اعتراض شدید خودروسازان به عدم افزایش قیمت در زمستان

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

رئیس شورای رقابت سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که با توجه به شرایط بازار و به منظور جلوگیری از رفتارهای هیجان انگیز در بازار خودرو، قیمت محصولات سایپا و ایران خودرو در سه ماهه پایانی سال افزایش نخواهد یافت. شیوا در حالی خبر از تصمیم جدید قیمتی در شورای رقابت داد که نرخ تورم بخشی سه ماهه پایان سال را از بانک مرکزی دریافت کرده و بر اساس آن بانک مرکزی نرخ تورم بخشی محصولات ایران خودرو را 14.1 درصد و محصولات سایپا 14.75 درصد اعلام کرده است.

به گزارش خودروبانک و به نقل از پرشین خودرو، پس از اعلام این خبر، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران در واکنش به تصمیم شورای رقابت گفت: تورم بخشی توسط بانک مرکزی 14.5 درصد اعلام شده و شورای رقابت نمی تواند زمانی که هزینه های تولید افزایش داشته از جیب سهامداران به مردم ببخشد.

دبیر انجمن خودروسازان افزود: تصمیم غیر منطقی و غیر قانونی شورای رقابت در حالی گرفته شده است که بر اساس آخرین محاسبات ایران خودرو 7500 میلیارد تومان و سایپا 5500 میلیارد تومان در شش ماه اول سال زیان قطعی را تجربه کرده اند.

نعمت بخش در ادامه بیان داشت: شورای رقابت با این تصمیم اشتباه، خود را مدیون تمام سهامداران سایپا و ایران خودرو می کند و ما امیدواریم وزیر صمت به عنوان متولی اصلی صنعت کشور به این موضوع ورود و با تصمیم شورای رقابت برخورد کند.

وی تاکید کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم و ششم توسعه اگر به هر دلیلی قیمت دستوری دولت باعث زیان به صنعتی شود، دولت مکلف است زیان را پرداخت کند. شورای رقابت با تصمیمات اشتباهی که تاکنون گرفته است باعث تحمیل زیان های به خودروسازان شده که به دنبال آن ما شاهد کاهش توان مالی شرکت ها، افزایش بدهی خودروسازان به قطعه سازان، افت کیفی تولیدات داخلی و عدم رضایت مصرف کنندگان هستیم که همگی به فرمول قیمت گذاری شورای رقابت باز می گردد.

دبیر انجمن خودروسازان در ادامه با توجه به روند نزولی نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت خودرو اظهار کرد: اینکه نرخ ارز باید بر قیمت خودرو تاثیر بگذارد قطعا صحیح است اما با توجه به برگزاری میزهای ساخت داخل و و افزایش داخلی سازی در تولیدات، طبعا از میزان ارزبری در این صنعت کاسته می شود، بنابراین با وجود افزایش داخلی سازی، نوسانات بازار ارز و افت کنونی قیمت دلار نمی تواند تاثیر زیادی در هزینه و قیمت تولیدات خودروسازان داشته باشد.

نعمت بخش در خصوص تاثیر عدم اصلاح قیمت ها گفت: در صورتی که قیمت خودروسازان اصلاح نشود توان مالی شرکت افت می کند و به این ترتیب امکان پرداخت مطالبات قطعه سازان برای خودروساز وجود نخواهد داشت و با این روند افزایش 50 درصدی تولید در شش ماه آینده بعید خواهد بود.

وی در ادامه درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان اظهار داشت: بانک مرکزی با تمدید تسهیلات قبلی شورای پول و اعتبار و پرداخت تسهیلات 5 هزار میلیارد تومانی به دو خودروساز بزرگ کشور به شرط پرداخت حداقل 80 درصد تسهیلات بابت مطالبات به قطعه سازان موافقت کرد. این شیوه خودروسازان را وام دار بانک مرکزی خواهد کرد.

نعمت بخش در پایان تصیح کرد: در صورت اصلاح قیمت گذاری ها، صنعت خودرو نیازی به این گونه تسهیلات نخواهد داشت.

نظرات
 
 
 
رضا 1399/11/6
مگه این خودروسازها کی هستن که وقتی قرار میشه واردات خودرو آزاد بشه اعتراض می کنن ، خودرو می خواد ارزونم بشه اعتراض می کنن حالا هم بعد از سه چهار بار گرانی در سال 99 قرارشده فقط زمستان افزایش قیمت نباشه باز هم رفتن توی فاز اعتراض دولت باید یکبار برای همیشه تکلیف اینها رو روشن کنه و دست از حمایت اینها برداره . از یه طرف قیمت خودرو رو آزاد کنه و از طرف دیگه وردات خودرو آزادکنه ببینید چطور به عجز وناتوانی می افتن این مونتاژگران فرغون.
احمد 1399/11/6
کل ثروت مملکت رو به این شرکتهای مافیایی ناکارامد بدیم بازم ضرر می دن!!!!!! اخه بی انصاف کدام شرکت خودروسازی از یک مدل ماشین میلیونها بدون تغییر بیرون می ده و بازم ضرر می کنه؟؟!! اقا به پیر به پیغمبر ملت این شرکتها و محصولاتشون رو نمی خوان‌. به کی بگیم دردمون رو؟!
محمد 1399/11/7
با سلام ، آقای نعمت بخش فرمودند با توجه به افزایش تولید ما نمیتوانیم از جیب سهامداران به مردم ببخشیم بنده به عنوان مردم عرض می کنم به ما نبخشید و وقتی وزیر یا مسولی اشاره ای به واردات خودرو میکند آه و ناله نکنید اجازه دهید واردات خودرو حتی خودرو دست دوم با تعرفه معمولی وارد شود مردم میدونند چه خودرویی انتخاب کنند فقط امیدوارم توان رقابت داشته باشید.
همایون 1399/11/7
حمایت همه جانبه از این حیات خلوت رژیم باعت شده که این دو مونتاژ کار که خودرو های بی کیفیت و با تکنولوژی چندین ده قبل رو با قیمت گزاف به مردم بفروشند و هر روز هم ناله کنند که ما زیان کردیم
هزینه سر بار که در این شرکتها وجود دارد باعث بالا رفتن قیمت خواهذد شد که مسئولین بی لیاقت و بی دانش این نظام توانایی تشخیص آن را ندارند
تا زمانی که این دو مونتآز کار تحت حمایت همه جانبه نظام هستند و تا زمانی که خودور از انحصار این زالو ها خارج نشود همین آش و همین کاسه هست
همه شما می توانید با یه سرچ کوتاه مقیت بسیاری از خودور ها ی روز دنیا رو در کشور های اطراف ما رصد کنید و به این دزدی وسیع از مردم ایران توسط حکومت پی ببرید
جایی که تخصص و شایسته سالاری جایش را به تعهد و سیاست زدگی بدهد چیزی بهتر از این نخواهد بود و از این دسته مشکلات در همه عرصه های کشور به وضوح قابل رویت است
محمد 1399/11/8
تا وقتی دلار بالا می رفت میگفتن صنعت خودرو به دلار وابسته است باید قیمتارو افزایش بدیم، حالا که اومده پایین میگن داخلی سازی شده ارز تاثیری نداره!!
تو ۶ ماه همه چیو داخلی کردین؟
۶ ماهه وابستگی به ارز از بین رفت؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران