لزوم ثبت نام مالکان خودروهای شخصی در سامانه تهران من

به گزارش خبرگزاری اسکان نیوز و مطابق اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری در تهران، طرح ترافیک همانند سال پیشین در محدوده مرکزی شهر تهران اجرایی می شود و از تیرماه سال 98، طرح کنترل آلودگی هوا به جای طرح زوج و فرد اجرا خواهد گردید. به همین دلیل، لازم است تمامی مالکان خودروهای شخصی در تهران، یا افرادی که قصد مسافرت به تهران با خودروی شخصی را دارند و می خواهند به محدوده طرح ترافیک وارد شوند، در سامانه تهران من به نشانی My.tehran.ir ثبت نام کنند و موجودی حساب خود را به میزان کافی شارژ کنند. به غیر از تایید مدارک مربوط به سکونت مالکان که باید در دفاتر خدمات الکترونیک صورت گیرد، باقی اقدامات غیرحضوری بوده و در سامانه اینترنتی تهران من صورت خواهد گرفت.
مطابق اعلام شهرداری تهران، با همکاری پلیس راهور ناجا و به منظور ایجاد حس قانون مداری بیشتر در شهروندان، به رانندگان یک ماه مهلت داده می شود تا با پرداخت عوارض ورود به طرح ترافیک، از جریمه شدن معاف شوند. شهروندان برای دریافت پیامک هشدار ورود به طرح ترافیک، باید در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشند. بنابراین رانندگانی که در سامانه تهران من ثبت نام کرده اند، اما موجودی حساب آنها برای ورود به طرح کافی نبوده و وارد محدوده طرح ترافیک شده اند، یکماه فرصت دارند تا بدهی خود را تسویه کرده و جریمه نشوند.
از ابتدای تیرماه 98 نیز طرح زوج و فرد پایان یافته و طرح کاهش آلودگی هوا جایگزین آن می شود. مطابق این طرح، خودروهای با پلاک تهران بیست روز و سایر خودروها پانزده روز مجاز به تردد در محدوده دوم طرح ترافیک هستند. زوج یا فرد بودن پلاک خودروها در این طرح بی تاثیر بوده و صرفا تعداد روزهای ورود به طرح محاسبه می شود. شمارش روزهای تردد رایگان بر اساس ثبت نام در سامانه صورت می گیرد و بنابراین لازم است تا تمامی مالکان، خودروهای خود را در سامانه تهران من ثبت کرده باشند.
برای ساکنان محدوده طرح ترافیک نیز تخفیف پنجاه درصدی در نظر گرفته شده است، و همانند سالیان قبل، آنها می توانند از یک‌بار خروج رایگان قبل از ساعت ۸:۳۰ و یک‌بار ورود بعد از ساعت ۱۷ همچنان استفاده کنند. کسانی که تصمیم دارند از امتیازات سکونت در محدوده طرح ترافیک استفاده کنند، نیاز دارند پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود به همراه مدارک لازم شامل سند یا اجاره‌نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند، به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا یا همان طرح زوج و فرد نیز از امتیازهای گفته شده برخوردارند، و از هفته آینده می توانند با ثبت مشخصات خود در سامانه تهران من و سپس مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک در سطح شهر، مدارک لازم را ارایه دهند تا سکونت آنها در منطقه کنترل آلودگی هوا تایید شود.
نظرات