خریداران خودروهای ساخت آمریکا در بازار چه راهی پیش رو دارند؟

ایسنا: خریداران خودروهای مونتاژ آمریکا در ایران که موفق به شماره‌گذاری این خودروها نشده‌اند می‌توانند نسبت به عودت خودروی خریداری شده و بازپس‌گیری وجه واریزی خود اقدام کنند.
چندی پیش ایسنا براساس برخی اسناد به دست آمده اعلام کرد که علی‌رغم بیانات صریح مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، برخی خودروهای تولیدی در این کشور با برندهای تویوتا، بی‌ام‌و، ولوو و هوندا وارد ایران شده است.
افشا شدن این موضوع موج انتقاد کارشناسان را به دنبال داشت. کارشناسانی که اعلام کردند واردات خودرو به عنوان کالای مصرفی از آمریکا برخلاف سیاست‌های کلان کشور است.
در کنار این انتقادات پلیس راهنمایی و رانندگی نیز شماره‌گذاری خودروهای وارد شده از آمریکا را متوقف کرد و به دنبال آن خریداران این خودروها نتوانستند نسبت به شماره‌گذاری و دریافت پلاک برای خودروی خود اقدام کنند.
این موضوع اعتراض رییس انجمن واردکنندگان خودرو را به دنبال داشت. فرهاد احتشام‌زاد از پلیس راهنمایی و رانندگی خواست برای حل مشکل خریداران این خودروها، نسبت به شماره‌گذاری خودروهای وارد شده از آمریکا اقدام کند.
ایسنا مشکل خریداران این خودروها (از جمله تویوتا کمری هیبرید، ب‌ام‌و X۴ و هوندا CRV) که به دلیل نداشتن پلاک قادر به استفاده از آنها نیستند را از شرکت‌های واردکننده این خودروها پیگیری کرده و آنها نیز در پاسخ اعلام کردند که خریداران می‌توانند این خودروها را عودت داده و نسبت به دریافت وجه خود اقدام کنند.
در این زمینه مرتضی پورحسین - مدیر ارتباطات شرکت پرشیا خودرو (واردکننده محصولات بی‌ام‌و)، اظهار کرد: "خودروی بی‌ام‌و X۴ وارد شده، مونتاژ آمریکا بوده و دچار مشکل توقف شماره‌گذاری شده است. در این زمینه به خریداران این خودرو اعلام کرده‌ایم که حل مشکل توقف شماره‌گذاری در اختیار ما نیست، بنابراین یا می‌توانند برای حل مشکل صبر کرده یا خودرو را پس داده و وجه خود را دریافت کنند که برخی خریداران نیز نسبت به عودت خودروی خود اقدام کرده‌اند".
رضا صحرایی - مشاور گروه صنعتی گلرنگ (واردکننده محصولات هوندا)، نیز گفت: " متاسفانه مسوولان حوزه شماره‌گذاری خودرو پاسخگو نیستند و مردم نیز حق دارند که از خودروی خریداری شده خود استفاده کنند. بنابراین با وجود مشکلات نقدینگی که به دلیل توقف غیرقانونی شماره‌گذاری این خودروها دچار آن شده‌ایم، هر کدام از خریداران که تمایل داشته باشند می‌توانند نسبت به پس دادن خودرو و دریافت وجه خود اقدام کنند. البته برخی نیز تاکنون خودروی خود را پس داده و وجه‌ واریزی را دریافت کرده‌اند".
یکی از مسوولان شرکت ایرتویا (واردکننده محصولات تویوتا)، نیز در این زمینه اعلام کرد: "بیشتر خودروهای کمری هیبرید وارداتی که مونتاژ آمریکا هستند قبل از ایجاد مشکل اخیر، شماره‌گذاری و تحویل مشتریان شده‌اند و تنها تعداد معدودی از این خودروها شماره‌گذاری نشده‌اند که در حال رایزنی با مرکز شماره‌گذاری برای حل مشکل آنها هستیم. طبق قرارداد، خریداران این خودروها در صورت تمایل می‌توانند نسبت به باز پس دادن خودرو و دریافت وجه خود اقدام کنند".
یکی از مسوولان فروش شرکت افرا موتور (واردکننده محصولات ولوو)، نیز اعلام کرد که هیچ یک از خودروهای ولوو وارد شده از سوی این شرکت مونتاژ آمریکا نبوده و دچار مشکل توقف شماره‌گذاری نشده است و اگر خودروی ولووی مونتاژ آمریکا وارد ایران شده باشد، از سوی واردکنندگان متفرقه صورت گرفته است.
علاوه بر شرکت‌های یاد شده، واردکنندگان غیر رسمی و متفرقه نیز ممکن است در زمان آزاد بودن واردات، خودروهای مونتاژ آمریکا را از کشورهای همسایه خریداری و وارد کرده و به مشتریان فروخته باشند که در این زمینه دسترسی به این واردکنندگان وجود نداشته و سرنوشت خریداران این خودروها هم مشخص نیست.
اخیرا رییس انجمن واردکنندگان خودرو خبر داده که به دلیل توقف شماره‌گذاری از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز سرانجام ثبت سفارش واردات خودروهای ساخت آمریکا را متوقف کرده است.
نظرات
 
 
 

سجاد

1395/10/15
این کارشناسها و مسئولینی که جلو شمارهگزاری رو گرفتن اول گوشیها و لپتاپهای اپل خودشون رو بشکنن بعد سنگ بندازن تو راه مردم به نظر شما خودرو مسرفیتره یا گوشی که هرروز مدل جدیدتری ازش میاد تو بازار
  • خسروی

    1395/10/15
    هزار تا لایک

Omid622

1395/10/15
راستی یکی به ما بگه هایلوکس جدید تا چند ماه قبل 180 بود الان چرا شده 250 میلیون

داود

1395/10/15
بیچاره مردم که همیشه تاوان رو اونها باید پس بدهند
حسن تو این مدت صنعت خودرو رو انحصاری کرد

ناشناس

1395/10/15
بله می تونید پولتون رو پس بگیرید، و به جاش پژو و سمند بخرید که از تولیدات داخلی هم حمایت بشه!!! انگار حال می کنن که با وضع این قوانین تخیلی مسخره، فقط حال مردم رو بگیرن!!!

پيمان

1395/10/16
من نمي دونم اين كشور قانون نداره ،وقتي شما يه خودرو رو ثبت سفارش مي كني باكارت بازرگاني به عنوان واردكننده حق داري اون خودرو رو حمل كني وازطرفي مبلغ هنگفتي هم بابت گمركي به دولت ميدي ومياري ماشين رو بيرون تازه عيرمسئولين وكاسه هاي داغتر ازآش پيدامى شن ،برادر من ازروز اول بفرماييد از ٤٥ تا ارگان مجوز بگيريم بعد اين علط رو بكنيم .وزارت صنعت معدن وتجارت متواي اين كوضوعه به ناجا چه ارتباطي داره اگه ثبت سفارش مشده باشه حق باحضرات هستش ولي بعد از ثبت سفارش معتبر وپرداخت گمركي دردچيه؟؟؟ درد بي قانوني هستش .قطعا هم مقام معظم رهبري بابي قانوني مخالفند ولي چه كنيم از دست سلايق مختلف .