فهرست خودروهای مجاز وارداتی آب رفت

فهرست خودروهای مجاز وارداتی آب رفت

دنیای اقتصاد: فهرست خودروهای مجاز وارداتی در سال 96 در حالی منتشر شده که نزدیک به 40 مدل خودرو از این فهرست حذف شده است.هر سال با آغاز سال جدید و براساس ضوابط واردات خودروهای سواری، وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان‌های محیط زیست و سازمان ملی استاندارد فهرست خودروهای مجاز برای ورود به کشور را معین می‌کنند. فهرستی که نشان دهنده آن است که چه مدل‌ها و برندهایی تا چه تاریخی اجازه ورود به کشور را دارند.براساس جدول تدوین شده در سال جاری، دولت تاکنون اجازه واردات 47 مدل خودرو را صادر کرده است. این موضوع در حالی است که در ماه‌های پایانی سال گذشته 84 مدل خودرو مجوز ورود به کشور را داشتند. با وجود آنکه لیست خودروهای مجاز برای ورود به کشور کاهش جدی داشته است، اما آنگونه که به نظر می‌رسد طی هفته‌های آینده مدل-برندهای بیشتری اجازه ورود به این لیست را پیدا خواهند کرد.
عامل اصلی کاهش لیست خودروهای مجاز همواره به موضوعاتی چون عدم رعایت الزامات مدنظر سازمان‌های محیط زیست و سازمان ملی استاندارد بازمی‌گردد؛ بنابراین در‌صورتی‌که شرکت‌ها بار دیگر مجوزهای لازم از این دو سازمان را دریافت کنند، اجازه ورود به لیست را پیدا خواهند کرد. بنابراین به‌رغم آنکه کاهش جدی تعداد مدل‌ها در سال جدید به‌دلیل اتمام یافتن تاییدیه هومولگیشن استاندارد و تاییدیه سازمان محیط زیست است، اما بخشی از کاهش تعداد برندها و مدل‌ها در این لیست به تحولات صورت گرفته در قوانین و مقرراتی باز می‌گردد که وزارت صنعت در سال گذشته اعمال کرد؛ به‌طوری‌که بنا به دستورالعمل وزارت صنعت در اوایل دی‌ماه سال گذشته شرکت‌های واردکننده‌ای که موفق به اخذ نمایندگی مستقیم از خودروسازان خارجی نشدند از لیست وارد‌کنندگان حذف شدند؛ از جمله این برندها اوپل، هوندا، آئودی، اشکودا و سئات بودند.
بر این اساس در شرایطی به واسطه اعمال قوانین سخت‌گیرانه وزارت صنعت تعداد برندها و مدل‌ها کاهش یافته است که واردات خودرو در سال جاری رشد سال 95 را به خود نخواهد دید، چراکه با حذف وارد‌کنندگان غیررسمی و متفرقه‌ها بازار با تعداد محدودی از برندها فعالیت خواهد کرد. در این بین اما دست‌اندرکاران بازار نسبت به ثبت‌سفارش فروش ازسوی نمایندگی‌های رسمی هشدار می دهند.
نظرات
 
 
 

آرش

1396/1/16
با سلام و احترام
یه سئوالی برام پیش اومده . 2-3 ماه هست که لیست ثبت سفارش های سال 96 رو در سایت sabtaresh.org بررسی می کنم.
هیچ کدوم از محصولات کیا تو این لیست وجود نداره. حتی اسپورتیجی که شرکت اطلس خوردو 2 ماه پیش ، ثبت نامش رو شروع کرد و
بابت هر اسپورتیج مبلغ 100 میلیون تومن به طور علی الحساب از مردم گرفت و قول تحویل سه ماهه به مردم داده.
می خوام بدونم قضیه چیه ؟ از خودشون سئوال می کنم جوابی نمی دن. تو اینستاگرام براشون کامنت می ذارم جواب نمی دن.
شما هم چند بار ثبت نام اونها رو تبلیغ کردین. من یکسال هست که منتظر این ماشین هستم.
از یه طرف شرکت های لیزینگی مثل پرشین پارس و عظیم خودرو و ... وعده تحویل 2 ماه تا 6 ماه این ماشین رو می دن!!!
ممنون می شم اگه خبری دارین اطلاع رسانی کنین.

Navid Jahromi

1396/1/16
بیچاره اونایی ک از این ماشینا خریدن. تکلیفشون چیه اونوقت؟
این بحث نمایندگی رو یا سروسامون بدین یا جمعش کنید و واردات رو با تعرفه آزادکنید که هر کس هر ماشینی دلش خواست واردکنه. نمایندگی و خدمات پس از فروش که معنی نداره.فقط شده بساط دلالی و رانت خواری یه عده.
هر سال هم سلیقه ای یه قانون برا خودشون وضع میکنن. مسخره ترینش همین لوکس خواندن خودروهای بالای 2500 سی سی و ممنوعیت وارداتشونه که امسال هم ادامه داره.
 • رضا

  1396/1/16
  وظیفه نمایندگی ها اخذ ده درصد قیمت خودرو بابت خدمات گارانتی وندادن خدمات میباشد
  4+

Arua

1396/1/16
اون طوری که من لیست را دیدم جای خالی هیوندا کیا و سانگ یانگ و بی ام و را احساس کردم در حالی که به ماشین آلاینده ای مثل راو۴ بر خورد کردم و این نشان دهنده پارتی بازی است
 • مصطفی

  1396/1/17
  باشه
  3+

علی

1396/1/17
الان ایرانخودرو وسایپا مجوز تولید از سوی اداره استاندارد و محیط زیست دارن بعد ماشین های خارجی اجازه ورود ندارن؟! :\
Top