موضوعات داغ

تعرفه واردات خودرو توسط وزارت صمت مشخص شد + مثال

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

امروز طی نشست خبری در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور اصحاب رسانه، وزیر صمت در خصوص تعرفه و چگونگی روند واردات خودرو توضیحاتی را ارائه کرد.

فاطمی امین در خصوص روند تعرفه‌گذاری واردات خودرو گفت: وزارت صمت با هدف جلوگیری از رانت خواری در خصوص واردات خودرو و دریافت سود نامتعارف توسط واردکنندگان سازوکاری را در نظر گرفته است که از این موضوع جلوگیری می‌کند.

او طی یک مثال نحوه محاسبه تعرفه واردات را اینگونه تشریح نمود که در صورتی که یک خودرو با تمامی هزینه‌ها و سودهای در نظر گرفته شده برای واردکننده ۴۰۰ میلیون تومان هزینه داشته باشد و 600 میلیون در بازار به فروش برسد، رانت 200 میلیون تومانی ایجاد می‌شود که محل ایراد است. برای حذف این رانت ایجاد شده 200 میلیون تومان اضافه به حساب خزانه دولت واریز خواهد شد.

او در ادامه با توضیح دریافت سود بازرگانی شناور تشریح کرد: برای حذف این رانت یک قیمت با احتساب سود بازرگانی متعارف در نظر گرفته می‌شود، این خودرو وارداتی برای فروش حدود ۵۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری و با همین قیمت در بورس عرضه می‌شود، در صورتی که این خودرو در بورس با قیمت بالاتر به طور مثال ۶۰۰ میلیون تومانی فروخته شود، مابه‌التفاوت ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان تومان نیز به خزانه دولت واریز خواهد شد و به واردکننده خودرو تعلق نمی‌گیرد.

وزیر صمت در خصوص عرضه خودرو وارداتی در بورس کالا عنوان کرد که این موضوع با هدف شفاف‌سازی صورت گرفته و از اتفاقاتی مانند تمام شدن ناگهانی سهمیه فروش، بسته شدن سایت، کندی اینترنت و دیگر مواردی که در سابق اتفاق افتاده است، جلوگیری می‌شود.در بورس کالا قیمت، فروشند و خریدار مشخص و شفاف خواهد بود. عرضه خودرو در بورس با ایجاد رقابت و در ادامه کاهش قیمت‌ها نیز کمک می‌کند، این موضوع در چند عرضه اخیر خودرو در بورس اتفاق افتاده است و شاهد آن بودیم.

نظرات کاربران

9 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/6/14
بله همون. انت صاف میره تو جیب دولت. در واقع وزیر با هوش صمت فرمودند که چرا ما از اختلاف قیمت سود نبریم. این وضع دولتمونه. وقتی قدرت نامشروع باشه نتیجش میشه له کردن گردن مردم بدبختی که اسیر یه مشت بی کفایت شدن که اسم خودشونم گذاشتن مدیر. واقعا اگر دولت سلامتی بود اینکار رو با مردمش میکرد. بالا بردن قیمت دلار کم بود قیمت دستوری هم اضافه شد. قشنگ هر سازی دوست دارن میزنن . مردم هم که کلا تو باقالیان
1401/6/14
احسنت چه وزیر باهوشی خلاصه توی این یک سال تمامی راه های بدست آوردن پول رو دارند کشف میکنند
این طرح مثل اقتصاد مقاومتی میمونه فقط باید از خودمون مقاومت نشون بدیم در مقابل گرانی
1401/6/14
این روش فروش در شرایط فعلی بهترین راه حل . بشرط اینکه عرضه تداوم داشته باشه دست دلال و کاسب میبنده.
1401/6/14
والا منکه نفهمیدم که منظورش چیه فقط فهمیدم که قراره خودرویی رو تاجر با هماهنگی دولت وارد کنه و سود کنه و 50 درصد گرونتر بفروشه و اون 50 درصد رو بده به دولت محترم د.............د
1401/6/14
جالبه واقعا.
باز خوبه یه زمان میگفتن قیمت دستوریه و حق ندارید بالاتر بفروشید.
الان میگن بالاتر بفروشید، ولی کلش واس ماس.
یعنی خریدار مثلا میخواد ماشین A رو بخره، طبق معمول، عرضه از تقاضا خیلی کمتره، پس برای خرید مجبوره بالاتر از پیشنهادهای قبلی قیمت بده، در نهایت، اضافه پولی که به خاطر وجود محدودیت و کمبود خودرو پرداخت کرده، نه به جیب فروشنده، که به جیب دولت که خودش عامل این مشکله میره :))))
پول زور وَده :))))
1401/6/15
ببینید برای واردات خودرو چقدر اما و اگر گذاشتن این همه آیین نامه و تبصره و دستور العمل فقط برای واردات 50 هزار خودرو که فقط جوابگوی دو نیم درصد نیاز بازار کشور است. کدام کشور ااین همه وقت و بودجه و انرزی می گذارد برای هیچ . قوانین هرچه بیش تر رانت و فسادهم بیش تر
1401/6/15
چند سال پیش شی و روز کار میگردم که پولی جمع کنم که خونه بخرم، دیدم فایده ایی نداره. آپارتمان شد 2 میلیارد ولی حقوق من حدود 7 میلیون. با خودم کنار اومدم و گفتم من تا آخر عمر مستاجر میمونم. الان ماشینم نمی تونم بخرم به همون قدیمی اکتفا می کنم. امیدوارم خدا یه روزی حق من و امثال منو بگیره
1401/6/15
خوب چرا با همون قیمت 400 میلیون تو بورس نمیفروشن ؟
اگه خوردن 200 میلیون رانت حرامه پس چرا دولت میخوره ؟
بعد فکر کردید تو همون بورس فساد و رانت نیست ؟
1401/6/15
واردات باید ازاد و تعرفه صفر شود در غیر این صورت چپاول است و دزدی که اسلام گفته حرام است