه شود.
پلتفرم SP100 ساپیا پتانسیل مناسبی برای کسب امتیازات ایمنی قابل قبول را دارد، در واقع این پلتفرم، صرف نظر از دریافت استاندارهای ECE اروپا نشان داده که به نسبت محصولات قبلی این خودروساز ساختار مدرن‌تر و محکم‌تری دارد. اگر نگاهی به ویدیوهای تست تصادف منتشر شده از جانب سایپا بیندازید کاملاً مشخص است که مهندسی شاسی و جنس ورق‌های بکار رفته در شاهین باعث شده قدرت مقاومت مناسبی "حتی در ضربات جانبی" بوجود آید. پس حال که زیرساخت لازم مهیاست، ای کاش نسخه‌های جدید شاهین با آپشن‌های امنیتی کامل‌تر (نظیر ایربگ‌های جانبی و کنترل پایداری الکترونیکی) وارد بازار شوند تا ایمنی پرچمدار سایپا به اوج خود برسد. در حال حاضر آپشن‌های امنیتی شاهین به گزینه‌هایی از قبیل: ترمزهای 4 چرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD، حسگر فشار باد تایرها TPMS، هشداردهنده صوتی و تصویری بستن كمربند ايمنی و صندلی عقب مجهز Iso Fix محدود میشوند.
خیر، در ابتدا قرار بود از موتور برلیانس برای این ماشین استفاده شود و به همین دلیل شایعاتی در خصوص اشتراک پلتفرم میان این دو خودرو منتشر گردید؛ این در حالی است که شاهین روی پلتفرم X90 تویوتا (مدل استفاده شده برای یاریس 2005) توسعه یافته و پلتفرم فعلی سایپا موسوم به SP100 نیز از تغییر و اصلاح این مدل بدست آمده است و ارتباطی به برلیانس ندارد.
نظرات
 
 
 
سعید 1399/1/14
موتور درست واسه قبل از انقلابه
 • Amir Hesam 1399/1/18
  موتور ژیان از این قوی تره
علیرضا 1399/1/14
با۱۲۶۰کیلوگرم وزن،۱۰۸ اسب بخارقدرت و۱۶۵نیوتن متر گشتاور، لقب لاکپشت بیشتربرازنده ش هست تاشاهین
احسان نیک 1399/1/16
این همون برلیانس h230 هستش که فقط بدنش رو استفاده کرده موتورش هم مال تیبا کوییک هست
حسن 1399/1/17
چی از سایپا کم میشد گه اون چراغ هی روی صندق واقعی بودن ادمو یاد پارس تندر میندزه
Amir Hesam 1399/1/18
چرا از رهام شد شاهین؟
Sina 1399/1/18
سلام
واقعا اگه بیشتر از 110 میلیون توی کارخانه قیمت داشته باشه اصلا نمی ارزه آدم میره دناپلاس میگیره هم موتوری بهتره هم کیفیت مونتاژ ایران‌خودرو از سایپا بهتره
موتور 8 سوپاپ با توربو!!! توی تیبا صدای سوپاپ های قشنگ توی اتاقه وای به حال این بهتر بود 16 سوپاپش میکردن
از لحاظ آپشن واقعا آپشنای خوبی داره اگه ازش کم نشه
داشبورد کاملا شبیه برلیانسه نه تنها داشبورد بلکه فرم کلی بدنه هم بین سری 200 و 300 برلیانس هست
باکش گنجایش خوبی نداره با این موتور پر مصرف در کل جای کار داره هنوز ممنون
 • User 1399/1/26
  110 میلیون برای موتور گیربکس پراید و تیبا ! چرخ سمند به این می ارزه
 • در جواب به سینا 1400/7/2
  آقای سینا که از ایران خودرو طرفداری میکنی و میای سنگ دنا پلاسیده را به سینه میزنی در جواب بهت باید بگم که اولا شاهین طراحی بهتری نسبت به دنا داره و گشتاور بیشتری هم داره و توی دور پایین‌تری بدست میاد و استاندارد تره مطمئنم دنا پلاس نداری و گرنه الان اینجا نمیومدی سنگ این این محصول مزخرف ایران خودرو را به سینه بزنی نه جای پا داره نه فضای سر خوبی داره ضمنا ایمنی شاهین بیشتره در واقع تنها برگ برنده دنا پلاس اینه که دردسر های نگهداری کمتری داره دنا پلاس توربو هم که یک فاجعه است در کل سایپا بهتر از ایران خودرو هست ایران خودرو همونی هست که زمانی پژو ۴۰۵ هاش وسط خیابون آتیش میگرفتن و کلی آدم به خاطر همین کشته شدند امیدوارم ایران خودرو بزرگترین تولید کننده لگن را درش را گل بگیرند
علی 1399/1/26
موتور 206 استفاده می کردن یا سمند، چه کاریه که موتور اشغال پراید و تیبا را با کلی خرج توربو کنند تا 100 اسب به زور ازش بگیرن!
 • علی 1399/2/6
  آقای دکتر
  ماشین واسه سایپا س نه ایران خودرو!!!!
 • sam 1399/3/21
  فکر میکنی موتور 206 یا سمند خیلی سر تر از پراید و تیبا هستن . همشون آشغال هستن . تنها حسن موتور های سایپا اینه که خرکار هستن و به راحتی خراب نمیشن . مال ایران خودرو که یا واشر میزنه یا شاتون
 • محمد حسین 1400/6/28
  چرخ سمند به این می ارزه
  ولی این به پیچ چرخ ال نود می ارزه
مرتضی 1399/2/14
سلام خسته نباشید به مهندسان سایپا لطفا برای ماشین شاهین دستی مشکل ندارد ولی برای اتومات با این وزن
موتور۱۶۵۰سی سی جواب نمیده بنظر شما1320کیلو 1650سی سی جواب میده نه حداقل باید موتور 1800سی سی بالا باشد
1650سی سی جواب میده ولی در کفی صاف کشور ایران ما کوهستانی می باشد با این سر بالا ها جواب نمیده حداقل در این اتومات زیاد دقت کنید تا امتیاز شما از ایران خودرو بیشتر باشد.باتشکر
احسان 1399/2/16
یه جوری میگین موتورش کمه که مگه شماها میخاین کف خیابونای ایران چیکار کنین همدیگه را به کشتن بدین؟همین الانشم با همین ماشین های داخل کشور امار تصادفات و کشته ها بالا هست خیابونای ایران کشش موتورای ماشینای عجیبا غریبی که شما میگین را ندارد اولویت آسایش هست نه جیمز باند بازی
 • شهاب 1399/12/1
  حرفدرستی زدی دمت گرم
مهدی 1399/2/23
موتور تیبا رو گذاشتن رو بدنه تقریبا به روز شده برلیانس قیمتشو بالای ۱۵۰ میلیون واقعا جای تاسف داره
nima 1399/2/23
خیلی کار زشتیه که مصرف سوخت خودروهای داخلیو نمیزنین یا دقیق نمیزنین
هندونه 1399/3/19
تبلیغات فقط نشون میده چرخش میچرخه نه مشخصاتی نه اپشنی کجای دنیا اینجوری ماشین تبلیغ میکنن
ارش 1399/3/21
هر روز با يه چيز مثلا جديد مردمو سرگرم ميكنن. اين همه مهندس خبره تو اين كشور وجود داره اگه ازشون استفاده كنن ميتونن خودرو هايي بسازن كه تو دنيا حرف واسه گفتن داشته باشه. اما مشكل اينه كه اينا قصدشون فقط خالي كردن جيب مردم بدبخته
امیر 1399/4/8
متاسفانه اکثرا کسایی که اینجا انتقاد میکنن اصلا توانایی خرید این خودرو رو ندارن چون با قیمت عجیب 150 تومن عملا یه عده کثیری از جامعه از خرید این خودرو منصرف میشن. حالا وقتی نمیشه خرید دیگه اینکه صدتا ناسزا هم به خودرو بدی چه تاثییری داره
Saleh mexet 1399/4/11
فک کنم سایپا کلا یه مدل موتور داره با چندین بدنه تقریبا متفاوت!
دقیقا موتور تیبا و ساینا و کوییکه
خدایا بسه دگ خدایا خسته شدیم دیگه...
مهران 1399/4/24
واقعا با توربو 108 اسب بخار قدرت داره!!!
کوثر 1399/5/12
سلام.
امکانات و آپشن هایی رو که برای شاهین گذاشتن در مقایسه با دنا پلاس و در مقایسه با اختلاف قیمت چند ده میلیونی ، کلاه برداری و دزدیده.
دوستان اگه کسی میتونه کمکم کنه و بگه من چطور می تونم پولم رو پس بگیرم.
می خوان ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون پول بگیرن یه چیزی پایین تر از تیبا و ساینا آپشنال به ملت بدن.
دوستان راهنمایی کنید. تشکر
 • ع-س 1399/5/13
  من نظرم اینه که شمابه سایت سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه نماییدوضمن تنظیم شکایت برعلیه مدیران سایپاازحق وحقوق خوددفاع نمایید.چون ماهم مثل شماکلاه گشادی سرمان گذاشته شده است.فقط راه اصولی شکایت ازمدیران دروغگوونالایق شرکت سایپامی باشدکه به خاطرتولیدماشین های بی کیفیت خودشان جلو واردات خودرو را به بهانه حمایت ازتولید داخلی سدراه شدند.
محمد رضا 1399/6/13
دوستانی که میگن گذاشتن روی برلیانس تا اونجایی که من میدونم شاسی ماشین مال تویوتا یاریس هست حالا اینکه برا برلیانس هم همین باشه نمیدونم مورد بعدی اینه که این ماشین از نظر اسب بخار واقعا خروجی قابل قبولی داره حالا دیگه با توجه به شرایط کشور و تحریمو و ... که خودتون میدونید بعدشم والا الان من 206 تیپ دو دارم به خدا از هر لحاظ خوبه حالا مگه میخوایم چیکار کنیم باهاش جر بدیم جاده ها رو غیر از این که یه زره تو سربالایی ها کند دور میگیره مشکل دیگه ای نداره یعنی کشش این ماشین قد 206 تیپ 2 نیست من که فکر میکنم خیلی بیشتر باشه حالا شاید به tu5 نرسه ولی در حد 405 و ef7 هست حالا شاید یه زره ضعیفتر بعدشم پلتفرم این ماشین خیلی بروز تر از سمند و دنا ست و خیلی ایمن تر حالا هرکی نظری داره ولی از نظر من تیپ g این ماشین ارزش خرید دارد (البته با توجه به وضع و اوضاع کشور)
 • علی 1399/6/15
  تصور میکنم اگه کلا در سایپا وایران خودرو تخته بشه وهمزمان مدیران قهرمان وکارگران بدبخت حقوقشونو بگیرن ضررش کمتر از الان میشه ، خودروسازیو یا باید کمپلت بدن سپاه یا کلا واردکننده باشیم، اگه آقایون مفت خورعیاش کازینو باز بذارن
ارمین 1399/7/5
کاش مال ایران خودرو بود تیپ LX میزاشت با موتور TU5😂
امیر 1399/8/6
اگه این قد که شما میگید ماشینای سایپا آشغالن پس چرا ۶۰ درصد مردم عادی ایران ماشین های سایپا دارن و موقه ثبت نام برا ۵ هزار ماشین میلیونی ثبت نام میکنن
حیف که نمیدونم شما کاربرا کیا هستین ولی شک ندارم بالای ۵۰ درصد شما پراید و ماشین های سایپا دارن
 • padidar 1399/10/20
  دوست عزیز اینکه نصف ایران سایپا میرونن دلیل بر این نیست که ماشین خوبیه واردات که کنسله ماشین تولید داخل هم ایران خودرو و سایپای بی کیفیته مونتاژ ماشین هایی مثل لیفان و جک و برلیانس و .. خارجی هم که انصافا بعضیاشون اقتصادی و خوب هستند (به خصوص لیفان و برلیانس ) برای خرید نیاز به سرمایه بالایی دارن شما بودی چی میخریدی ؟ به عنوان یه پدر که میبینی بچه هات نیاز به ماشین دارن من خودم لیفان سوارم x60 البته خیلی هم راضیم و میدونم اگه به جای صفر این ماشین لیفان 620 دست دوم تر و تمیز بخرید هم جونتون در امانه هم سرمایتون
  با توضیحاتی که دادم ایتالیا هم پر شده از بنز که آلمانیه پس آیا لامبرگینی و فراری ماشینای بدی هستن؟
جواد 1399/8/27
پیش فروش اول 80 میلیون گرفتن پیش فروش آخر 130 میلیون ،یعنی قیمت را از 160 بردن 260 ، این محصول که همه چیزش داخلیه و هنوز تولید نشده چجور جهش قیمت اینقدی داره ، بعلاوه اینکه موتور 8 سوپاپ با اون صدای خفنش توربو کردین کلن 108 اسب بخار هم زور داره ، خداوکیلی یه تجدید نظری بکنین ، پراید اگر استقبال می شد به خاطر قیمت پایینش بود ، لااقل اتومات تولید کنین ،
راشن سادات حسینی 1399/9/13
طراحی قشنگی داره حتی به نظرم ازماشین های چینی که موجوددرایران هستش واکثرادل صاحبش رو می زنه شیک تره ولی سایپا داره اوج بی انصافی روانجام میده این ماشین بایدقیمتش کمترازدناپلاس باشه اونم بخاطرموتورش هست چراسرمردم مملکت روکلاه می ذاره واقعانمی دونم امیدوارم خودروسازی بیوفته دست ارتش و وکلا نیروهای مسلح پتانسیلشون خیلی بالاست توقطعات الکترونیک
 • padidar 1399/10/20
  از کدوم چینیا بهتره ؟
  دیگه دروغ نگید لطفا آخر بی انصافیه چینیا اگه قیافه خوبی نداشته باشن که دارن فنی خوب دارن دزدی نمیکنن جونتو سالم نگه میدارن شما تو مغزتون نفرت از چین تزریق شده وگر نه یه رینک و لاستیک ماشین چینی به هزار تا ماشین سایپا و ایران خودرو میرزه
علی 1399/9/19
سانروف داره؟
علي 1399/9/21
‏سایپا موتور توربو شارژ ۱.۵ لیتری ساخته با ۱۰۸ اسب بخار قدرت
حاجی اینقدر فشار به موتور نیار پوسته سیلندر قاچ می‌خوره🤣
محمد 1399/10/6
من سال ۹۶ یه دنا پلاس ۴ ایربگ گرفتم. متاسفانه موتور ef7 سیستم زمانبندی متغیر سوپاپش از روز اول خرابه، وقتی صبح استارت میخوره تا ۴ تا ۵ ثانیه صدای وحشتناکی میده تا روغن بکشه و پر بشه. ما هیوندا النترا ۲۰۱۵ هم داشتیم. هیوندا بعد از ۱ میلیون کیلومتر کارکرد، تازه اون صدا ازش میاد.
با بنزین معمولی قدرت موتورش خیلی کم میشه و ناک میزنه. قطعات الکترونیکیش خیلی خرابی زیادی داره. من چندین بار رفتم تعمیرگاه. جعبه فرمون هیدرولیکش که مال عهد عتیقه از روز اول قرقر صدا میده.
علی رغم ابعاد بدنه، داخل اتاق به شدت تنگه، به طوریکه حس میکنی پراید هاچبک جادار تره.
به نظر من اتفاقا اینکه بوست توربو را زیاد نکردن خیلی خوبه، چون گشتاور مهمه نه اسب بخار، توی دور پایین کلی گشتاور داری، این خیلی حسن بزرگیه.
و موتور خانواده پراید یورو ۴ واقعا کم دردسر و بی خرجه. هزینه نگهداری مسئله خیلی مهمیه.

اگه قیمتش مناسب باشه من یه دنده ایشو میخرم. فقط امیدوارم قیمتای فضایی ندن.
دنا پلاس را ۹۶ من خریدم ۵۲ تومن. باید قیمتا برگرده به همون شرایط. الان واقعا مسخره شده.
یه مشت لگن قراضه را به قیمت بنز میخوان بفروشن
علی 1399/10/25
با موتور توربو، 108 اسب قدرت؟ بعد 270 میلیون !!!!!!!!!!
آقا خواهشا به شعور مردم توهین نکنید. مردمو چی فرض کردید.
امیر قادریان 1399/12/9
اقایونی که خیلی ادعا دارن برن یکم مطالعه کنن بعد نظر بدن
ماشین ، ماشین خوبیه موتورش هم قابل قبوله . برید ۲۰۶ تیپ۵ رو نگاه کنید اونم ۱۱۰ اسب بخاره با گشتاور ۱۴۸ و شاهین هم ۱۱۰ اسب بخار با گشتاور ۱۶۵ . تازه ۲۰۶ تیپ۵ موتورش tu5 هستش قدرتش ۱۶۵۰ . امکاناتی و اپشنی قابل قبوله . از نظر قیافه خیلی بهتر از دنا هستش . و اینکه ماشینای سایپا همیشه کم خرجتر و سگ جون تر هستن . موتورای ایران خودرو همشون یه ایرادی دارن . اینکه هزینه نگهداری ماشین پایین باشه خودش عالیه .
تنها ایراد ماشین ۸ سوپاپ بودنشه
 • فربد 1400/7/15
  داداش ۲۰۶ که توربو نیست این نگهداری توربوش سخته
فربد 1400/7/15
سلام نمیدون چرا این ماشین جلوش آنقدر زشته که دادم بالا میارم
چراغ عقب سورن هست که برعکس شده
۱۶ سوپاپ نیست
توربو شارژر یعنی موتور پراید روشه
رینگ ۱۶ نداره
صندوق عقبش برقي نیست
رینگشم قدیمی هست
کابینش قدیمیه
سر جمع ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیون پايين تر بود ارزش خرید داشت
Mohammad Javad 1400/7/29
سلام
به نظرم بیشتر حاشیه های که برای این ماشین درست شد همش فقط در فضای مجازی و توسط همین سایت های خودرویی یا نظرات کاربران بود و الی بعید بدانم در واقعیت این همه بد یا بیراه راجبع این ماشین بگویند تو این چند ماه اول تحویلش هم خوب بوده است که من چند تابش را در خیابان ها دیده ام.
رسول 1400/8/3
سلام بر گروه خودرو بانک
لطفا میشه همزمان تارا دستی و شاهین دستی رو بررسی سریع کنید و درگ بین شون رو ببینیم؟
ممنونم میشم هزارتا
چون میخوام یکی از این دو خودرو رو بخرم
جلال 1400/8/13
آقا این درگ کاملا ساختگی بود فقط خواستن بگن که شاهین بهتره.تو شتاب، حرف اولو تندر نود میزنه شاهین 8 سوپاپ کیلو چند بیا با من درگ بنداز تو سربالایی هم بنداز برید خودتون رو گول بزنید.راننده تندر اصلا گاز نمی داد هر کسی شاهین داره تمایل داره بیاد تا درگ بندازیم.اینقدر هم به مردم دروغ نگید

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران