انفجار قیمت اتوبوس در ایران + جدول قیمت آذرماه 1400

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

طی چند سال گذشته و به دلیل توقف فعالیت شرکت‌های تولیدکننده اتوبوس یا کاهش سطح مونتاژ آن‌ها، شاهد افزایش قیمت این دسته از ماشین‌های سنگین در بازار آزاد بوده‌ایم. از بین چهار شرکت بزرگی که طی دهه هشتاد خورشیدی به تولید اتوبوس‌های بین شهری اشتغال داشتند، این روزها تنها یک شرکت فعالیت می‌کند و همان یک شرکت نیز با کاهش قابل توجه تیراژ مواجه شده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که ناوگان مسافربری جاده‌ای ایران به بازسازی اساسی نیاز دارد و در صورت فرسودگی شدید ناوگان مسافربری، امنیت هزاران نفر در جاده‌های کشور به مخاطره خواهد افتاد.

با وجود واردات هزاران کامیون و کشنده خارجی کارکرده با عمر کمتر از سه سال طی مدت اخیر، هیچ تلاشی جهت واردات اتوبوس‌های کارکرده به کشور صورت نگرفته است. به همین دلیل است که قیمت اتوبوس اسکانیا مارال طی مدت 3 الی 4 سال، از حدود 500-700 میلیون تومان به بیش از 7 میلیارد تومان رسیده است.

همچنین بخوانید: ملاقات با اسکانیا درسا، بهترین اتوبوس بین شهری اسکانیا در ایران

از بین چهار شرکت ایران خودرو دیزل، یاوران خودرو شرق، رانیران و عقاب افشان امروزه تنها شرکت عقاب افشان فعالیت می‌کند و دو محصول را تحت عنوان اسکانیا مارال و اسکانیا درسا به بازار عرضه می‌کند. همانند خودروهای سواری، افت کیفیت مونتاژ شامل اتوبوس‌ها نیز شده است و رانندگان از کیفیت محصولات جدید چندان رضایت ندارند. افزایش قیمت قطعات یدکی و لوازم نیز یکی دیگر از دغدغه‌های رانندگان ناوگان جاده‌ای طی سالیان اخیر بوده است، مساله‌ای که به سادگی خطرآفرین و پردردسر خواهد بود.

مدلسال ساختوضعیت بدنهکارکردقیمت
ولوو B9R1392بدون رنگدو میلیون و 200 هزار کیلومتر۲٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
اسکانیا درسا1396بدون رنگیک میلیون و 130 هزار کیلومتر۷٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
اسکانیا درسا1397بدون رنگیک میلیون و 140 هزار کیلومتر ۷٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
اسکانیا مارال1396بدون رنگیک میلیون و 200 هزار کیلومتر۶٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
مان کلاسیک1390بدون رنگدو میلیون و 400 هزار کیلومتر۲٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
ج ع 1400/10/2
اقا این مطلب کی گذاشته؟؟؟ قیمت ولو رو از کجات در اوردی؟؟؟ من ولو ۹۲ میخوام بی رنگ ۲۲۰۰ برام بیار. ؟؟
اژدر 1400/10/17
هفت میلیارد!! پس این ماشین ماهی 200 تومن باید خالص داشته باشه چون فکر کنم 7 میلیارد رو تو بانک بذاری، سودش به صرفه تره.
فکر کنم در لحاظ کردن قیمت ها اغراق شده.
  • جواد 1401/2/30
    سلام داش اینا دویست که خوبه ماهی یه میلیارد ۷م در میارن من خودم تو کارخانه اتوبوس سازی اسکانیا مشغولم از مشتری خودم پرسیدم واقعا میصرفه گفت من پولشو یک ساله در میارم کارش چیه اتوبوس گفت خوراکش قاچاق
  • مسعود 1401/3/8
    سلام دوست عزیز بنده یه مشکل برام پیش اومده ممنون میشم راهنمایی کنی قیمت روز اتوبوس مارال جقدره شده خیلی ممنون میشم .واقعاا

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران