وقتی لوگوی خودروها در نمایشگاه خودروهای تیونینگ پوشانده می شود! قوانین عجیب در ایران!

در فیلم های ایرانی، قطعاً بارها و بارها دیده اید که علاوه بر خودروهای خارجی، حتی لوگوی خودروهای ایرانی هم سانسور می شود و این سانسور حتی شامل خودروهایی مثل پراید یا پژو می شود که تعداد خیلی زیادی از آنان در جاده ها تردد دارند و هر خانواده ای برای یکبار هم که شده باشد، مالک یکی از محصولات شرکت های خودروساز داخلی بوده است.

سانسور لوگوی خودروها در فیلم ها و سریال های ایرانی که در تلویزیون پخش می شود، چیز جدیدی نیست و تقریباً با این سانسورهای رسانه ملی عادت کرده ایم، اما اگر بگوییم که این سانسورها در نمایشگاه خودرو هم اتفاق افتاده است، واکنش شما چه خواهد بود؟

معمولاً برگزاری نمایشگاه های خودرو یا هر محصول دیگری، برای معرفی برند و محصولات شرکت های تولید کننده است، اما در نمایشگاه خودروهای تقویت شده تهران که از پنجشنبه هفته گذشته برگزار شده، شاهد اتفاقی بی سابقه و عجیبی هستیم که در آن شرکت های حاضر در نمایشگاه را مجبور به پوشاندن لوگوی خودروها کرده است!.

فکر کنید داخل نمایشگاهی مرتبط با خودرو باشید که لوگوی تمامی خودروهای حاضر در آن با یک نوار چسب پوشانده شده باشد! در حقیقت شرکت کنندگان در نمایشگاه تیونکس تهران، بعد از طی کردن مراحل قرارداد و آماده‌ سازی غرفه ها و در پایان زمانی که در حال انتقال خودروها برای قرار دادن آنان در غرفه مخصوص خود بودند، با درخواست عجیب برگزار کننده نمایشگاه مواجه شدند که در نوع خود جالب توجه و تامل برانگیز است!

نمایشگاه تیونکس تهران

طبق گزارش خودروبانک، مسئولان برگزار کننده نمایشگاه تیونکس تهران به شرکت کنندگان و نمایش دهندگان خودرو در این نمایشگاه اعلام کرده اند که در صورت نشان دادن لوگوی خودروها بویژه اگر خارجی باشند، باید هزینه غرفه را به صورت ارزی پرداخت کنند، اما اگر اقدام به پوشاندن لوگوی خودروها کنند، امکان پرداخت هزینه غرفه به صورت ریالی را خواهند داشت! این درحالیست که عموم شرکت کنندگان این نمایشگاه که خود را بین المللی می داند، یا تولیدکنندگان داخلی و یا شرکت های خدماتی داخلی هستند که دیگر نمی توان آن را یک نمایشگاه بین المللی معرفی کرد.

جالب اینجاست که این شرایط تنها برای خودروهای خارجی نظیر کیا، مرسدس بنز یا BMW نبوده و حتی گریبان گیر تنها خودروساز داخلی حاضر در این نمایشگاه، یعنی آمیکو هم شد و باتوجه به سیاست عجیب برگزار کنندگان نمایشگاه، مجبور شد تا بر روی اسم میتسوبیشی که بر روی درب راننده دیده می شود، نوار چسبی برای پنهان کردن اسم آن بزند! در صورتیکه تنها پیشرانه این پیکاپ از میتسوبیشی است و این خودرو تولید داخل است.

نمایشگاه تیونکس تهران

طبق شنیده ها، این دستورالعمل از سوی واحد ارزی و ریالی نمایشگاه بین المللی تهران ابلاغ شده و برگزار کننده نمایشگاه مدعی است که در زمان عقد قرارداد اعلام کرده است که نمایشگاه بر اساس قوانین ستاد برگزاری نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شده و توجه به دستورالعمل های آن ضروری است.

تمامی خودروهای داخلی تولید شده در کشور از جمله محصولات ایران خودرو و سایپا نیز از بسیاری از قطعات وارد شده استفاده می کنند و بعضی از این تولیدکننده ها مثل آمیکو برای نشان دادن منبع اصلی این بخش ها مثل موتور، بر روی قسمت هایی از خودرو نام اصلی شرکت تامین کننده مثل میتسوبیشی را درج می کنند که کار مرسومی در تمام دنیا است. حال شاید بهتر بود این قانون در مورد چنین نمایشگاهی با تبصره ای اعمال شود زیرا هیچ خودرویی در ایران وجود ندارد که تمامی قسمت های آن تولید داخل باشد.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
mamali 1400/3/11
آدم یاد ژآپنی ها و فیلماشون میوفته

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران