(3.9/5) 251 رای

ماشین شاهین سایپا

قیمت: 380,000,000 تومان
سایپا شاهین

مزایا و معایب شاهین سایپا

مزایا
 • طراحی بدنه، بهبود ایمنی در قیاس با محصولات قدیمی سایپا، آپشن‌های قابل قبول، گشتاور کافی، گستردگی مراکز خدماتی در سراسر کشور
معایب
 • طراحی ساده کابین، کیفیت پایین متریال داخلی و مونتاژ، کمبود برخی گزینه‌ها نظیر ESP، قدیمی بودن ساختار کلی انجین 8 سوپاپ، دردسرهای نگهداری از پیشرانه توربو

بررسی اجمالی

سایپا در پروژه ساخت شاهین فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه نمود. در ابتدای کار همه چیز عالی پیش میرفت و شرایط برای عرضه خودرویی روی پلتفرم اصلاح شده تویوتا یاریس با پیشرانه برلیانس سری H300 و گیربکس 6 سرعته اتوماتیک جدید مهیا بود، اما تحریم‌های مجدد امریکا دو گزینه آخر را منتفی نمود تا سایپا با پلتفرم SP100 تنها بماند. با این حال زحمات زیادی برای طراحی و توسعه این خودرو صورت گرفته بود و نمیشد آن را به حال خود رها کرد؛ از این رو مهندسان سایپا تصمیم گرفتند با تکیه بر توان داخلی و بهره‌گیری از داشته‌های قبلی خود پروژه نیمه کاره شاهین (که در آن زمان رهام نامیده میشد) را تکمیل نمایند. البته این کار به قیمت از دست رفتن برخی ویژگی‌های مورد نظر اولیه تمام شد اما در هر صورت شاهین توانست با خصلت‌های فنی متفاوت روی خط تولید برود. از ویژگی‌های جدید شاهین میتوان به موتور اصلاح شده M15 که حالا با تجهیز به توربوشارژر M15TC نامیده می‌شود و گیربکس 5 سرعته دستی (با ضرائب اصلاح شده) اشاره نمود. در ابتدای عرضه مشکلات ساده اما تاثیرگذاری رسانه‌ای شد تا یک بار دیگر حاشیه‌های فراوانی برای نماینده سایپا ایجاد گردد و اینطور به نظر میرسید که بداقبالی‌ها دست از سر شاهین بر نخواهند داشت اما این مشکلات رفته‌رفته برطرف شدند و حالا پرنده شکاری آهنین سایپا طرفداران خاص خودش را بدست آورده است.

فیلم بررسی شاهین سایپا

بررسی شاهین سایپا

سایپا شاهین خودرو خوش قیافه‌ای است، فضای نسبتاً جاداری در داخل کابین دارد و با آپشن‌های رفاهی کافی و استحکام بدنه خود میتواند در قیاس با محصولات قدیمی سایپا گزینه مطمئن‌تری به حساب آید. جدا از تمامی اینها به لطف نصب توربوشارژر روی پیشرانه قدیمی M15، اکنون گشتاور مناسبی از دورهای پایین موتور در اختیارمان قرار میدهد تا با کشش بهتر بخصوص در سربالایی‌های جاده‌ای مواجه باشیم. البته در این بین مشکلاتی مثل دردسرهای همیشگی نگهداری از پیشرانه‌های توربو، ساختار قدیمی 8 سوپاپه موتور (که تنفس در دورهای بالاتر را دشوار میسازد)، فضای کمتر صندوق عقب (در قیاس با رقبایی نظیر دنا و تارا)، کیفیت پایین متریال کابین و نبود سیستم کنترل پایداری الکترونیکی از جمله نکات منفی شاهین هستند. در خصوص کیفیت سواری و راحتی کابین هم باید گفت که شاهین با توجه به فرمان برقی نرم، دید به اطراف کافی، صندلی‌های نسبتاً راحت و رفتار قابل قبول تعلیق خود میتواند در رده قیمتی خودش رضایت مشتریان را به دنبال داشته باشد، هرچند در هنگام رانندگی سریع و دورهای بالای موتور باید صدای زیاد پیشرانه و هندلینگ نه چندان عالی ماشین را تحمل کنیم. البته شاهین حرکات الاکلنگی چندان زیادی ندارد و در مسیرهای عادی فرمان‌پذیری قابل قبولی از خود نشان میدهد اما بدلیل سادگی سیستم تعلیق یکپارچه عقب و نبود کنترل پایداری هوشمند، در پیچ‌های تند ایده‌آل ظاهر نمی‌شود. در خصوص ترمزها اما شرایط مناسب است و میتوانید تا حدود زیادی روی شاهین حساب باز کنید.
به طور کلی فرزند جدید سایپا علیرغم تمامی حواشی بوجود آمده خودرو نسبتاً خوبی از کار درآمده یا بهتر است بگوئیم پتانسیل تبدیل شدن به یک خودرو کاملاً خوب را دارد؛ به شرط آنکه مقداری روی کیفیت فنی و متریال مورد استفاده آن کار شود و عیب‌های نسخه‌های اولیه برطرف گردند. همچنین استفاده از یک موتور جدیدتر با پرفورمنس بالاتر هم میتواند وجهه و شخصیت نماینده سایپا را بالاتر ببرد.

داخل شاهین سایپا

برخلاف قسمت بیرونی در داخل کابین با فضایی ساده و بی‌روح طرف هستیم که حس چندان خوشایندی به سرنشینان منتقل نمیکند. بخصوص که کیفیت پایین پلاسیتک‌های بکار رفته روی داشبورد و تودری‌ها در کنار مونتاژ نه چندان عالی قطعات این حس منفی را تشدید نموده است. البته خیلی هم ناامید نشوید چراکه داخل اتاق شاهین نکات مثبت بسیاری یافت میشوند. مثلاً از نظر ارگونومی شرایط مناسب به نظر میرسد و مشکلی از بابت دسترسی به ادوات احساس نمی‌شود. همچنین با توجه به فاصله میان محورهای جلو و عقب مناسب، شرایط سرنشینان از نظر جای پا و سر هم کافی است و حتی روی صندلی عقبی هم اوضاع رو به راه به نظر می‌رسد.

شاهین سایپا
ضمن اینکه باید در نظر داشت سایر خودروهای این رده قیمتی هم از نظر کیفیت شرایط ایده‌آلی ندارند و حداقل اینجا وجود آپشن‌هایی نظیر نمایشگر مرکزی و سانروف اندکی از حس اقتصادی بودن کابین را کاهش داده است. در خصوص صندوق عقب هم با یک محفظه 420 لیتری مواجه هستیم که هرچند به سدان‌های رقیب نظیر دنا و تارا نمی‌رسد اما به راحتی کارتان را راه خواهد انداخت. فقط حیف که این صندلی‌ها قابلیت تاشوندگی ندارند که برای خودرویی در این سطح مقداری عجیب است.

طراحی شاهین سایپا

در سالهای اخیر شاهد عرضه انواع و اقسام خودروهای وطنی و فیس‌لیفت‌های مختلف روی محصولات قدیمی در کشورمان بوده‌ایم اما هیچ‌کدامشان حس روبرو شدن با یک خودرو روز را در ذهن بیننده تداعی نمی‌کردند؛ حتی خودروهای خوش‌قیافه‌ای نظیر دنا هم از اِلمان‌های قدیمی استفاده نموده و به سبک خودروهای دهه نود و یا 2000 میلادی زیبایی را تعریف می‌کند. اما شاهین از این حیث با تمامی خودروهای که در داخل کشور طراحی شدند متفاوت است. خطوط کلی و قطعات بکار رفته در بدنه این محصول از متدهای طراحی روز پیروی نموده و ظاهری شیک، مدرن و چشم‌نواز را پدید آورده‌ که به زحمت میتوان از آن ایرادی گرفت. البته ابعاد رینگ‌ها میتوانست مقداری بزرگ‌تر باشد و بهتر بود که خطوط سیال دماغه در بخش انتهایی به یکباره با خطوط خشک و تند و تیز جایگزین نشوند، اما حتی این موارد جزئی هم در برابر نقاط قوت طراحی، چندان به چشم نمی‌آیند. ضمناً نباید فراموش کنیم که اینجا با یک خودرو اقتصادی طرف هستیم و باید با رقبای هم قیمت نظیر تندر 90 و دنا مقایسه را انجام دهیم.

سایپا شاهین
به طور کلی میتوان از ظاهر شاهین به عنوان یکی از برگ‌های برنده اصلی نماینده سایپا یاد نمود چراکه همین مزیت بزرگ توانسته روی بسیاری از نقطه ضعف‌های خودرو سرپوش بگذارد و نظر مشتریان را به سمت این محصول جلب نماید.

عکس شاهین سایپا

مشخصات شاهین سایپا

همانطور که میدانید در ابتدا قرار بود سایپا محصول جدیدش را با پیشرانه 1.65 لیتری برلیانس روی خط تولید ببرد اما بدلیل آغاز تحریم‌ها نقشه عوض شد و پلن B یعنی استفاده از همان موتور قدیمی مگاموتور روی میز مهندسان وطنی قرار گرفت. اما از آنجایی که پیشرانه 8 سوپاپ قدیمی و کم‌حجم M15 (همان موتور تیبا و ساینا) قادر نبود نیازهای یک خودرو گران‌تر و سنگین‌تر را برطرف سازد، تصمیم برآن شد که پیشرانه قدیمی دست‌خوش یک سری اصلاحات و تغییرات اساسی "که مهم‌ترین آن اضافه شدن توربو بود" قرار گیرد. نتیجه این کار از دو جهت قابل بررسی است؛ از دیدگاه مثبت میتوان گفت که موتور جدید M15TC جدا از دست‌یابی به استاندارد آلایندگی یورو 5، توانسته 23 اسب بخار قدرت و 50 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از مدل تنفس طبیعی تولید نماید که اختلاف محسوسی به حساب می‌آید. اما در روی دیگر سکه برای مشتریان توجیه اقتصادی چندانی ندارد که برای فقط 13 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر از یک خودرو تنفس طبیعی معمولی (در سطح EF7)، دردسرهای یک پیشرانه توربو را به جان بخرند؛

موتور شاهین سایپا
تازه بماند که قدرت شاهین 5 اسب بخار کمتر از پیشرانه EF7 است. البته قبول دارم که حداکثر گشتاور پیشرانه‌های توربو در دورهای بسیار پایین‌تر در دسترس قرار دارد و از این رو کشش و مصرف سوخت این محصول میتواند بهتر از خودروهای اتمسفریک باشد اما با این حال و در قیاس با تولیدات روز جهان (حتی همین چینی‌های 1.5 لیتری توربو) متوجه میشویم که راندمان کلی پیشرانه شاهین، به نسبت انتظاری که از یک انجین توربو می‌رود، پایین است. هرچند سایپا مدعی شده جهت کاهش استهلاک و افزایش دوام موتور عمداً میزان بوست و قدرت خروجی موتور را پایین نگاه داشته اما حتی همین هم بهانه خوبی به حساب نمی‌آید چراکه این نکته نشان از ظرفیت تحمل پایین موتور (به لحاظ آلیاژ مورد استفاده و قطعات) دارد. البته بد نیست اشاره کنیم که پیشرانه شاهین جدا از نصب توربو در سایر قسمت‌ها نیز مورد بازنگری و اصلاحات قرار گرفته اما در هر صورت نتیجه نهایی خیلی معمولی از کار درآمده است.
وظیفه انتقال قدرت هم بر عهده یک جعبه‌دنده 5 سرعته دستی است که ضرائب قابل قبولی دارد، ضمن اینکه قرار شده در آینده نسخه اتوماتیک شاهین با تجهیزات بیشتر به بازار عرضه شود.

مشخصات فنی شاهین سایپا

نام خودرو سایپا شاهین
کشور سازنده
پرچم کشور
ایران
سال (طراحی) 1397

مشخصات فنی

موتور 4 سیلندر 8 سوپاپه
حجم موتور 1497 سی سی
تنفس موتور توربوشارژ
انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت 110 اسب بخار در 5000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 178 نیوتن متر در 2500 دور در دقیقه
جعبه دنده پنج سرعته دستی یا شش سرعته اتوماتیک
شتاب 0 تا 100 -
حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت
وزن 1260 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر) 4446 طول - 1771 عرض - 1490 ارتفاع
فاصله بین دو محور 2650 میلیمتر

مصرف سوخت و استانداردها

مصرف سوخت داخل شهر - لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر - لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی - لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک 47 لیتر
استاندارد آلایندگی یورو 5
میزان تولید CO2 - گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت

امکانات و تجهیزات شاهین سایپا

خودروسازان داخلی در سالهای اخیر نگاه ویژه‌ای به آپشن‌های جانبی محصولاتشان داشته‌اند که حاصل این تفکر به محصولات کامل‌تری نظیر دنا پلاس و کوئیک پلاس و.. انجامیده است. شاهین هم از نظر سطح آپشن‌های رفاهی شرایط قابل قبولی دارد و با ارائه گزینه‌هایی نظیر: کیلس و استارتر دکمه‌ای، نمایشگر 7 اینچی مرکزی مجهز به رهیاب ماهواره‌ای و دوربین پارک، سنسورهای دنده عقب، سانروف برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک (تک کاناله)، فرمان برقی مجهز به کلیدهای كنترل سیستم صوتی، دیلایت و اتولایت، چراغ مشایعت، شیشه بالابرها و آینه‌های جانبی برقی مجهز به سیستم تاشوبرقی، نشانگر وضعیت دنده‌ها، سيستم ضد سرقت (immobilizer) و كامپيوتر سفری میتواند شما را راضی نگاه دارد.
اما در خصوص آپشن‌های امنیتی همچان جای خالی گزینه‌هایی نظیر: ایربگ‌های جانبی و کنترل پایداری الکترونیکی احساس می‌شود؛ هرچند ترمزهای 4 چرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD شاهین عملکرد قابل قبولی دارند و گزینه‌های تکمیلی مثل: حسگر فشار باد تایرها TPMS، هشداردهنده صوتی و تصویری بستن كمربند ايمنی و صندلی عقب مجهز Iso Fix نیز در این محصول به چشم میخورند.
ضمناً بد نیست اشاره کنیم که پلتفرم SP100 ساپیا پتانسیل مناسبی برای کسب امتیازات ایمنی بالاتر را دارد؛ در واقع این پلتفرم، صرف نظر از دریافت استاندارهای ECE اروپا نشان داده که به نسبت محصولات قبلی این خودروساز وطنی، ساختار مدرن‌تر و محکم‌تری دارد. اگر نگاهی به ویدیوهای تست تصادف منتشر شده از جانب سایپا بیندازید کاملاً مشخص است که مهندسی شاسی و جنس ورق‌های بکار رفته در شاهین باعث شده قدرت مقاومت مناسبی "حتی در ضربات جانبی" بوجود آید. پس حال که زیرساخت لازم مهیاست، جا دارد که نسخه‌های جدید شاهین با آپشن‌های امنیتی کامل‌تر وارد بازار شوند تا ایمنی پرچمدار سایپا به اوج خود برسد.

امکانات شاهین سایپا

ترمز و پایداری چهارچرخ دیسکی، مجهز به EBD، ABS، BAS، GSI، ESC
کیسه هوا راننده و سرنشین جلو – کیسه هوای پرده ای – مجموعاً 6 کیسه هوا
سیستم صوتی مجهز به نمایشگر هفت اینچی – صفحه نمایش 10 اینچی آندروید در مدل لوکس و سوپرلوکس
دیگر تجهیزات سیستم استارت و ورود بدون کلید - دکمه های کنترلی روی فرمان - تهویه مطبوع اتوماتیک – سانروف - سیستم روشنایی در روز - سنسور و دوربین دنده عقب - کروز کنترل – سیستم کنترل فشار باد لاستیک TPMS – فرمان برقی – استارت دکمه ای

رقبای شاهین سایپا در بازار

از رقبای اصلی شاهین میتوان به دنا پلاس دنده‌ای، تارا و پژو 207i اشاره نمود. دنا از نظر طراحی حالتی قدیمی و تکراری دارد و از نظر گشتاور موتور نیز، ضعیف‌تر از شاهین ظاهر می‌شود. همچنین با توجه به حذف برخی گزینه‌ها از روی دنا دنده‌ای، فرزند ایران‌خودرو دیگر در بحث آپشن هم قادر به شکست نماینده تازه نفس سایپا نخواهد بود. جدا از تمامی اینها شاهین بدلیل بهره‌مندی از پلتفرم جدیدتر، در بحث ایمنی گزینه به‌روزتری محسوب میشود. اما از طرف دیگر دنا به لطف پیشرانه تنفس طبیعی خود، ضمن ارائه شتاب و سرعت کافی، در بحث استهلاک و هزینه‌های نگهداری بر شاهین برتری دارد، بخصوص که بدلیل حضور طولانی در بازار از نظر فراوانی قطعات یدکی (بخصوص بدنه) نیز از شرایط بهتری برخوردار است. جدا از این مورد میتوان کیفیت کابین دنا را هم اندکی بهتر دانست، ضمن اینکه از نظر فضای صندوق نیز برتری با نماینده ایران‌خودرو است.
اما تارا هم میتواند به عنوان دیگر رقیب شاهین مطرح باشد. چراکه هر دو خودرو از پلتفرم‌های جدید برخوردارند و طبق ادعای کمپانی‌های وطنی از نظر ایمنی پیشرفت محسوسی نسبت به اسلاف خود داشته‌اند. خودرو شاهین از طراحی ظاهری هماهنگ‌تری بهره می‌برد، به لطف پرخوران توربو گشتاور بالاتری دارد و از برخی آپشن‌های اضافه نظیر سانروف (در قیاس با تارا دنده‌ای) برخوردار می‌باشد. اما در طرف مقابل تارا با پیشرانه 16 سوپاپ تنفس طبیعی خود در قیاس با موتور 8 سوپاپ توربوشارژر شاهین استهلاک و دردسرهای نگهداری کمتری خواهد داشت، کابین شکیل‌تری در اختیارتان قرار میدهد و با ارائه سیستم کنترل پایداری الکترونیکی و کروزکنترل میتواند رفاه و اسایش بیشتری به دنبال داشته باشد.
در خصوص 207i صندوقدار هم میتوان گفت که شرایط نماینده پژو از نظر استهلاک و فرمان‌پذیری اندکی بهتر است اما در عوض شاهین با پلتفرم جدیدتر و ایمن‌تر، آپشن‌های بیشتر و از همه مهمتر فضای بسیار بهتر برای سرنشینان عقب میتواند گزینه کامل‌تری به حساب آید.

قیمت و نمایندگی

قیمت 380,000,000 تومان - بروز رسانی در یکشنبه 3 مهر
نمایندگی فروش سایپا

سوالات متداول

قیمت سایپا شاهین گیربکس دنده ای با احتساب مالیات و هزینه شماره گذاری 268 میلیون تومان اعلام شده است. البته این قیمت از سوی شورای رقابت در سه ماهه سوم سال 99 مشخص شده و ممکن است در زمان تحویل، شورای رقابت قیمت این خودرو را تغییر دهد. اما اگر به بازار آزاد سری بزنید، با قیمت هایی نظیر 375 الی 400 میلیون تومان برای این خودرو مواجه خواهید شد که عددی بسیار بیشتر از قیمت مصوب کارخانه است.
شاهین به یک پیشرانه 1.5 لیتری توربوشارژ با 8 سوپاپ مجهز شده که می تواند حداکثر 108 اسب بخار قدرت و 165 نیوتن متر گشتاور را تولید کند. این موتور به یک گیربکس 5 سرعته دستی متصل است که تمامی قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند.
خیر، در ابتدا پیشرانه 1.65 لیتری سری H300 برلیانس برای شاهین در نظر گرفته شده بود اما بدلیل آغاز تحریم‌ها و قطع همکاری میان سایپا و برلیانس شرایط تغییر کرد و حالا شاهین با موتور 1.5 لیتری توربوشارژر M15TC که در واقع پیشرانه اصلاح شده تیبا و ساینا محسوب می‌شود روی خط تولید قرار دارد. این پیشرانه قادر است در بهترین حالت 110 اسب بخار قدرت و 178 نیوتن‌متر گشتاور تولید نماید که هرچند در قیاس با مشخصات سایر موتورهای 1.5 لیتری تولیدی روز جهان اصلاً جالب نیست اما در قیاس با مدل تنفس طبیعی، پیشرفت محسوسی داشته. ضمناً بد نیست اشاره کنیم که اصلاح پیشرانه M15 قدیمی محدود به اضافه شدن توربو نبوده و برای دست‌یابی به قدرت بالاتر و تحمل مقاوت بیشتر بسیاری از قسمت‌ها نظیر میل‌لنگ و پیستون و سرسیلندر و سیستم‌های خنک‌کاری و برق‌رسانی دست خوش بازنگری و اصلاحات اساسی قرار گرفته‌اند.
وظیفه انتقال قدرت شاهین بر عهده یک جعبه‌دنده 5 سرعته دستی قرار گرفته اما قرار است در آینده نسخه اتوماتیک هم با تجهیزات بیشتر به بازار عرضه شود.
پلتفرم SP100 ساپیا پتانسیل مناسبی برای کسب امتیازات ایمنی قابل قبول را دارد، در واقع این پلتفرم، صرف نظر از دریافت استاندارهای ECE اروپا نشان داده که به نسبت محصولات قبلی این خودروساز ساختار مدرن‌تر و محکم‌تری دارد. اگر نگاهی به ویدیوهای تست تصادف منتشر شده از جانب سایپا بیندازید کاملاً مشخص است که مهندسی شاسی و جنس ورق‌های بکار رفته در شاهین باعث شده قدرت مقاومت مناسبی "حتی در ضربات جانبی" بوجود آید. پس حال که زیرساخت لازم مهیاست، ای کاش نسخه‌های جدید شاهین با آپشن‌های امنیتی کامل‌تر (نظیر ایربگ‌های جانبی و کنترل پایداری الکترونیکی) وارد بازار شوند تا ایمنی پرچمدار سایپا به اوج خود برسد. در حال حاضر آپشن‌های امنیتی شاهین به گزینه‌هایی از قبیل: ترمزهای 4 چرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD، حسگر فشار باد تایرها TPMS، هشداردهنده صوتی و تصویری بستن كمربند ايمنی و صندلی عقب مجهز Iso Fix محدود میشوند.
خیر، در ابتدا قرار بود از موتور برلیانس برای این ماشین استفاده شود و به همین دلیل شایعاتی در خصوص اشتراک پلتفرم میان این دو خودرو منتشر گردید؛ این در حالی است که شاهین روی پلتفرم X90 تویوتا (مدل استفاده شده برای یاریس 2005) توسعه یافته و پلتفرم فعلی سایپا موسوم به SP100 نیز از تغییر و اصلاح این مدل بدست آمده است و ارتباطی به برلیانس ندارد.
نظرات
 
 
 
سعید 1399/1/14
موتور درست واسه قبل از انقلابه
 • Amir Hesam 1399/1/18
  موتور ژیان از این قوی تره
 • ایرانی 1400/10/26
  شرکت محترم سایپا خیلی به زحمت افتاده ! چه مزایایی ! آدم واقعا حیرت زده میشههههه! تازه فقط این نیست قیمت شرکت از قیمت آزاد بالاتر است یعنی با کلی منت سر مشتری با ثبت نام و قره کشی آن هم بعد 7 - 8 ماه تازه گرانتر از بیرون در میادددد واقعا خجالت دارد
علیرضا 1399/1/14
با۱۲۶۰کیلوگرم وزن،۱۰۸ اسب بخارقدرت و۱۶۵نیوتن متر گشتاور، لقب لاکپشت بیشتربرازنده ش هست تاشاهین
احسان نیک 1399/1/16
این همون برلیانس h230 هستش که فقط بدنش رو استفاده کرده موتورش هم مال تیبا کوییک هست
حسن 1399/1/17
چی از سایپا کم میشد گه اون چراغ هی روی صندق واقعی بودن ادمو یاد پارس تندر میندزه
 • . 1400/10/26
  واقعیه و قسمت قرمزش روشن میشه
Amir Hesam 1399/1/18
چرا از رهام شد شاهین؟
Sina 1399/1/18
سلام
واقعا اگه بیشتر از 110 میلیون توی کارخانه قیمت داشته باشه اصلا نمی ارزه آدم میره دناپلاس میگیره هم موتوری بهتره هم کیفیت مونتاژ ایران‌خودرو از سایپا بهتره
موتور 8 سوپاپ با توربو!!! توی تیبا صدای سوپاپ های قشنگ توی اتاقه وای به حال این بهتر بود 16 سوپاپش میکردن
از لحاظ آپشن واقعا آپشنای خوبی داره اگه ازش کم نشه
داشبورد کاملا شبیه برلیانسه نه تنها داشبورد بلکه فرم کلی بدنه هم بین سری 200 و 300 برلیانس هست
باکش گنجایش خوبی نداره با این موتور پر مصرف در کل جای کار داره هنوز ممنون
 • User 1399/1/26
  110 میلیون برای موتور گیربکس پراید و تیبا ! چرخ سمند به این می ارزه
 • در جواب به سینا 1400/7/2
  آقای سینا که از ایران خودرو طرفداری میکنی و میای سنگ دنا پلاسیده را به سینه میزنی در جواب بهت باید بگم که اولا شاهین طراحی بهتری نسبت به دنا داره و گشتاور بیشتری هم داره و توی دور پایین‌تری بدست میاد و استاندارد تره مطمئنم دنا پلاس نداری و گرنه الان اینجا نمیومدی سنگ این این محصول مزخرف ایران خودرو را به سینه بزنی نه جای پا داره نه فضای سر خوبی داره ضمنا ایمنی شاهین بیشتره در واقع تنها برگ برنده دنا پلاس اینه که دردسر های نگهداری کمتری داره دنا پلاس توربو هم که یک فاجعه است در کل سایپا بهتر از ایران خودرو هست ایران خودرو همونی هست که زمانی پژو ۴۰۵ هاش وسط خیابون آتیش میگرفتن و کلی آدم به خاطر همین کشته شدند امیدوارم ایران خودرو بزرگترین تولید کننده لگن را درش را گل بگیرند
علی 1399/1/26
موتور 206 استفاده می کردن یا سمند، چه کاریه که موتور اشغال پراید و تیبا را با کلی خرج توربو کنند تا 100 اسب به زور ازش بگیرن!
 • علی 1399/2/6
  آقای دکتر
  ماشین واسه سایپا س نه ایران خودرو!!!!
 • sam 1399/3/21
  فکر میکنی موتور 206 یا سمند خیلی سر تر از پراید و تیبا هستن . همشون آشغال هستن . تنها حسن موتور های سایپا اینه که خرکار هستن و به راحتی خراب نمیشن . مال ایران خودرو که یا واشر میزنه یا شاتون
 • محمد حسین 1400/6/28
  چرخ سمند به این می ارزه
  ولی این به پیچ چرخ ال نود می ارزه
مرتضی 1399/2/14
سلام خسته نباشید به مهندسان سایپا لطفا برای ماشین شاهین دستی مشکل ندارد ولی برای اتومات با این وزن
موتور۱۶۵۰سی سی جواب نمیده بنظر شما1320کیلو 1650سی سی جواب میده نه حداقل باید موتور 1800سی سی بالا باشد
1650سی سی جواب میده ولی در کفی صاف کشور ایران ما کوهستانی می باشد با این سر بالا ها جواب نمیده حداقل در این اتومات زیاد دقت کنید تا امتیاز شما از ایران خودرو بیشتر باشد.باتشکر
احسان 1399/2/16
یه جوری میگین موتورش کمه که مگه شماها میخاین کف خیابونای ایران چیکار کنین همدیگه را به کشتن بدین؟همین الانشم با همین ماشین های داخل کشور امار تصادفات و کشته ها بالا هست خیابونای ایران کشش موتورای ماشینای عجیبا غریبی که شما میگین را ندارد اولویت آسایش هست نه جیمز باند بازی
 • شهاب 1399/12/1
  حرفدرستی زدی دمت گرم
مهدی 1399/2/23
موتور تیبا رو گذاشتن رو بدنه تقریبا به روز شده برلیانس قیمتشو بالای ۱۵۰ میلیون واقعا جای تاسف داره
nima 1399/2/23
خیلی کار زشتیه که مصرف سوخت خودروهای داخلیو نمیزنین یا دقیق نمیزنین
 • معین 1400/11/23
  مصرف ماشین طبق استفاده 3500 کیلومتری من در حدود 9.5 توی شهر و 7.5 جاده هست. خیلی بنسبت بقیه ماشین هایی که من داشتم پایین نیست. البته که با کولر هم بیشتر میشه.
هندونه 1399/3/19
تبلیغات فقط نشون میده چرخش میچرخه نه مشخصاتی نه اپشنی کجای دنیا اینجوری ماشین تبلیغ میکنن
ارش 1399/3/21
هر روز با يه چيز مثلا جديد مردمو سرگرم ميكنن. اين همه مهندس خبره تو اين كشور وجود داره اگه ازشون استفاده كنن ميتونن خودرو هايي بسازن كه تو دنيا حرف واسه گفتن داشته باشه. اما مشكل اينه كه اينا قصدشون فقط خالي كردن جيب مردم بدبخته
امیر 1399/4/8
متاسفانه اکثرا کسایی که اینجا انتقاد میکنن اصلا توانایی خرید این خودرو رو ندارن چون با قیمت عجیب 150 تومن عملا یه عده کثیری از جامعه از خرید این خودرو منصرف میشن. حالا وقتی نمیشه خرید دیگه اینکه صدتا ناسزا هم به خودرو بدی چه تاثییری داره
Saleh mexet 1399/4/11
فک کنم سایپا کلا یه مدل موتور داره با چندین بدنه تقریبا متفاوت!
دقیقا موتور تیبا و ساینا و کوییکه
خدایا بسه دگ خدایا خسته شدیم دیگه...
مهران 1399/4/24
واقعا با توربو 108 اسب بخار قدرت داره!!!
 • فرهاد 1401/2/11
  اره داداشم البته از یک ایرانی اشغال بهتر از این هم انتظار نمیره کسی دیگه نمیاد موتور 8 سوپاپ اون هم مال زمان شاه رو توربو کنه و بزاره روی سدان مثلا لوکسش . همین چینی هایی که مردم ایران اشغال و بدرد نخور خطابشون می کنن همین سایپا بیاد ببینم می تونه یک ماشین مثل تیگو 8 پرو یا لاماری ایما یا فیدلیتی تولید کنه والا اگر تونست تولید کنه ما می تونیم بگیم صنعت خودرو کشور واقعا پیشرفت کرده
کوثر 1399/5/12
سلام.
امکانات و آپشن هایی رو که برای شاهین گذاشتن در مقایسه با دنا پلاس و در مقایسه با اختلاف قیمت چند ده میلیونی ، کلاه برداری و دزدیده.
دوستان اگه کسی میتونه کمکم کنه و بگه من چطور می تونم پولم رو پس بگیرم.
می خوان ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون پول بگیرن یه چیزی پایین تر از تیبا و ساینا آپشنال به ملت بدن.
دوستان راهنمایی کنید. تشکر
 • ع-س 1399/5/13
  من نظرم اینه که شمابه سایت سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه نماییدوضمن تنظیم شکایت برعلیه مدیران سایپاازحق وحقوق خوددفاع نمایید.چون ماهم مثل شماکلاه گشادی سرمان گذاشته شده است.فقط راه اصولی شکایت ازمدیران دروغگوونالایق شرکت سایپامی باشدکه به خاطرتولیدماشین های بی کیفیت خودشان جلو واردات خودرو را به بهانه حمایت ازتولید داخلی سدراه شدند.
محمد رضا 1399/6/13
دوستانی که میگن گذاشتن روی برلیانس تا اونجایی که من میدونم شاسی ماشین مال تویوتا یاریس هست حالا اینکه برا برلیانس هم همین باشه نمیدونم مورد بعدی اینه که این ماشین از نظر اسب بخار واقعا خروجی قابل قبولی داره حالا دیگه با توجه به شرایط کشور و تحریمو و ... که خودتون میدونید بعدشم والا الان من 206 تیپ دو دارم به خدا از هر لحاظ خوبه حالا مگه میخوایم چیکار کنیم باهاش جر بدیم جاده ها رو غیر از این که یه زره تو سربالایی ها کند دور میگیره مشکل دیگه ای نداره یعنی کشش این ماشین قد 206 تیپ 2 نیست من که فکر میکنم خیلی بیشتر باشه حالا شاید به tu5 نرسه ولی در حد 405 و ef7 هست حالا شاید یه زره ضعیفتر بعدشم پلتفرم این ماشین خیلی بروز تر از سمند و دنا ست و خیلی ایمن تر حالا هرکی نظری داره ولی از نظر من تیپ g این ماشین ارزش خرید دارد (البته با توجه به وضع و اوضاع کشور)
 • علی 1399/6/15
  تصور میکنم اگه کلا در سایپا وایران خودرو تخته بشه وهمزمان مدیران قهرمان وکارگران بدبخت حقوقشونو بگیرن ضررش کمتر از الان میشه ، خودروسازیو یا باید کمپلت بدن سپاه یا کلا واردکننده باشیم، اگه آقایون مفت خورعیاش کازینو باز بذارن
ارمین 1399/7/5
کاش مال ایران خودرو بود تیپ LX میزاشت با موتور TU5😂
امیر 1399/8/6
اگه این قد که شما میگید ماشینای سایپا آشغالن پس چرا ۶۰ درصد مردم عادی ایران ماشین های سایپا دارن و موقه ثبت نام برا ۵ هزار ماشین میلیونی ثبت نام میکنن
حیف که نمیدونم شما کاربرا کیا هستین ولی شک ندارم بالای ۵۰ درصد شما پراید و ماشین های سایپا دارن
 • padidar 1399/10/20
  دوست عزیز اینکه نصف ایران سایپا میرونن دلیل بر این نیست که ماشین خوبیه واردات که کنسله ماشین تولید داخل هم ایران خودرو و سایپای بی کیفیته مونتاژ ماشین هایی مثل لیفان و جک و برلیانس و .. خارجی هم که انصافا بعضیاشون اقتصادی و خوب هستند (به خصوص لیفان و برلیانس ) برای خرید نیاز به سرمایه بالایی دارن شما بودی چی میخریدی ؟ به عنوان یه پدر که میبینی بچه هات نیاز به ماشین دارن من خودم لیفان سوارم x60 البته خیلی هم راضیم و میدونم اگه به جای صفر این ماشین لیفان 620 دست دوم تر و تمیز بخرید هم جونتون در امانه هم سرمایتون
  با توضیحاتی که دادم ایتالیا هم پر شده از بنز که آلمانیه پس آیا لامبرگینی و فراری ماشینای بدی هستن؟
جواد 1399/8/27
پیش فروش اول 80 میلیون گرفتن پیش فروش آخر 130 میلیون ،یعنی قیمت را از 160 بردن 260 ، این محصول که همه چیزش داخلیه و هنوز تولید نشده چجور جهش قیمت اینقدی داره ، بعلاوه اینکه موتور 8 سوپاپ با اون صدای خفنش توربو کردین کلن 108 اسب بخار هم زور داره ، خداوکیلی یه تجدید نظری بکنین ، پراید اگر استقبال می شد به خاطر قیمت پایینش بود ، لااقل اتومات تولید کنین ،
راشن سادات حسینی 1399/9/13
طراحی قشنگی داره حتی به نظرم ازماشین های چینی که موجوددرایران هستش واکثرادل صاحبش رو می زنه شیک تره ولی سایپا داره اوج بی انصافی روانجام میده این ماشین بایدقیمتش کمترازدناپلاس باشه اونم بخاطرموتورش هست چراسرمردم مملکت روکلاه می ذاره واقعانمی دونم امیدوارم خودروسازی بیوفته دست ارتش و وکلا نیروهای مسلح پتانسیلشون خیلی بالاست توقطعات الکترونیک
 • padidar 1399/10/20
  از کدوم چینیا بهتره ؟
  دیگه دروغ نگید لطفا آخر بی انصافیه چینیا اگه قیافه خوبی نداشته باشن که دارن فنی خوب دارن دزدی نمیکنن جونتو سالم نگه میدارن شما تو مغزتون نفرت از چین تزریق شده وگر نه یه رینک و لاستیک ماشین چینی به هزار تا ماشین سایپا و ایران خودرو میرزه
علی 1399/9/19
سانروف داره؟
علي 1399/9/21
‏سایپا موتور توربو شارژ ۱.۵ لیتری ساخته با ۱۰۸ اسب بخار قدرت
حاجی اینقدر فشار به موتور نیار پوسته سیلندر قاچ می‌خوره🤣
محمد 1399/10/6
من سال ۹۶ یه دنا پلاس ۴ ایربگ گرفتم. متاسفانه موتور ef7 سیستم زمانبندی متغیر سوپاپش از روز اول خرابه، وقتی صبح استارت میخوره تا ۴ تا ۵ ثانیه صدای وحشتناکی میده تا روغن بکشه و پر بشه. ما هیوندا النترا ۲۰۱۵ هم داشتیم. هیوندا بعد از ۱ میلیون کیلومتر کارکرد، تازه اون صدا ازش میاد.
با بنزین معمولی قدرت موتورش خیلی کم میشه و ناک میزنه. قطعات الکترونیکیش خیلی خرابی زیادی داره. من چندین بار رفتم تعمیرگاه. جعبه فرمون هیدرولیکش که مال عهد عتیقه از روز اول قرقر صدا میده.
علی رغم ابعاد بدنه، داخل اتاق به شدت تنگه، به طوریکه حس میکنی پراید هاچبک جادار تره.
به نظر من اتفاقا اینکه بوست توربو را زیاد نکردن خیلی خوبه، چون گشتاور مهمه نه اسب بخار، توی دور پایین کلی گشتاور داری، این خیلی حسن بزرگیه.
و موتور خانواده پراید یورو ۴ واقعا کم دردسر و بی خرجه. هزینه نگهداری مسئله خیلی مهمیه.

اگه قیمتش مناسب باشه من یه دنده ایشو میخرم. فقط امیدوارم قیمتای فضایی ندن.
دنا پلاس را ۹۶ من خریدم ۵۲ تومن. باید قیمتا برگرده به همون شرایط. الان واقعا مسخره شده.
یه مشت لگن قراضه را به قیمت بنز میخوان بفروشن
علی 1399/10/25
با موتور توربو، 108 اسب قدرت؟ بعد 270 میلیون !!!!!!!!!!
آقا خواهشا به شعور مردم توهین نکنید. مردمو چی فرض کردید.
امیر قادریان 1399/12/9
اقایونی که خیلی ادعا دارن برن یکم مطالعه کنن بعد نظر بدن
ماشین ، ماشین خوبیه موتورش هم قابل قبوله . برید ۲۰۶ تیپ۵ رو نگاه کنید اونم ۱۱۰ اسب بخاره با گشتاور ۱۴۸ و شاهین هم ۱۱۰ اسب بخار با گشتاور ۱۶۵ . تازه ۲۰۶ تیپ۵ موتورش tu5 هستش قدرتش ۱۶۵۰ . امکاناتی و اپشنی قابل قبوله . از نظر قیافه خیلی بهتر از دنا هستش . و اینکه ماشینای سایپا همیشه کم خرجتر و سگ جون تر هستن . موتورای ایران خودرو همشون یه ایرادی دارن . اینکه هزینه نگهداری ماشین پایین باشه خودش عالیه .
تنها ایراد ماشین ۸ سوپاپ بودنشه
 • فربد 1400/7/15
  داداش ۲۰۶ که توربو نیست این نگهداری توربوش سخته
فربد 1400/7/15
سلام نمیدون چرا این ماشین جلوش آنقدر زشته که دادم بالا میارم
چراغ عقب سورن هست که برعکس شده
۱۶ سوپاپ نیست
توربو شارژر یعنی موتور پراید روشه
رینگ ۱۶ نداره
صندوق عقبش برقي نیست
رینگشم قدیمی هست
کابینش قدیمیه
سر جمع ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیون پايين تر بود ارزش خرید داشت
Mohammad Javad 1400/7/29
سلام
به نظرم بیشتر حاشیه های که برای این ماشین درست شد همش فقط در فضای مجازی و توسط همین سایت های خودرویی یا نظرات کاربران بود و الی بعید بدانم در واقعیت این همه بد یا بیراه راجبع این ماشین بگویند تو این چند ماه اول تحویلش هم خوب بوده است که من چند تابش را در خیابان ها دیده ام.
رسول 1400/8/3
سلام بر گروه خودرو بانک
لطفا میشه همزمان تارا دستی و شاهین دستی رو بررسی سریع کنید و درگ بین شون رو ببینیم؟
ممنونم میشم هزارتا
چون میخوام یکی از این دو خودرو رو بخرم
جلال 1400/8/13
آقا این درگ کاملا ساختگی بود فقط خواستن بگن که شاهین بهتره.تو شتاب، حرف اولو تندر نود میزنه شاهین 8 سوپاپ کیلو چند بیا با من درگ بنداز تو سربالایی هم بنداز برید خودتون رو گول بزنید.راننده تندر اصلا گاز نمی داد هر کسی شاهین داره تمایل داره بیاد تا درگ بندازیم.اینقدر هم به مردم دروغ نگید
 • پیام 1400/10/20
  دوست عزیز که فقط از ال ۹۰ مایه میزاری لطفا سعی کن سوار ماشینهای دیگه هم بشی فعلا داخل ماشینهای داخلی ۲۰۶ تیپ ۵ و v8 بهترین گزینس به نظر من چون تقریبا همه ماشینهای داخلی را داشتم ال ۹۰ سرعت بالای ۱۲۰ دیگه تعادل نداره و داخل پارکینگ های تصادفی همیشه ال ۹۰ حرف اول رو میزنه قیافه هم که صفر و تو راه رفتن هم به tu5 نمیرسه
 • کوروش 1400/11/28
  داداااش😐😐
  با عرض شرمندگی ال 90 هندلینگش ریده
  شتابش مثل تیبا
  بعدشم از لحاظ گیربکس و گشتاور و اسب بخار هم ببینی شاهین خیلی سر تره از ال 90
  قیافه هم که ال 90 رو انگار گذاشتن رو میز نهار خوری خونشون طراحی کردن. انقدر داغونه
محمد 1400/9/14
سلام کسایی که پارکینگ ندارن لازمه روی شاهین دزدگیر نصب کنند؟ دزدگیر خاصی می خواد یا فرقی نمیکنه؟
حسن 1400/9/29
از نظر کیفی و امکانات نسبت به بقیه خودرو های داخلی بهتر هست من تازه گرفتم خیلی راضی هستم قبلاً هم دنا داشتم فکر می کنم نسبت به دنا بهتر باشه
 • سهیلا 1401/2/14
  سلام خواهشمندم راهنمایی بفرمایید، ما شاهین پیش فروش کردیم، آنقدر نظرات منفی خوندم که به شدت دلسرد و ناراحت شدم،شما الان چند ماهه دارید استفاده میکنید از این خودرو؟ و آیا هنوز راضی هستید ؟ میگن موتورش خیلی ضعیفه،سربالایی ها دووم نمیاره و...، آیا درسته؟
افشین 1400/9/30
این موتور با توربوی که روش گذاشتم دوام نمیاره .موتور توربو به روغن با کیفیت واز اون مهمتر،بنزین با کیفیت احتیاج داره که خدارو شکر جفتشم تو ایران موجود نیست .این موتور بعد 100000تا دیدن داره.
آرین 1400/10/12
این ماشین خیلی خوب است.
 • بی اس 1400/12/2
  اسم منم آرینه
ادریس 1400/10/25
با سلام
امکاناتی که گفتین این ماشین داره فکر کنم واقعیت نداشته باشه لااقل برای نسخه موجود اینطور نیست
۶ کیسه هوا
کروز کنترل
سیستم پایداری
Mf110 1400/10/28
سلام . این همون موتور تیبا هست تبا هم که موتور پراید را دارد پس ابن هم همون موتور پراید را دارد .طراحیش هم خیلی عالی نیست و متوسط هست عقبش تقریبا از هوندا سیویک مدل 2014 کپی برداری شده داخلش هم خیلی خسته کننده و ساده هست . توربو هم هست که قطعا خیلی سریع خراب میشه چون کیفیت نداره . امکانات خاصی هم نداره اما بد نیست . درکل خیلی بالاش ببریم یه 30 40 ملیون بیشتر ارزش نداره نه ده برابر !!! شاهین لباس جدیدی بر پراید .
رضا 1400/11/6
واقعا جای تاسف داره این موتور.
با وضعیت افتضاح قطعات و خط تولید و بنزین و ... این موتور بعد ۳_۴ سال به مشکل جدی میخوره
قیمت هم که افتضاح به این صورت که قیمت بازار از کارخونه ارزونتر شده. یه خودرو و پروژه شکست خورده
reza 1400/11/23
قشنگترین قسمت شاهین اینه که کسایی که با این همه عیب رفتن خریدنش دارن تو اینترنت خوب جلوش .میدن که بتونن با قیمت بالاتر بندازنش ب بقیه.کافیه گروه های تلگرامیشو چککنید ایراداتشو ببینید.بنظرم تنها حسنش زیبایی ظاهریشه
علی 1400/12/4
2 ماهه این ماشین رو تحویل گرفتم - صبح میام این پیغام ها رو می خونم قصد می کنم بفروشمش - میرم سوارش می شم می بینم چقدر ماشین خوبیه
نمی دونم باید چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟
 • M 1400/12/7
  سلام بنظر من نگهش دارید بالاخره ضرر که نمی کنید الاقل یک ماشین دارید ولی اگر بفروشیدش حتما ضرر می کنید چرا که معلوم نیست قیمت ها بالا بره آنوقت پولتان بی ارزش می شود.
کامیار 1400/12/8
باسلام تجربه ۶ هزارتا باهاش داشتم امیدوارم اطلاعاتم بدرد بخوره من قبلش پارس سال و پارس ای ال ایکس داشتم ماشین شاهین از لحاظ اپشن و طراحی حس خوبی منتقل میکنه نسبت به ماشینای دیگه ایرانی بهتره کیفیت داخل یکم ضعیف هست اما تو ذوق نمیزنه از لحاظ نرمی و هندلینگ مثل سراتو می مونه به نظر این ماشین نسخه فیک سراتو هست و ترمز خوبی داره ۴ چرخ دیسکی بهتر از پارس شتابش در مقابل ای ال ایکس تو ذوق میزنه ولی در حد پارس سال هست از لحاظ فضا هم تقریبا اندازه پارس و قیمتشم با پارس یکیه من توصیه میکنم خوبه نسبت به پارس حتی از لحاظ استحکام بدنه
Mm 1401/1/11
سلام اين خودرو خيلي هم خوبه
Mm 1401/2/9
سلام خيلي هم خوبه
علیرضا کریمی 1401/2/15
سلام. موتور تیبا همون موتور پرایده؟!
علیرضا کریمی 1401/2/15
سلام. موتور تیبا همون موتور پرایده؟!
سبحان 1401/3/8
ایرانی غیرت داشته باش سایپا فقط ظاهر این ماشین رو تغیر داده تا مثلا فکر کنی این یه ماشین تو سطح تیگو 8 پرو هست وگرنه این ماشین فیکس پراید است.
حسين 1401/3/13
خجالت بكش حداقل با يه ماشين ديگه درگ ميذاشتي اينجوري ابروي خودتو ميبري همه ميدونن تندر نود زشته اما موتورش حرف نداره با اين كارا بيشتر خودتو خراب ميكني
محمد 1401/3/13
راضیم اینجا لخت شم عربی برقسم اگر نو و نه درصد این افرادی که کامنت گذاشتند یک بار پشت این ماشین نشسته باشند و همه الکی فقط بدگویی میکنند
چون اولا موتور بسیار مدرن و پرشتاب و قوی ای داره
ثانیا فوق العاده روان و مدرنه
مدیا عالی
استارت دکمه ای
همه چی خوبه
شاهین عالیه
من دارم این ماشینو
 • ساسانی 1401/3/23
  من دارم هنوز یه سال نشده گیربکس ازکارافتاده نمایندگی میگه سوخته باید عوض شه
 • مهدی 1401/3/27
  داداش منم دارم ماشین عالیه اینا چون ندارن این حرفو میزنن هی میگفتن نخر نخر من خریدم ماشین شتاب عالی امکانات عالی دنا اصلا صحبتی جلوش نداره دیگه از یه ماشین چه توقعی داری سربالای رفتم عالی این حرفا چیه همه حرف مفت چون ندارن نظر میدن این ماشینم یه روزی مثل همه ماشینا که طرفدار نداشت الان براش دست و پا میشکونن مثل ال نود میشه قیمتش اینقدر نیست حالا بنشینید و نگاه کنید
کامبیز 1401/3/17
خودرو خوبی است
اگر تیبا همچین موتور قدرتمندی داره پس تیبا هم عالیه امکانات هم عالی
ramin 1401/3/23
سلام دوستان میخواستم نظر خودمو راجع ب شاهین بهتون بگم ک حدود 5ماهی هست دارم مطمعنم این افرادی ک نظر منفی دارن حتی پشت فرمون شاهین ننشستن شاهین ماشین خوبیه فنی خوبی داره موتور توربو وحشیه نمیتونی گازش بدی خیلی شتاب خوبی داره سواریش هم نرمه مثل سراتو سایپا رو میمونه در مورد اتاقش هم ک عالیه اتاق خیلی قوی داره من خودم قبلا کیا سراتو داشتم 5سال کپ کیا سراتو هستش فرقی زیاد باهاش نداره اکثر لوازم زیر بندی سراتو ب شاهین هم میخوره تو ماشینای ایرانی شاهین تکه بنظرم شاهین رو باید با ماشینای کره ای و چینی مقایسه کرد دوستانی هم ک میخوان بخرن مطمعن باشن ماشین راضی کننده ای است یاحق
علی 1401/4/1
خانواده ما این ماشین رو یکساله داره اوایل یکم ایرادات ریز داشت که با فراخوان همه برطرف شد
از نظر لذت رانندگی واقعا یه سر و گردن از تولیدات داخل بهتره البته من تو دنا توربو رانندگی نکردم ولی رضایتی که می گم بر مبنایی قیمت هست که الان این ماشین تو رنج 370-400 داره خرید و فروش می شه
به همین دلیل همین یکماه پیش دوباره رفتم و برای خودم هم شاهین خریدم و واقعا این تولید های جدید دیگه هیچ ایرادی ندارن
شتاب عالیه به لطف توربو، توربویی که تو شاهین هست رو یه شرکت چینی که تخصصی توربو تولید می کنه تولید کرده و تمام تست ها انجام شده مطمن باشید اگر درست با این ماشین رانندگی کنید تا 10 سال هیچ خرجی نداره
هندلینگ تو جاده عالیه و تو مسافت های طولانی خستتون نمی کنه
مصرف سوخت تو جاده 6 و تو شهر 7.5 هست
امکانات مناسب هستن من لاستیک ماشین رو عوض کردم هانکوک انداختم واقعا نرم شده ماشین
این توضیحات رو نوشتم که بدونید که این ماشین عالیه که من دوباره 390 دادم یکی دیگه گرفتم
قبلش تو تمام تولید داخل ها نشستم و رانندگی کردم ولی شاهین یه حس متفاوتی که لذت بخش بود بهم می داد
در کل به حرف یه سری افراد که اصلا با ماشین رانندگی نکردن گوش ندید
 • محمد 1401/4/19
  کاملآ موافقم با حرفات تعصب به کنار اول رانندگی کنید بعد نظر بدید
محمد 1401/4/19
سلام
دوستان عزیز لطفاً وقتی نظر میدید احساسی عمل نکنید،چه تعریف و چه تخریب کلی عرض میکنم.
من خودم شاهین دارم سه ماهه ، تیپ ۵ داشتم قبلا ،تیبا۲ داشتم ، و سمند ال ایکس ای اف سون همچنین پرشیاسال و اینکه دنا پلاس،تارا اتوماتیک ،ال نود از ماشین های ایرانی همه رو رانندگی کردم و مسافرت طولانی داشتم.
شاهین از ابتدا باگ های زیادی داشت ، روغن ریزی،برق کشی ، نشتی آب که خدا رو شکر شرکت در حال رفع آنها بوده و خیلی وضعیت بهتر شده البته باز هم باید بیشتر از اینها اصلاح انجام بده.
بدون تعصب میگم باگ ها از مشکلات کامپیوتری مثل آمپر بنزین تا قطعات بی کیفیت نظیر رله ها یا ترموستات و .... زیاد هستند ولی نکته جالب توجه واسه من این هست که تمام اشکالات استادان فنی عزیز از ابتدای امر به موتور این ماشین بود که توربو هست ، هشت سوپاپ ،موتور پراید و .... ولی تنها نقطه ضعفی که هنوز بنظرم دیده نشده و شاید اتفاقاً بر حسب تصادف همین به نقطه قوت شاهین تبدیل بشه همین کم هزینگی و کم استهلاک بودن موتورش باشه.
وضعیت کلی در مقایسه با تمام محصولات نامبرده از طرف من به جز تارا اتوماتیک از مابقی سرتر هست اینو بدون جانبداری میگم در مقایسه ب از تارا دستی متاسفانه چون نداشتم و نروندم نمیتونم نظر قاطعی بدم فقط در مقایسه اپشن باز هم شاهین عام پسندتر هست (سانروف مثلاً هرچند کارآیی چندانی هم نداره ولی صرفاً یه جور پوز محسوب میشه)
نقاط قوت:
طراحی زیبا
حس خوب رانندگی مثل محصولات کیا
امکانات بالا در رنج قیمتی
هندلینگ مناسب
فضا و صندلی مناسب راننده و سرنشینان
نقاط ضعف :
کیفیت پایین بعضی قطعات
باگ های زیاد کامپیوتری (البته راحت حل میشه)
کامران 1401/4/20
بعضی ها فقط یک سری شایعات شنیده اند و اینجا دارن واسه مردم تکرار میکنن
یک کودک هفت ساله هم وقتی موتور و سواری شاهین را تجربه میکنه و چک میکنه میفهمه هیچ ارتباطی با تیبا وجود نداره
الان ایرانخودرو از سورن گرفته تا دنا و پرشیا و اچ سی کراس را با موتور tu5 با تغییراتی کم تولید میکنه و جالبه دارندگان اکثر این ماشینها از عدم مطابقت قدرت وکشش باوزن اتاق ماشین خودشون ناراحت هستند ولی چون موتور خیلیوقته پاش بین کاربران باز شده یک اطمینان نسبی در مورد اون به وجود امده و در اصل این موتور فرق زیادی با موتور تیبا نداره و چیزی نداره که بگی سرتره ولی چون فقط تجربه شده از نظرشون عالیه یعنی فقط بحث تجربه شدنه و اینکه عمومی شده حالا موتور شاهین هم در اصل موتور رسمی سایپا است که ارتقا پیدا کرده و چون قبلا رو تیبا بوده و تیبا خودرو گرانی نبوده اقایان فکر کردند موتور بدیه
دوست عزیز موتور رسمی ایرانخودروو سایپا tu5 و m15 است و تنها تفاوت خودروهای تولیدی در نوع کاربری انهاست و شاهین هم مثل دنا پلاس موتور سایپا در ان ارتقا داده شده والا شما فعلا جز این دو موتور انتخاب دیگه ای ندارید و فرق خاصی ندارن فقط موتور سایپا سریعتر و کم مصرفتره چون کلا اتاقهایی که سایپا داره سبکتره چه شاهین چه تیبا
البته اکثر کارخانه های خارجی اکثرا پلتفرم پایه دارند و اونو تغییر میدهند که سایپا هم همینکارو کرده
اینطوری اگر بخواهید در نظر بگیرید که موتور این دو خودرو ساز خوب نیست باید سر کیسه را شل بفرمایید و یک خودرو مزدا ٣ نیو بخرید تا جوابگو شما را باشد
بحث ما فقط رو دو تا موتور موجود این دو خودروسازه و اگر امکانش تو این تحریم بود tu5 پر ایرادتره
فکرشو بکنید دنا با موتور یکسان tu5 قدیمی با پرشیا و سمند و دنا پلاس و اچ سی کراس و غیره
AMR 1401/4/29
همه ی حرفای تو فیلم دروغه
علی نیلفروشان 1401/5/1
به اساتید فرغون ساز وطنی بفرمائید تا کی قرار هست ملت را اسیری بگیرند؟؟
اگر می فرمایند موتور توربو شده این فرغون کار میده؟؟ لطف بفرمایند مثل اکثر چینی های امروزی کیلومترگارانتی کنند!۶۰۰۰۰
حمید 1401/5/7
یه مشت دلال ایران خودرو ریختن تو سایت و حتی با این ماشین رانندگی نکردن و حرف مفت میزنن
رضا 1401/5/25
راحتتون کنم این ماشین قیمتش بین 300 تا 400 هست تو بازار که رقبا قیمتی : 207 و دنا و تارا و جک هستن من باشم شاهین میخرم انصافا هم ظاهر جدیدتر هم پراپشن تره بعدشم بعضیا جوری اشتیاق شتاب دارن انگار خیابونا ما عینه المانه داداشم اسفالت و دست اندازا ما حکم مرگ یه ماشینو داره بس که بی استاندارد هستن بهتر بگم تپه درست کردن بعدشم اون که ماشین بازه بلده چطوری اتاقو عایق کنه یا ریمپه موتور کنه و....شاهینو بخرین قطعات یدکی و هزینه دستمزد کارگرش کمتره
فرید 1401/5/26
با سلام

اینایی که نظر میدن 99% از کنار شاهین هم رد نشدن، یکی میگه موتور پرایده، یکی میگه توربوش بده، عزیزانی که هیچ اطلاعاتی درباره شاهین ندارن ، بله درسته موتورش موتور تقویت شده تیبا هستش ولی نیومدن فقط روش یه توربو ببندن، تحت مشاوره یه شرکت آلمانی خیلی از قطعات موتورش تقویت شده، میل لنگ، پیشتون، سرسیلندر، منیفولد هوا، منیفولد دود و ... همه اینا داخل موتور تقویت شده، سایپا می تونست 3 نوع توربو رو ماشین سوار کنه و برای اینکه موتور عمر طولانی داشته باشه توربویی رو انتخاب کردن که توان قابل قبول ولی گشتاور بالایی رو بده، درسته توان ماشین 110 اسب بخاره ولی گشتاورش 178 نیوتن متر اونم در دور های 1750 تا 4500 تولید می کنه، شتابش که خیلی خوبه من خیلی راضی هستم ( بین 2 توربو دیگه می تونستن حتی توان 140 اسب رو انتخاب کنن ولی گشتاورش فدای اسب بخارش میشد که به نظر من برای کشور ما این سیستم توربو خیلی بهتره ) حالا بماند که این موتور برای 2 تا شرکت تست موتور ارسال شده و بالای 160 هزار تا کار کرده و تاییده گرفته، همه میگن که موتور باید 16 سوپاپ باشه، درسته موتور 16 سوپاپ تنفس بهترو مصرف سوخت کمتری داره ولی تفاوت زیادی برا قدرت موتور ایجاد نمیکنه و اینکه بعضی ها میگن کاش موتور شاهین 16 سوپاپ بود صرفا موتور 16 سوپاپ کار خاصی نمیکرد بلکه کاش موتور جدید با تکنولوژی جدید روی شاهین سوار میشد که متاسفانه تحریم ها اجازه اینو ندادن ( همین الان فیات موتور 8 سوپاپ تولید میکنه و روی مدلهایی از تولیداتش هست ). مترایال داخل کابین و مونتاژ کیفیت پایینی دارن این برای همه محصولات ایرانی صدق میکنه که دلیلش رو من هم اطلاع ندارم و نمیدونم چرا تولید کنندگان ما با افزایش کیفیت متریال مشکل دارن، درباره چند تا از مشکلات فنی که شاهین داشته طی چندین فراخوانی که سایپا انجام داده حل شده ( مشکل کابل مثبت باتری، مشکل استارت سرد، مشکل ریپ در دنده 3، مشکل نرم افزاری ایسیو و مشکل رله و فیوزها و ... ) مخصوصا مدل های 1401 تحویل خرداد به بعد تقریبا همه مشکلاتی که ذکر شد در خود کارخونه حل شده تنها مشکل شاهین نفوذ صدای موتور به داخل کابین هست و دلیل اون هم برمیگرده به خود موتور که از موتوری با حجم پایین توان زیادی رو میگیریم، چیزی که اصلا من ندیدم دربارش کسی حرفی بزنه تو نظرات، ایمنی خوبه این ماشین نسبت به همه تولیدات داخل هست، دوستان شاهین تولید داخل هست و واقعا استارت خوبی از طرف سایپا بوده امیدوارم گروه مهندسی سایپا این راه رو ادامه بدن، من قبلا پژو 405 و 206 و پارس tu5 داشتم و سمند، دنا و دنا پلاس رو هم چندین مورد سوار شدم ،الان شاهین خریدم و خیلی هم راضی هستم و اگه کسی هستین که می خواین شاهین بخره به نظر بنده بین تمام خودروهای ایرانی با توجه به قیمتی که داره و امکاناتی که در اختیار شما قرار میده بهترین گزینه هست .
حامد 1401/6/6
سلام و عرض ادب
دوستان بزگوار بتده در تاریخ 1401/05/28 خودرو شاهین را بعد از 8 ماه انتظار تحویل گرفتم ولی متاسفانه نوع و برخورد در سایپا و ایرانخودرو هیچ فرقی نمیکنه با مشتری مثل احمق و با برده برخورد میشه و کاشکی این دو نمایندگی فقط نحوه تحویل خودرو را میرفتند از شرکت تویوتا یاد میگرفتند .این که دیگه سخت نیست
ماشین ارسالی با کلی از خاک و شیشه های کثیف به استقبال ما مردم ایران میاید چرا ؟
مگه ما ایرانیها شخصیت نداریم که اگه با کت و شلوار بری درب نمایندگی بایدکت را در بیاورید کثیف نشود
نحوه تحویل اینگونه میباشد که یک نفر با قیافه کانگستری با سیگار کنار لب و ی شلوار راحتی جیسون و کلی کلید میاد پیش شما میگه بیا بریم ماشینت بهت بدم کلی لب ماشین با دود سیگار ایشان حال میکنی تا کلید پیدا بشه انگار عصر حجر میباشد وقتی پیدا کرد میگه دستت جفت کن این کلید اضافه ها را بگیر تا کلید خودرو را بهت بدهم بعد که کلید را در اورد کلی کلید مردم بدبخت ریخت زمین یکی من جمع یکی گانکستر حالا ماشینت تحویل میگیری خوشحال از اینکه یوسف گم شده برگشت به ایران .
درب ماشین با دوبار زدن روی سر ریموت باز میکنند که انگار باطری ضعیف میباشد و من تعجب کردم روی صندلی چرا ریگ ریز هست و حتی پلاستیک که روی صندلی کشیدن پاره شده . گفتم ی ادم چاق ماشین تحویل گرفته مهم نیست
موقع تحویل ی برگه میدهد دستت میگه ببین من چی میگم ماشین این .این برف پاکن اینم ماشین هرچی نیست ربطی به بنده ندارد همین که هست که من گفتم مانتیتور ماشین ترک داره گفت همین که هست ما جا نداریم میخوای ببر نمیبری بزارم بیرون ی برگه هم سایپا داده لوازم تحویلی خودشون پر کردند و نیازی نیست شما پر کنید همه چیز نوشته عالی تحویل شده فقط میگه امضا کن کلید خودرو را بهت بدم و اصلا کسی حتی حرفهای شما را گوش نمیکنه میگه برو 5000 کیلومتر که شد بیا تا درستش کنیم که حق بنده و مصرف کننده واقعا ضایع شده و هزار راهکار خوب و راحت برای این کار میباشد ما حق اعتراض ندارم وسایپا لطف کرده خودرو به بنده بعد از 8 ماه داده

من خودرو را تحویل گرفتم بعد از یک روز متوجه ضعف در خودرو در قسمت برق شدم کاپوت کشیدم سر باطری بردارم ماشین از هنگی فارق بشود دیدم باطری 50امپر روی ماشین و من این را دزدی میبینم من حداقل باطری برایاین خودرو 60 امپر میباشد چرا ان هم از نوع اشغال ترین مارک صبا و باعث هنگی ماشین شده دربها بعضی موقع درست قفل نمیشه و باز نمیشه آینه برقی درست جای خودش نمیاد و درب کاپوت بستم رفتم نمایندگی انگار رفتم لب نمایندگی تویوتا و این ماشین کسی نمیشناسه همین که هست ما نمیتونیم برو نمایندگی دیگه و از این برخوردهای ناشایست با ما ایرانیها عرض میکنم هم نمایندگی ایرانخودرو و هم سایپا باید اموزش تحویل خودرو و مشتری مداری ببینند
بگذریم از این مشکل اصلی در کشور عزیزمان ایران
خودرو شاهین تحویلی با کمی دزدی و خصاصت تحویل میشه
دزدی در موارد مصرفی که اگه خراب شد بگن اینها جزو گارانتی نمیباشد و برای افراد دردسر درست میکنه
که اگر این موارد رفع بشه
ماشینی بسیار عالی و به روز با اپشنهای واقعا قابل تقدیر . ایمنی بسیار قابل تقدیر . و موتوری کم استهلاک که مشخص میباشد . شتاب عالی و کشش عالی .فضایی که شما در کابین دارید جای تقدیر دارد بسیار فضا مناسبی دارد . ترمز ها ی دیسکی خوب که قابلیت کنترول خوبی دارد . هندلینگ عالی . و نصبت به 206 و 405 و سمند و پارس ی سر گردن بالا تر میباشد
و به لطف اعتراض مردم عزیز صدای خودرو عایق بندی شده و ان صدای ناهنجار را ندارد
شتاب ریمپ شده و الان در 12 ثانیه به شتاب 100 میرسید
و به نظر بنده حقیر الان صنعت خودرو به سمت سوپاپ کم تر و موتور سیلندر کمتر داره گام بر میداره و من در کل موتور پراید را خیلی کم استهلاک تر از پزو میدانم و الان به لطف توربو و تعویض بیش از صد قطع هم شتاب و هم قدرت خوبی داره
ولی این خودرو باید تا 120 هزار کیلومتر جواب نهایی را بدهد و شرایط اب و هوایی ایران
ولی در کل این ماشین اگه مشکلات خساست را ازش بگیریم تا چند سال دیگه جایگاه خوبی پیدا خواهد کرد و حیف خودرو سازی که میاید یک کلید زیبا با قابلت روز طراحی میکنه بیاد در امپر خودرو دزدی کند
و حرف اخر سایپا بیمه خودرو بنده را معلم قرار داره که اصلا خود معلمها هم قبولش ندارند و لطفا این اختلاف قیمت بیمه باطری و فقط مانیتورهای که حداقل 2 میلیون فرق قیمت داره کجا رفته لطفا سازمان تعزیرات حکومتی ی سری به این بزگواران بزند
حجت 1401/6/8
من با ذهنیت بدی که از این ماشین برام ایجاد شده بود با شاهین دوستم امروز یه دور ۱۵ دقیقه ای زدم و خیلی ازش خوشم آمد.
فرمان نام
تسلط رانندگی خوب
دنده ها نرم و عالی
شتاب و سرعت خیلی خوب

فقط صدای موتورش زیاد بود.
این متن بدون هرگونه تعصب و دشمنی نوشتم برای راهنمایی دوستان...
کامران 1401/6/10
سلام خدمت دوستان عزیز
بنده به عنوان کسی که حدود ۲۰ ساله انواع مختلف ماشینهای ایران خودرو و سایپا رو داشتم نظر میدم
مدت ۶ ماه هست که شاهین خریدم و این خودرو رو با دنا و تارا و خودروهای قدیمی تر مثل پرشیا و تیبا و کوئیک، مقایسه میکنم
تا الان با توجه به آپشنهای قابل قبول و مصرف کم ، گشتاور بالا ، کابین بسیار جادار ، طراحی به روز ، از این خودرو رضایت کامل دارم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران