موضوعات داغ

الزام تولید پیشرانه با استاندارد یورو 6 و بنزین تولیدی کمتر از یورو 3، مطالبه ای بدون زیرساخت

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

تولید پیشرانه‌های با کیفیت و منطبق با استانداردهای جهانی یکی از نیازمندی‌های ارتقا صنعت خودرو کشور است و خودروسازان نیز ملزم هستند که در تولید خودرو و پیشرانه‌ها این موضوع را در نظر بگیرند.

اما چیزی که کاملا واضح و مشخص است تنها ساخت یک پیشرانه با استاندارد آلایندگی یورو6 برای کاهش آلودگی هوا کافی نیست و پیش نیازهای مهم‌تری مانند کیفیت سوخت نیز وجود دارد که به دلایل مختلف در کشورما نادیده گرفته می‌شود.

همانطور که مطلع هستید متاسفانه کیفیت سوخت تولیدی پالایشگاه‌های کشور از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و حتی کیفیتی پایین تر از استاندارد یورو 3 داشته و همچنین با عدد اکتان پایین خود برای بسیاری از پیشرانه‌های مجهز به توربوشارژ آسیب زا هم هست. در چنین وضعیتی که اصلی‌ترین موضوع یعنی کیفیت سوخت در شرایط مناسبی قرار ندارد، الزام شرکت‌های خودروساز به تولید پیشرانه‌های با استاندارد یورو 6 غیرمنطقی به نظر می‌رسد و در نهایت با مصرف سوخت بی‌کیفیت اثربخشی استاندارد یورو 6 در تولید پیشرانه از بین می‌رود.

این الزام به رعایت استاندارد یورو 6 در وهله دوم باعث افزایش زمان و هزینه‌های تولید پیشرانه و خودروهای مطابق با این استاندارد می‌شود و در نهایت نتیجه‌ای نیز حاصل نمی‌گردد. در ادامه این اتفاق منجر به افزایش قیمت تمام شده خودرو و افزایش زمان تحویل خودرو می‌شود که هم تولیدکننده خودرو و هم خریدار را تحت فشار قرار می‌دهد. تولیدکننده به دلیل وجود سیستم قیمت‌گذاری دستوری خودرو را با زیان و تاخیر در تحویل به فروش می‌رساند و خریدار نیز خودرویی را دریافت می‌کند که با کیفیت سوخت مصرفی کشور مطابقت نداشته و در برخی از مواقع نیز دچار آسیب خواهد شد.

در مجموع ایجاد الزام غیرمنطقی و تحمیل هزینه و زمان اضافی برای تولید پیشرانه‌ یورو 6 در حالی که سوخت کمتر از یورو 3 موجود است، اتفاق صحیحی بنظر نمی‌رسد. پیش از ایجاد این قانون و الزام برای خودروسازان، نیاز است که قانونی برای بخش تولید سوخت و پالایشگاه‌های کشور قرار داده شود و آن‌ها را ملزم به تولید بنزین با کیفیت یورو 6 در سطح گسترده نماید و هنگامی که این کیفیت سوخت در دسترس عموم قرار گرفت، خودروسازان نیز می‌توانند با تولید پیشرانه یورو 6 این فرایند را تکمیل کنند.

نظرات کاربران

3 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/8/15
یورو ۶ پیشکش، همین یورو ۵ فعلی رو راجع بهش کوچکترین اشاره ای نکردید، اینکه کدام قطعه از بین قطعات بکار رفته در موتور های فعلی که یورو ۵ نام گذاری می‌شوند! واقعا در نصف آن قرار دارند!

اینکه در نرم افزار ریختخ شده روی ecu یا کامپوتر ماشین، دریچه گاز رو ببندند، یا دور موتور رو محدود کنند، و دیگر کارهایی که پاک کردن صورت مسئله هست تا حل کردن مشکلات موتور تولیدی، بالارفتن استاندارد نیست
دوچرخه هم نه کربن تولید میکنه نه بنزین مصرف میکنه!
اینکه ماشین ۱۵۰ اسبی دنا ۱۲۰ اسب بشه ( درنتیجه محدودیت هایی که نتیجه یورو ۵ شدن ecu هست)
آیا چیزی غیر از فریبکاری خواهد بود؟

کدام یورو ۵؟!
مصرف سوخت وحشنتاک، حرارت بیشتر، اتلاف قدرت و اسب تنها نتیجه یورو ۵ کردن آن بوده که در مقاله فوق از کنارش رد شدن.
1401/8/15
و در مشخصات هم ادعا شده ۱۵۰ اسب چرا ماشین ۱۳۰ یا ۱۲۰ (هر کدام یک عدد زو در داینو نشون داده!)

وقتی مصرف کننده سختی ها و هزینه های توربو رو به تنش مالیده بخاطر ۵۰ اسب بیشتر بوده، نه تحویل گرفتن چیزی که از توربو فقط بدبختی هاش رو داره نه کارایی، و اینها همه بخاطر بسته شدن و محدود کردن ماشین در ecu هست که کارخونه انجام داده، که بگه به یورو ۵ رسیدیم!!!!

اونم روی موتوری که دوتا ازش یک جور ساخته نشده هر کدوم با دیگری فرق داره!!!
1401/8/21
مطالبی که نوشتین درست نیست تهران و شهرای بزرگ اکثرن بنزین ها یورو 5 هست
ایراد از خودروسازهاس که بجای پیشرانه یورو 5 با کاهش قدرت و قطعات مصرفی مثل کاتالیست که فقط هزینه مردمو بالا میبره ماشین درست میکنن