موضوعات داغ

بررسی اسکوتر برقی B2، اولین ورود کرمان موتور به بازار موتورسیکلت + عکس

عکس مطلب اول

بعد از ورود بسیاری از شرکتها به زمینه تولید موتور سیکلت برقی، حالا شرکت کرمان موتور هم از این قافله عقب نمانده و دو موتور سیکلت برقی را به بازار معرفی کرده است. یکی از این موتورسیکلت ها در کلاس اسکوتر و دیگری در کلاس استریت اسپرت است.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به اسکوتر برقی که با کد B2 معرفی شده است.

اسکوتر برقی B2 کرمان موتور

از لحاظ ظاهری، اسکوتر برقی B2 نه سادگی اسکوترهای قدیمی را دارد، و نه به جذابیت بصری اسکوترهای مدرن مانند یاماها آروکس می رسد. قسمت جلوی بدنه این اسکوتر از خطوط طراحی شکسته بهره برده و چراغ جلو در محل مناسبی قرار دارد. اما شکل فرمان و طراحی بالایی موتور چنگی به دل نمی زند. طراحی قاب چراغ جلو هم قدیمی و از مد افتاده است. اما بهرحال دورنگ بودن فلاپ و بدنه، کمی از این طراحی ساده کاسته است. البته این اسکوتر، با عنوان موتور سیکلت برقی "اقتصادی" معرفی شده است. هرچند در کل مفهوم اقتصادی با وسیله نقلیه برقی عجین شده، اما دقیقا مشخص نیست که این لفظ اقتصادی بخاطر متریال و طراحی این موتور است یا سوخت غیر فسیلی و اقتصادی آن. نکته ای که در این اسکوتر رعایت شده، فضای پای مناسب آن به نسبت ابعاد موتور است. در نگاه اول مشخص است که فضای پای راکب در این موتورسیکلت کمی نسبت به اسکوتری مانند کلیک بهتر است.

به عقب موتور که نگاه می کنیم، جای پای ترک نشین جلب توجه میکند. با توجه به اینکه در این موتور نیازی به طراحی و جای‌گذاری باک نبوده، قسمت زیر زین طوری طراحی شده که ترک نشین، پای خود را روی بدنه موتور بگذارد و جاپایی جداگانه و بازشونده برای ترک نشین نصب نشده است. کاری که در دیگر اسکوترهای بازار مانند وسپا پریماورا هم شاهد آن هستیم.

نمای عقب اسکوتر برقی B2 محصول کرمان موتور

زین اسکوتر B2، برای اکثر افراد مناسب است و فقط افرادی که بین نسبت جثه خود و زین این موتور تردید دارند، باید قبل از خرید حتما نشستن روی زین را تجربه کنند. اما نکته قابل توجه این اسکوتر جمع و جور، قرار گرفتن یک پشتی برای ترک نشین است. اکثرا این پشتی را روی باکس عقب اسکوترها دیدیم. اما اینجا در حالت بدون باکس هم پشتی جالبی برای ترک نشین دیده شده است. البته کیفیت و استحکام این پشتی بسیار مهم است، چرا که وزن ترک نشین می تواند با فشارهای حرکت به جلو موتورسیکلت، باعث شکستن آن شود.

مشخصات فنی اسکوتر B2

پیشرانه برقی که روی این اسکوتر نصب شده، 800 وات 60 ولت است. شاید همینجا هم صفت "اقتصادی" این موتورسیکلت خودنمایی کند. چرا که با این توان، آن طور که ادعا شده حداکثر می تواند با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

باتری لیتیومی این اسکوتر 20 آمپرساعت است که می تواند مسافتی معادل 80 کیلومتر را طی کند و در زمانی بین 4 الی 6 ساعت بطور کامل شارژ شود. حداکثر وزنی هم که این اسکوتر می تواند حمل کند 180 کیلوگرم عنوان شده که قطع به یقین در حداکثر سرعت این اسکوتر نخواهد بود.

آپشن هایی که روی این اسکوتر قرار گرفته اما تناسبی با اقتصادی بودن آن ندارد. کروز کنترل، جک بغل الکترونیک، شارژر USB و سیستم بلوتوث، امکاناتی است که روی هر موتور سیکلتی نیست و از نقاط برتری این اسکوتر اقتصادی به حساب می آید. همچنین ترمز دیسکی چرخ جلو، ویژگی قابل توجه برای این اسکوتر به حساب می آید.

اسکوتر برقی B2

جمع بندی

در مجموع باید ببینیم که عملکرد باتری این اسکوتر در عمل و در شرایط استفاده شهری چگونه است. چرا که مهمترین فاکتور موتور برقی، بی شک باتری آن است که پس از هربار شارژ و دشارژ کامل، از عمر آن کاسته می شود و معمولا برای شفاف سازی مشخصات موتور برقی، تعداد سیکل شارژ باتری را هم برای آن عنوان می کنند. همچنین قیمت این اسکوتر نیز می تواند عامل موثری برای جلب توجه مخاطب باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد